NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856 No. 56. ZATURDAG 11de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. 5- E e e a smak 2 pinken en 6 stoomboo- n t 2 20,014,000 11,524,000 4,000,000 120,000,000 561,000,000 Protes tanten. >d in J. R. van Volksblad, uitgegeven door den armen en rijken, deelt onder verblijdend teeken des tijds,” beschouwing mede over de cijfers der se“ zijne vestiging tot 1855 afgeleverde Bij- is door een tijdvak van getal van 585,624 waar van Rusland heeft de erken- koningin Isabella II van Spanje uit- na de afkondiging der constitutie dat de uitge- deze week te Deze Blom is wegens eenen afschuwe- jongedochter die hij Te Hamburg is een Pool gearresteerd, Joseph Olsceski genaamd die sedert eenige jaren Polen heeft verlaten alwraar zijne goe deren zijn verbeurd verklaard en die thans van Londen was gekomen voorzien van een groot aantal bij hem gevonden republikein- sche proclamation en andere revolutionnaire stukken. De in hechtenis genomen uitgewe kene wordt aan de Russische overheden uit geleverd. De keizer ning van gesteld tot in dat land. De heer Bovieri, apostolische nuntius in Zwitserland, heeft aan de Katholieke gees telijkheid aldaar eene van Rome ontvangen instructie medegedeeld ter zake van de ge mengde huwelijken en bevattende bepalin gen lijnregt in strijd met de deswege bestaan de landswet. Alsof er niet genoeg bronnen van tweedragt tusschen Rome eq Zwitserland bestonden komt er nog eene nieuwe bij Kortelings heeft men te Rome eene ben de valsche munters gevangen genomen, die bankbriefjes van 20 piasters (107 frs.), St. Spi- rito’s genaamd, namaakte en verspreidde. De ze valsche munters hebben reeds voor 60,000 kroonen (521,000 frs.) in omloop gebragt. Het papier, daartoe gebezigd, was uit andere lan den ingevoerd, en de namaking geschiedde door schilders die zich daartoe te Montopoli vereenigden. Een priester uit Transtevére is ook gearresteerd beschuldigd van die valsche papieren-munt in omloop te hebben gebragt. Den 26 Julij jl. was de stad Napels het tooneel van eenen vrouwen-opstanddieniet dan met vele moeite kon worden gedempt. Het oproer viel voor in de wijk Borgo di Lore to welks stads gedeelte voor de helft onder den grond ligt en voor het meerendeel door de laagste volksklasse bewoond wordt. In die wijk staat eene kerk, wier pastoor bij de vrouwelijke bevolking in hoog aanzien staat daar hij door de vrome dames der wijk piet de verdeeling der aalmoezen belast is. Deze pastoor nu moest dezer dagen in hechtenis ge nomen worden ter zake van verduistering der heip tot bedoeld einde toevertrouwde gel den. Toen de tijding daarvan bekend werd schoolden de vrouwen te zamep en trokken jammerende en kermende door de straten. Ve len van haar waren met steenen gewapend en anderen droegen asch in de hand ten tee ken van rouw. De policie-beambte Campag na, die den geestelijke moest arresteren werd door de dames-insurgenten verjaagd. Hij ver langde gewapende magtdie hem door de- regering geweigerd werdwaarop de kolonel der gendarmerie hem slechts 60 njap gaf, die echter door de vrouwen werden op de vlugt geslagen. De opstandelingen waren den ge- heelen dag en den halven nacht meesteressen der wijk. In den nanacht ging de menigte uiteen, en het gelukte aan de policie, achttien raddraaisters in verzekerde bewaring te bren genhiermede nam de zaak een einde. Volgens een’ particulieren brief uit Kop- stantinopel, bemerkt men daar reeds eene he vige reactie tegen den invloed der Westersche mogendheden die zigtbaar toeneemtnaar mate de geallieerde troepen aftrekken en de Turksclie in getal toenemen. Volgens den schrijver van den brief, is dit dan ook de re den, dat de regering huiverig is, om tot de openlijke afkondiging der emancipatie over te gaan en die van dag tot dag verschuift. Uit Archangel