NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 63. 11de Jaargang. WOENSDAG den 6 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 7 AUGUSTUS 1856, des voormiddags ten tien uur. te visscben Koudum, zeer BINNEN- EN BUITENLAND. goeden oogst, jaar niet alleen maar I r I den heer den ge- i een be den heer wij reeds SNEEK, 5 Aug. Van 26 Julij tot en met den 1 dezer zijn in deze provincie 55 runderen aan ■de besmettel ij ke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5528. De door Z. M. den koning uitgeloofde en op den 1 dezer te Leeuwarden verharddraafde gouden zweep werd behaald door den zwarten langstaart ruin (de Witvoet} van den heer mr. P. Heringa Cats aldaar, bereden door den pi keur P. de Boer. Er waren 15 paarden inge schreven. Te Leeuwarden overleed op den 51 Ju lij jl. de heer dr. Seerp Brouwer, ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw oud professor in de wis- en natuurkunde aan de hoogescbool te Groningen en oud lid van de tweede kamer der stalen-generaal. De Staats-Caurant berigt thans de benoe ming tot minister voor de zaken van de R. K. eeredienst van den heer mr. J. W. van Ro- munde, raadsheer in het provinciaal geregts- hof in Noord-Holland. Men meldt uit s’ Gravenhage d. d. 1 Au gustus Z. Exc. de heer Lotsynieuw be- uoemd minister van marine, is gisteren in de residentie aangekomen en aan het hotel de Oude Doelen afgestapt. Z. Exc. is daarna naar Z. M. den koning op het Loo vertrokken om de gevorderde eeden in handen van Z. M. af te leggen. Ook is in gemeld hotel afgestapt de kapitein ter zee Escher nieuw benoemd directeur-generaal voor de marine. Heden zullen beide heeren in functie treden. Men verneemt, dat de heer Modera, vroeger referendaris bij het departement van marine, weder als zoodanig bij het ministerie is ge plaatst. De Leydsche Courant deelt het proces verbaal mede van de opening der stembriefjes BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de JAARMARKT, op welke geene; bedelaars, rijfelaars hazardspelen, of loterijen met kaart jes om koek, glas-, en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 12 Augustus aan staande des morgens ten acht uur, en ein digen op Vrijdag den 22 Augustus daaraan volgende, des morgens ten acht uur, en dat vóór den 24 dier maand alle kramen disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Sneek deu 26 Julij 1856. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris IIAGA. en tot de aardappelen getoond. die neiging weder in hoogen graad den dag gekomen, hond moesten nu wanneer zij een gen, die nu zondheid en igering der Russen ora Kars aan terug te geven berust eenvoudig misverstand. De Engelsche kolonel te bevelhebber weigerde te ont- .....njn last noch was bevoegd, om de stad in bezit te nemen; hij moest alleen. land en Engeland in één woord op de ge- heele Protestanlsche wereld. Men leest in de Dusseldorfer Zeitung Er werd ons dezer dagen eene waarneming ten aanzien der aardappelen gemeld, die niet ongegrond schijnt. Een schaapherder name lijk verhaalde, dat hij voor tien jaren, vóór het verschijnen der aardappelziekte, steeds vele moeite had gehad, om zijne kudde scha pen voorbij aardappelvelden te drijven, daar de dieren er altijd grooten lust toe hadden, weshalve de hond dan eene bijzondere waak zaamheid moest toonen. Sedert de ziekte zich vertoond had waren de schapen steeds voor bijgegaan en niet één had meer eenige nei ging tot de aardappelen getoond. Dit jaar was die neiging weder in hoogen graad voor en hij zoowel als zijnen weder opmerkzaam zijn, veld aardappelen voorbij gin- weder overal in de grootste ge- weelderigheid staan. En vol gens alle berigten