NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. tl I ’J 1856. No. 59. WOENSDAG I 11de Jaargang. den 23 Julij. r l KOLONIALE DIENST. SNEEKER e 'I r r t BINNEN- EN BUITENLAND. on der Boon Meschhoogleer- i t 5 feestelijke veree- t r L had in een’ IJ. de Jager de Banier der derge- weinig r> e l h. t in de stelde vervolgens op ENZ. Onzen minister van van den 12 Julij 1856, aan de herinnering van en 1851 welke met een het spelen van het volks- verloopendie geest bij hen nog sprak verder over het en bragt hulde toe en zijn doorluchtig huis en den Bosch, burgemeester van a. D. R. Gevers Deynoot, kanton- Haarlem dr. J. Wittewaal, grondeigenaar te Voorst; en tot secretaris dr. N. W. P. Rauwenhoff, te Amsterdam 5) te bepalen dat de leden en de secreta ris der commissie wat de vergoeding voor reis- en verblijfkosten betreft, worden ge rangschikt in de tweede klasse van het tarief, vastgesteld bij het koninklijk besluit van den 15 December 1819 {Staatsblad no. 62). Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waar van afschrift wordt gegeven aan de algemeene rekenkamer. Het Loo den 13 Julij 1856. WILLEM. De Minister van Binnenlandsche Zaken Simons. Men schrijft uil ’s Hage d. d. 18 Julij Tot op heden is er nog geen minister van marine benoemd. Zijn echter mijne informa tion juist, dan zou er bij de regering het plan bestaan om in de gegevene omstandigheden eenen directeur van marine aan te stellen, en zouden er onderhandelingen te dier zake ge opend zijn met den kap.-luit. Esscher. De verantwoordelijkheid van het ministerie van marine zou dan bij een der overige ministers gevoegd worden. Eene soortgelijke combina tie zou ook welligt met het vacante ministe rie voor Roomsch-Katholieke eeredienst plaats hebben.” Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 19 Julij Aanstaanden maandag, 21 dezer zal de commissie door de tweede kamer der sta- ten-generaal benoemd tot het houden eener enquête omtrent het Zwolsche Diep in het gebouw7 der tweede kamer hare zittingen aan vangen. De minister van financiën heeft bij re solutie van 10 Junij jl., no. 50, op de van onderscheidene collegiën van zetters gedane reclames, zijne resolutie van 15 April jl., no. 85, waarbij een nieuw tarief ter klassering van kramers werd vaslgesteld, in zoover gewijzigd, dat aan kramers of venters, in gemeenten van den 5den rang en daarboven een patent kan worden gegeven afdalende tot de 14e klasse tarief B, zoodat thans een venter met garen en lint of kramerijen, met eene inkoopswaarde van 5, 6 of 8 guldens, geen ƒ6,371/', voor pa- tentregt zal behoeven te betalen maar circa ƒ2 de opcenten daaronder begrepen. Wijders is door Z. Exc. verordend dat aan personen die in hoogst armoedige omstandigheden ver- keeren en dagelyks een klein penningsken trachten te verdienen om zich voor broodsgebrek te beveiligen door het venten met goederen van zeer geringe waarde, zooals pijpedoppen lucifers, vischnetjes, spelden, naalden kleine hoeveelheden koffij theesuiker en lijken en geacht w'orden daarmede zoo te verdienen, dat een aanslag van de 12de klasse tarief B voor hen te bezwarend en bui ten alle evenredigheid met de verdiensten zou de zijn een vrij-consent tot venten, door den burgemeester geteekeud, kan worden afgege— ven. Aan het departement van buitenlandsche zaken te ’sHage zijn dezer dagen uitgewisseld de aclen van bekrachtiging op de overeen komst, den 16 Junij jl. tusschen Nederland en Pruissen gesloten tot toelating van con sulaire agenten van laatstgenoemd rijk in de voornaamste havens der Nederlandsclie kolo niën. Bij dat verdrag is aan de overige sta ten van het tolverbond de bevoegdheid