NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. I j tide Jaargang. 1856. No. 50. den 21 Junij. ZATURDAG VERGADEPJNG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 25 JUNIJ 1856, des voormiddags ten tien uur. - plaatse- I Hij ontving van eenen Turk aanzoek om een dwangbevel tegen eenen schuldenaar van de Christelijke I’ -I ii 11 Maaskant van het Monnikenland door welke inundatie cirka 400 bunders land onder wa ter zijn geloopen. De schade, hierdoor te weeg gebragt wordt op eenige duizend gulden be groot. Onlangs is de kade van de Hurwenen- sche waarden ook bezweken waardoor circa 500 bunders land onder water zijn gezet. Men meldt uit Stads-kanaal d. d. 15 Ju nij Voor eenige dagen betwistten twee turf schippers elkander den voorrang bij het door varen der sluis no. 5. Deze twist liep zoo hoog, dat de eene in dolle drift, eene handspaak greep waarmede hij zijn’ tegenstander zulk eenen hevigen slag op de hersenpan toebragt, dat deze bewusteloos neérzeeg. Dadelijk werd er heelkundige hulp ingeroepen en ofschoon de heelmeester hoop op levensbehoud gaf, moet de man in eenen zeer bedenkelijken toestand verkeeren. Sterke drank was ook hier da vader dezer vreesselijke onvoorzigtigheid en het was naïf, dat de dader deze oorzaak des onheils vervloekte, doch er tegelijk in eena gansch niet geringe mate gebruik van maak te, om van den schrik te bekomen! Uit Bergen op Zoom wordt gemeld, dat men aldaar eenen oogst aanschouwtdie da oudsten van jaren zich niet herinneren ooit zoo gezien te hebben op de zware zandgron den vooral onder de naburige gemeente Wouw, heeft de rogge eene lengte van ruim 2 Ned. ellen met buitengewoon groote aren. De kwestie over het begraven van niet- Katholieken in Oostenrijk is thans uitgemaakt. De regering heeft in de Wiener Zeitung be- verzetten heid.” Men meldt uit Amsterdam d. d. 16 Ju nij Heden morgen zijn alhier ter markt voor het eerst de scheepjes nieuwe aardappelen aan- gevoerden wel uit het Westland met vijf vaartuigen ruim 50ü mudden aanvoerende en van Rijnburg één vaartuig met slechts 50 mudden. Het kan als eene zeldzaamheid be schouwd worden dat het eerst zoo veel uit het Westland aangebragt is daar dit meestal met één of twee scheepjes het geval is. De berigten aangaande het gewas luiden zeer gunstig. Men meldt uit Zwolle d. d. 17 Junij Onder de kwade praclijken die nu reeds in het werk worden gesteld, om aan eenen on- gunstigen uitslag van de opbrengst der aard appelen te doen geloovenkunnen wij een vermelden, hier nabij de stad ten uitvoer ge bragt. Men heeft namelijk geziendat een persoon lijnmeel op de bladeren strooide, ten einde ze het aanzien van ziekte te geven. Wij hebben eenige dier bladeren onder de oo- gen gehad. Wenschelijk ware het, dat der gelijke handelingen streng konden gestraft worden. (Overijss.) Men meldt uit Dordrecht d. d. 16 Junij: Jl. vrijdag avond trad alhier in de Waalsche kerk op de predikant A. van Schelven, die al lerbelangrijkste mededeelingen deed omtrent den godsdienstigen toestand van onze zuidelij ke naburen, voornamelijk in de stad Gent, alwaar hij sedert 1854 de evangelisatie krach tig bevordert. Naar wij vernemen, moet zij ne opwekking tot ondersteuning hier te lande van zijn werk in Belgie niet alleen niet vruch teloos zijn geweest, maar zelfs allergunstigste resultaten hebben opgeleverd. Men meldt uit Zalt-Bommel d. d. 14 Ju nij Gisteren bezweek de polderdijk aan den wanneer deze de dienst verlaten of tot ande re functiën geroepen worden. Hoewel daarin alle betamelijke vrijheid willende laten meent de minister evenwel dat, door dit menigvul dig gebruik, die onderscheidingen dat karak ter welligt niet meer hebben als vroeger maar dat eene zekere zucht tot navolging, of om niet minder te worden