NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. F; 1 r 1836. No. 65. lide Jaargang. WOENSDAG i' den 13 Augustus. fy is k- -~i I lw 1 SNEEZER COURANT. zonder op- BINNEN- EN BUITENLAND. den !■- iiBMimmiiBBiaffli Petersburg den keizer 1 nabij deze stad bij die en duisternis zijn in een koebeest door en een der keizerlijke paleizen zijnen intrek te riemen.” Naar men verneemt, zijn de toebereidsel len voor de krooningsfeesten bijna geëindigd. Het Kremlin en de toren Joan Weliki zij tl geheel onziglbaar geworden door de stellaadjen, welke moeten dienen voor de illuminatie, die drie avonden zal duren. Langs den weg, dien de stoet zal nemen, zijn overal op de daken, aan vensters als anderzins, tribunes en balustrades gemaakt, om de groote menigte toeschouwers geschikte plaatsen te geven en in het groot kamp van Chondinsk worden onmetelijke ta fels geplaatst, om het Volk te onthalen. De plegtige intrede des keizers te Mokou is op 25 Augustus en de krooning op 7 Sep tember bepaald. De laatste Fransche krijgsgevangen 7 k 800 soldaten zijn dezer dagen van huiswaarts gekeerd na ieder van een geschenk in geld te hebben ontvangen. Vorst Esterhazy de Oostenrijksche gezant bij keizer Alexander, die zoo als bekend is bij het krooningfeest ie Moskou eene onbekende pracht zal ten toon spreiden is den 29 Julij te Petersburg aangekomen. Volgens een Russisch dagblad dat uit officiële bronnen zegt geput te hebben, zijn door de belegerden van Sebastopol gelost 1,586,608 kanonschoten en verbruikt 56 mil- lioen ponden buskruidzonder nog te reke nen de schoten uit het veldgeschut hetwelk 8 millioen ponden buskruid heeft verbruikt, noch ook te spreken van 25 millioen kardoe zen. Naardien het vuur tegen de vesting op den 10 October is geopend, zijn tot op den 8 Sept, (bemagtiging van den Malakoff) 555 dagen verstreken. Daaruit volgt, dat van de zijde van Sebastopol per dag (24 uren) zijn gelost 4164 kanonschoten, per uur 175 en per minuut 5 schoten en zulks zonder eenige tusschenpoozingbij dag en bij nacht, op zon- en feestdagen. Daar echter het vuur der belegeraars sterker is geweest dan dat der be legerden, zoo kan men zeggen, dat geduren de dit in de geschiedenis der hedendaagsche oorlogen voorbeeldeloos beleg, gemiddeld geene 5 of 6 seconden zijn verloopenzonder dat van weerskanten een projectiel is afgeschoten. Midden in de galerij AdelaideStrand te Londen, is sedert eenige dagen de gansche schors van eenen verbazend grooten boom ten toon gesteld, die in de bosschen van Califor- nië groeide. Men heeft hem bij stukken van 8 voeten lengte van de schors ontdaan. De- khans en verschillende openbare inrigtingen. 57 personen zijn er gedood, nog worden en kelen vermist; gewonden zijn er 500, waar van onderscheidene zeer ernstig. Van de troe pen zijn er 115 man gedood en 140 gewond. Al deze onheilen zijn veroorzaakt door de uit barsting van het kruid van den heer Skilizzi. De gouverneur, iets van de aanwezigheid van dat kruid vernomen hebbende, had vergeefs moeite gedaan om dat kruid te doen weg nemende eigenaar ontkende, dat' hij kruid, had en een onderzoek daarnaar had hij we len te voorkomen. Sedert eenige dagen,” zoo schrijft men uit Petersburg van 50 Julij bevindt zich sir* Charles Napier alhier. Zijne ontscheping te Kronstadt en zijne komst te Petersburg hebben zekere sensatie verwekt en tot zonderlinge ver moedens aanleiding gegeven. De ligtgeloovige massa, die onvoorwaardelijk en zonder eigen onderzoek de minst waarschijnlijke nieuwtjes als echt aanneemt, aan de meest tegenstrijdige geruchten het oor leentom ze vervolgens als woorden des Evangelies te verspreiden schrijft des admiraals reis aan verschillende oorzaken toe doch de meest algemeen als waar aange- noraene reden is de zotste en ongeloofelijkste van allen men wil namelijk dat sir Charles Na pier in Rusland zou gekomen zijn om de door hem in Engeland aangegane weddingschap, dat hij op één’ dag te