voor behouden, om tot gezegde overeenkomst toe te treden. Den 29 Junij jl. heeft te Dresden de uit wisseling plaats gehad der acten van bekrach tiging op de overeenkomst, den 25 Mei te vo ren tusschen Nederland en het koningrijk Sak sen gesloten tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. Bij arrest van het hoog militair geregts- hof van 16 April jl. werd bevestigd een von nis van den krijgsraad in het provinciaal kom mandement van Noord-Hollaud waarbij B. van Buuren als schuldig aan moedwilligen manslag vergezeld van diefstal op den open baren w7egis veroordeeld tot de straf des doods met den strop. Thans verneemt men dat het den koning bij besluit van 4 dezer, no. 65 behaagd heeftde doodstraf te ver wisselen in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Bij de onthulling van het standbeeld van Lourens Janszoon Coster, op den 16 dezer W'elke mede werd bijgewoond door Z. K. H. prins Henderik der Nederlanden de minis ters van binnen), zaken van financiën en van oorlog en den commissaris des konings in Noord-Holland voerde de heer mr. L. Metmanvoorzitter der hoofdcommissie, het woord zijne toespraak bragt de talrijke me nigte in geestdrift en met luide toejuiching werd de spreker begroet. Alle overige optogten en nigingen liepen in de beste orde afvooral trok de aandacht het Bloemenfeestwaar de stedekroon van Haarlem prijkte niet slechts door den glans dien de drukkunst daarop afstraaltmaar ook door het gebloemte, waar van de geuren en kleuren door heel de we - reld zijn bemind. Bij alle schoone verlichtin gen muntte uit die van Haarlems Huldeblijk eene zigtbare voorstelling van de gedachte uit Haarlem s bloemhof ging het licht op over de aarde. Het standbeeld zelf, aan welks in wijding het feest wTas gewijd, was prachtig met gas verlicht. Men meldt uit Haarlem d. d. 18 Julij Bij het besluiten der feesten te Haarlem zijn donderdag avond de verschillende tribunes die voor de genoodigden waren opgerigt om het vuurwerk te beter te kunnen zien, achter eenvolgelijk ingestort. Door dit onheil heb ben zeer vele dames en heeren kneuzingen be- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKvoldoende aan de uitnoo- diging van den Commissaris des Konings, ma ken hiermede bekend, dat het handgeld voor pe recruten die zich voor de Koloniale dienst verbinden thans voor Nederlanders tachtig en voor vreemdelingen zestig gulden bedraagt, van welk bedrag aan de belanghebbenden al dadelijk vóór hunne opzending naar Harder wijk, één vierde zal kunnen worden uitbetaald. Sneek13 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAISA. SNEEK, 15 Julij. Van den 12 tot en met den 18 dezer zijn in deze provincie 64 runderen aan de besmettel ij ke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5414. Jl. zondag avond ten 7 uur besloten kring in den tuin van alhier, de onthulling plaats van Vereeniging het Metalen Kruis der afdeeling Sneek. De tuin was op militaire wijze versierd als eene tent in het kamp, met trophaeën van wapenen en nationale vlaggen hetwelk met het groen een goed effect deed. De vergadering werd geopend met eene toe spraak van den president, den heer Kooij die daarnaonder het spelen van het Wil helmus door de muzijk van het corps dd. schut terij de banier onthulde. Deze banier is van witte stof vervaardigd en prijkt met de afbeelding van het Metalen Kruis, hangende aan deszelfs linten en om geven door laurier- en palmtakken terwijl op een’ gouden grond daaronder staat met zwar te letters: MJ'deeling Sneek, de banier zelve is omgeven met gouden rand, witte franjes en vergulde kwasten, en wordt gedra gen aan een’ slok waarop zich het geëmail leerd