I) NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. lldc Jaargang. 1856. No. 55. den 9 Julij. WOENSDAG M BINNEN" EN BUITENLAND. V waar ”P k Hj wijs rJ I F MM imiHtiiMiimiiigffiiii aan den vreemde interventie niets willen we- De minste beweging,” dus schrijft der correspondenten, zou onmiddellijk man goed gedisciplineerde troepen en daarbij zouden zich, voegen met hart en ziel het regerend huis toegedaau.” gevlugt is. Hevig ontsteld en in duizend ang sten dat zij, zooals zij zegt, tot de Room- sche godsdienst moet overgaan en in een kloos ter van hare vrijheid zal beroofd worden is het meisje nu nog te Dalen. Wat er verder zal gebeuren wreet men hier nog niet. Wij wen- schen, met velen, dat men haar hare vrijheid late. Misschien kan men haar, als men wil, met geweld wel krijgen en misschien ook wrel tot de Roomsche godsdienst overhalen; maar als men meent dat men door zulke daden den bloei der Roomsche kerk bevordertdan zal men zich ellendig bedrogen vinden. Den 28 Junij jl. is het XI landhuishoud- kundig congres te Maastricht gesloten, nadat in die vergadering nog besloten was, een adres aan de tweede kamer te zenden, tot aandrang eener wet tot afschaffing der tienden. Over de ontvangst waren de leden zeer tevreden de heer Sloet van Oldhuis heeft daarvoor in naam der bewoners van andere gewesten, die het congres bijwoonden, den welmeenendeu dank uitgebragt. Men schrijft uit Bergen op Zoom d. d. 2 Julij Dezen morgen werd alhier door de maréchausées gevankelijk binnengebragt een boerenknechtbeschuldigd van op zondag jl. de toppen van tarwe te hebben afgesneden op een veld, behoorende aan zijn’ gewezen mees ter uit wiens dienst hij eerst onlangs ontsla gen was; daar de tarwe nog niet rijp is, ver moedt men, dat hij dit heeft gedaan om zich over zijn ontslag te wreken. Den 5den April beeft de beruchte mui teling radja Tiang Alam zich op lijfsgenade aan het ------ gen. Om zich een denkbeeld van het gebouw te kunnen vormen, diene, dat, indien eene ruime deelneming dit mogelijk maakt, het midden een met glas overdekt plein zijn zal, grooter dan het Damplein of de Botermarkt aldaar. Om het gebouw zullen wandelingen, buffets, fonteinen, eene inrigting om de ten toongestelde werktuigen door stoom te bewe gen enz. worden aangelegd. Een ander ge bouw zal voor verschillende blijvende inrig- tingen bestemd zijn zoo als een museum van koloniale producten gelijk het nog nergens elders bestaatverzamelingen van bouw-mate- rialen werktuigen modellen handelsvoor- werpen enz., en eene bibliotheek van geschrif ten met volksvlijt in verband staande. De vrees voor gebrek aan ondersteuning en be langstelling kan hier niet bestaan. Een ge bouw van eene zoo belangrijke en veelsoortige bestemming, heeft eene blijvende waarde en biedt een voldoend onderpand aan voor het daarin te beleggen kapitaal. Men verneemt, dat woensdagjl. heer E. J. H. Dullte Almeloconcessie is verleend tot het exploiteren van eene spoor- weglinie, als: a) Uit de haven van Harlin gen over of langs Leeuwarden en Beetsterzwaag naar Groningen. Z>) Van Beetsterzwaag over of langs Meppel, Zwolle en Raalte tot Deven terlangs den regter IJsseloever. c) Van De venter langs Zutphen tot Arnhem, langs den linker IJsseloever. <Z) Van Raalte over of langs Almelo tot de Hannoversche grenzenin de rigting van Rheine. De bepaling van de rig- ting tusschen de opgemelde punten, benevens de verbinding bij Arnhem met den Rijnspoor weg, verblijft aan de regering. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 4 Ju- Bij de provinciale commissie van onder in Friesland zijn toegelalen tot onder wijzers van den 2den rang 5 van den 5den rang 4 en van den 4den rang G personen. Bovendien hebben twee onderwijzers een ex amen afgelegd om de Engelsche taal te mo gen onderwijzen, en zijn er nog 7 dames ge ëxamineerd, waarvan vier tot kostschoolhou- deressen in het Fransch, Duitsch en Engelsch, ééne tot kostschoolhouderesse en in het Fransch, ééne voor de gewone vakken van lager on derwijs en ééne tot bewaarschoolhouderesse. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 5 Ju lij De tweede haringjager is heden aange komen met 200 tonnen volle en 70 tonnen maatjes haring. Men verneemtdat de vangst over het algemeen vrij gunstig is; als een be wijs daarvan kan dienendat stuurman J. Schep 51 tonnen haring aan ëenen anderen jager heeft overgedaan. Men meldt uit Amerongen d. d. 4 Julij: Eergisteren avond verliet eene boerenmeid in deze gemeente, nadat zij eerst over eenige on gesteldheid geklaagd had, heimelijk hare wo ning terwijl de huisgenootenna dit ont dekt te hebben den ganschen nacht vruchte loos naar haar zochten. Den volgenden mor gen echter, vond men eerst een dood, maar pas geboren kind in een boschje naast het huis, en vervolgens de moeder, die bijna 24 uren in haren smartelijken toestand had door- gebragt. Nadat genoemde dienstmeid bekend had, de moeder van het kind te zijn en in hare woning was teruggebragtwerd hel lijk je in handen der justitie overgegeven; terwijl reeds bij het uitwendig onderzoek door de alhier wonende deskundigen in het werk ge steld bleek, dat hier van gepleegden kin dermoord de meest mogelijke waarschijnlijk heid bestaat. Men meldt uit Coevorden d. d. 2 Julij Zeker meisje, dat bij mevr. W. te Dalen dient, heeft eene moeder, die vroeger te Coe vorden woonde en nu elders is getrouwd, zoo men zegt, te Utrecht. Van de Hervormde godsdienst zijnde is zij bij haar tweede hu welijk tot de Roomsche kerk overgegaan, en vraagt nu haar kind op, dat te Dalen woont. Het meisje, geen’ trek hebbende om de moe derlijke stem te volgen, en misschien ook niet zonder reden, is hier tot nu toe geble ven. Maar nu verschenen gisteren eenige heéren uit Zwolle met eenên wagen, om haar te halen, waarvoor zij ook, naar men zegt, Ned. bestuur overgegeven. Onver wijld is hij naar Palembang gebragtvan hij bij de eerste gelegenheid naar Ba tavia zou worden overgevoerd. Het Protestantsche opper-consistorie te München heeft aan al de consistoriën in Beijeren eene circulaire uitgevaardigd, volgens welke de leeraars het aangaan van gemengr de huwelijken moeten afraden en ingeval bepaald werd, dat al de kinderen Katholiek werdende kerkelijke inzegening van zulk een huwelijk geweigerd moet worden. Volgens een berigt uit Hamburg zijn al le bij de sondtolkw’estie belanghebbende gou vernementen van wege Denemarken onderrigt, dat het verdrag met de Vereenigde Staten krachtens hetwelk ook de Noord-Amerikaan- sche vlag aan de betaling van dien tol onder worpen is vooreerst nog en voor eenen onbe- paalden tijd in werking blijft. Eene dame van hoogen adelMaria ba ronnes von Z, ongehuwd, oud 55 jaar, doch ter van een’ generaal-majoor is te Breslau schuldig verklaard aan bedrog en vervalsching van officiële stukkenen veroordeeld tot zes maanden gevangenistraf1000 thaler geldboe te (of nog één jaar gevangenis) en zes jaren verlies van burgerregt. Brieven uit Napels houden in dat de aanhangers van Joachim Murat onophoude lijk pogingen doen om tot eene verandering in de dynastie aldaar te geraken en dat de gemoederen in het koningrijk der Beide Sici- lién, in hooge mate van spanning verkeerende, van eene ten. een door 20,000 worden onderdrukt, 40,000 lazzaronie het hof en Het tijdschrift', hetwelk van wege het Russische ministerie van binnenlandsche zaken uitgegeven wordt behelst in zijn nommer voor de maand Mei jl. een uitvoerig artikel over den toestand der Roomsch-Katholieke kerk in Rusland. Daaruit blijkt dat die kerk thans 2,732,787 leden telt, 4110 kerkgemeenten, 47 mannenkloosters met 915 monniken 23 vrou wenkloosters met 430 nonnen 222G pastoors en 79 wereldlijke geestelijken van hoogen rang. Het beheer van hare goederen en het hoofdbestuur over hare aangelegenheden wor den door het ministerie van binnenlandsche zaken uitgeoefend. Een heer, die ’savonds in