Kronstadt zou ontbijten en te Petersburg middagmalen te winnen Aangezien nu bet een en het andere werkelijk is geschied tusschen het opgaan der zon heeft de admiraal zijne weddingschap gewonnen. Afgescheiden van die dwaze praatjes, wordt als zeker gemeld, dat keizer Alexander den Brit- schen vlootvoogd heeft uitgenoodigdop een Deze is van hier gegaan stil en zonder op spraakals zijn gansch bestuur geweest is. Maar gaarne was ik in zijne plaats: de ge schiedenis zal over weinig Indische landvoog- een gunstiger oordeel vellen dan over hem. Geen bestuur althans heeft zich door meer regtschapenheideerlijkheid en zedelijkheid gekenschetst dan dat van den edelen bra ven Van Twist, die slechts één gebrek had dat hij den uitwetuiigen vorm van een gouverneur-generaal kwalijk begreep, en te veel wantrouwen tegen Indië en wat hem omringde koesterde, om vertrouwen en Helde te kunnen winnen.” Men meldt uit Steenwijk d. d. 7 Aug. Gisteren avond ruim tien ure ontwaarde men eenen hevigen brand in de rigting van Meppel. Heden morgen heeft men vernomen, dat een hooihoop onder Onna, door kwaad willigheid is in brand gestoken. Gelukkig dat, door spoedig aangebragte hulp de brand zich niet aan de in de nabijheid bevindende akkers met rijp koren heeft kunnen mededeelen daar de schade die zich thans tot een verlies van 5000 tot 4000 Ned. pd. hooi bepaalt, dan wel- ligt duizenden guldens zou bedragen hebben. Men meldt uit Groningen d. d. 8 Au gustus Gisteren overleed op den huize de Brake de weledel gestrenge heer mr. Mello Sichterman van de Brake lid van de eerste kamer der staten-generaal procureur bij de arrondissements-regtbank te Appingedam. Dezer dagen had op de zoogenaamde Weer- dinger-marktein Drenthe, de navolgende verschrikkelijke moord plaats. Een zekere Jan Berend Scholte, woonachtig in de Maten, ging op den eersten dezer met paard en wagen naar bovengenoemde markteom van daar, naar men gist, eenige plaggen te halen, welke hij, zoo als men meent, zonder permissie van de eigenaren aldaar had gestoken. Om voor dergelijk weghalen te waken, hadden de boe ren van Weerdinge een zekere Johan Bernard Scholte en eenen Jan Berend Wilken wonen de te Roswinkel aangesteld om te zorgen dat zulks niet gebeurde. Toen deze vernomen hadden dat er weder plaggen zouden wegge haald worden, gingen zij derwaarts, maar op bedoelde plaats komende, was er niemand en daarom ging laatstgenoemde heen, om de koei- jen op welke hij des daags paste, bij elkan der te halen. Terwijl deze nu afwezig was kwam de genoemde J. B. Scholte om zijn oog merk te bereiken, en toen Johan B. Scholte hem zulks wilde beletteu had er tnsschen hen eene geduchte worsteling plaatszoodat de beruchte J. B. Scholte, een vechtersbaas, den zeer geachten Johan B. Scholte zeer zware wonden met een scherp instrument aan het hoofd toebragtwaaraan hij den volgenden morgen is overleden eene vrouw en vijf kinderen nalatende. De dader is dien zelfden avond nog door R. Zwierslid van het bestuur van Emmen en door den veld wachter dezer plaats in hechtenis genomen en den volgenden morgen naar Emmen getrans porteerd van waar hij naar Assen is over- gebragt. Naar men wil ontkent hij de daad nietmaar zegtzich alleen tot zelfverdedi ging bepaald te hebben. t Door zekeren Bossi te Weenen worden thans de prachtigste shawls, door middel eener machine, in allerlei nuancen gedrukt. Deze uitvinding zal eene geheele omwente ling iu de fabricatie van dit kostbare han- delsartikel te weeg brengen. Met zulk eene machine kan een enkele arbeider dagelijks 50 shawls in 12 kleuren drukken. Bij de zamenkomst van den keizer van Oostenrijk en den koning van Pruissen in Neubad bij Toplitz droeg de keizer de Pruis- sische en de koning de Oostenrijksche uniform. De zamenkomst heeft plaats gehad in het ver blijf der koningin, en de vorsten hebben aldaar gezamenlijk het middagmaal gebruikt. Omtrent eenen verschrikkelijken brand te Salonica, in