beschouwd de oorzaak kan worden van eenen zedelijken dwang. Dezer da gen heeft de minister daarop het leger gewe zen en den corps-kommandanten gelast, naauw- keurig toe te zien dat niemand in deze, ook maar in de verte de minste zedelijke dwang worde aangedaan. Prins en prinses Frederik der Nederlan den zijn met hunne dochter (naar men wil de toekomstige gemalin van grootvorst Michaël) weder naar het slot Muskou vertrokken om er eenigen tijd te verblijven. Later reist de prins naar ’s Hage terng terwijl zijne gema lin naar Wildbad gaat bij de keizerin-wedu- we van Rusland. De Kerkel. Cour, bevat een artikel, naar aanleiding van dat der Arnh. Cour., korte lings door ons vermeld rakende de voorge- dragene wet op de nationale militie en de handhaving van het beginsel van de vrijstel ling der geestelijken. De Kerkelijke Cour. zegt o. a. En wat nu de vrijstelling be treft (voor de geestelijken) van militaire dienst wij zeggen met de Arnh. Cour. dat het een privilegie is, en wel een zóó erkend pri vilegie, dat zelfs Napoleon het niet heeft dur ven ontnemen. Of het wenschelijk zij dat het ontnomen worde, zouden wij betwijfelen wij zouden het ook onregtvaardig vinden en het verwondert onsdat een blad van de constitutionele partij aanmerking op die vrij stelling maakt. Wil men eerlijk (alleen maar eerlijk) wezen, dan moet men regt voor allen”” willen. De Arnh. Cour, heeft dien wil niet getoondtoen men in liberalen geestden stand der godsdienstleeraars be roofde van het regtdat de Nederlandsche burgers bezitten al droegen zij ook mede in de lasten der burgerij. De regtsberooving vond goedkeuring bij de organen der liberale par tij. Nu daarentegen een oud voorregt ter sprake komt, en men dat den godsdienstleer aars wil laten behouden, nu verheft de Arnh. Cour, hare stem en meent zich te moeten tegen de vermeende onregtvaardig- PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk de reglementen op de beurtveeren varende uit de gemeente Utinger- adeel naar Sneek. Besluit, betrekkelijk de heffing van lijke belastingen. Brief van het Israëlitisch armbestuur om mag- tiging tot af- en overschrijving. Reglementen van beurtveeren van Dragten en Gorredijk naar Sneek. Stukken betrekkelijk de herziening van het reglement en tarief van tolheffing voor den Mac-Adam-weg tusschen Sneek en Bolsward. Besluit tot het digten van eene haven. Adressen. BINNEN" EN BUITENLAND. SNEEK., 20 Junij. Men verneemtdat van regeringswege aan de tweede kamer der sta- ten-generaal is toegezonden het ontwerp van wet tot regeling van den raad van state. Men verwacht echter, dat ten gevolge van de ministeriële wijzigingen vele der aanhan gige ontwerpen gedurende de tegenwoordige zitting der staten-generaal niet zullen wor den afgedaan. De uitslag der verkiezing van twee leden der provinciale staten van Friesland in het hoofd-kiesdistrict Sneek is geweest als volgt: uitgebragte stemmen 457 van onwaarde 6 volstrekte meerderheid 216. Gekozen de heer H. Clz. Wouda, aftredend lid, met 516 stem men. Voor het tweede lid zal eene herstem ming plaats hebben tusschen de heeren L. P. Oppedijk op wien 204, en H. L. Visser, op wien 199 stemmen vereenigd waren. De Staats-Courant meldt dat hef Z. M. heeft behaagd den heer Van Hall eervol te ontslaan als minister van buitenlandscbe zaken onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten. Men verneemtdat de heer mr. D. T. Gevers van Endegeest, thans voorzitter van de tweede kamer, lioogstwaar- schijnlijk den heer Van Hall zal vervangen. Men verzekert, dat ook de heer Van Ree nen zijn ontslag heeft ingediend. Men wil weten dat de baron Van Hall eerstdaags de residentie verlaten en zich naar zijn buitenverblijf begeven, en dat de afgetre den minister later eene buitenlandscbe