I JBJ) NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 62. llde Jaargang. ZATURDAG \w mr® den 2 Augustus. Will vv >k CODRANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. I aan- va n van den heer Gevers van En- zilting te hebben tot September, I'.j I meldt nit ’s Gravenhage d. d. 28 Naar men verneemt, zal H. M. de ko maan d H. M. echter in den modder steken. Zijn meester begaf zich te water, om het er uit te halen, doch zonk in een oogenblik tot aan de armeq, in den modder weg. De tweede jongeling met name T. H. H. oud 24 jaren wilde zijn’ vriend in het hem dreigend gevaar bij staan en begaf zich ook te water; doch, in. plaats van hem te kunnen redden zonk hij zelf hoe langer hoe dieper in den poel en werd, alzoo het slagtoffer zijner menschlievendheid. en vriendschap. In dien tusschentijd kwam er hulp opdagen J. C. K. werd gered en Ti H. H. voorloopig naar het garnizoens hospitaal gedragen alwaar zoowel burgelijke als milli- taire geneeskundigen onmiddellijk alles in het werk stelden, om den dood zijne prooi te ont- mer beeft plaats gehad, schijnt door ongun stige prijsberigten thans afgeloopeu te zijn, waarvan hel gevolg is geweest, dat de prijzen te Rotterdam ook aanzienlijk zijn verminderd, en kan men thans de puike Wesllandsche aardappelen a ƒ2.40 en de bloemige Gelder- sche voor ƒ2 10 per Ned. mud bekomen. Men schrijft uil Enkhuizen Verbazend, is de kwantitiet van kleine schol welke thans alhier wordt aangevoerd en gedroogd. Zelfs aan vele oude lieden heugt het niet dat len dezen tijde bij Texel zooveel visch werd ge vangen als thans, ten gevolge waarvan dan ook. de prijs van deze vischsoort zoo buitengewoon laag is, dat eene schuitvol voor ruim ƒ10 werd verkocht. Door de prov. staten van Friesland is be sloten dat jaarlijks uit de gelden, overgeble ven van de belasting op het rundvee over 1854, op de provinciale begrooling zal wor den aangebragt zoodanige som als noodzake lijk zal worden bevonden ter bestrijding der kosten uit het policie-reglement tegen de longziekte en de bevordering der inenting van het rundvee als anderzins voortvloeijende eni dat ook de kosten der inenting, in het ver volg, voor rekening der provincie zullen wor den genomen met magtiging verder aan ge deputeerde staten, daaromtrent zoodanige voor schriften vast te stellen, als zij ter zake dien stig en noodig zullen oordeelen. Men meldt uit Oldeberkoop d. d. 29 Ju- lij In den nacht van den 20 op den 21 dezer werd, ten huize van den heer A. Brou wer Huizinga, predikant te Donkerbroek, gemeente Ooststellingwerfeen brutale dief stal door middel van uit- en inwendige braak, gepleegd. Na zich verscheidene dagen in vruchtelooze nasporingen en gissingen verdiept te hebben mogt het gisteren aan de ijverige pogingen van den heer burgemeester dezer ge meente, jhr. mr. G. W. F. Lycklema a Nye- bolt, gelukken, al de goederen, van eene aan zienlijke waarde, ten huize van eene vroe gere dienstmaagd des predikants, waar de zelve in den grond begraven waren terug te vinden. De verdachte is reeds gisteren avond, naar het huis vau verzekering te Heerenveeu overgebragt. In de Prov. Gr. Cour, leest men dat eenige leden van het voormalige bataljon ste delijke Groninger schutterij het voornemen hebben opgevat, om, op nader te bepalen dag, in de tegenwoordige maand Augustus, aldaar ee ne bijeenkomst te houden ter herinnering aan den volksgeest van 1850 en 1851. Men meldt uit Assen d. d. 50 Julij In de veenderijen in deze provincie is de drooge turf genoegzaam geheel afgescheept zelfs de minste soort is voor hooge prijzen weggegaanvan nieuwe zijn nog slechts en kele partijtjes droog, of liever ze worden droog geheeien hoewel ze het eigenIijk volstrekt nog niet zijn. De prijs der turf is daardoor bij zonder hoog, en vele schippers, die anders herwaarts komen om turf te laden moeten nu elders vracht zoeken op de Hoogeveen- sche