schrijft men aan den Norddat de noordewihd, welke daar eenen geruimen tijd heeft gew’aaid van de Noord- pool-zee groote massa’s drijfijs afgevoerd heeft, welke den zomer koud maken en de scheep vaart zeer bemoeijelijken. In het jaar 1855 zijn 28,704 passagiers de landengte van Panama overgetrokken. Van deze kwamen 10,015 op Amerikaansche stoom- booten uit Kalifornië en gingen 16,289 der waarts. Met Engelsche stoombooten kwamen 1500 reizigers uit Europa en vertrokken 1110 naar dit werelddeel. Het goud- en zilverver- voer had eene waarde van 40,407,907 piasters, waarvan alleen Kalifornië voor 51,671,815 pi- SNEEK 11 Julij. Door de provinciale sta ten van Noord-Holland, Zuid-Holland, Noord- Brabant, Gelderland, Utrecht, Friesland, O- verijsselDrenthe en Limburg zijn de aftre dende leden van de eerste kamer der staten- generaal allen weder herkozen. Volgens opgave van het ministerie van financiën is aan de verschillende kantoren van ’s rijks accijnsen, over de maand Junijjl., ontvangen aan suiker-accij ns in hoofdsomop centen en collectief/zegeleen bedrag van f 59,940.45'/,. Bij beschikking van den 5 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken aanmerking nemende dat de heer mr. Thorbecke zijne benoeming tot lid van de tw’eede kamer der staten-generaal in bet hoofd kiesdistrict Maastricht niet heeft aangenomen, bepaald, dat eene nieuwe verkiezing in ge meld hoofdkiesdistrict zal geschieden op don derdag den 17 dezer. In den Courier de la Meuse komt een brief voor van den heer Edm. van Wïnters- hoven oud lid van de tweede kamer der sta ten-generaal gerigt aan de heeren kiezers in het hoofdkiesdistrict Maastricht, waarin de schrijver zich bereid verklaart, zijne bezighe den te Maastricht, die hem vroeger noopten ontslag te vragen, te laten varen, en zich te ’s Hage te vestigen, indien de kiezers hem thans op nieuw ter tweede kamer mogten wil len afvaardigen. Z. K. H. de prins van Oranje zal, na Hd. terugkomst der reize naar Schotland, Noorwegen en IJslanddie ongeveer twTee maanden zal duren, zijne studiën voortzetten onder leiding der professoren Vissering Van Assen en Cock. Te ’s Hage is aangekomen de heer baron Frederic de Reiffenberg letterkundige te Pa rijs. Die heer is de bekende schrijver van een belangrijk werk over Willem den Zwijger, uitgegeven in het jaar 1854. De baron Reif- fepberg heeft thans een nieuw dichtstuk vol tooid getiteld: Le poème des Nassau, waar in de voornaamste gebeurtenissen uit de ge schiedenis der Vereenigde Provinciën bezongen zijn. Men meldt uit Amsterdam d. d. 7 Jn- lij Wij deelen met genoegen mede dat de geldleening van één millioen door de Ver- eeniging voor Volksvlijt uitgpschreven reeds heden de eerste dag der inschrijving is volteekend en het tentoonslelling-paleis dus zeker zal worden opgerigt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 7 Julij Men verneemt dat Z. Maj. de koning het verzoek van Adrianus Blom om gratie van de doodstraf waartoe hij door het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland is veroordeeld heeft gewezen van de hand, en sprokene straf in den loop van Leyden zal worden voltrokken, ter dood veroordeeld lijken moord op eene toevallig in de woning vond waar hij dief stal wilde plegen. Van den 9deq. Heden morgen vroegtij dig is de persoon van A. Blom in een rijtuig naar Leyden overgebragtten einde aldaar de straffe des doods te ondergaan. Hij was on der anderen vergezeld door een R. K. geeste lijke, die hem ook in de laatste dagen trouw heeft bijgestaan. Hij moet in den laatsten tijd, dien hij ju den kerker alhier heeft doorge- bragtdiep berouw betpond hebben over de zware misdaad, die hij heeft gepleegd, en waarvoor hij n,u reeds de straf, door den we reldlijken regtey opgelegd, heeft ondergaan. Gedurende de eerste zes maanden van 1836 