NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 58. den 19 Julij. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 21 JULIJ 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 11de Jaargang. j if KOLONIALE DIENST. llffiHllIlilM SNEEKER duurte van hooi VS ver ge- t L. - r r: n'i 'f si' r*'/ van onvoorziene uit- Latijnsche school. Verslag van u... Besluit van dende berigt van op het gebruik van den Mac-Adam-weg Bolsward. SNEEK 18 Julij. Dagelijks ziet men de hooijers huiswaarts keeren daar de hooioogst alhier bijna is ten einde gebragt. Wat de bin nenlanden betreft, deze hebben eenen voor- deeligen oogst opgeleverdja zelfs een derde meer dan in het vorige jaar; doch óver het algemeen is het minder gesteld mét de buiten landen, waaronder vele stukken zijn, die bij na niets te voorschijn brengen. Men schrijft dit toe aan de koude en schrale weersgesteld heid, maar inzonderheid aan dé groote hoe veelheid rupsen, welke die landen bedekken. De 84ste vergadering van het Friesch genootschap voor geschied- oudheid- en taal- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen de ze gemeente; dat door den Arrondissements ijker alhier, ten zijnen huize, voor den herijk zal worden gevaceerd op Maandagen, Woens dagen Donderdagen Vrijdagen en Zaturda- gen den 14, 16, 17, 18, 19, 21, 25, 24, 25 en 26 Julij aanstaande telkens van ’s morgens 6 tot ’s avonds 6 uur. En opdat zulks algemeene bekendheid krijge, zal deze worden afgekpndigd en plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 7 Julij 1856. Burgemeester en Wéthouders voornoemd WOUD A De Secretaris IIAGA, kunde is jongstl. donderdag te Leeuwarden gehouden onder voorzitting van den heer mr. J. Dirks. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 15 Julij: Z. K. H. prins Oscar van Zweden is heden middag ten ruim één uur met eenen specialen spoortrein van Rotterdam in de residentie aan gekomen vergezeld van Z. Exc. den heer Von Lowenskiold buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen bij het Nederlandsche hof, die Z. K. H. was te gemoet gereisd. Z. K. H. werd aan het station namens Z. M. den koning, door Hd. adjudant, den heer Mansveld verwelkomd. Volgens alhier in omloop zijnde geruch ten, worden er nog altijd pogingen aange wend, om eenen nieuwen minister voor de za ken der R. K. eeredienst te verkrijgen. Ver schillende personen moeten nog aangezocht zijn, die betrekking op zich te nemen maar die pogingen moeten naar men verzekert, tot hiertoe vruchteloos gebleven zijn. Men zal thans naar men wil weten, trachten, den heer Mutsaers van het door hem genomen be sluit terug te brengen en alzoo hem over te halen zich weder met de portefeuille van dat departement te belasten. Mogten die pogingen niet slagen dan zullen de zaken van de R. K. eeredienst naar men wil aan een ander de partementbijv, van buitenlandsche zaken, worden toegevoegd, en onder verantwoorde lijkheid van dien minister beheerd worden door den secretaris-generaal den heer Willemse. Men voegt er bij dat, zoo de heer Mutsaers niet mogt zijn over te halen zich wederom met de portefeuille van het departement te be lasten hij dan zeer in aanmerking zou komen bij de vervulling der betrekking van commis saris des konings in de provincie Noord-Bra- bant. De gewezen minister, de heer Van Ree nen, heeft in de Amsterdamsche Courant doen plaatsen dat hij bij brief van 9 de zeraan de kiesvereeniging Grondwet en Ko ning te Leyden die hem tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer heeft ge steld heeft doen weten dat hij de candi- datuur niet kan aannemenomdat het hem thans onmogelijk zoude zijn, het lidmaatschap der kamer indien het hem mogt worden op gedragen te aanvaarden enz. In het boofdkiedistrict Leyden zijn op den 15 dezer voor de verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten-generaal ter vervanging van den heer jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, uitgebragt 1779 geldige stemmen waarvan verkregen de heer mr. G. Groen van Prinsterer 765 de heer mr. G. C. J. van Reenen 757, de heer mr. N. Sikkel Groos 155 en de heer jhr. C. M. Storm van ’s Gravesande 96 stemmen. Er zal dus eene hersleramig moeten worden gehouden tusscben de heeren Groen van Prinsterer en Van Ree- nen. De Leydsche Cour. vermeldende de vol trekking der doodstraf aan A. Blom deu moordenaar van het meisje onder Hazerswou- de voegt er bij, dat de ongelukkige weinige oogenblikken vóór zijn’ dood, nog de bekente nis aflegde eener bijzonderheid, door hem tot hiertoe verzwegen en die niemand verwacht had, namelijk: dat hij met het voornemen tot moord naar de woning van zijn slagtoffer was gegaan en dus daarbij met voorbedachten rade had gehandeld, geen werktuig daartoe mede nemende, als zeker zijnde, in de woning wel iets te zullen vinden, dat tot zijn oogmerk dienstig was, maar alleen voorzien van zand, om des noods zijne tegenstander te kunnen verblinden. Men meldt uit Haarlem d. d. 15 Julij De stad viert feest. De huizen der ingezete nen zijn op smaakvolle wijze met groen en guirlandes versierd, terwijl de nationale vlag van de gevels der openbare en bijzondere ge bouwen wappert. Vóór de woningen van som mige particulieren zijn smaakvolle trofeën op- gerigt met toepasselijke opschriften gewijd aan de nagedachtenis van Coster, op wien Néderlandop wien Haarlem