en Drenlsche hoofdtvaart heerscht dan ook weinig bedrijvigheid. Men meldt uit Breda d. d. 27 Julij Heden morgen had alhier een droevig ongeluk de Waterpoort. De een genaamd J. G. K. i oud 16 jaren wierp zijn hondje in de vesting gracht, om bet te doeu zwemmen. Het dier, van spoortreinen sloombooten bepaaldelijk ook, om hen te- onbetamelijke behandelingen van omnibussen vigilantes, te beveiligen. van den handel ge- de Suez-landéngte voor Nederland de aandacht vestigde. Nopens den uitslag der herstemming te Leyden verneemt men thans het volgende Er moesten zijn uitgebragt 2082 stembiljetten en er waren in de bus gevonden 2152 geldi ge biljetten en 15 van onwaarde. De heer Van Reenen erlangde 1076 en de heer Groen van Prinslerer 1076 stemmen. Volgens art. 66 der kieswet heeft het stembureau de stemming nietig verklaard. De minister zal worden ver zocht, eenen naderen dag voor de herstem ming te bepalen. Ter vervanging degeesl om i is de heer Van Reenen gekozen. Uit een door de Kerkelijke Cour, mede gedeeld berigt omtrent de verdere werkzaam heden der synode van de Herv. kerk blijkt onder anderen het volgende De synode zet hare vele werkzaamheden on afgebroken voort. Zij heeft in hare laatste zittingen o. a. gehandeld over de godsdiensti ge belangen van het gesticht Meerenberg en die onzer zeevarenden vooral ter koopvaar dij. Zij beeft bevestigend geantwoord op het eerste lid der vraagof kerkbesturen van minderen rang reglstreeks adressen mogen in zenden aan de tweede kamer der staten-ge- neraal of dat dit door tusschenkomst der hooge besturen moet geschieden. Onder de behandelde rapporten behooren het rapport over twee ingekomene, door 56 predikanten onderteekende adressen rakende de kerkleer, de toepassing van art. 25 van het algemeen reglement en het aanhangige reglement van opzigt en tucht; twee rapporten over de exa mina en het hulppredikerschap. Eindelijk is de synode begonnen met het reglementeren en wel hel eerst met het con cept-reglement op de algemeene weduwen beurs hetwelk is geamendeerd en goedgekeurd. Het reglement op de kerkeraden is na be raadslaging over vele amendementen aange nomen met aanwijzing van eenige punten ter nadere redactie. Behalve den heer Schim van der Loeff, pre dikant te ’s Hertogenbosch reeds vroeger door ons gemeld heeft de synode mede tot leden der synodale commissie benoemd de heeren G. Brunapredikant te Hasselt, tot secun dus; mr. H. O. Feilh te Groningen; en mr. J. H. de Siller, te Sneek, tot secundus. Men meldt uit de Helder d. d. 27 Julij: Heden morgen werd hier in eenen wagen gezeten, binnengebragt de zoo zeer beruchte B. van Buuren kanonnier, beschuldigd van manslag en daarop gevolgden diefstal op den openbaren weg. Ter dood veroordeeld wegens gezegde misdaad heeft hij van Z. M. den ko-’ ning gratie gekregen en is zij ne doodstraf ver anderd in eene twintigjarige gevangenschap. Hoe weinig het in de gemeente bekend was, dat hij naar hier zou Worden getransporteerd, om hier zijn vonnis te hooren uitspreken en vervallen te worden verklaard van den mili tairen stand waren er toch eene massa men schel) op de been om den man te zien die een ieder met afschuw en ontroering vervul de; Van Buuren daarentegen sch ij ut zich geen oogenblik sedert de afgrijsselijke misdaad te hebben verloochend, hij zag van zijne verhe vene zitplaats brutaal en heen, groette zelfs nu en dan eenige zijner vorige kameraden en zijne boeijen noch het zware escorte van dragonders en policie-agen- ten schenen eenigen invloed op zijn verstaald gemoed te hebben kunnen te weeg brengen morgen ten 12 uur zal hem zijn vonnis wor den voorgelezen. [Dit beeft den volgenden dag plaats gehad, in tegenwoordigheid van het geheele garni zoen de equipagiën der aldaar liggende sche pen en eenen onafzienbare)) toevloed van nieuwsgierigen doch ook toen bleef v. B. onbegrijpelijk hardnekkig en