NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER'. 1 1836. No. 66. ZATURDAG den 16 Augustus. 11de Jaargang; IlilWH J' «I SNEEKER COURANT BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. I van va- i de j kwaliteit als kwantiteit, I geloopen proefjaar 1833/36 slechts had bedra gen de som van ƒ311.54, terwijl de noodige som lot dekking der kosten jaarlijks ƒ1300 beloopt zoodat de gemeente de jaarlijksche opbrengst ad ƒ1300 uit de gemeentekas moet aanvullen bijaldien het kantoor bij voortdu ring in stand zal blijven. Naar de Echo des Flandres verhaalt was een fabrijkant uit Gent te Ostende onlangs bezig zich te baden, toen hij op de duinen een’ koopman zag wandelendie hem 90.000 frs. schuldig was en nooit voor het tal zij ner schuld- eischers te spreken was. De fabrijkant spoedt zich in zijn badcostuum naar een’ agent van policie, en verzoekt dien, den onwilligen schul denaar gevangen te nemen. De agent weigert zulks, omdat hij geen regt daartoe had, doch raadt den fabrijkant aan, den schuldenaar zelf aan te houden als wanneer hij (de agent) in de gelegenheid zou wezenbeiden gevangen te nemen. De raad wordt terstond gevolgd. Te midden van een talrijk publiek vat de fa brijkant zijn’schuldenaar bij den kraag, er ont staat eene kleine worsteling en beiden worden als rustverstoorders in hechtenis genomen. Weinige oogenblikken later werd uit Gent getelegrafieerd, de in hechtenis genomen koop man onder behoorlijk geleide derwaarts te ver voeren. Een jong menschgeleid door een be jaard bediende, was aan de brug Neuilly, te gaan baden zich te diep wagende, de bediende den jongeling ter hulp echter; opgevischt bleek De verstandhouding tusschen de ministers laat niets te wenschen over. Het officiële blad heeft zich nog niet uitgelaten over de plannen en het staatkundig programma van het kabinet. Zoo veel is echter zeker, dat het nieuwe bewind niet werkeloos is. Vooral is het departement van binnenlandsche zaken zeer ijverig bezig met het ontwerpen van be palingen betreffende de openbare rust en orde, de nationale garde, het verkiezingswerk enz. LONDEN, 9 Augustus. De teregtslelling van W. Dove, die zijne vrouw door vergif om het leven gebragt heeft, heeft heden voor- HAMBURG, 10 Aug. De hertogin van Orleans, vergezeld van hare zonen den graaf van Parijs en den hertog van Chartres, de heer Thiers en verscheidene andere Franscheu van voornamen stand, zijn in deze stad aange komen. Nog andere personen worden er ver wacht. De hertogin en hare omgeving denken de geheele maand te Hamburg door te bren gen. SPANJE. SNEEK, 13 Augustus. Ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-ge- neraalhoofdkiesdistrict Leyden, zijn iugeko- men 2031 briefjes. De stemmen waren uit— gebragt als volgt mr. Groen van Prinsterer 1126; mr. N. Olivier 844; mr. G. C. J. van Reenen 10; Storm van ’s Gravesande 9; di versen 12; blanco of van onwaarde 50; zoo dat de heer mr. Groen van Prinsterer is ver kozen. De geschenken die door den keizer van Japan aan Z. M. den koning zijn toegezon den zijn allen in de residentie op Hd. paleis in het noordeinde overgebragt. Het getal moet zeer aanzienlijk zijn. Naar men thans verneemt zal de afdee- ling Jagt en Uisscherijthans tot het depar tement van binnenlandsche zaken behoorende, met den 1 Januarij 1837 tot het departement van justitie overgaan zullende diensvolgens eenige ambtenaren van het eene departement naar het andere worden overgeplaatst. Na eene afwezigheid van vier jaren,zijn alhier, blijkens achterstaande annonce, weder gearriveerd de Gebr. Souverein welke giste ren avond eene eerste voorstelling gaven be staande in acrobatische en gymnastische kunst oefeningen welke besloten werden door een ballet -pantomime. Van ooggetuigen vernomen hebbende, dat ook dit gezelschap met zijne kunslverrigtingen wer kelijk met den tijd is