NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 11de Jaargang.’ den 16 Julij. 7.e 1856. No. 57. WOENSDAG I KOLONIALE DIENST. W 1 CODRANT. V n BINNEN- EN BUITENLAND. n n IMDIIIHHliHMIIÜi Oostenrijk trekkingen •na it- Vs 10, ver ge- weit S<=r, ’end 37*. ,0, 15, in Je er k- >it w- t gebouwen landerijen en wat dies meer en niemand, die werken kan en wil, en trage handen daarhe- hopen wij toch, vooral den middel- en geringen weldra hetere tijden mogen ko- 5 r BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen de ze gemeente: dat door den Arrondissements ijker alhier, ten zijnen huize, voor den herijk zal worden gevaceerd op Maandagen, Woens dagen Donderdagen Vrijdagen en Zaturda- geu den 14, 16, 17, 18 19, 21, 25, 24, 25 en 26 Julij aanstaande telkens van ’s morgens 6 tot ’s avonds 6 uur. En opdat zulks algemeene bekendheid krijge, zal deze worden afgekondigd en plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 7 Julij 1836. Burgemeester en lEethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris II AG A BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKvoldoende aan de uitnoo- diging van den Commissaris des Konings, ma ken hiermede bekend, dat het handgeld voor de recruten die zich voor de Koloniale dienst verbinden thans voor Nederlanders tachtig en voor vreemdelingen zestig gulden bedraagt, van welk bedrag aan de belanghebbenden al dadelijk vóór hunne opzending naar Harder wijk één vierde zal kunnen worden uitbetaald. Sneek, 15 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd MOIOA. De Secretaris HAGA. niemand, met slappe knieën nen behoeft te slenteren en het brood der lui heid te etenzoo hopen wij met het oog op stand dat er men. Genoegzaam overal in het buitenland wordt eene groote verwachting gekoesterd van de te veld staande granen. Alle tijdingen uit Frankrijk, betreffende den stand der veldgewas sen luiden gunstig. Personen die uit Rijn- Beijeren en Baden komen zeggen dat ook daar de velden een voortreffelijk gezigt opleve ren. De Pruissische regering heeft in alle pro vinciën des rijks naar den stand van het graan gewas onderzoek laten doen en daaruit is ge bleken dat de tarwe en rogge een’ uitmun tenden oogst beloven. De Morning-Chronicle verzekertdat alles in Engeland eene over vloedige opbrengst laat voorzien. De vooruit— zigten op den oogst in Rusland zijn gunstig* met uitzondering van het gouvernement Cher- son alwaar de velden door sprinkhanen worden geteisterd. Het is sedert de laatste veertien dagen dat alles eene zoo gunstige wending ge nomen heeft. Den 26 Junij werd door het krijgsgeregt te Perth de zaak van drie roovers behandeld. Twee der aangeklaagden werden naar den ge wonen regter verwezende derde ter dood veroordeeld en reeds drie uur na het uitspre— ken van het vonnis werd het voltrokken. De ter dood veroordeelde ging met de sigaar in den mond naar de galg, en riep kort vóór zijn uiteinde den regters toe God zegene u Het berigt van het dooden eens Fran schen soldaats te Giurgewo door eenen Oos- tenrijkschen korporaal, is thans officiéél be vestigd. In afwachting van een streng on derzoek en van eene voorbeeldige straf, den schuldige op te leggen heeft de keizer van een jaargeld toegekend aan de be- van den omgekomen krijgsman. Op het Italiaansche schiereiland wordt de staat van zaken van dag tot dag erger, en vooral doet de spanning der gemoederen in het hertogdom Parma den reeds sedert lang aangekondigden opstand verwachten. Lord Normanby, Britsch gezant te Florence, is te Panna aangekomen, met den last zijner re- laten. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 8 Julij Tegen het begin der maand October aanstaan de zullen er drie leerlingen van de school van kouing Willem III op het Loo (zonen van ingezetenen dezer gemeente), naar de land bouwkundige school te Groningen vertrek ken ten einde aldaar geheel voor rekening van Z. M. te worden gevoed, gekleed en on derwezen en alzoo te deelen in de voorreg- ten die het leven der akkerstudenten aldaar aanbiedt. Naar het zich laat aanzien heb ben bedoelde jongelingen daartoe alle geschikt heid. Men schrijft uit Zierikzee d. d. 9 Julij De heer F. J. van Vree, bisschop van Haar lem arriveerde alhier heden voormiddag ten 10 uur, komende van Goes, en heeft, na gepredikt te hebben het Heilige Vormsel aan 550 personen toegediend. Te Vlissingen, Mid delburg ’s Heerenhoek, Heinkenszand en Goes werd sedert vrijdag jl. gelijke plegtigheid door hem verrigt. Zijn vertrek van hier is op vrij dag vastgesteld. Men meldt uit Groningen d. d. 11 Julij Heden morgen te 5 uur heeft bij een onwe- der de bliksem onze noordelijke telegraaflijn ge troffen en is daardoor een toestel in het tele graafkantoor te Zwolle gedeeltelijk gesmolten. Gelukkig was er geen der heeren telegrafisten aan den toestel werkzaam. Te 1 uur dezen namiddag was de lijn weder hersteld. In de zitting van 10 dezer hebben de prov. staten van Groningen besloten tot het indienen van een adres aan den koning, be- dat de 25jarige feestviering te Amsterdam ter herinnering aan den Volksgeest van 1850 en 1851, is bepaald op den 26, 27 en 28 Aug. ek.; op maandag 25 Aug. zal het feest geopend wor den. De onthulling zelve van het gedenk- teeken zal plaats hebben op woensdag 27 Aug., in tegenwoordigheid van Z. M. den koning. Ten aanzien van het doorgraven van de landengte van Suez, bij welke onderneming de handel van Triest en ook Venetie een zoo over wegend belang heeft, wordt thans het navol gende gemeld: Den 24 Junij is door de in ternationale commissie welke te Parijs ver gaderd is geweest besloten dat overeenkomstig het voorstel van den Oostenrij kschen gemagtigde, den heer Negrelli, een kanaal zal worden gegra ven zonder sluizen. De Engelschen hadden een kanaal voorgeslagen met zes sluizen, hetwelk uit den Nijl van water zou worden voorzien de Franschen hadden zich verklaard voor een kanaal met twee sluizen een aan elke der beide zeeën welk kanaal het noodige water uit de zeeën zelve zouden erlangen de Neder landers waren almede voor twee sluizen ge stemd, maar alleen bij wijze van voorzorg en zonder dezelve ten allen tijde gesloten te hou den. Na langdurige beraadslaging en nadat de Franschen en ook de Piemontesche minister Palecapa zich voor het Oostenrijksche voorstel hadden verklaard is dit aangenomen. De com missie heeft daarmede voorshands haren arbeid volbragt en de verdere bewerking van het ontwerp aan hare daartoe benoemde leden overgelaten.” - Er is eene staats-commissie benoemd, ten einde den invloed te onderzoeken der doorgra ving van de landengte van Suëz op Nederlands handel. Op den 9 dezer is jhr. M. Salvador ten zijnen huize te Haarlem gearresteerd en naar Amsterdam overgebragtten einde de hem op nieuw opgelegde gevangenisstraf aldaar te on dergaan. In de voorjaars-vergadering van de onder scheidene provinciale commission van onderwijs zijn geëxamineerd en toegelaten de volgende personen: 74 onderwijzers van den 2 rang, 156 onderwijzers van den 5 rang, 114 onder wijzers van den 4 rang, 4 huisonderwijzers, 151 schoolhouderessen 21 huisonderwijzeres- sen. Deze getallen zijn ongewoon groot. In de voorjaars-vergadering van 1855 zijn 27 on derwijzers van den 2 rang minder52 onderw. van den 5 rang minder5 huisonderw. min der84 schoolhouderessen minder en 18 huis- onderwijzeressen minder doch 5 onderwijzers van den 4 rang meer geëxamineerd en toege- SNEEK, 15 Julij. Van den 5 tot en met den 11 dezer