NIEUWS- EN ARÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. v 1856. No. 60. ZATURDAG 11de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. mandeur O. Mehlen heeren Barend Visser en den aanvang des togts storm I de wind gunstig, weldra op digbeden waren niet meer magtig worden, ve van den behelzen het relaas van het vourgevaneuc op ucu iJ en 16 dezer. Op den I 17 was de ontwapening der nationale garde der voorban- I geheel volbragt. De strijd in de straten der hoofdstad was zeer hevig. De geheele nati onale garde van Madrid, met uitzondering van slechts twee compagniën heeft er aan deelgenomen. Uit de dépêches die de gou verneur van Guipuzcoa aan den Spaanschen consul te Bayonne zond, blijkt, dat de rust te Madrid den 16 ’s namiddags ten 2'/, uur volkomen hersteld was. Talloos waren de barricaden in de stad opgerigten verdedigd door de nationale gardes en het volk. De eerste barricade, die de troepen aantastten, was die der straat Mavor. Daar voerde ge neraal Concha het bevel en sneuvelden vele personen. Het aantal der troepen was te groot, en de opstandelingen waren genoodzaaktna eenen bardnekkigen doch vruchteloozen strijd de door hen ingenomene punten te verlaten. Zij verlangden eene wapenschorsing, die huu voor twee uren werd toegestaan. duet. De beste kwaliteit van baggelaar wordt verkocht voor achtenveertig gulden het vuur, en de andere kwaliteiten naar rato. Er be staan geene redenen, om te denken, dat de prijzen lager zullen worden. Te Hamm (in Westphalen) had dezer dagen het volgende cuirieuse voorval plaats. Een’ boer was eene gans ontstolen. De ver moedelijke dader stond er voor teregt, doch nu durfde de boer niet zweren dat de gans diö hem voor de regtbank werd aangeboden werkelijk de zijne was. In deze moeijelijk- heid stelde de boer aan den regter voor, dat men zich gezamenlijk met de gans op eenigen afstand van zijne woning zou begeven en het dier er op vrije voeten te stellen om dan te zien welken kant het zou uitwaggelen. De proef werd genomen, en ziet, de gans be gaf zich, zonder in ’t minst te aarzelen naar het huis van den boer waar ze door de overige zusters terstond herkend en met groot gejuich ontvangen werd. De dief was door dit ge tuigenis derwijze getroffen dat hij op staan- den voet zijne misdaad beleed. De heer A. Z. associé van een geacht groot handelshuis te Weenen is w’egens het maken van valsche wissels, tot een bedrag van ruim 500,000 fl.tot drie jaren zware kerker straf veroordeeld. De debatten dezer zaak duurden tien dagen. De beschuldigde was aangeklaagd geworden door zijnen eigen schoon vader sedert overleden. Uit Maagdenburg wordt gemeld dat de heer v. Rochow bekend door zijn duel met den heer v. Hinckeldey den 17 dezer op de citadel aldaar is aangekomen, om er zijn’straf tijd, naar men meende vijf jaren, door te brengen. Als eene bijdrage tot de beoordeeling van de nog onbesliste vraag, betreffende de afschaf fing of vermindering der Rijntollen kan die nen dat onlangs voor een schip met suiker naar Mannheim bestemd, aan vracht is be taald 287 th.en aan tollen bruggelden en octrooi niet minder dan 431 th. Te Napels heeft het onverstand van ee nen policie-beambte aanleiding gegeven tot eene demonstratie, die ligt door gewigtige gebeur tenissen kan worden gevolgd. De commissa ris van policie Campagna had in de voor stad Santa-Lucia een demonstratie georgani seerd. De kreetEvviva il re assoluto (Le ve de absolute koning moest de tevredenheid der Napolilanen en hunnen afkeer van her vormingen en van de wederinvoering der con stitutie te kennen geven. De demonstratie viel echter in hel water niet alleen, maar had ook eene tegen-demonstratie ten gevolge daar de bevolking en werkende stand en naar men zegt ook militairen, in groote massa’s meteen driekleurig vaandel door de straten zijn ge trokken. De kreten leve de constitutie leve de geallieerden klonken bij