i/ NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I \1 l ft II I ■w 11 V i 1856. No. 49. den 18 Junij. WOENSDAG Hde Jaargang. r\ BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. at i Junij van fl 1 h J Mït \1 beliep het dit korte is ver- \1 1 het provinciaal geregtshof van 15 dezer, is de per- Huy zon- opleverde. t den toestand van ’s pausen onder- Op verzoek van graaf van lord Clarendon naar y de Oostenrijksche regering (door toedoen deze ontworpen)waarbij de verlenging het verblijf der Oostenrijksche troepen in Donau-vorstendommen wordt gevraagd mogen verwer- diende dezer dagen derlinge overeenkomst Zekere Moulin (molen) beklaagd elkander slagen toegebragt te de hoofdgetuige was zekere Meu- Molin en Farine werden elk ren hebben en nier (molenaar), tot 10 fr. boete veroordeeld. Het heeft zeer de algemeene aandacht ge trokken dat in de door Napoleon benoem de. centrale commissie voor de ontvangst der giften ten behoeve van de noodlijdenden door de overstrooming, niet één Katholiek priester, maar daarentegen een Protestantsch leeraar, de heer Cuvier, zitting heeft. De Moniteur deelt het programma mede van de feesten, welke op den 14 en 15 dezer te Parijs zouden plaats hebben ter gelegenheid van den doop van den keizerlijken prins. Bij arrest van van Zuid-Holland soon van G. Vreedenburg schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting, in den avond van den 28 November 1833, in een gedeelte van het door hem bewoonde huis, onder de gemeente Dirkslandwelke brand van dien aard was dat daardoor menschenlevens kon den worden in gevaar gebragten is hij dien ten gevolge veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren binnen de gemeente Som m elsdij k. De beroemde taalkundige en dichter prof. Hoffmann von Fallersleben is te ’s Hage aan gekomen hij zal zijn verblijf aan letterkun dige nasporingen wijden. Men verneemt, dat jhr. M. Salvador van Haarlem voornemens is, ook te Groningen ee- ne of meer openlijke voordragten te houden zoo als hij dat reeds lang in de provincie Hol land plagt te doen en thans nog steeds doet. Waarschijnlijk zullen die voordragten ook in andere steden van het noorden onzes lands plaats hebben. Men meldt uit Scheveningen d. d. 15 Junij Heden morgen is alhier de eerste ha ring aangebragt door de pink de jonge Jan netje stuurman Cornells Westerduin toebe- hoorende aan de reeders A. Mos en J. Vro lijk. De lading bestaat uit 6 ton. De haring is uitmuntend. Aan Z. M. den koning en Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is terstond de eerste haring als geschenk aange boden. De haringvloot zal dit jaar voor Vlaar- dingen bestaan uit 32 schepen waarvan 4 in den jaagtijd tot jagers zullen gebruikt wor den terwijl van de overige havens, zoo als Maassluis, MiddelharnisZwartewaal, Delfs- haven Amsterdam Enkhuizen en de Rijp 58 schepen zullen uitzeilen, te zamen dus 80 schepen. Voor 4 jaren in 1832 getal nog 94 schepen, zoodat in tijdsverloop de vloot met 14 schepen minderd. Men meldt uit Arnhem d. d. 10 Junij Wij vernemen dat dezer dagen de aanbe steding heeft plaats gehad van het ijzerwerk voor de brugdie te Keulen over den Rijn zal worden gelegd, zoodat aan dit reuzen werk spoedig de hand zal worden gelegd. Hoe zeer de aanleg dezer brug ons met regtmatige bezorgdheid voor de belangen der scheepvaart vervult, zoo hebben wij ter dezer gelegenheid evenwel tevens op een feit te wijzendat men met genoegen zal vernemen. De levering na melijk van de kolossale hoeveelheid ijzerwerk, voor die brug benoodigd ten bedrage van meer dan elf millioen ponden eene waarde van meer dan een millioen gulden vertegenwoordigende, is gegund aan de ijzerfabrijkdie grootendeels door Nederlandsche kapitalisten, namelijk door de heeren Van Braam c. s.te Steinhausen