NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1856. No. 53. WOENSDAG F 11de Jaargang.' M I BINNEN- EN BUITENLAND. r die perso- SNEEK, 1 Julij. Van den 21 toten met den 27 dezer zijn in deze provincie 77 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5227. Gisteren morgen zijn alhier, door het breken van een’ steiger aan den voorgevel van een huisdrie werklieden naar beneden ge stortwaarvan de een, gehuwd en vader van vier kinderen den regter arm bij de hand heeft gebroken een ander jong maatje eeni- germate gekneusd is geworden, en de derde, mede een vrijgezel er met den schrik en zon der eenig verder letsel is afgekomen, als zijn de deze op den eerstgenoemde gevallen. Men verneemt, dat de gewone vergade ring der staten-generaal (zittingjaar 1853 1836) in den loop dezer week waarschijnlijk don derdag den 5 Julij zal worden gesloten. --Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 29 Ju- nij De nieuwbenoemde ministers van justi tie en van binnen- en buitenl. zaken de hee- ren Van der Bruggben Simons en Gevers van Endegeesthebben gisteren op het Loo in handen des konings de gevorderde eeden afge legd. Zoo als men weet, aanvaarden zij aan staanden dingsdag hunne functiën. In doorgaans goed onderrigte kringen meent men bet er voor te mogen houden dat de gedragslijn, die door het nieuw be noemde ministerie zal worden in acht geno men zal wmrden gekenmerkt door matiging gepaard met eene wenschelijke standvastig heid dal het zich zal beijverenom de gemoederen dergenen gerust te stellen, die zich bekommerden over eene wet op het onder wijs waarin het woord Christelijk was ge spaard, met het doel, om eens ieders regten te eerbiedigen dat zelfs in de verte aan geene terugwerking wordt gedacht, en dat, zoodra het kabinet in de gelegenheid zal zijn gesteld, om zich deswege verklaren daarvan zal kun nen blijken. {Haart. Cour.) Men meldt uit Delft d. d. 26 Junij Gisteren avond werd door den heer Simons directeur der akademie, nieuw benoemd mi nister van binnenlandsche zaken eene luis terrijke afscheids-soirée gegeven aan ongeveer 500 genoodigden grootendeels autoriteiten en ingezetenen van verschillenden rang en stand dezer stad. De groote modelzaal der akade mie hebbende eene oppervlakte van 800 vier kante ellen, was voor die gelegenheid in een uiterst kort tijdsbestek als door een tooverstaf in eene vorstelijke receptiezaal herschapen en leverde met hare uitgangen op den sierlijk verlichten tuin een bekoorlijk geheel, beval lig afgewisseld door de schakering van uni formen en toiletten tusschen de meer strenge costumes der overige genoodigden. Eene mi nisteriële receptie in de residentie kon waar lijk niet schooner en zeer zeker niet guller en on gedwongen er zijn dan deze. Reeds vroeg in den avond gaf de heer Simons te kennen, dat het eene behoefte voor hem was, een har telijk afscheid te nemen van deze stad, die hij door een tienjarig verblijf lief had gekre gen en van hare ingezetenen van wie hij onder alle standen de ondubbelzinnigste blij ken van sympathie had mogen ondervinden hij verklaarde met diepen weemoed hoe ont zettend veel het hem koste, deze stad, die hem dierbaar was en dat immer zou blijven, te verlaten doch tot ruimer werkkring geroe pen zijnde, zijne diensten niet te hebben mo gen onthouden aan het vaderland, in de moei jelijke omstandigheden waarin het verkeert; geene moeijelijke omstandigheden van stoffelij- ken aard, maar dezulken waarin het er op aan komt, om, met eerbiediging van ieders meeningen, vast te houden aan beginselendie, naar zijne overtuiging, alleen, onder Gods hulp, het vaderland weer konden doen wor den wat het eenmaal was, het gelukkigste land, van de wereld.” Daartpe verklaarde hij echter, dat hij en zijne ambtgenootén de on dersteuning behoefden van zijne vrienden, ook in deze stad, in wier voortdurende vriend schap hij zich bleef