de rue Bour- bon-Vjlleneuve te Parijs eene sigaar aanstak, SNEEK, 8 Julij. Van 28 Junij tot en met 4 dezer zijn in deze provincie 65 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor bet gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5290. De tegenwoordige zitting der staten-ge- neraal is op den 5 dezer, ’s namiddags ten 2 uur, door den minister van binnenlandsche zaken gesloten met eene rede, waarvan de hoofdpunten de volgende zijn Na de opsom ming van eenige door de staten-generaal aan- genomeue wetten heeft de minister verklaard, dat de koning, getroffen door de gemoedsbe zwaren van velen verlangt dat men met betrekking tot de regeling van het lager on derwijs, het middel zoeke ter regeling dezer zaak in dier voege, dat niemands geweien ge kwetst worde, zonder evenwel af te wijken van het beginsel der gemengde school waar aan de natie sedert 1806 gehecht is. De re gering stelt zich tot pligt, ieders godsdienstige overtuiging te eerbiedigen, de regten van al len te handhaven, en daardoor eensgezindheid te bevorderen. Zij beoogt vooruitgang, geen’ teruggang op de baan van godsdienstige en staatkundige ontwikkeling. Naar men verzekert, is tot minister van marine benoemd de heer W. L. van Gordt, directeur der stoombootmaatschappij te Rotter dam. Bij eene beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat, ver mits jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest zij ne benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Leyden niet heeft aangenomen, op dingsdag den 13 Julij 1836 in het kiesdistrict Leyden de ver kiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal zal plaats hebben. Het Staatsblad no. 61 behelst het ko ninklijk besluit van 15 Junij jl. waarbij de statuten van de vereeniging Talitha Kumi (ten doel hebbende, om zoo vele verwaarloosde en verlatene meisjes, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, als de beschikbare fondsen toelaten te vereenigen en voor haar onder houd, bare voeding en opleiding in Christe- lijken geest, gedurende eenigen tijd te zor gen) worden goedgekeurd, en die vereeniging mitsdien als regtspersoon wordt erkend, onder voorwaarde, dat harerzijds zullen worden in acht genomen de ten aanzien van het lager onderwijs bestaande of toekomstige verordenin gen. De in het gesticht op te nemen meis jes zullen geplaatst worden in de gebouwen welke zullen worden opgerigt op den aange- kochten grond in de gemeente Zetten nabij Wageningen. De minisier van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden ge bragtdat, met den aanvang van een nieuw leerjaar, op den 1 September aanstaande, in ’s rijks veeartsenijschool te Utrecht als kwee- kelingen kunnen worden opgenomen tegen betaling van /’500 ’sjaars: zij die hun 16de jaar hebben bereikt doch niet ouder zijn dan 24 jaren, en bij examen doen blijken, de ge vorderde kennis te bezitten. Aan gelijk exa men zijn onderworpen zij die tegen betaling van ƒ100 per jaar in de school alleen on- nart derwijs en niet tevens huisvesting en verple- je i ging wensche'n te ontvangen doch deze be- 1 J hooren den leeftijd van 18 jaren bereikt te hebben. Men meldt uit Delft d. d. 5 Junij: De examina voor ingenieurs en Oost-Indische ambtenaren 1ste klasse afgeloopen zijnde, is gisteren dat voor ambtenaren 2de klasse be gonnen. Er schijnt dit jaar eene kwade mous- son le waaijen van de zesgisteren geëxami neerd, is er slechts één (de heer Van Alphen) toegelaten heden gaat het niet voordeeliger. [Volgens een later berigt, hebben slechts van de 12 jongelieden voldaan.] Men wil zoo als ook reeds bleek uit eene annonce in ons vorig nommer te Am sterdam een tentoonstellingsgebouw oprigten- tot bét houden eener doorlóopende tentoon stelling, en heeft bereids van het gemeente bestuur den noodigen grond daartoe verkre- SNEEKER I Te 118 V n 'e at le le is s le •r tl >e- tit de de e- is 15 ‘n COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1