is opgerigt. Als men nu in aanmerking neemt, dat de eerste steen dier uitgebreide fabrijk eerst in de maand April van het vorige jaar werd gelegd dat zij niet dan tegen het einde van 1833 in werking trad en da? de leverancie niet W’erd gegund wegens de laagste inschrij ving die men soms aan misrekening of on- bezonnene mededinging zou kunnen toeschrij ven, maar wegens de door proeven gestaaf de deugdzaamheid van het fabrijkaat, dan me nen wij op dit feit te mogen wijzen als een blijk, dat Nederlandsche ondernemingsgeest niet altoos beneden dien van den vreemdeling blijft. Men meldt uit Zutphen d. d. 11 Junij: Onder Eibergen werd deze week bij een’boer bij nacht ingebroken en een diefstal gepleegd van meel een varken enz. de eigenaar door het gerucht gewekt, ijlde terstond met een geladen geweer den dief naen toen deze op zijn herhaald geroep van stil te staan hieraan geen gevolg gaf, nietttegenstaande de bedrei ging van op hem te zullen schieten voegde de boer de daad bij het woord en schoot werkelijk het geweer op hem af, zoodat hij, ern stig in den rug gewond, zijnen loop moest staken. Men meldt uit Haaksbergen d. d. 11 Ju nij Den 8 dezer had op de Pruissische gren- FRANKFORT, 9 Junij. De aanhoudende groote uitvoer van boter naar de Nederlanden verwekt hier niet weinig bevreemding. In de afgeloopene maand zijn niet minder dan 150,000 pd. daarvan uit Mainz per stooomboot der waarts verzonden. zen verkocht. Californië in was van p. m. dezelfde hoeveelheids gronds, waarvoor in 1834 ƒ1000 werd betaaldkreeg men in 1835 ƒ400 meer, en heden is het voor ruim ƒ1800 geveild. Gemiddeld was in 1855 ƒ400 meer, ruim ƒ1800 geveild. alles 23 pCt. hooger. Uit Bucharest wordt gemeld, dat het adres aan van van de vijftien onderteekeningen heeft ven. Dezer dagen ontstak de sultan voor de derde maal in toorn tegen zijne eenige wet tige vrouw, en toen verstiet hij haar inge volge de bij de wet geëischte vormen. Voor- loopig heeft hij haar het paleis Stavros tot ver blijf aangewezen en op de Europesche kust wordt een yali voor haar in gereedheid ge bragt. Zij weigert echterzich daarheen to begeven, omdat zij vermoedt, dat de sultan haar aan een’ zijner kamerdienaren wil uit huwelijken. De Londensche bladen bevatten den tekst eener officiële nota van lord Clarendon, waar in gezegd wordt, dat het bezetten van het pausselijk gebied door de vreemde troepen een onregelmatige staat van zaken in het aan zijn heeft geroepen, die het Europeesch even- wigt schokt en den vrede van Europa in ge vaar brengt. De minister erkent echter dat eene plotselinge ontruiming ook gevaarlijk zou zijn voor de openbare orde, en daarom ver trouwt hij op de wijsheid van het Oosten rijksche en van het Fransche bewind, om achtereenvolgens hunne troepen te doen terug- keeren en danen te verbeteren. Cavour, is deze nota Parijs verzonden. Voor de correctionele regtbank van eene zaakdie eene van namen en Farine (meel) wa- wethoudende bepalingen omtrent de huishou ding en tucht op de koopvaardijschepen op den eersten der volgende maand in werking tre den. Bij beschikkingen van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de her stemming ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in de hoofd-kiesdistricten ’s Gravenhage Dordrecht, Sneek, Amersfoort, Alkmaar, Gouda en ’sHer- togenbosch zal geschieden op dingsdag 24 Ju nij aanstaande. Te Eindhoven is tot lid van de 2de ka mer der staten-generaal herkozen de heer mr. J. B. Botsen te Boxmeer is de heer jhr. J. B. J. Hengst herkozen. De bijeenkomst der tweede kamerlaat stelijk bepaald op 17 dezer, is verschoven tot een nader te bepalen tijdstip. Dit uitstel staat in verband met het aangenomen ontslag van den minister van buiteulandsche zaken. Tot op den 12 dezer was nog niets