NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 61. WOENSDAG 11de Jaargang. p r 3 2 r r BINNEN- EN BUITENLAND. Z. M. den keizer een te ’s Ha ge 't e l l i n ti gie wees. voor een mij zelfs schrijving te leveren lige wagens beeft eene beweging onder de studerende jon- De staatkunde was daaraan ten eenenmale vreemd. Het goldt alleen eenen studentdie verwijderd werd van de akademie, omdat hij eenen anderen student, een’ theologant, die geweigerd had met hem te vechten afroste. Bij het uitge leidedat ongeveer 200 zijner makkers hem deden geraakte men handgemeen met de bur gers. Hoe onbeduidend de zaak dus op zich zelve ook zij heeft zij niettemin ten gevolge gehad, dat de gezamenlijke Heidelbergsche studenten-corpsen ontbonden zijn terwijl het dragen van linten mutsen of andere onder- scheidingsteekenen is verboden. Bovendien raag geen student het stadsgebied van Heidel berg zonder vergunning verlaten terw’ijl al verder tegen -sommigen de straf van het weg nemen van hunne wapens en het verlies van het akademisch burgerregt is uitgesproken. Den 18 dezer was het te Heidelberg alles rustig. SNEEK, 29 Julij. Van den 19 tot en met den 2*3 dezer zijn in deze provincie 59 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor bet gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5475. Dezer dagen is door Z. M. den koning bepaald dat het traclement van eenen 2den luitenant-adjudant bij het wapen der infan terie zal bedragen ƒ1000 ’s jaars. Men meldt uit ’s Gravenbage d. d. 26 Julij Men verneemt dat de commissie, in gesteld bij koninklijk besluit van 15 Julij jl. belast met bet onderzoek naar de behoeften van het onderrigt in den landbouw en het doen van voorstellen tot regeling 'van dit on derwerp aanstaanden dingsdagden 29 de zer, hier ter stede in bel locaal van het mi nisterie van binnenl. zaken hare werkzaam heden aanvangen en door den minister van binnenl. zaken geconstitueerd zal worden. Z. K. H. prins Frederik zal zich den 15 der volgende maand naar Moskou begeven om aldaar Z. M. den koning te vertegenwoor digen bij de krooning van Z. M. den keizer van Rusland. Men leest in de Staats-Courant He den (25) werd aan Z. Exc. mr. J. J. L. van der Brugghen minister van justitie bezorgd aan zijn hoog edel gestr. geadresseerde brief met het postmerk Nijmegen welke met lak gecachetteerd geweest en onder weg ge opend was. Hij was door den postdirecteur buitengewoon gecachetteerd en voorzien met het opschrift: Dat deze brief in zijnen te- genwoordigen toestand geheel open in het pa- ket van den Rijnspoorweg te ’s Hage ontvan gen en door hem verzegeld is verklaart J. Pols.”” Genoemde minister, verlangende, dat het geheim der aan de post toevertrouwde brie ven op de meest opregte en krachtige wijs, zonder eenige de minste uitzondering, worde bewaard heeft een zeer gestreng onderzoek bevolen.” De algemeene vergadering van de ’s Gra- venhaagsche afdeeling van de vereeniging het Metalen Kruis, op den 25 dezer gehouden, getuigde, door eene buitengewoon talrijke op komst van de voortdurende belangstelling der leden. In die vergadering werd aan de leden kennis gegeven van de feesten welke in de aanslaande maand bij gelegenheid van de onthulling van het monument aan den volks geest van 1850 en 1851 gewijd te Amster dam zullen plaats hebben. Een aanzienlijk getal leden verklaarde zich dadelijk bereid aan die feesten deel te nemen zoodat men mag verwachtendat de residentie daarbij waardiglijk zal vertegenwoordigd worden. Zoo als men weet, heeft het Z. M. onzen geëer- hiedigden koning behaagd goedgunstig te ver klaren die feesten met Hd. tegenwoordigheid te vereeren zullende de feestcommisise zelve aan haar hoofd hebben Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Naar men verneemtzullen er weldra bij het