in het bijzon der zich teregt beroemen mag. Duizenden Benoeming van leden in het stembureau ter verkiezing van een lid in den gemeenteraad. Missive met een concept-reglement voor de den toestand dier school, heeren gedeputeerde staten, bou de ontvangst der verordening naar Circulaire omtrent een.weduwen- en wee- zenfonds van onderwijzers in Friesland. Procesverbaal var. verificatie der gemeentekas. Besluit van heeren gedeputeerde staten hou dende goedkeuring van hel besluit tot benoe ming van eenen derden docent bij de Latijn- sche school. Rekening van het R. C. P. armbestuur over 1855. Missive betrekkelijk de belooning van brand- spuillieden voor 1857. Missive omtrent de banken van leening. Adres om een locaal voor de commiezen. Adres om vergunning tot jagen op de vaar waters der gemeente. Adres tot het behouden van eene afschut ting op den wal. Betaling uit den post gaven. vreemdelingen doorkruissen in alle rigtingen de stad, om de sierlijke decoratiën in oogen- schouw te nemen waaronder vooral uitmun ten die van den heer A. von der Möhlen den bewoner der voormalige Costers woning”, de eereboog door de Maatschappij ter bevor dering veen nijverheid iu de Groote Hout straat opgerigten het afgebakend terrein voor de onthulling van het metalen beeldwelk terrein prijkt met trofeën en de wapens on zer provinciën. Op verschillende plaatsen der stad ziet men toebereidselen maken tot de il luminatie, en ieder schijnt te wedijveren, om het zijne bij te dragen tot verhooging van den luister der algemeene feestviering. De aanvang der feestviering werd door het luiden der klokken aangekondigd. Ten 12 uur had de opening plaats van de typografi sche tentoonstelling van wege de boekhande- laars-vereeniging Lourens Janszoon Coster. Do commissie voor de tentoonstelling, bestaande uit de heeren mr. J. Enschedé, A. C. Kru- seman en V. Loosjesheeft zich van hare moeijelijke en veel omvattende taak op eene verdienstelijke wijze gekweten. Van de zij de der bestuurderen van Teylers stichting, van de heeren Enschedévan de stad Haar lemvan de zijde der hooge regering en vau de bestuurderen der koninklijke boekverza melingen, is zij in die taak op de meest ge- wenschte wijze ondersteund geworden. De heer F. Muller heeft aan de commissie de be langrijkste werken die zich in de hier te lande aanwezige bibliotheken bevinden en betrekking hebben op de geschiedenis der boek drukkunst aangewezen en met de meeste vrijgevigheid zijne eigene boekverzameling daar voor beschikbaar gesteld. De catalogus bevat 781 nummers. De expositie, die in de zalen van de stadsschool aan de Smalle Oudegracht gehouden wordt, bevat, op de benedenzaal: 1) Eene reeks van de voornaamste Costeriana en Nederlandsche incunabelen (overblijfselen van Costers drukpers en voortbrengselen der drukkunst van zijne eerste navolgers hier to lande)waaronder de beroemde verzameling berustende op het stedelijk archief, die van de hh. Enschedé Zonen en eenige hoogst- belangrijke bijdragen uit de koninklijke bi bliotheek en verschillende bijzondere boekerijen. 2) Merkwaardige Nederlandsche boekwerken van de 16e, 17e en 18e eeuw, voornamelijk ontleend aan de prachtige boekerij van Tey lers stichting (daartoe voor deze bijzondere gelegenheid afgestaan door de welwillendheid van heeren directeuren) aan de bibliotheken der stad en der hh. Enschedé, en wijders door de krachtige ondersteuning van onderscheide ne inzenders bijeengebragttot een historisch overzigt over de voortbrengselen der vader- landsche drukkunst. 5) Eene verzameling van drukwerken der 19e eeuw, waaronder veler lei inzendingen der voornaamste uitgaven van den lateren tijden 4) Proeven van typo grafieplaatdruk, lithografie, bindwerk enz. als producten der hedendaagsche nijverheid. In de bovenzaal 1) Eene volledige werkplaats met het voornaamste wat tot de tegenwoordi ge boekdrukkunst behoort, bestuurd door Haarlemsche werklieden eene practische proe ve van lettergieterijzetterij drukkerij op de gewone snelpersen steendrukkerij en binde rij. 2) Werktuigen van allerlei aard, in ver band tot typografie. Onder deze verdienen de aandacht de verschillende modellen, ingezon den door de fabrijkanten. Uit verschillende plaatsen zijn een aantal van keurige en hoogstzeldzame werken inge komen. Men meldt uit het Nieuwe Diep d. d. 15 Julij De uitvoer van vee uit het Nieu we Diep per diverse stoomschepen naar Lon den was gedurende het eerste halfjaar 1856 gering in vergelijking van vroegere jaren klei ne voorraad van vet vee, het gevolg van ge brek en duurte van hooi en voeder en eene belangrijke sterfte, vooral onder de schapen, 'mogen als vermoedelijke oorzaken daarvan, worden aangemerkt. Er werden uitgevoerd 505 runderen, 116 kalveren en 1862 schapen. Men verneemt dat er in de aanstaande maand Augustus gelegeheid voor jongens en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKvoldoende aan de uitnoo- diging van den Commissaris des Konings, ma ken hiermede bekend, dat het handgeld voor pe recrulen die zich voor de Koloniale dienst verbinden thans voor Nederlanders tachtig en voor vreemdelingen zestig gulden bedraagt, van welk bedrag aan de belanghebbenden al dadelijk vóór hunne opzending naar Harder wijk, één vierde zal kunnen worden uitbetaald. Sneek, 15 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1