vooruitgegaan, aarzelen wij geenszins, om hiervan openlijk melding te maken, terwijl wij het gezelschap, gedurende deszelfs verblijf alhier, een zeer ruim bezoek toewenscheu, waaraan wij ook geenszins twij felen. Dezer dagen wordt te Leeuwarden de 12de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap gehouden. Aangaande het ongeluk op den spoorweg nabij Schiedam verneemt men nog het vol gende De drie (niet vier) personen die bij het inbrengen in het ziekenhuis reeds waren overleden, zijn: de heer Van der Kolk, or ganist te Delft wiens ééne arm en beide beenen waren verbrijzeld; de beer Geenemans, biljardmaker van ’s Gravenhage, die in wendig zwaar verwond was en de heer Steen huigen van Amsterdam die insgelijks in wendig zwaar Wijders waren verwond: alleen Parijs sprong beiden verdronken echter; opgevischt bleek het bij de schouwing dat de gewaande be diende eene vrouw was, en bij nader onder zoek, dat zij, voor ruim 15 jaar gehuwd, haren man na 5 weken had verlaten en geen beter middel scheen te hebben gevonden om van hem gescheiden te blijven, dan als man zich te verkleeden zij had als nationale gar de in 1848 gediend. De bisschop van Arras (dezelfde die den pausselijken staat »het aardsche paradijs” noemt) heeft een zendbrief uitgevaardigd tegen de ge mengde scholen, waarin hij den wensch uit, dat de Protestantsche leerlingen alleen dan hunne plaats naast de Katholieke leerlingen zullen behouden, wanneer zij de mis willen bij wonen. Het lijk van den moordenaar Poirier is in het bosch van Vincennes gevonden, han gende aan een’ boomaan wiens voet men twee ledige flesschen vond, die met een geest rijk vocht gevuld waren geweest. De inden- titeit van het overigens onkenbaar geworden lijk werd bewezen door twee sleutels, welke in de rue de la Fidélité herkend zijn. Brieven van Kiel (Denemarken) van 2 Aug. deelen mede, dat de granen ook aldaar eene belangrijke daling hebben ondergaan. De rogge is 18 a 20 percent gedaald. Er is meer voorraad van oude rogge dan men gemeend heeft. De verkoopers hebben zooveel ter markt gebragt en op tijd van eene maand verkocht dat de koopers de massa’s niet kunnen ontvan gen uit gebrek aan contanten. gustus Gisteren avond is in de tuinen van het koninklijk zoölogisch genootschap Ntitu- ra Artis Magistra een jonge beer die, vol gens verklaring van ooggetuigen dooi' bezoe kers aanhoudend was geplaagd door het ver breken van eene tralie uit zijne kooi ont- vlugt. Ten einde aan de overdrevene vrees der dames geen voedsel te geven werd on- middellijk besloten, het dier levend of dood te vangen, hetgeen dan ook zonder verdere op schudding te maken dadelijk is gelukt; het dier werd gedood. Te Utrecht is den 6 dezer vergaderd ge weest een aanzienlijk getal Protestanten - alle rigtingen en uit alle provinciën des derlandsten einde, gehoor gevende aan roepstem van eenigen, in Nederland eene ver- eeniging tot stand te brengen welker leden zich zouden verbinden, om, bij vasthouding aan eigene heilige overtuiging, ook die van andersdenkende Protestanten te eerbiedigen, en bij de beoordeeling van den mede-Protes- tant en de Protestantsche genootschappen, van alle bitterheid en scherpte zich te onthouden. Tot toetreding dier vereeniging die, onder den naam van Nederlandsche Protestantsche Unie, zich ten voorzegden dage heeft gecon stitueerd zullen allen die in de zaak belang stellen worden uitgenoodigd ten einde ver volgens in eene door de commissie nader te bepalene vergadering, een reglement vast te stellen. De uitnoodiging tot bijwoning dier vergadering was geteekend door de heeren C. W. PapeA. Rutgers van der LoeffO. G. Heldring en G. P. Kils ven Heijningen, de eerste voorzitter, de laatste secretaris van het comité, dat zijn mandaat aan eene vorige bij eenkomst te dezer zake ontleende. Men meldt uit Naarden d. d. 1 1 Aug. Jl. zaturdag avond is