NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER, 1856. No. 52. ZATURDAG 11de Jaargang. den 28 Junij. 2G dezer is te Leeuwarden BINNEN- EN BUITENLAND. eervol- i binnen la ndscbe zaken, aca- burgerlijke ingenieurs eene aan Asser Cou een aftredend lid in een eene in liet oog loopende ijderd heeft gehouden waarheid het volk zou vertegenwoordi- Wanneer dit vermoeden juist is, dan men verwachten dat de koning weldra zijn regt gebruik zal maken, de tweede zal ont- (Hierbij wordt een Bijblad in gr. 8vo ver zonden behelzende: 1) een Besluit van den Gemeente-Raad tot verhooging der belasting op het Gedistilleerd 2) idem tot verhooging der belasting op den Buitenlandschen Wijn en den Vruchtwijn 5) Perordening op de invordering van de belasting op het Bin oen en Buitenlandsch Gedistilleerd en de Likeu ren den Buitenlandschen Wijn in de ge meente Sneek.) van den hoogen raad der Ne- den 24 dezer is verworpen de voorziening in cassatie door jhr. M. Salvador, ingesteld tegen een arrest van het hof in Noord-Holland van den 12 Maart jl.waar bij hij ter zake van laster tegen de regtbank te Haarlem is veroordeeld tot eene gevange nisstraf voor den tijd van 15 dagen. Dezer dagen is te ’s Hage tusschen een aantal personen waaronder verschillende die in Indië in hooge betrekking zijn geweest, als de heeren Baud Rochussen van Swie- ten een vennootschap tot stand gebragt on der de benaming: Bergwerk-vereeniging voor Nederland. Het doel dier vereeniging is Uit het aan de tweede kamer der staten- generaal ingediend ontwerp van wet tot rege ling der zamenstelling en bevoegdheid van den raad van state blijkt, dat de werkzaamheden van den raad worden uitgebreid en het getal gewone leden op 12, en dat der buitengewone leden op 24 bepaald. Als nieuwe werkzaam heden welke het ontwerp aan den raad van state verlangt opgedragen te zien, kunnen be schouwd worden: de bevoegdheid, om zijne gedachten te doen kennen over de onderwerpen van wetgeving of van algemeen bestuur waar van hij regeling of verbetering wenschelijk acht; het kennis nemen van alle geschillen waar van de beslissing door bijzondere wetten aan den koning is of zal worden opgedragen het kunnen medewerken tot het ontwerpen van wetten en van algemeene maatregelen van in wendig bestuur; het kunnen opdragen aan le den van den raad om deel te nemen aan de verdediging van wetsontwerpen in de beide kamers der staten-generaal. Het is tevens de bedoeling der regering om den raad van sta te meer dan tot dusverre geschiedde, in ver band te brengen met de departementen van algemeen bestuur. De uitslag der herstemming alhier voor een lid van de 2de kamer der staten-generaal is geweest als volgt: uitgebragte stemmen 1576; hiervan waren van onwaarde 17 geldige stemmen 1559; hiervan zijn uitgebragt op mr. Wijbenga 695, en op dr. Idzerda 666. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 25 Junij: Bij de herstemming voor de tweede kamer alhier, op gisteren tusschen de hee ren Groen van Prinsterer en Gevers Deynoot is laatstgenoemde gekozen met 892 stemmen, tegen 742 op den heer Groen. Te Dordrecht is herkozen mr. J. D. van der Poel; te Gouda herkozen jhr. mr. W. W. de Brauw te Amersfoort herkozen mr. J. F. ba ron van Reede van Oudshoornte Alkmaar herkozen jhr. mr. C. van Foreest ie’s Herto gen bosch herkozen dr. J. H. H. de Poorter. De Staats-Courant berigt de toetreding van Nederland tot de verklaring van het Pa- rijsche congres, betrekkelijk het zeeregt. Blijkens eene missive van den minister van binnenl. zaken hebben bij de dezer da gen gehouden verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-generaal de keizers in sommige gemeenten een oproepingsbrief van den voorzitter van den gemeenteraad ontvan gen, waarbij werd opgegeven wie het aftre dende lid is, met de opmerking