aanbevelen met een’heil dronk, gewijd aan de stad Delft!” Deze kernachtige en ronde taal werd door den heer burgemeester op eene zeer gepaste wijze beantwoord waarna des avonds door het studentencorpsten getale van ongeveer 130, bij flambouwen en begeleid door eene escorte kavallerieaan den heer Simons eene luisterrijke serenade werdgebragt, bij welke gelegenheid Z. Ed. steeds onder het spelen der muzijk, van ieder der studenten met ee- nen warmen handdruk afscheid nam. Uit Delft verneemt men dat alle docen ten en studenten der academie te Delft zich bij adres tot Z. M. den koning hebben ge wend met verzoek om, nu de heer directeur tot minister van binnenlandsche zaken is be noemd hem door geen’ ander in eerstgemelde betrekking te doen vervangen maar de aka demie zoo veel mogelijk onder het onmiddel lijk bestuur van Z. Exc. te laten. Het Nieuwsblad van 's Gravenhage wil weten, dat in het kiesdistrict ’s Gravenhage stemmen voor den heer Groen gekocht zijn, en dat in de onder-kiesdistricten aan de kie zers, die voor Groen wilden stemmen, zeven gulden per hoofd is aangeboden. Wat er van de andere zijde geschied is wordt niet gemeld. Door het Bestuur der Vereeniging voor Volksvlijt, te Amsterdam, is verzonden een prospectus en statuten voor een paleis van volksvlijt, te bouwen te Amsterdam, bij de Utrechtsche poort. Uit Katwijk aan Zee schrijft men aan de Amst. Cour. d. d. 28 Junij het volgen de: Als een blijk der tegenwoordig bespoe digde reisgelegenheid kan worden medegedeeld dat, in de badinrigting van de Zwaan alhier, zich gisteren ten 33/t uur een heer tot het nemen van een bad heeft aangemeld, die vol gens zijne opgave eerst des avonds te voren ten 8 uur Parijs had verlaten.” De ansjovisvisscherij op de Zuiderzee was in de vorige week gunstiger dan in de voor gaande veertien dagen althans op 26 Junij arriveerde te Amsterdam een vrachtvaarder met 30,000 van vijf span waaronder twee spannen van cicra 15,000 stuks van één’ nacht. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 26 Ju nij In de vergadering van den gemeente raad van heden is ter tafel gebragt eene re solutie van gedeputeerde staten ten geleide eener missive van Z. Exc. den minister van binnenlandsche. zaken, houdende mededeeling, dat Z. M. de koningop voordragt van den minister, bij besluit van 13 Junij jl. geene goedkeuring heeft verleend aan het besluit van den gemeenteraad alhier, tot heffing eener plaatselijke directe belasting, berekend naar het vermoedelijk inkomen der ingezetenen. Men meldt uit Groningen d. d. 26 Ju nij Wij hebben eene schandelijke daad te vermelden welke aan den beurtschipper van Meppel op hier, J. W. Zuidema, op zijne laatste reis naar deze stad is gepleegd. Ter wijl hij met zijn schip des nachts Ossezijl in de provincie Overijssel voorbij kwam voer hij over eenige daar ter plaatse in het vaarwater geplaatste vischnetten heen welke de duisternis hem belette te zien en welke toebehoorden aan drie daar wonende perso nenKuiter, Schoenmaker en Poeppies ge naamd. Hierop kwamen deze drie personen opening van de tentoonstelling met een luid en woest getier en onder de - m hevigste bedreigingen tegen den schipper toe snellen en de daad bij het woord voegende braglen zij hem verscheidene gevaarlijke won den toe. Vóór dat de schipper nog in staat was zich te verdedigen had hij reeds een’ steek in den buik en eenen geduchten slag met een’ boom op het hoold ontvangenzoo- dat hij bewusteloos nederzeeg. Op het luid gerucht ‘en aanhoudend geschreeuw van moord!” door den knecht aangeheven, wer den de bewoners der plaats gewekt, en voor kwamen, door hunne komst op de plaats des ongeluks de verdere uitbarsting der woede van de drie onverlaten. Men berigt ons dat reeds meerdere schippers hebben blootgestaan aan de ruwe mishandelingen van nen. Men meldt uit Groningen d. d. 27 Ju nij Verheugen wij ons over