reis on dernemen zal. In de vijf eerste maanden van dit jaar heb ben ’srijks middelen opgebragty22,705,067.40. In dezelfde maanden van 1855 was de op brengst f 21,797,214.50'/,. Op aanstaanden maandag den 25 dezer ho pen Unte Jetzes Schuursma en Jeltje Berends Kuiper, echtelieden alhier, uit den geringen stand, hunne 55jarige echtvereeniging te ge denken. Gaarne voldoen wij aan het ons van eene vriendelijke zijde gedaan verzoek, om bij die gelegenheid langs dezen weg de aandacht van het publiek op deze hoogbejaarde, eerlijke en brave lieden te vestigen (waarvan de man behoort tot de Doopsgezinde en de vrouw tot de Hervormde gemeente), ten einde daardoor deelneming op te wekken en aan dit behoef tig echtpaar, zoo mogelijk, eenen genoegelij- ken feestdag te helpen bereiden. Genoemde lieden wonen buiten het Hoogënd,aan degrkcht, tegenover het stoomfabrijk vroeger toebehoo- rende aan den heer Noyon. Het examen van aspiranten voor de be trekking van adelborsten 5de klasse, bij de ma rine, zal te ’s Hage gehouden worden te be ginnen met maandag den 50 dezer. Men ver neemt, dat het aantal der aspiranten tachtig bedraagt. Het schijnt de aandacht van den minis ter van oorlog tot zich te hebben getrokken dat er tegenwoordig een zoo ruim gebruik wordt gemaakt van het aanbieden van geschenken niet alleen door officieren maar zelfs door mi litairen van minderen rang, aan hunne chefs, kend gemaaktdat zij zich geheel vereenigt met het in der tijd zoo veel gerucht gemaakt hebbend mandement van den aartsbisschop van Weenen daardoor is de wet van keizer Jo seph II van het jaar 1785 vervallen, die zoo veel mogelijk de gemengde kerkhoven wilde bevorderen. De kookkunst zal eene nieuwe aanwinst gedaan hebben bijaldien de raad van dr. Schneider, te Fulda, wordt opgevolgd, die onlangs een vertoog tot aanbeveling van de meikever-soep schreef, de wijze der toeberei ding daarvan opgeeft, en verzekert, dat die soep niet alleen aangenaam voor het oog en den smaak maar tevens ongemeen voedzaam is, zoodat hij die voor zwakke zieken hos pitalen eu kazernen ten sterkste aanbeveelt. Eene telegrafische dépêche uit Madrid meldt dat de Spaansche regering de tusschen- korast van Frankrijk heeft aangenomen in het Spaansch-Mexikaansch geschil. In sommige kringen is er sprake van dat de Turksche staat op nieuw door vreem de troepen zou worden bezet. De insche ping der geallieerde troepen in de Krim vor dert spoedig al de Engelsche bodems die te Konstantinopel lagen, zijn ten dien einde naar de Krim gezonden. Aan het Journal de Constantinople een. half-officiëel orgaan van de porieis uit Brus- sain Klein-Azië, onder dagteekening van 28 Mei het volgende geschreven Hier is iets voorgevallen, hetwelk groot opzien baart en bewijst dat onze gouverneur den firman tot emancipatie der rajahs ter goeder trouw wil uitvoeren. een onwilligen schuldenaar van godsdienst, welke in dat aanzoek een giaour (of ongeloovige een gebruikelijk scheldwoord, der Turken) genoemd werd. Terstond gaf do gouverneur, op de teregtzitting zelvehet aanzoek terug met bevelom in plaats van dat woord te schrijven Christen en broeder. Dit heeft op de Christen-bevolking eenen zeer gunstigen indruk gemaakt.” Een berigt uit Konstantinopel van 5 Junij zegt, dat de sultan, bij de plegtige processie op het Baïramsfeest zich ook door Christenen, de hand heeft laten kussen. Volgens brieven uit Petersburg is het Russische bewind voornemens, Odessa tot eene vrijhaven te maken, alwaar alle goederen zon der onderscheidzonder betaling van eenig regt, zullen kunnen worden ingevoerd; de Douanen-linie zou 25 wersten meer in het binnenland verlegd worden. Onder de jongst uit Noord-Amerika ont> COURANT. SNEEKER I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1