dat deze her kozen kan worden. Het is genoemden ministervoorgekomen.dat dit niet wel is overeen te brengen met art. 57 der kieswet, dat duidelijk bepaalt wat inden oproepingsbrief vermeld moet worden zonder van eene opgave van namen te sprekendie allleen waar het eene b“—-„ij, I te pas komen. De staatsraad commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland heeft onder mede- deeling van het vorenstaande, burgemeester en wethouders der gemeenten in die provinciën uitgenoodigdom te zorgen, dat men zich stiptelijk aan de voorschriften der wet bou de, hetgeen nog te meer van belang te ach ten is, omdat eene bijvoeging als de bedoel de, wel geschikt kan worden geacht, om in vloed op de verkiezingen uit te oefenen, voor al wanneer, gelijk inderdaad beeft plaatsge had, de naam van oproepingsbrief op wijze uitkomt. Bij arrest derlanden van SNEEK., 27 Junij. In de Staals-Courant van den 24 dezer leest men het volgende Het heeft Z. M. der. koning behaagd bij besluit van den 25 dezer no. 47 I) op het daartoe door hem gedaan ver zoek, eervol ontslag te verleenen aan mr. Don ker Curtins, als minister van justitie, onder dankzegging voor de vele en gewiglige diens ten Zr. M. en den lande bewezen 2) tot minister van justitie te benoemen mr. J. J. L. van dei- Brugghen, president van de arrondissements-regtbank te Nijmegen. Bij een besluit van dezelfde dagleekening, no. 48 is door Z. M. goedgevonden 1) op het daartoe door hem gedaan ver zoekmet ingang van den eersten Julij aan staande, eervol ontslag te verleenen, aan: mr. G. C. J. van Reenenals minister van binnenlandsche zaken mr. J. A. Mutsaersals minister voor de zaken van de Roomsch-Katholieke eeredienst en den schout-bij-nacht A. J. de Smit van den Broecke als minister van marine onder dankzegging van de vele en gewig- tige diensten door hen aan Z. M. en den lan de bewezen; en onder bepaling, dat de bei de laatstgenoemden het bestuur der departe menten voor de zaken van de Roomsch-Kat holieke eeredienst en van marine zullen blij ven waarnemen totdat iu hunne vervanging zal zijn voorzien en niet aan te nemen het verzoek om ontslag van de heeren H. F. C. baron Forstner van Dambenoy als minister van oorlog; jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard als minister voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten dr. A. Vrolik als minister van financiën. mr. P. Mijer, als minister van koloniën. Z. M. heeft voorts, bij besluit insgelijks van den 25 dezer, no. 49, met ingang van den 1 Julij aanstaande benoemd 1) tot minister van I dr. G. Simons, directeur der koninklijke demie ter opleiding van enz. te Delft en 2) tot minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeestvoor zitter van de tweede kamer der staten-gene raal. Wijders zijn bij een ander besluit, mede van den 25 dezer, no. 50 door den koning benoemd 1) de heer mr. D. Donker Curtius laat stelijk minister van justitie, tot minster van staat, met bepaling, dat hij tot den 1 Julij aanstaande belast zal blijven met de waarne ming van het departement van justitie en 2) de heer mr. J. A. Mutsaers, minister voor de zaken van de Roomsch-Katholieke ee redienst met ingang van den 1 Julij aanstaan de, tot lid van den raad van state, onder inhaesie van hetgeen bij het voorschreven be sluit van den 25 dezer, no. 48, omtrent de tijdelijke waarneming door hem van het be stuur van het departement voor de zaken van de Roomsch-Katholieke eeredienst is bepaald.” Men verzekert dat baron Gericke van Herwijnen buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van Nederland in België, voor de hem aangebodene betrekking van mi nister voor de zaken der Roomsch-Katholieke eeredienstheeft bedankt. De heer commissaris des konings in de provincie Limburg, jhr. mr. E. J. P. van Meeuwen, heeft den koning