onverschillig, en scheen het gebeurde niet den minsten indruk op hem te n?aken.J De verzending van aardappelen naar En- eenige weken op zulk eene groole schaal is voortgezet als im- SNF.EK. 1 Augustus. Eergisteren namid dag werd door den alhier wanenden E. W., in eene sloot nabij IJsbrecblum en langs dien weg gelegen, gevonden hel lijkje van een pasge boren kind, voor zoo ver ziglbaar van het vruti- welijk geslacht, en wel in eenen zeer ver ge vorderden staal van ontbinding verkeerende ontbrekende reeds het hoofd en hebbende hetzelve naar gissing alreede eenige weken in hel water gelegen. Het was gewikkeld in ee nige oude doeken. Der politie hiervan ken nis gegeven zijnde, heeft zij hetzelve doen halen, en ter beschikking van de justitie ge steld. Tot lid van den Raad dezer gemeente is benoemd de heer Carolus Johannes Jorritsma notaris, met 78 van de 98 uitgebragle geldi ge stemmen. Z. M. heeft benoemd: de heer Lotsylid van de eerste kamer der slalen-generaal tol minister van marine, en de heer kapitein Escher tot direcleur-generaal van marine. Bij kon. besluit is bepaald dal aan de soldaten, die in de eerste klasse zijn geplaatst voor het schieten met de miniégeweren een onderscheidingsteeken zal worden toegekend, beslaande uit eene katoenen streep op den lin kerarm. Men Julij: ningin omstreeks de helft der volgende eene builenlandsche reis ondernemen, zal zich het eerst naar Berlijn begeven. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 22 Julij Gisteren ten 12 uur heeft aan het mi nisterie van binnenlaudsche zaken onder het voorzitterschap van den minister van binnen- landsche zaken bijgestaan door den heer W. C. A. Staring, referendaris bij dal departe ment, als secretaris, de opening plaats ge had van de vergadering der bijeengeroepene landbouwkundige commissie. Z. Exc. heeft bij zijne openingsrede eenige mededeelingen nopens den landbouw gedaan. De heer Simons minister van binnenl. zaken wil de communicatie met de zeezoo wel van Amsterdam als van Rotterdam zoe ken te verbeteren. Met een deswege door Z. Exc. den koning aangeboden ontwerp heeft Z. M. zich bij besluit van 26 Julij vereenigd. Ten gerijve der reizigers, zijn door den heer minister van justitie dezer dagen schrijvingen gerigt aan de autoriteiten policie om de goede orde te handhaven bij de aankomst en het vertrek en gen gevaren en bij het gebruik pakkedragers enz. Officieel is ter kennis bragt dat graan tot 50 Junij 1857 in Portu gal vrij mag worden ingevoerd. Men meldt uit Amsterdam d. d. 29 Ju lij Heden morgen ten 10 uur heeft het pro vinciaal gereglsbof i n Noord-Holla nd het von nis uitgesproken in de zaak van C. F. G. G., beschuldigd van twee brandstichtingen, waar omtrent de debatten in de vorige week zijn gehouden. Het hof heeft als onbewezen aan genomen de brandstichting, welke de beschul digde in 1847 zou hebben gepleegd; maar hem schuldig verklaard aan dat feit volvoerd on der de gemeente Schermerhorn, in den nacht van 22 op 25 February jl. en hem veroor deeld tot eene gevangenisstraf voor den lijd van twintig jaren, eu in de kosten van hel regtsgediitg. Met genoegen leest men thans in de Köln. Zeit. een artikel over de Suez-aangelegcnheid, waarin nadat aan de Hollandsche regering lof is toegezwaaid over hare maatregelen ter bevordering van deze hoogstgewigtige aangele genheid, en te hebben doen uilkomen, dat het Haagsehe kabinet ten deze nog meer heeft gedaan, dan dat van Weenen gezegd wordt: dat de eerste impulsie tot dezen voortreffe lijke» maatregel der Nederlandsche regering schijnt gegeven te zijn door de Amsterdam sche Courant, die in haar nommer van 15 geland, welke gedurende Mei jl. op de gevolgen der doorgraving vau zulk plaats. Twee jongelieden wandelden builen *1 r> 1 T n V onverschillig om zich i ,i.. - I hierna uit het water willende komen bleef

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1