uit de Rijnprovinciën en Westphalen geeft en belooft dit gewas ee- nen goeden oogst. Zoo ook de rogge, die dit jaar niet alleen een rijk bedrag in kor rels, maar ook veel en goed stroo zal leveren. Uit het Zwitsersche kanton Willis worden curieuse spoorweg-verbalen medegedeeld. Aldaar zijn nog menschenmen zou het naatiwelijks gelooven die de spoorwegen be schouwen als een teeken van het toenemend zedenbederf, en daarom ook de ingenieurs, welke opmelingen willen doen wegjagen. Te Saxon kwam het dezer dagen zelfs tot eenen formelen kruistogt; de alarmklok werd geluid, de generale marsch geslagenen de geheele gemeente, met den burgemeester aan het hoofd verjaagde de spoor weg werkers. De telegrafische gemeenschap met Ma drid is hersteld, en de ontvangene tijdingen luiden met betrekking tot Spanjes toestand wat gunstiger. Naar men nader verneemt, zijn de ge ruchten betreffende oneenigheid in den boe zem van bet kabinet zeer overdreven geweest, en is O’Donnell bet thans met alle zijne ambtgenooten volkomen eens zelfs wordt ge zegd dat Espartero die kalm en waardig te Madrid blijft O’Donnells gedrag niet afkeurt. De afgetreden eerste minister werd ook op geenerlei wijze door de nieuwe regering ver ontrust; alleen zag zij zich genoodzaakt, gedu rende de eerste dagen een wakend oog op hem te houden. ||et in strijd met het vredes-tractaat van 50 '“Maart volbragt bezetten van het Slangen— eiland door de Russen heeft reeds aanleiding gegeven tot het wisselen van nota’s tusschen de gevolmagtigden en de onderteekenaren van dat tractaat. De fwei de Turken op een dien de Russiscl vangen, had noc' van den toestand der vesting-werken opnemen hetgeen hem niet werd toegestaan. Het berigt, dat nieuwe Russische troepen Kars zijn bin nengetrokken mag voor als nog worden be twijfeld. De algeheele ontruiming van het. Russi sche grondgebied door de vreemde troepen, zal te Petersburg met een plegtig Te Deum wor den gevierd. Een Berlijnsch dagblad verzekert vol gens berigten uit Petersburg dat de keizer van Rusland bevel gegeven heeft, geestelijken van alle in Rusland bestaande belijdenissen ook van de niet Christelijke, officieel bij het krooningsfeest dat in deze maand met groo- te pracht te Moskou zal worden gehouden uit te noodigen. De keizer moet verklaard, hebben aan een hooggeplaatst persoon dat de belijders van alle godsdiensten in zijn rijk aanspraak hebben op erkenning. De verte genwoordigers van belijdenissen, secten enz., zullen bij den krooningsoptogt eene afzonder lijke, in het oog loopendeplaats verkrijgen. Den 17 Julij jl. is op den noord-penn- sylvanischen spoorweg, in de Vereenigde Sta die, ter verkiezing van een lid der tweede kamer van de slaten-generaalden 29 Julij jl. zijn ingeleverd, waaruit blijkt, dat de door ons medegedeelde cijfers betrekkelijk de herstem ming en de vrije stemming allezins juist wa ren. De Utrechtsche Courant wil van eene wel onderrigte zijde weten, dat het verschilhet welk is opgemerkt bij beide stemmingen tus- schen het cijfer der in de bus gevonden stem briefjes en het getal kiezers, ontstaan is door dien een paar gemeenten geene blaauwe en witte briefjes hadden gezonden. Bij vergissing schijnen eenige wille, die bij de blaauwe had den moeten gebragt worden bij de wille briefjes gevoegd te zijn en van daar verkreeg men een grooter getal stemmen dan er kie zers waren opgekomen. Vermits de herstemming voor de verkie zing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Leyden door het bureau van stem opneming op grond van art. 60 der kieswet niet geldig is verklaard, heeft de minister van binnenlandsche zaken bij beschikking van 1 Augustus, bepaald, dat in