zijn in deze provincie 60 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5550. Z. M. heeft bepaald dat de miliciens der ligting van 1852 en 1855, ingedeeld bij het reg. grenadiers en jagers het 2e en 4e bat. van het 2e reg. infanterie, het le, 2e, 5e en 4e bat. van het 5e reg. infanterie en het 2e bat. van het 6e reg. infanterie welke in der tijd na hunne eerste oefening niet tot zamen- stelling van het in gestadige dienst blijvend gedeelte gestrekt hebben tegen den 50 Aug. aanstaande van onbepaald verlof in actieve dienst zullen worden opgeroepen ten einde aan de wapenoefeningen deel te nemen met verdere bepalingdat de onder het wapen opgekomen manschappen vóór of op den 6 October daaraanvolgende weder met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. Uit Leyden is het berigt ontvangen, dat de heer mr. G. C. J. van Reenen, oud-minis- ter van binnenlandsche zaken aan het be stuur van de kiezersvereeniging Grondwet en Koning aldaar, bij een schrijven dezer da gen kennis heeft gegeven dat hij voor de hem door die vereeniging aangebodene candi- datuur voor het lidmaatschap der tweede ka mer van de staten-generaal bedankt, omdat het hem thans onmogelijk zou zijn, dit lid maatschap aan te nemen. [Thans meldt de Leydsche Ct. dat het be rigt dier bedanking was volkomen ongegrond en uit de lucht gegrepen.] Men twijfelt te ’s Gravenhage aan de ge grondheid van het berigt in sommige dagbla den voorkomende, dat de heer Van Reenen laatstelijk minister van binnenlandsche zaken, zou benoemd zijn of worden tot commissaris des konings in de provincie Noord-Brabant. Tegen de helft dezer maand wordt te ’s Hage verwacht lord John Russell van Londen, met familie en talrijk gevolg reeds worden voor dien heer verscheidene apparte menten in gereedheid gebragt in het hotel de Oude Doelen, De heeren E. W. van Dam van Isseit en J. H. Burlage maken namens de feestcommis sie der Vereeniging het Metalen Kruis, bekend, trekkelijk het verkrijgen van eenen spoorweg in de noordelijke provinciën des rijks. Na het nut en de noodzakelijkheid van zoodani- gen spoorweg in het licht te hebben gesteld, en betoogddat het voor Groningen noodlottig zou zijn, zoo de lijn niet van de stad Gronin gen naar de Eemsbaan werd doorgetrokken verzoeken zij den koning, aan de noorde lijke provinciën van Nederland eenen spoor weg te schenken die de Eemsbaan ov-zr Gro ningen met Harlingen en deze lijn van uit deszelfs midden .tusschen Leeuwarden en Gro ningen zal verbinden met den Rijnspoorweg.” Men meldt uit Westervelde d. d. 11 Julij: Verwonderlijk zijn thans de teekenea des tijds en naar gelang van individuële om standigheden voor den eenen verblijdend voor den anderen bedroevend. Haakte een ieder vroeger naar het einde van den Ooster- schen krijg, als verwachtende dan goedkoo— pere tijden het is al gelijk gebleven en naar elke speculatie medebrengt, is de prijs nu eens rijzend, dan eens dalend, doch nog altijd tusschen twee vaststaande punten niet goedkoop en duur. Wij misgunnen het den landbouwenden stand niet, welks koorn. zoo lang bloeitwant van dezen moet alle welvaart uitgaan maar wij vragen: van waar die enorm hooge prijzeninzonderheid voor de eerste levensbehoeften Niets heeft de boer of het is duur. Koeijen, waarvan hier onlangs twee verkocht zijn, en nog wel ou de, voor ƒ294 gelden thans paardeprijzen. Ook de wol staat dit jaar hoog in prijs. Verleden jaar ontving men hier voor het Ned. pd. ƒ1.20, en toen was ze duur; dit jaar ƒ1.53 niettegenstaande ze elders om de gul den verkocht is. Hoewel we niet ontkennen kunnen dat de welvaart dezer tijden merk baren invloed uitoefent op de verbetering van zij van van SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1