de opening van den Hannoverschen spoorweg waardoor onze provincie de communicatie is geopend met het geheele vasteland van Europaniet minder is voor ons van het grootste gewigt eene gere gelde stoombootdienst op Engeland. De stoomboot IV eener die van de Eems op Londen zal varen en Delfzijl aandoet, stelt ons in de gelegenheid onze producten tegen billijke vrachtprijzen direct naar Londen te verschepen, en het benoodigde van daar te ontbieden. Bij een’ brand, die den 16 Junij te Rijs wijk, bij Woudrichem plaats had, en waar bij eene woning van een’ lompen- en oud- ijzer-koopman is in asch gelegdheeft men weder een merkwaardig voorbeeld van ver knochtheid van een’ hond jegens zijne jongen opgemerkt. De koopman hield honden wel ke hij in zijne beroepsbezigheid gebruikte eene dezer honden had jongenen toen het huis in brand stond kwam de hond bij een der toeschouwers opspringen om hem hier door te beduiden in welk eenen toestand zij ne jongen zich bevonden doch deze hiervan onwetend lette daar niet op, waarop de hond weder naar zijne jongen terugkeerde, en, daar hij ze niet konde redden met hen in de vlammen omkwam. Men meldt uit Assen d. d. 24 Junij De koning heeft bij besluit van 17 dezer de statuten der maatschappij tot het maken van het kanaal van Assen naar Groningen goed gekeurd. Men mag dus binnen kort eene ver gadering der deelhebbers verwachten waarin de acte van oprigting wordt verleden. Men meldt uit Assen d. d. 28 Junij Heden morgen heeft een bedelaars-kolonist die uit de koloniën gedeserteerd was, een meis je, dat zich naar Groningen zou begeven, aangepakt en van eene gouden doekspeld be roofd. Het meisje heeft hiervan dadelijk aan gifte gedaan aan de rijks veld wachters, die on middellijk den dader vervolgd hebben; het is aan hunnen ijver gelukt, denzelven te arreste ren en in de gevangenis alhier te brengen, nog in het bezit van de doekspeld. Men schrijft uit Coevorden d. d. 25 Ju nij Ten bewijze, dat men voorzigtig moet zijn met het gebruiken van gekleurd suiker goed, waardoor hier een groot ongeluk had kunnen gebeuren diene het volgende Drie kinderen gebruikten gisteren zoogenaamde mar sepein eenige oogenblikken later waren alle drie ernstig ongesteld; men snelde naar den geneesheer, den heer de Hartog die dadelijk verklaarde, dat de kinderen vergiftigd wa ren. Z.Ed. diende hun tegengiften toe met dat gelukkig gevolg, dat twee spoedig herstel den doch het oudste dat meer scheen ge bruikt te hebben, verkeerde eenige uren in groot gevaar heden is dit gevaar echter ge lukkig geweken een hond die toevallig van het uitbraaksel tot zich had genomen werd mede ongesteld. Scheikundig onderzochtbleek het, dat de blaauwe verw bestond uit oxy- dum cobalium cum terra silieiagevende eene blaauwe, en met saffraan vermengd eene gele kleur. Men meldt uit Maastricht d. d. 24 Ju nij Heden is alhier het landhuishoudkundig congres geopend. Gelijktijdig geschiedt de j van nijverheid en van schilderwerken van levende meesters. Door den voorzitter den heer Stevens, werd eene aanspraak gehouden. De Oesterr. Corr. verzekert, dat tusschen de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Frank rijk te Rome de beste verstandhouding be staat, en dat Toskane en de overige Italiaan- sche staten op de Oostenrijksche nota in eenen voor het kabinet van Weenen gunstigen zin hebben geantwoord. Aan de Augsb. Allg. Zeit. wordt het volgende geschreven De begrafenis van Protestanten geschiedt tegenwoordig op alle kerkhoven om Weenen zonder eenige moeije- lijkheden of botsingen alleen wordt het lui den der klokken geweigerd. In de laatste da gen zijn zelfs wreder lijken van Protestantèn in de gewone rijen niet op afzonderlijke plekken ter aarde besteld. Er wordt ook niet meer aangedrongen op het aanleggen van 'W- I SNEEKER i t i r I i s 6 r r L I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1