korte tus- schenpoozenen reeds begonnen de winke liers hunne winkels te sluiten. De policie, die de volksmassa’s wilde uiteen jagen, moest onverrigter zake aftrekken en eerst toen troe pen aanrukten, verwijderde zich de hoop. De tijdingen uit Madrid zijn 17 ’s avonds en I voorgevallene op den 15 Het schip zelf bekwam gee- I drie stukken sprong. n in de SNEEK, 25 Julij. Blijkens de Staats-Cou- rantwil de heer Simons, minister van bin- nenlandsche zaken het industriëel onderwijs verbeteren. Reeds meldden ook wijdat, ten gevolge van de bij herhaling mislukte pogingen tot benoeming van een’ minister van marine, het vroeger voornemen tot benoeming van een’di- recteur-generaal van marine, onder de ver antwoordelijkheid van een der leden van het kabinet weder was opgevat te dier zake verneemt men later uit ’s Gravenhage dat de uitvoering van dit plan wederom is vertraagd, doordien de minister van buitenlandsche zaken, op wien voor bedoelde verantwoordelijkheid het oog was gevestigd zich daartoe niet ge neigd moet hebben getoond. Naar verzekerd wordtbehoeft er niet meer aan getwijfeld te worden dat jhr. mr. Ed. van Meeuwen thans commissaris des ko- nings in Limburg, tot diezelfde betrekking in Noord-Brabant zal benoemd worden. Naar men wil zal de benoeming eerstdaags in de Staats - Courant worden bekend gemaakt. In de residentie is aangekomen de heer L. A. Ligbtenvelt, buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van de Nederlanden te Parijs. Te Rotterdam werd op den 16 dezer de jaarlijksche algemeene vergadering van het Ne- derlandsch zendelinggenootschap gehouden. De voorzitter, prof. J. J. Prins, van Leyden, die geopend hebbende betrad de heer Van Koets veld van ’s Hage den kansel en sprak eene indrukwekkende rede uit. Daarna sprak de voorzitter de zendelingen H. J. TendelooA. van Ekris eu J. J. Verhoeff jr. die gereed staan naar Oost-Indië te vertrekken, met Imo gen ernst gelukwenschend vermanend, op wekkend en bemoedigend toe. Uit het gun stige verslag des genootschaps bleek, dat, niet tegenstaande de inkomsten bijna ƒ2000 min der waren dan in 1853, er een saldo was van ƒ5857.55'/,, bij eene uitgave van ƒ85,945.041/,, zijnde ƒ9000 meer dan in het vorige jaar. Jl. zaturdag is te Rotterdam, op de ri vier de Maas de wedstrijd gehouden der Ko ninklijke Nederlandsche Yacht-Clubdie ver eerd werd met de tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik. Door C. A. Emeis amanuensis aan de academische bibliotheek te Leyden, is na lang en veel onderzoek eene uitvinding gedaan die, schijnbaar van weinig waarde werkelij k van groot belang is, namelijk: een middel, om uit boeken, platen, kaarten of andere ge drukte papieren, vlakken weg te nemen. De laatste proeven van zijn onderzoek leveren het bewijs, tot welke hoogte hij dit reeds ge- bragt heeft. Men schrijft uit Hoorn d. d. 20 Julij Behalve het kind dat voor eenige dagen zoo ongelukkiglijk verdronken is heeft men de zer dagen in het dorp Schellinkhouthier digt bij weder een zoodanig ongeluk te betreu ren maar thans, helaas! met bijna de gewis heid van zelfmoord. Een arm arbeider, J. genaamd met wien zich weinigen in het dorp schenen te bemoeijen, en die dus op zijnen reeds vergevorderden ouderdom aan de groot ste armoede en gebrek ten prooi schijnt te zij n geweest, vond men voor eenige dagen voor over in eene sloot gesmoord liggen met een’ doek om zijne handen gebondengewis om zichzelven te beletten, zich eenige hulp toe te brengen. Zijne vrouw heeft reeds voor lan gen tijd op gelijke wijze een einde aan haar leven gemaakt. Gelijk in bet naburig Pruissen, op korten afstand der Nederlandsche grenzen, op verschil lende plaatsen boringen in den grond zijn ondernomen, met het doel, om steenkolen te vinden, en men onder anderen te Rhede en Borkentot aanmerkelijke diepte gevorderd, daarvan de gunstigste verwachting koestert, zoo hebben ook de heeren Dericks (vader en zoon), woonachtig te Winterswijk, sedert de helft van February, eene boring op hunne bouw plaats Buskers, nabij het dorp, ondernomen, welke, steeds voorigezet, thans eene diepte heeft bereikt van bijna 500 voeten. Na eene dunne zandkorst doorboord te hebbenging de boor door eene leembank van meer dan 130 voeten dikte, en vond zij daarna onder scheidene steenlagen welke, verschillend van kleur en hardheid, tot den leisteen schij nen te behooren en w'elker aard, volgens het advies door Duitsche deskundigen aan genoemde hee ren gegeven, gegronde hoop oplevertdat hun doel zal worden verwezenlijkt. Gelijk de bo ring in het leem gereedeiijk voortging, zoo biedt de steen eenen moeijelijk te overwinnen tegenstand, en het werk vordert te minder snelhoe dieper de boor werkt en hoe meer slangen telkens bij het ophalen en weder in brengen der boor moeten worden af- en aan geschroefd. De belangstelling in het onder nomen werk is algemeen al is het ook dat weinigen op het geluk der poging rekenen, welke de eerste is althans in deze streken, en ten doel heeft, een schat aan het licht te bren gen waarmede men het noordelijk Nederland niet begunstigd achtte. Wat ook het gevolg zijn moge, de poging van de heeren Dericks is verdienstelijk, en mogt hun en ieders wensch tot dusver al niet worden vervuld, zoo zal zij de kennis van den bodem in die streken grootelijks be vorderen en vooral de zekerheid gegeven heb ben dat de steenlaag, welke in het ooste lijk gedeelte der gemeente Winterswijk hoog in den grond wordt gevonden, zich uitstrekt in het westen. Men meldt uit Hattem d. d. 20 Julij Niet alleen uit deze gemeente, maar ook uit de omliggende, kan men de allergunstigsle be- rigten omtrent de te veld staande vruchten mededeelen. De aardappelen, die hier in groo te menigte gepoot zijn, staan zeer schoon; de vroege zijn zeer goed van smaak en leveren veel op. Tot heden is er nog geen spoor van ziekte of bederf in aanwezig. De rogge be looft eene ruime opbrengst. Halm enaarheb- ben eene buitengewone lengte. De boekweit bloeit en staat insgelijks goed. De vrucht- boomen echter zullen dit jaar weinig of niet opleveren. Men meldt uit Harlingen d. d. 19 Ju lij Na eene afwezigheid van vijf maanden, kwam heden morgen alhier behouden binnen de Groenlandsvaarder Dirkje Adamacom mandeur O. Mehlen toebehoorende aan de Zoon. Had men bij met tegenwind en te kampen, op den Tl den dag werd en voorspoedig kwam men de robbekust aan. Vele omstan- e ven wel oorzaak, dat men dan omstreeks 2500 robben kon Ook de walvischvangst zel- liep ongunstig ten einde daar men zon der visch terug moest keeren. Ofschoon de bemanning de beste gezondheid genoot, be treuren echter een paar ouders, hier woon achtig, het verlies van eenen zoon, een jon geling van 17 jaren die in het begin der reis reeds overleden was. Bij de binnenkomst, die door velen metbe- langslelling werd verbeid, is het schip, met eene stevige koelte, zoodanig tegen het mid- denhoofd geloopen dat daarvan een gedeelte werd verbrijzeld. I’ ne andere schade dan dat gende zware ankers aan Op den 25 dezer bad te Groninge groote schoolzaal van het Instituut voor Doof stommen in tegenwoordigheid van heeren hoofd-directeuren en dames directrices bene vens van het onderwijzers-personeelde jaar lijksche prijsuitdeeling plaats. Het aantal ge- hoorlooze leerlingen bedraagt thans meer dan honderd en vijftig. Men meldt uit Houlerwijk d. d. 17 Ju lij Het maken van baggelaar- en andere turf, voor de algemeene consumptie en ver zending, is alhier weder voor een jaar geëin digd. Nagenoeg is er een derde meer gebag gerd dan verleden jaar, toen er dan ook ge brek was. Schoon het droogen der nieuwe turf langzaam voortgaatis er toch aanvan kelijk weder bedrijvigheid met koopen ver- koopen, inschepen en vervoeren vau dit pro- SNEEKER E 4 I -■ - COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1