leger weder eenige bevorderingen plaats hebben. De Britsche staatsman lord John Russell, ontvangsten op den spoorweg gedurende de ze maand, zal voor een groot deel de bui tengewone uitgaven dekken, die de feesten aan de schatkist hebben veroorzaakt.” Bij de laatste verkiezingen te Gent heb ben de clericalen geen enkel industriëel aan bevolen. Een Belgisch blad, dit mededeelende, laat er op volgen Zoo iets behoort nie mand verwondering te baren; de mannen van den paus blijven zith in dat opzigt vol komen gelijk, iets, dat niet in elk ander op zigt van hen mag gezegd worden. Hebben hunne vrome schrijvers niet reeds honderden malen tot walgens toe herhaald, dat de nij verheid de ware oorzaak der armoede is Een land vol bedelaars en rijke, vadsige monnik- ken en nonnen dit is de staat van geluk waartoe zij ons land pogen op te voeren In Oostenrijk worden thans, nadat ee nige genomene proeven eene voldoende uit komst hebben opgeleverd op last der regering in de landstreken welke geene bruikbare stee nen voor straatwegen opleveren, dergelijke we gen naar de Nederlandscbe wijze, met gebakken steen of zoogenaamde klinkerts aangelegd. Als een blijk van de toenemende ui tbrei- ding der spoorwegen wordt gemelddat in de beroemde fabrijk van Borsigte Berlijn, in den loop van dit jaar 108 locomotieven zijn besteld, en dat vóór Julij reeds 52 in ge reedheid waren. De zoölogische tuin te Berlijn is dezer dagen verrijkt geworden met eene Zuid-Ame- rikaansche schildpad van omtrent 500 pond zwaarte. De Pruissische consul te Montevi deo verhaalt, in zijnen bij deze bezending ge- voegden brief, op welke wijze dit in zijne bewegingen en hoedanigheden belangwekken de dier het bordsgroote lidteeken beeft beko men hetwelk op deszelfs rug zigtbaar is. De schildpad werd namelijk, 45 jaar verleden, toen zij reeds eene aanzienlijke grootte had in de woning van eenen koopman in het zuiden van Brazilië gebragt en daar met vele zorg be handeld. Op zekeren dag echter ontving een der bedienden (een Neger) den last, om hout klein te maken doch geen hakblok kunnende vinden denkt hij aan den harden rug der schildpad haalt haar te voorschijn en begint zijne taak te volvoeren op een zonderling hakblok, voorwaar! De gezondheid van het dier leed er niet door, en thans bespeurt men alleen aan de onregelmatige beschadi ging van het schild, hoe vreesselijk de scher pe bijl moet gewerkt hebben. Den Neger werd echter op eigen rug begrijpelijk gemaakt, hoe wreedaardig bet dieren-kwellen is. Vol gens bovengemelden brief, zal de schildpad op dit oogenblik nagenoeg 100 jaren tellen. In den vorstelijken slottuin te Neuwied zag een jongen die er in werkte, eenen raaf, die iets glinsterends in den bek droeg, Op ee nen hoogen boom vliegen. Hij klom op den boom, waar de raaf zijn nest had, en vond er den kostbaren gouden armband eener da me, die voor eenige dagen op eene wande ling verloren was. Er was reeds eene aan- van het verlies gedaan en eene be- looning voor den vinder beloofd, welke dan ook door den jongen ontvangen is. In de Badensche akademiestad Heidelberg LUI gCILILLU OLLC&LCU, imicil ClilCU, UIV LIVU Lccil CVUC VULI1 togt zagen, zoowel Belgen als vreemdelingen, I gelingschap plaats gehad. zijn eenstemmig in de verklaring, dat nooit I zulk een optogt ergens was georganiseerd noch in onze Vlaamsche steden, die overigens hierin eene vermaardheid hebben verworven, noch in het noorden van Frankrijk, alwaar die feestelijkheden ook in gebruik zijn. De stoetdie ongeveer eene uitgestrektheid van eene mijl innam, heeft geen ander ongeval te betreuren gehad dan den val van een der personen die bij het neêrstorten van de hoogte van een’ der wagens ernstig bezeerd is. Het voorbeeldeloos schouwspel van dezen optogt had ons eenen nieuwen toevloed van