met zekerheid bekendhetzij omtrent de aanne ming van het ontslag of wegens den vermoe- delijken opvolger, even min als ten aanzien van meerdere ministeriële wijzigingen ofschoon het dienaangaande mede niet aan verschillen de lezingen ontbreekt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 15 Het geruchtdat Z. Exc. de minister buitenlandsche zaken als zoodanig zijn ontslag aan den koning heeft gevraagd, be vestigt zich volkomen. Behoefte aan rust is, naar men verzekert, eene der reden tot dezen stap. Verschil van meening echter met den minister van oorlog, hoewel niet over de aan staande begroeting voor dat departement, heeft Z. Exc. vooral tot het vragen van ont slag bewogen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 Ju nij Gisteren is de minister van justitie, de heer D. Donker Curtius bij Z. M. ten gehoo- re toegelaten. Men houdt het voor zeker, dat het ontslag van den heer Van Hall zal wor den aangenomen en dat meerdere ministers het hunne zullen aanbieden, bepaaldelijk de minister van justitie zoo hij dit niet reeds gedaan heeft. Hiermede in verband gebragt de onbepaalde verdaging der tweede kamer, dan bevestigt een en ander het eerste berigt dat de aftreding van den minister van buiten landsche zaken geene op zich zelve staande zaak was. Omtrent de ministeriële crisis te ’s Hage is (16) nog niets naders vernomen. De heer Van Hall moet op zijn ontslag blijven aandringen, en men meendedat hem dit verleend zou worden. Men geloofde te ’s Hagedat dan ook de heeren Donker CurtiusVan Reenen en Forstner zouden aftreden. Het Residentieblad spreekt reeds van den heer Rochussen voor buitenland, en wijst op de tegenwoordigheid van den commissaris des konings van Utrecht in de residentie. Z. M. de koning is op den 12 dezer met eenen buitengewonen trein van het Loo in de residentie teruggekeerd. Heden wordt alhier de verjaardag van H. M. de koningin gevierd door het wappe ren der vlaggen van de publieke gebouwen en het herhaald spelen van het klokkenspel. De hooge raad der Nederlanden heeft bij arrest van den 11 dezer, het beroep in cassatieingesteld door Adrianus Blomdie door het prov. geregtshof in Noord-Holland ter zake van moord tot de doodstraf is ver oordeeld verworpen. Men verneemt, dat door den ter dood veroordeelde een request om gratie aan Z. M. den koning is ingedieud. zen, onder bet naburige dorp Alstedeeene smokkelarij van eenige koebeesten plaats. De persoon de Gaker genaamdwas bezig met het insmokkelen van drie stuks beesten. Even, vóór zons ondergang werd hij door de Pruis sische commiezen ontdekt, welke hem her haalde malen toeriepen dat hij de beesten moest overgeven, doch waaraan hij geen ge hoor gegeven had, zoodat een dier ambtena ren ten laatste op den smokkelaar vuur had gegeven, die in den benedenrug in eene schuin— sche rigting van achteren getroffen werd en welk schot door de borst eenen weg had ge baand met dat gevolg, dat die persoon nog dienzelfden avond aan de gevolgen daarvan overleden is. Dergelijke aanhalingen worden in Pruissen met premien van zesendertig gul den beloonden de smokkelaar heeft voor slechts één’ daalder zijn leven verloren. Men meldt uit Beverwijk d. d. 11 Junij Het grasgewas en de et-groenen zijn heden op de gewone veiling tot nooit gehoorde prij- De landeigenaars bezitten hun miniatuur; want, voor het ge- SNEEK, 17 Junij. Van den 7 tot en met den 15 Junij zijn in deze provincie 96 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5060. Het Staatsblad no. 52 behelst de wet van den 7 Mei 1856, houdende bepalingen omtrent de huishouding en tucht op de koop vaardijschepen. Volgens mededeeling van den minister van justitie in het Algemeen Policieblad zal de SNEEKER l X f COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1