NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. j I n B1 1 11de Jaargang. den 9 Augustus. I B I 1856. No. 64. ZATURDAG I I COURANT. BINNEN» EN BUITENLAND. in de BUITENLAND. -1 «d voor vrijheid De beginsel czaar ning, het effectief heeft vastgesteld, aides de camp en te. i van zullen i va n I aan die f der Onbevlekte Ontvangenis wordt ijverig ge werkt. Aan den spoorweg van Civita Vee- chia is men nog niet begonnen. In Mexico maakten de Jezuïten zich ge reed het land te verlaten; de havens stonden de vreemdelingen open en de gewetens- was door het congres gewaarborgd. Turksche vrijmetselaars huldigen het der veelwijverij niet zij bezitten slechts ééne vrouw en veroorloven die in de loges, alwaar ook wijn geschonken wordt, ongesluijerd te verschijnen. Te Konstantino- pel bestaan 9 Turksche vrij metselaars-loges van welke het klooster der Derwidsche Sem- kedschi-Teckarde grootste is; in Perzië moet de orde ongeveer at),000 en in Arabië 20,000 leden tellen. Onlangs is in de dagbladen melding ge maakt van de uitvinding van een nieuw dui- kerschip dat alle vroegere proeven van dien aard verre overtrof, en aan zekeren voorma- ligen korporaal bij de Beijersche artillerie Willem Bauer te danken is. Thans schrijft men uit Kronstadtdat de deswege gekoesterde nog overtroffen is. De brief is SNEEK, 8 Augustus. Met genoegen zullen <le beminnaren van het tooneel uit achterstaan - de annonce vernemen dat de ook te dezer stede gunstig bekende heer A. van Lier, van Amsterdam, gedurende de kermis alhier we der eenige voorstellingen zal geven, terwijl ongetwijfeld veler belangstelling reeds bijzon der zal worden opgewekt bij de aankondiging der eerste voorstelling, ontleend aan de zoo belangrijke en alom met zoo vele graagte ge- lezene roman: De Negerhut van Oom Tom- in welker voorstelling, naar wij vernemen, de hoofdrollen zullen worden uitgevoerd o. a. door de heeren Faassen Spoor, B. van Lier, en mevr. Kingsbergen. Geenszins twijfelen de, of de heer Van Lier zal zijne steeds aan gewende moeite, ter opluistering van zijn tooneel en alzoo ter meerdere vereeniging van het schoone en goede, ook in dit jaar weder rijkelijk beloond zien, durven wij gereedelijk g van zijn belangrijk stuk eene gedeeltelijk, 17 voet ondei' den waterspiegel der zee is geschreven. Daarin wordt gemeld, boe na acht kleine proeveu met het duiker- schip den 24 Junij eene groote proef is ge nomen aan welke, behalve de uitvinder, een Russsicbe zeeofficier, acht matrozen en eea slotenmaker deel namen en alle mogelijke be wegingen maakten. Men begaf zich daarmede in de haven van Kronstadt 17 voet onder de oppervlakte der zee en bleef 11 uren lang on afgebroken onder water alwaar behalve met bet geven van allerlei wendingen aan het vaar tuig de tijd met het instellen van feestdron ken op keizer Alexander, den koning van Beijeren prins Albert van Engeland door wien Bauer vroeger begunstigd werd, gesleten werd. Men voegt er bij dat eerstdaags eene nieuwe proefneming in tegenwoordigheid van den grootvorst Konstanlijn zal geschieden. De czaar heeft bepaald dat Israëlitische geneesheeren of andere Israëli ten, die op eene der Russische hoogescholen den doctoraten graad hebben verworven voortaan tot alle staats ambten moeien worden toegelaten. De Moniteur de 1' Armee zegt dat de met het oog op zijne aanstaande kroo- van zijnen particulieren staf Dit bestaat thans uit 91 124 aides de camp a la sui- Onder de eersten telt men 2 groot-herto- gen 15 generaals der infanterie, 15 generaals der kavallerie, 4 generaals der artillerie, 5 admi raals 55 luitenant-generaals 2 vice-admiraals en 19 generaals-majoor. Onder de 124 laat stee telt men officieren van eiken rang. Volgens geruchten zou er ernstige on- eenigheid bestaan tusschen de kabinetten der Tuileriën en van Petersburg, ter zake van Kars. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat aan den Gemeenteraad, in zijne vergadering van heden is aangeboden de Rekening van al le ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1855; dat deze Rekening, van af heden tot en met den 25 dezer maand, alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 1 uur, voor een’ ieder ter inzage is nëdergelegd ter Secre tary dezer Stad, en voorts in afschrift, tegen betaling der kosten voor een’ ieder verkrijg baar wordt gesteld. Sneek den 7 Augustus 183G. Burgemeester en Wethouders voornoemd WÖU1BA. De Secretaris IIA GA. voordragt den minister van justitie, bij eene wijziging gebragt in het onderhoud en de ver pleging van gegijzelden om schulden, en wel ter zake van de aanhoudende duurte der le vensbehoeften. Daarbij is bepaald dat voor dit onderhoud door de schuldeischersiedere dertig dagen, aan de cipiers der betrokkene ge vangenisen zal worden voorgeschoten 90 cents daags, gedurende de maanden April, Mei Junij Julij Augustus en September en ƒ1.03 daags, gedurende de overige maanden. Men meldt uit Gravenhage d. d. 5 Aug. Men weet thans stellig, dat het Z. M. onzen geëerbiedigden koning behaagd heeftgoedgun stig te verklaren de feesten welke bij gele genheid van de onthulling van het monument aan den volksgeest in 1850/51 zullen plaats heb ben met Hd. tegenwoordigheid te vereeren zullende de feest-commissie zelve aan haar hoofd hebben Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden. Naar men verneemt, viert de Mobiele Sociëteit te Amsterdam in deze ringen van 2 tot 12 Augustus, feestelijk, doch op huisselij - ke wijze, de 25ste verjaring van den voorle deren Nederlander als historisch feit gedenk waardige!) en onvergetelijken tiendaagschen veld logtin afwachting, dat de sociëteit haar eigen 25jarig feest zal vieren in de maand Sep tember aanstaande. Op den 15 dezer zal te Leyden eene fees telijke bijeenkomst plaats hebben van de leden van het voormalige vrijwillige jagercorps der Leydscbe hoogeschoolter viering van het 23jarig herinneringsfeest aan den veltogt van 1850/51. Men twijfelt niet, of Leydens inge zetenen, die voor 23 jaren zulke sprekende be wijzen gaven van hunne sympathie voor het jagercorps zullen gaarne door het uitsteken van vlaggen van huniie belangstelling in de herdenking aan die onvergelelijke dagen doen blijken. Men leest in de Groninger Courantdal eenige solide bandelshuizen in Belgie zich den 1 dezer regtstreeks tot Z. M. den koning en verwachten dat reeds de voorstelling eerst op te voeren zoo zeer ruime deelneming zal erlangen. Z. M. de koning heeft, op de van Z. Exc. besluit van 27 Julij het reglement voor I gegijzelden WEENEN1 Augustus. Sedert het slui ten van het concordaat met den paus en de bisschoppelijke conferentiën worden de ei- schen der hooge geestelijkheid steeds meer en meer aanmatigend en is de regering genood- zaaktalle veerkracht te ontwikkelen om ba re regten tegenover de bisschoppelijke aanma tigingen te handhaven. De in den laatsten tijd gerezene botsingen met de geestelijkheid zijn talrijker, dan -zij vóór het concordaat gedurende een halve eeuw zijn geweest. De directeur van het kunstkabinet van prins Esterhazyde heer A. bevindt zich se dert zondag in hechtenis hij wordt beschul digd van geheele portefeuilles kostbare platen en zeldzame schilderijen ontvreemd te hebben, nadat hij de laatsten had laten copiëren en in de plaats der opgemelden had laten ophangen. De heer A. was sedert l'/2 jaar directeur. DRESDEN1 Augustus. Den 23 Julij viel op het midden van den dag zulk een geweldige hagel in deze stad dat de aangerig- te schade op meer dan 100,000 thaler wordt begroot. Op verschillende punten lagen de hagelsteenen zoo hoog opeengehooptdat men tot den minister van binuenlandsche zaken hebben gewend om concessie te erlangen voor den aanleg van spoorwegen