wapen der stad bevindt. Een en ander is sierlijk vervaardigd door onzen stadgenoot J. Hofstra. Daarna hield de secretaris, de heerThemps, eene rede, gewijd aan de herinnering van den volksgeest in 1850 algemeen hoerah en lied werd toegejuicht. Vervolgens trad de thesaurier der afdeeling de heer de Jong, op, die in zijne aanspraak wees op den geest van de oude kameraden van die jaren en dat ofschoon een vierde eener eeuw was niet was verflaauwd doel dezer vereeniging en bragt hulde toe aan den Koning en zijn doorluchtig huis en aan die mannen, welke kosten noch moeite heb ben ontzien, om, ter eeuwiger gedachtenis aan die jaren een gedenkteeken in Neérlands hoofdstad op den Dam op te rigten hetwelk den 27 Aug. aanslaande zal worden onthuld om het nageslacht te toonen dat ook in de jaren 1850 en 1851 hunne vaderen, even als in vroegeren tijd, goed en bloed feil hadden voor hunnen Koning en hun Vaderland. Daarna had de voorstelling van de laatst ingeschrevene leden plaats en werden er toasten ingesteld op den Koning en het Vader land. De heer mr. H. U. Huguenin sprak ver volgens in eene kernachtige taal van den zelf- opofferenden moed van den toemaligen opper bevelhebber van het leger te velde, den prins van Oranje, onzen zoo algemeen beminden, te vroeg overledenen koning Willem II, die met beleid en groote kunde als een der grootste veldheerenhet leger ter overwinning had geleid welke herinnering met algemeene en hartelijke deelneming werd aangehoord. Ook de heer Vriesendorp, luit, kolonel der dd. schutterij van Dordrecht, 2de voorzitter van het Metalen Kruis, 1ste sectie, afdeeling Dordrechthield eene korte, doch gepaste toe spraak dankzeggende voor de welwillende ontvangst in de broeder-afdeeling Sneek en eindigende met de woorden Oranje boven welke kreet toestemmend werd beantwoord. Later rigtte de heer Zijnen wartel het woord tot de vergadering, dankte voor de gulle ont vangst, wees op den vaderlandschen geest, die dezelve bezielde, op het jonge leger, en gaf in gevoelvolle krachtige woorden zijne hoop en zijn vertrouwen te kennen, dat, wan neer hetgeen God verhoede! het vaderland andermaal mogt bedreigd worden het met dienzelfden geest mogt bezield zijn als i jaren 1850 en 1851, en het leger een toast in. Zoo verliep de avond rijk in aandenken aan die dagen van algemeene geestdrift in gepaste vrolijkheid en genoegen onder het zingen van vaderlandsche liederen. Omstreeks elf uur werd de banier in optogt begeleid door de muzijk der schutterij, gedirigeerd door den heer kapelmeester Knöth welke hh. bereidwillig hunne medewerking tot opluiste ring van het feest hadden verleend, naarde woning van den heer president gebragt waar op de vergadering, bezield met de beste ge zindheid scheidde. De staten van Friesland hebben besloten, zich bij adres tot Z. M. den koning te ween den, ten einde den aanleg van spoorwegen in de noordelijke provinciën des rijks te be vorderen. De Saats- Courant bevat het volgende koninklijk besluit Wij WILLEM III, Op het rapport van binnenlandsche zaken no. 208, 6de afdeeling, Hebben goedgevonden en verstaan 1) eene commissie te belasten met het derzoek naar de behoeften van het onderrigt in den landbouw en het doen van voorstel len tot regeling van dit onderwerp 2) te benoemen tot leden dezer commissie dr. A. H. van aar te Leyden I. G. J. van Kattend ij ke c. jhr. mr. F regter te Rotterdam dr. H. C. van Hallhoogleeraar te Gro ningen mr. F. A. S. A baron van Ittersum kan- tonregter te Elburg dr. G. J. Mulder, hoogleeraar te Utrecht; dr. W. C. H. Staring, grondeigenaar te I COURANT. -s»*, -p,1,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1