NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 6 11de Jaargang. 1856. No. 54. den 5 Julij. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 7 JULIJ 1856, des voormiddag» ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. r- SNEEKER 'I I t t BINNEN- EN BUITENLAND. i t e t t COURANT. r I i i 4 van Sardinië heeft het groot- van de HH. Mauritius en La- ministers der porte eu aan. Betrekkelijk de daarstelling va,n eene gaz- fabrijk (aangehouden). Adres van W. T. Stam om vergunning tot het maken van een riool (aangehouden). Adres van S. van der Meulen, belrekkelijk de levering der patentölie van 1855/1856. Besluit houdende eenige bedenkingen tegen de algemeene policie-verordeningen rap port daaromtrent. Rapport over het adres van Abe Kramer. Adres van H. de Groot, om eenen uitgang aan de zijde van zijn huis. Besluiten houdende magtiging tot af- en overschrijving. Adres van P. H. de Wolff, om de hand të verhuren de brug van den Oosterdijk over hem onder aan het eind de gracht. laats hebben. nancien is van den predikant te 200 ten be- residentie heeft bezocht en die de vergadering had moeten bijeenroepen zoo de werkzaamhe den zouden zijn hervat, heeft bereids de stad verlaten. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de heer Thorbecke de benoeming tot lid der tweede kamer aangenomen voor het kiesdis trict Deventer, zoodat te Maastricht eene nieu we verkiezing zal moeten p Bij den minisier van fi heer J. A. Bokkel Huinink Doornspijk een bankbiljet van hoeve van ’s rijks schatkist ontvangen. Men schrijft uit ’s Hage d. d. 29 Junij Ik geloof u thans met zekerheid te kunnen berigten dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden den koning zal vertegenwoordi gen bij de krooning van den keizer van Rus land en dat te dien einde ter beschikking van Z. K. H. en gevolg eene rijks-stoomboot zal worden gesteld. Het stoomschip Gedeh.dezer dagen uit Japan alhier teruggekomen heeft zoo als men mij verzekert, aan boord verscheidene kisten, inboudende geschenken van den keizer aan Z. M. onzen koning; ofschoon men natuurlijk vooralsnog met geene zekerheid kan zeggen waaruit die geschenken bestaan meent men toch te weten dat zij van zeer groote waar de moeten zijn.” Bij arrest van den hoogen raad van 29 Januarij '1856 is beslist, dat gedaagden terza ke van policie-overtreding beneden de 1G ja— ren oudniet mogen vrijgesproken worden op grond dat zij zonder oordeel des onder scheid» gehandeld hebben. De raad overwoog, dat in het opschrift van het hoofdstuk, waar in het hiertoe betrekkelijk art. 66 van het wetboek van strafregt voorkomt in het on middellijk aan dat artikel voorafgaand en iu daarop volgende artikelen alleen sprake is van misdaden en wanbedrijven en de straffen daarop bij het wetboek van strafregt bedreigd, terwijl uit het artikel zelf is af te leiden, dat de wetgever ook daar uitsluitend het oog heeft gevestigd op gevallen waar de toepassing van langdurige gevangenzetting wordt gevorderd hoedanige bij het wetboek van strafregt, geens zins tegen policie-overtredingen maar uitslui tend tegen misdaden en wanbedrijven zijn be dreigd. Op den 2 dezer zijn de zittingen van de algemeene synode der Hervormde kerk door den minister voor de zaken van de Hervorm de en andere eerediensten den heer Van Rap- pard geopend. Die opening had plaats in het locaal van het departement voor de za ken der Hervormde eeredienst. De gemeenteraad van Haarlem heeft ver lof verleend om de bescheiden betreffende de uitvinding der boekdrukkunst, op het stad huis en de stadsboekerij aanwezig ouder toe- zigt van den bibliothecaris, door de typografi sche tentoonstelling te bezigligen. Naar men verneemt heeft de commissie voor de regeling