bezoekers verschaft; alleen aan het noorder- station, alwaar om de tien minuten een trein aankwam zijn 58 treinen aangekomen be halve de duizenden landlieden uit de omstre ken die den weg naar de stad te voet had den afgelegd. Het aanzienlijke bedrag der die in de residentie werd verwachtzalnaar men thans verneemt, niet aldaar aankomen, doch zijne familie, die zich sedert eenige da gen in de hofstad bevindt, ontmoeten in de badplaats Emswerwaarts zij den 25 dezer zou afreizen, en welke badplaats op dit oogen blik kan worden beschouwd als het vereeni- gingpunt van vele aanzienlijke personen van Europa. Naar wij vernemen is de wel-eerw. zeer gel. heer M. M. Schim van der Loetf, predikant te ’s Hertogenbosch door de thans te ’s Gravenhage vergaderde synode benoemd tot lid der synodale commissie van de Ned. Hervormde kerk. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 22 Julij: Z. M. de koning jl. zaturdag middag, in ge zelschap van eenige heeren aan het visschen zijnde (in het Grifkanaal), kwam ook voorbij de hut van Albert Goudkuil die aldaar met zijn talrijk gezin in de kommerlijkste omstan digheden leeft. De vrouw van Goudkuil juist buiten komen deom een paar barer kinderen in huis te roepen opdat zij het gezelschap door hun bij zijn niet mogten hinderen werd verrast toen haar een gedeelte der vangst werd aangeboden, en niet minder, toen dit geschenk werd ver meerderd met een paar zilveren muntstukken. Was de vreugde in dat arme maar brave gezin reeds groot kende men daar geene woor den om zijnen dank te betuigenwie schetst de verbazing, toen Z. M. na eenige uren wederkeerende der vrouw eene beurs waarin zich ruim honderd gulden bevond op nieuw ten geschenke gaf, ten einde daarvoor hare armoedige woning te herstellen Onnoo- dig is het te zeggen hoe luide vader, moeder en kinderen de goedheid des konings dankten. Binnen een paar dagen zal dan ook reeds ge volg worden gegeven aan het verlangen van Z. M. Aan eene particuliere correspondentie uit Brussel, d. d. 24 Julij ontleenen wij het vol gende Onze feesten werden gisteren avond met het traditionnele vuurwerk besloten, dat, in hel voorbijgaan gezegd, geheel mislukte, hoewel men den meest vermaarden vuurwerkmaker van Parijs, Ruggieri, opzettelijk had doen overkomen. Overigens moet ik verklaren, dat het deel door vreemde kunstenaars en leve ranciers aan de werken voor onze feesten ge nomen overal het minst goed is geweest, en dat op nieuw de gelegenheid daar was, om het bewijs te erlangen, dat onze nationale ar beid op de hoogte is om in alle behoeften op de beste wijze te voorzien. Dit bleek on- wedersprekelijk en schitterend bij den histo- rischen en zinnebeeldigen oplogt te paard, die gisteren van 12 tot 6'/a uur door de stad trok. Inderdaad het was een nationaal schouw spel dat gelijktijdig het roemrijk verleden onzer gewesten in herinnering bragt en op de levenskrachten van het tegenwoordig Bel- De perken, waarin ik met een’ brief dagblad moet blijven verbieden eene poging te doen om de be- I kondiging van de vijftien reusach- van den schitterenden stoeten van de medewerkers te voet, die deze wagens j tot geleide strekten; maar allen, die den op- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de JAARMARKT, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen, of loterijen met kaart jes om koek, glas-, en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 12 Augustus aan staande, des morgens ten acht uur, en ein digen op Vrijdag den 22 Augustus daaraan volgende, des morgens ten acht uur, en dat vóór den 24 dier maand alle kramen disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Sneek den 26 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A jDc Secretaris IIAGA. 3 SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1