Turkije, op den 12 Julij jl. verneemt men thans vele bijzonderheden. De juiste opgaaf van het verlies is nog niet te doen, maar men begroot, dat er zijn ver nield 262 winkels of magazijnen, 144 huizen, 2 koraks 2 moskeen 1 collegie 1 bad2 SNEEK, 12 Aug. Van den 2 tot en met den 8 dezer zijn in deze provincie 67 runderen aan de besmeitelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5595. Dr. Willems, te Hasselt (in België), aan wien men de inenting van het rundvee ter voorkoming der longziekte, te darken heelt is door Z. M. tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. In den afgeloopen nacht werden de in woners dezer stad uit hunnen eersten slaap gewekt door een vrij hevig on weder, dat, bij windstilte, meer dan twee uren aanhield. Ge lukkig heeft men van geen daardoor veroor zaakt onheil vernomen en wordt hetzelve he den gevolgd door het heerlijkste weder en ee ne frissche koelte; terwijl de gevallen regen mede zeer vele verkwikking heeft aangebragt. Later vernemen wij dat behalve dat ver scheidene koebeesten i gelegenheid door schrik de sloten geraakt te Tirns den bliksem moet zijn doodgeslagen molen onder Langweer beschadigd. In het Nieuwsblad van 's Gravenhage leest men Wij vernemen van goederhand dat de wet op het onderwijs door het mi nisterie aan te bieden geschoeid zal zijn op de leest van de wet van 1806. Ofschoon wij met die wet om hare vele gebreken niet in genomen zijn zouden wij ons hierin toch verheugen omdat het eene acte de démenti tegen de anti-revolulionairen zoude zijn daar die heeren geenszins eene wet willen met gemengde, maar wel met secten-scholen. Al wat niet tot hatelijkheid en verdeeldheid leidt, is aan die heeren ongevallig, en dit doet de wet van 1806 niet, ondanke al hare gebreken. Men meldt uit Amsterdam d. d. 7 Au gustus De heer Van Reenen heeft openbaar aangekondigd dat hij voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Leyden, op den 12 Augustus aanstaande, niet in aanmerking wenscht te komen vermits het hem niet mogelijk zoude zijn, die eervolle betrekking te aanvaarden. Men meldt uit ’sGravenbage d. d. 6 Au gustus In eene dezer dagen gehoudene ver gadering, heeft de hier gevestigde afdeeling van de vereeniging ter bevordering van fabrijks- en handwerksn ij verheid een adres vastgesteld, gerigt aan Z. M. den koning, tot verwezen lijking en uitvoering van de reeds bij besluit van koning Willem I, d. d. 19 Mei 1840, na naauwkeurig onderzoek, bevolene daarstel- ling van eene haven te Scheveningen. De zich hier te lande bevindende Fran sche ingenieurs, de heeren Bonnet en Delfos- se hebben eenen aanvang gemaakt met het doen van opmetingen voor de aan te leggene spoor- weg-linie van Amsterdam naar Harlingen en Meppel enz. van waar genoemde heeren dings- dag aanstaande in de residentie worden terug verwacht. Den 9 dezer zijn de zittingen van de alge- meene synode der Ned. Herv. kerk op gebrui kelijke wijze gesloten. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 7 Aug. Sedert eenige dagen houden in de omstrekken dezer stad en ook op andere plaatsen in en builen deze proviucie de ingenieurs van den waterstaat zich onledig met het doen van wa terpassingen en opneming der locale situatiën van het terrein waar langs de geprojecteerde spoorweg zal gelegd worden. Met innig leedwezen zal de Nederland- sche natie zeker vernemen dat haar geliefde en zoo hoog gewaardeerde dichter Tollens se dert eenige maanden ongesteld is. Men meldt uit Amsterdam d. d. 11 Au gustus: Gisteren avond zijn nabij Schiedam twee spoortreinen tegen elkander aangereden. Twee wagens zijn verbrijzeld; vier personen zijn gedood en negen gekwetst. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Indië aan gaande den van daar vertrokken gouverneur- generaal het volgende geschreven: «Indië en de nieuwe beginselen hebben onder Van Twist reuzenschreden voorwaarts gemaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1