hier een aardig, flink, dertienjarig knaapje verdwenen zonder dat men tot heden iets van het kind heeft verno men. Sedert zijne allervroegste jeugd werd hij opgevoed bij een’ oom en eene moei op passende burgerlieden die vele zorg voor hem droegen. Zijne moeder, sinds drie jaren ge huwd aan een gepensioneerd onderofficier vroeger hier in garnizoen en thans te Doesburg woonachtig, is met dezen herwaarts gekomen om haren zoon op te eisthen. De knaap, dit met groote ontroering hoorende, nam evenwel een ras besluit; althans, met een’ traan in het oog zeide hij tegen de liefderlijke verzor gers zijner kindschheid Ik ga heen en ge ziet, mij nooit weerom.” Men vreest voor eenen overijlden stap van het kind alle na- sporingen zijn tot heden te vergeefs. En wat de moeder aangaatdeze is met de andere ba rer vijf kinderen lot de Roomsch-Katholieke kerk overgegaan waartoe haar man behoort. Zij schijnt alzoo den pleegzoon van hare zuster te rug te vorderen ten einde ook hem in haar nieuw geloof op te voeden. Men ziet hier met levendige belangstelling de ontknooping dezer zaak tegemoet. De beklagenswaardige toestand der diep bedroefde pleegouders wekt veler deelneming. Men meldt uit IJsselstein d. d. 10 Aug. De vooruitzigten van den landbouwer zijn in deze streken allervoordeeligst te noemen. Men heeft sedert eenige dagen alhier een begin ge maakt met den roggeoogstwelke, zoo in dien van vroegere jaren verre overtrof. De aardappelen zijn al hier uitmuntend van smaak, en hoewel de ge vreesde ziekte ze hier meer daar minder heeft aangetastdoch zich meerendeels tot het loof bepaalt, levert de oogst daarvan desniettemin een beschot op zoo als vele menschen niet heugt, zoodat thans de hoop voor den burger bestaat om voor weinig geld eenen smakelij- ken aardappel te kunnen krijgen. De stand der overige veldgewassen is meer dan voldoen de. In de zitting van den gemeenteraad van Meppel van 8 dezer, is ingekomen eene mis sive van den minister van binnenlandsche za ken, houdende kennisgeving, dat het telegraaf kantoor eerlang aldaar zal worden opgeheven, welke missive voor kennisgeving is aangeno men. Deze opzegging vloeit daaruit voort dat de opbrengst van het kantoor in het af- van verwond Amsterdam was bezeerd. geene personen belangrijk waren er nog diverse ge ringe wonden blaauwe oogen dikke wang, hand of been geschaafd, en dergelijke. Eene ernstige instructie, onmiddellijk be gonnen wordt onder het oog der justitie voorlgezet. Zoo het schijnt, is een ledig waggon, te Schiedam staande, door eene nog niet bekende oorzaak op het rijspoor geraakt en door den van Amsterdam komenden trein aangeredenen dit is de oorzaak van den eersten schok en het verder stilstaan van den trein geweest. Een waggon ten minste is van den weg geworpen gevonden. De heer Bruijns te Amsterdam heeft, zoo leest men in de N. Rott. Cl. een voor behoedmiddel uitgevonden om de aanzeiling in zee te voorkomen waartoe bij eene nieuwe soort van kompas bezigt. Hij zal met deze uitvinding naar Londen en Parijs vertrekken, ten einde te trachten om even als in Holland octrooi er op te bekomen. Den 7 dezer had te Leyden een verschik- kelijk ongeluk plaats. Aan eene der bruggen over de Vliet was men bezig met het uithalen van palen door middel van eene groote hijschmachine. Daar dit niet gemakkelijk ging, moest daaraan bijzondere kracht worden be steed en in het volle van het werk brak een. ketting, ten gevolge waarvan het gehee le gevaarte nederstortte op een der opzigters, een ongehuwd maar knap ervaren man. Men vermoedde niet anders of de ongelukkige zou verpletterd van onder het kolossale werktuig worden gehaald doch hoewel in zeer beden- kelijken toestand verkeerendeschijnt er nog hoop op het herstel van den ongelukkige te zijn. Men meldt uit Amsterdam d. d. Tl Au-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1