in de noordelij ke provinciën des rijks en waardoor aller verlangen zou worden bevredigd. Het zijn de heeren C. David, F. J. Bennert en Ch. Gun ther kooplieden te Antwerpen en A. Ben nert, industeriëel te Ju metin Henegouwen, allen domicilie kiezende ten kantore van mr. J. Cappeyne v. d. Copelio advocaat te’s Gra venhage. Op dingsdag den 19 dezer maand zal in bet Landbouwkundig opvoedings-gesticht te Monlfoort feest worden gevierd, ter gelegen heid van de geheele voltooijing der gebouwen van deze stichting. Behalve het jaarlijksch on derzoek naar de vorderingen der kinderen zal in den namiddag van dien dag door de kinderen een vocaal concert worden gegeven, terwijl een landelijk feest de werkzaamheden zal besluiten. 1 Men meldt uit Mastebroek d. d. 4 Au gustus: Dat de landerijen thans zeer duur zijn is bekend. Het schijnt echter, dat zij het j hoogste standpunt nog niet hebben bereikt verwachting en nog aanhoudend in waarde toenemen. In i reeds hierom merkwaardig, dat hij, althans of voort na 1825 werd alhier een erf verkocht voor p. m. ƒ5000. In de laatste dagen is dit zelfde erf, ofschoon verbeterd, op nieuw ver kochtnaar men gist, voor ongeveer 20,000. Voorzeker eene hoogstaanzienlijke winst! Opmerkelijk is het, dat verre weg de mees te ter verkoop aangeboden wordende erven en losse landerijen door landlieden worden ge kocht. Zouden de heeren ook vroeg of laat eene gevoelige daling in de prijzen voorzien en zich door het niet aankoopen van lande rijen voor schade willen wachten Het spreek woord zegt: als de landerijen duur zijn, koopt de boer ze, en zijn zij goedkoop, dan gaan zij in handen van de heeren over. Men meldt uit Vlissingen d. d. 2 Aug. Eene daad van moedige zelfopoffering werd gis teren in de nabijheid dezer stad verrigt. J. D. Verhage bewaarder aan de marine alhier, liet gisteren zijn zoontje in de nabijheid van het fort de Nolle baden het knaapje kwam ongelukkig in eene diepte waar de felle kracht van den draaijende stroom hem spoedig deed zinken. De vader, zijn kind in dat gevaar ziende, stort zich, zonder te kunnen zwemmen, in zee, om zijn’ zoon te reddenmaar ook hij zonk. De Belgische loods A. H. Lamotte, be kend door menige daad van zelfopofferde men - schenliefde werpt zich in den stroom brengt den vader op strand begeeft zich andermaal in zee, en heeft de streelende zelfvoldoening, ook het knaapje te redden en aan de borst des geredden vaders te brengen. Een telegrafisch berigt uit Madrid van jl. zaturdag avond in den Franschen Moni teur luidt aldus: In het gansche koning rijk heerscht rust. De militie van Saragossa is ontwapend. De in het gebergte gevlugte benden- van Katalonië verdwijnen. Espartero vertrekt morgen (zondag 5 Augustus) naar Lo- grono. Lie heer Yugurate treedt, in plaats j van den heer Luzuriaga, als minister van justite op.” Met betrekking tot Saragossa’s onder werping verneemt men, dat tusschen generaal Dulce en generaal Falcon eene schikking was getroffen. De stad is overgegeven op voor waarde, dat al de wapenen zouden worden uitgeleverd. De koninklijke troepen trokken ’s namiddags ten 5*/2 uur, bij eene doodsche stilte de stad in. De Presse Beige deelt een telegrafisch be rigt mede uit Parijs, volgens hetwelk nieuwe onlusten zijn uitgebarsten in Katalonië en benden oproelingen zich in het gebergte van Katalonië en Aragon ophouden. Te Rome wTordt veel over hervormingen gesproken maar niets ter wereld er aan ge daan. De stokslagen worden weer overvloedi ger aangewend, de gevangenissn zijn vol, de sterfte in die vochtige donkere holen der el lende is vreesselijk. Daarentegen laten de ker kelijke plegtigheden niets te wenschen overig. Men zegt, dat den 13 Augustus een jubeljaar zal worden uitgeschrevente beginnen met kersmis. Aan het gedenkteeken ter eere >7 i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1