genoemd kies district op dingsdag 12 Augustus aanstaande eene nieuwe vrije stemming zal geschieden. Bij dispositie van Z. Exc. den minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz., van den 26 Julij 1856 no. 8, is bepaald, dat de algemeene commissie van examina toren voor Israëlitische godsdienst-onderwijzers en de rabbinale commissie tot het afnemen der examina in de Israëlitische godgeleerdheid voor dit jaar te Amsterdam zullen bijeenkomen op den 18 Augustus aanstaande. Den 50 Julij zijn aan het departement van buitenl. zaken uitgewisseld de acten van be krachtiging op de overeenkomsten, den 27 Mei jl. met het koningrijk Hannover gesloten 1) tot wering van den sluikhandel op de grenzen der beide rijken 2) tót regeling der voor waarden van toelating van Hannoversche con sulaire agenten in de voornaamste havens der Nederlandsche koloniën. Volgens den Haagschen correspondent van 1'Indépendanee Beigezal Eugène Sue hier te lande en wel bepaald te ’s Gravenhage zich voor goed vestigen. Men leest in de Amst. Cour. Wordt de onthulling of oprigting ook zelfs van de fraaiste monumenten gewoonlijk door de uit gave van allerongelukkigste afbeeldingen ge volgd het gedenkteeken aan den volksgeest van 1850 51 is reeds verzekerd van ter lot. Het fraaije plan toch van H. M. Tetar van Elven waaraan 1 vroeger alle hulde bragten genoot de welver diende eer eener overbrenging op staal en de vele belangstellenden mogen zich dus thans reeds verzekerd houden, dat zij eene goed uit gevoerde afbeelding, die ook als kunstplaat waarde heeft, zullen kunnen erlangen. Wij hebben deze gravure met het meeste genoe gen bezigtigd en durven met gerustheid de in- teekening aanbevelen. De speciale vergunning en goedkeuring van het hoofdbestuur der ver een iging het Metalen Kruis waarmede deze uitgave door den heer P. G. van Lom alhier geschiedt, drukt het zegel op den arbeid van den heer P. M. van Bommeldie de teeke- ning stoffeerde en van den heer C. Ed. Tau- rel die haar op staal bragt. Wie prijs stelt op eenen fraaijen afdrukraden wij ten sterkste aan spoedig in te teekenen dewijl uit den aard der zaak de later te verkrijgen exemplaren de zuiverheid der eerste afdrukken missen. Daar de algemeene bezigtiging der plaat niet geoorloofd is vóór de onthulling van het monument, moeten de inteekenaren wel is waar op goed vertrouwen afgaan maar zij kunnen dit gerust verleenen daar de speciale goedkeuring van het hoofdbestuur en vooral ook de namen der kunstenaars, die het werk volbragten onzes inziens een voldoende waar borg is. In eene synodale vergadering in Rijn- Beijeren is het plan geopperd, om in de ou de Rijnstad Spéijer, op de plaats waar de Protestanten hunnen naam ontvingen eenen grooten dom als blijvend gedenkteeken te stichtende kosten zouden gevonden worden door de inzamelingen in Duitschland, Hol- PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit belrekkelijk de jaarlijksche recogni tie voor het Zwolsche beurtveer. Adres van S. W. IJsselslein, om 1 in de trekvaart. Reglement voor het beurtveer van en van Oudega en Nijega op Sneek. Locaal voor de beambten belast met het toezigt op de plaatselijke belastingen. Besluit belrekkelijk de algemeene policie- verordening. Rekening van bet werkhuis. Begroetingen voor 4857 van de Stads alge meene armvoogden de R. C. P. administratie, en het Nederl. Israëlitisch armbestuur. Gemeen te-rekening over 1855. Verordening op de invordering der tolhef fing van den Mac-Adam-weg tusschen Sneek en Bols ward. Onderzoek van den geloofsbrief van C. J. Jorritsma, als benoemd lid van meenleraad. SNEEKER COURANT. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1