zijn ontslag uit die betrekking verzocht. om binnen het koningrijk der Nederlanden in Europa, door boren, graven en andere middelen, te zoeken naar delfstoffen, hetzij brandstoffen of andere minerale zelfstandighe den. Den 25 en de achtste algemeene vergadering der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst gehouden. Men meldt uit Groningen d. d. 20 Junij: Gisteren avond is alhier door de liedertafel Gruno onder medewerking van de hoornmu- zijk van het 7de regement infanterie, een con-j eert gegeven ten behoeve van de typhus-com- missie in deze stad. Dit concert, dat door een aanzienlijk publiek werd bijgewoond, heeft de zuivere som van 767.90 opgebragtwaar door zeker aan niet weinig hulpbehoevende lijder aan de hier Ier stede nog steeds heer- schende typhus-ziekte, een in hunnen toestand onmisbare ondersteuning zal kunnen verschaft worden. De Gron. Cour, bevat het berigt van eene nieuwe aanvrage om concessie voor den aanleg van spoorwegen in de noordelijke en oostelijke provinciën des rijks, eene aanvrage, die alle provinciën in het genot daarvan.zou doen deelen. Men zal zich welligt herinneren, dat door den heef C. H. Balkema, in vereeniging met een commitlé, uit de meest geachte namen van al de noord-oostelijke provinciën des rijks be staande, en gerugsteund door aanzienlijke En- gelsche kapitalisten in der tijd voorloopige concessie is gevraagd voor het aanleggen van spoorwegen van Utrecht over Amersfoort en Zwolle naar Groningen van Harlingen over Leeuwarden en Groningen tot aan de Han- noversche grenzen van Kampen en Zwolle, zoowel over Almelo en Enschedé tot hetHan- noversch grondgebied als langs den IJssel naar den Rijn-spoorweg en eindelijk van Deven ter over Appeldoorn naar Putten. Die con cessie werd verleend evenw’el onder de toen zeer verrassende voorwaarde van binnen twee maanden één millioen gulden gereed geld te moeten storten en aangezien de heeren Fox, Henderson en comp., daarin betrokken van zulk eene voorwaarde niet wilden weten werd aan die zaak verder geen gevolg gege ven. Namens diezelfde Engelsche maatschappij is thans op nieuw’ concessie bij de hooge rege ring aangevraagd voor den aanleg van de zelfde spoorweg-liniën als vroeger is opge maakt, met opneming tevens van eene linie van Leeuwarden over Heerenveen en Meppel. Wij hopen zeer, dat deze concessie zal worden verleend. In de Pro». Drentsche en rant leest men ten aanzien van herstemming geldt, kan i benoemde minister, het volgende: De benoeming van personen lot ministers, als die thans aan de ministeriële tafel plaats zullen nemen, heeft ons, wij willen het niet ontveinzen zeer verrast. Ook is het ons min duidelijk welke bedoelingen de raadslieden van de kroon met de zamenstelling van een dergelijk ministerie hebben daar hetzelve wel niet op veel ondersteuning in de kamer zal kunnen rekenen, en zich ook niet in groo- ten bijval bij de natie zal kunnen verheugen, zoo men althans de uitslag der plaats gehad hebbende verkiezingen als den maatstaf van het gevoelen der meerderheid van de natie wil aanmerken. Uit de keuze echter der nieu- wTe ministers en uit verschillende andere om standigheden meenen wij te mogen opmaken dat de regering het er voor houdtdat de verkiezingen in den laatsten tijd niet het ge voelen van de meerderheid der natie uitdruk ken maar van slechts ééne partij die bij de verkiezingen wakker is geweest en daarop ge werkt heeftterwijl de kern der natie zich van de stembus verwijderd heeft gehouden zoodat de tegenwoordige tweede kamer niet naar waarheid het volk zou vertegenwoordi gen, mag van kamer, of welligt de beide kamers, zal ont binden en de natie in de gelegenheid zal stel- i SNEEKER I' s 6 L. 1 de nieuw- i? e v 1 1 COURANT y JK—-vrnX. IhTi>ML’évU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1