van de feestviering bij gele genheid der onthulling van het standbeeld vau Lourens Janszoon Koster, te Haarlem, het ze kere berigt ontvangen dat Z. K. H. prins ged Henderik der Nederlanden de plegtigheid met - hoogstdeszelfs tegenwoordigheid zal vereeren. De gemeente Haarlemmermeer, den 1 Ja nuarij 1855 bevolkt met 1845 hoofden is den 51 December bevonden te zijn met 4899 te weten 2618 mannen en 2281 vrouwen. -- Men schrijft uit Vlaardingen d. d. 1 Ju lij Heden arriveerde de eerste haringjager, aanbrengende 54‘/2 ton volle en 58‘/2 ton maatjes haring de prijs is gesteld op ƒ500 per ton. De kwaliteit is uitmuntend. De ansjovisvisscherij op de Zuiderzee is wel zoo teren sche vliegen gelegd hij is adergelaten doch niets mogt baten ten drie uur ’s namiddags is hij overleden Jl. maandag zette eene veenarbeidster ta Kloosterveen onder Assen, met haren zuige ling aan de borstzich aan den kant eener wijk neder, gedurende haren veenarbeidten einde haar kind te zogen en zich te ontlasten. Beiden stortten in de wijk, met het ongeluk kig gevolg dat door andere in het veen wer kende personen die ter hulp toeschoten al leen de moeder is kunnen worden gered. Het kindje heeft den dood in het water gevonden. In de vorige week werd te Meppel een belangrijk handels-artikel ter markt gebragt en verhandeld, gelijk zulks jaarlijks om dezen tijd geschiedt. De eerste dag van de drie zooge naamde wollen-donderdagen was namelijk daar. De landlieden uit den verren omtrek komen dan met de wol der geschoren schapen aldaar ter markt. De aanvoer was ditmaal zeer groot eene menigte wagens was er mede bevracht j duizenden ponden werden verkochtterwijl men als het ware uit alle plaatsen koopers van dit product aantrof; de prijzen waren dan ook. buitengewoon hoog, omstreeks het dubbele van vroegere gewone jaren, daar er nu 50 a 65 ets. gemiddeld werd besteed per half Ned. pond waarvoor eertijds ongeveer 50 ets. was betaald particulieren hebben echter eenen veel hooge- ren prijs besteed. Men meldt uit ’sHertogenbosch d. d. 5(k Junij: Naar men verneemt, zullen in do maand September ek. in de omstreken van. Maastricht groote militaire manoeuvres plaats hebben. Tot dat einde zullen gedurende die maand aldaar ook garnizoen houden het 2e- en 4e bataljon van het 2e regement veld-ar- tillerie. De miliciens van 1851, welke tot die manoeuvrerende corpsen behooren, zullen voor den tijd van zes weken onder de wapens ko men. Uit Weenen wordt gemeld dat het zich, al meer en meer schijnt te bevestigen, dat do Oostenrijksche voorstellen, betreffende de reor ganisatie der vorstendommen door Frankrijk, geheel zijn aangenomen en dat de conferen- tiën der vijf mogendheden over deze zaak da bedoelde voorstellen tot grondslag zullen ne men. De jongste brieven uit Konstantinopel zijn niet onbelangrijk. Daarin wordt onder anderen gewezen op de pogingen welke Oos tenrijk aanwendt, om de regeling der kwes tie van de Donauvorstendommen zoo veel mo gelijk op de lange baan te schuiven met het doel om het oogenblik te verwijderen, waar op het de vorstendommen Moldavië en Wal- lachije door zijne troepen moest doen ontrui men. Naar uit Berlijn wordt berigt, zijn door de Pruissische regering reeds korten tijd na. het tot stand komen van den vrede bij het. kabinet te St. Petersburg pogingen aange wend, om verligling te erlangen in het han delsverkeer met Ruslandaan Pruisseus oos telijke grens. Men zal zich herinneren dat in de jongste vergadering van de Pruissischo kamer van afgevaardigden een voorstel was aan om de regering tot het aanwonden, van zoodanige pogingen uit te noodigen. Van. de zijde van Rusland is daarop geantwoord, dat men voorshands daarin geen’ greep kon doen, doch dat iu den herfst