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zeebrievën uitgereikt aan 150 schepen, ine tende 14,^1,9 lakten (waarvan 117 binnenslands en 15 buitenslands gebouwd)tegen 88 sche pen en 11,955 lasten över gelijk tijdvak in 1855, De (soqrt van schepen verdeelt zich als volgt7 fregatten 14 barken 6 brikken 51 schoeners, 17 galjooten18 koffen, 28 tjalken 1 1 ten. Men verneemtdat dezer dagen door de heeren studenten aan de academie te Delft, die bestemd zijn voor de betrekking van amb tenaar der eerste klasse in Neêrl. Indië, aan den voormaligen directeur dier academie, den heer dr. Simons als een blijk van erkente lijkheid is aangeboden een fraai geschenk bestaande in eene prachtige lichtkroon. Te vens verneemt men dat zaturdag jl. door de hoogleeraren en leeraren drer academie mede aan den heer Simons, thans minister van binnenlandsche zakpn is aangeboden eene prachtige vaas, die tevens tot bokaal kan wor den gebezigd, en die met toepasselijke opschrif ten is verrijkt. Laatstgemeld geschenk ging vergezeld van een schrijven waarin de gevers hunne gevoelens van hoogachting en waarde ring van den afgetreden directeur der akade- mie betuigden terwijl zij zich in zijne voort durende herinnering en vriendschap hebben aanbevolen. Het huldeblijk, hetwelk Haarlems bur gerij zal geven ter gelegenheid van het Kos- tersfeestaan vangende op den 15 dezer, zal bestaan in een monument, ter hoogte van 21 ellen, voorstellende deze gedachte Uit Haar lems bloemhof ging het licht op over de aar de. De ontwerpers van dit monument zijn de heeren L. P. Zocher en G. Lieste te Haar lem. - Het Vriend van het opschrift: eene door het Nederlandsche Bijbelgenootschap dert beis. Blijkens de medegedeelde opgave, is dit genootschap gedurende veertig jaren afgeleverd een Bijbels, Oude en Nieuw'e Testamenten, onder 581,968 afdrukken van het Nieuwe Testament. Het uitreiken van Nieuwe Tes tamenten is van 1816 tot 1853 telkens in ee ne verhoogde verhouding toegenomen van 1816 het eerste jaar der vestiging van het genootschap, tot 1825 werden uitgereikt 51,871 exemplaren in het laatste zevental jaren van 1848 tot 1855 bedroeg het aantal 176,692 exemplaren dat is vijf en een half maal zoo veel als in het eerste zevental jaren. Buiten dien werd door het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap een groot aantal Bijbels, O. en N. Test., door middel van colportage afge leverd. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 7 Julij Het is niet te verwonderen dat de geruchten omtrent den opvolger van den heer commissaris des konings in deze provincie zeer uiteenloopend zijn. Met eenigen grond ver- meenen wij ta kunnen mededeelendat tot die hooge betrekking benoemd zal w’orden de heer mr. Van Reenen onlangs afgetreden minister van binnenlandsche zaken. De Noordbrabanter deelt mede, dat de kweekelingen van het bisschoppelijk semina rie te St. Michielsgestel op den 7 dezer een bezoek zouden brengen aan het miraculeuze beeld van O. L. V. van zoetigheid te ’s Bosch.” De Noorweegsche Kerkelijke Courant deel t de navolgende statistiek van de bevolking der geheele aarde mede: Roomsch-Katholieken 149,559,000 Grieken 70,511,000 Armeniërs 2,767,000 HervormdeProtestanten 57,935,000 69,495,000 Luthetsche Vereen. Eva ng. Israëli ten Mahomedanen Afgodendienaars TotaaF977,550,000^ Een ongehoord feit bij menschelijke her innering is, dat n.iet alleen op de vlakten, maar ook in de valeijen der bergen van Ne- der-Oostenrijk en Stiermarken, het grootste gedeelte der rogge reeds gemaaid is, en dat men ipet het dorscfien eenen aanvang heeft gemaakt. Deze vroegtijdige en overvloedige oogst in Oostenrijk en Hongarije zal voorze ker eene.n gunstigen invloed op de prijzen der granen uitoefenen. rJ 1 SNEEKER L’ e 2 =9 I 6 ii ii ‘ii 7 er «- II- m Ie es COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1