van dit jaar zou wor den overgegaan tot eene herziening van bet algemeen tarief. Thans zal Pruissen voorstel len doen die bij die herziening door Rus land zouden kunnen worden in overweging genomen. In de omstreken van Regensburg is da Donau buiten zijne oevers getreden, en heeft vele landerijen onder water gezet. Uit Zwitserland luiden de berigten in dit opzigtmede nog zeer zorgelijk. Ten gevol ge eener wolkbreuk, is het stadje Bregenz, aan het meer van Constanz, grootendeels over stroomd, In het kanton Glarus storten bij voortduring groote rotsklompen bij de ber gen neder. De koning kruis der orde zarus aan vier 1 Omer-pacha gezonden. SNEEK 4 Junij. Bij de herstemming van een lid der provinciale staten van Friesland, in het hoofd-kiesdistrict Sneekzijn uitgebragt 492 stemmen waarvan 6 van onwaarde. Ge kozen is de heer L. P. Oppedijk met 296 stemmen. Op den heer H. L. Visser waren 190 stemmen uitgebragt. Men meldt uit ’s Gravenhage d~. d. 1 Ju lij Heden hebben de nieuw benoemde mi nisters van justitie, van binnenlandsche en buitenlandsche zaken de heeren Van der Brugghen Simons en Gevers van Endegeest hunne betrekkingen aanvaard, en zijn alzoo de heeren Donker CurtiusVan Reenen en Van Hall als ministers belast met eene por tefeuille afgetreden. Bij die gelegenheid heb ben de aftredende ministers de hoofd-ambte- naren van de departementen aan hunne op volgers voorgesteld en aanbevolen en namen de voormalige ministers een bartelijk afscheid van hunne vroegere onderhoorigen. Heden morgen ten 11 uur heeft er een ministerraad plaats gehad die door de nieuw benoemde ministers werd bijgewoond. Men verneemt, dat de portefeuille van het departement van marine dezer dagen on der anderen is aangeboden aan den vice-admi- raal E. G. van der Plaat maar dat ook deze hoofd-officier zich verpligt geacht heeft voor die hem aangebodene betrekking te bedanken. Men schrijft aan de Amst. Courant uit ’s Hage d. d. 1 Julij Het is bekend en bereids door de dagbla den alhier uitkomendeheden avond mede gedeeld, dat er heden door de leden van bet nieuwe ministerie een ministerraad is gehou den. Ik kan hier echter nog bij voegen, dat de bh. Smit van den Broeke en Mutsaersbei den sedert gisteren afgetreden doch tot hun ne vervanging, lijdelijk waarnemende minis ters respectiveiijk van het departement marine en van Roomsch-Katbolieke eeredienst, uitge- noodigd zijn, om aan die vergadering deel te nemen maar dat zij indien ik wel ben on derligt, in een gemotiveerd schrijven hebben geantwoord dat zij zich van hel bijwonen dier vergadering meenden te moeten excuse ren.” Het heeft. Z. M. behaagd, den heer staats raad Borret commissaris des konings in de provincie Noord-Braband op het daartoe door hem gedane verzoek eervol ontslag uit die betrekking te verleenen onder dankbetuiging voor de vele diensten, gedurende eene reeks van jaren aan den lande bewezen. Het besluit, waarbij de sluiting der te genwoordige zitting van de staten-generaal is vastgesteld op zaturdag 5 Julij aanstaande, des middags ten 2 uur, is door Z. M. geno men op het Loo den 1 Julij en mede-onder- teekend door Z. Exc. den minister van binnen landsche zaken. De beer Strens, lid van de tweede ka mer der staten-generaal die dezer dagen de gunstig als de voorgaande week; gis— is aangekomen een vrachtvaarder met ruim 40,000, waarvan één span 14,000 over gegeven had, Jl. zondag avond omstreeks 10 uur nam te Assen een jonge heerzeggende te Groningen woonachtig te zijn, bij den loge menthouder Schuiten zijn intrek den volgen den morgen wilde men hem wekken doch kon hem niet wakker krijgen men heeft ge- 1 neeskundige hulp ingeroepen er zijn spaan- -3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1