NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1856. No. 67. WOENSDAG 11de Jaargang. I 4 - I I SNEEKER I BINNEN- EN BUITENLAND. r i r i r van om op te wijzene plaatsen onderrigt te ont- Naar men verneemt, zal, bij gelegenheid der feesten bij de onthulling van het monu ment te Amsterdam het 1ste bataljon van het regement grenadiers en jagers zich derwaarts begeven. Ook zullen er zich 4 es- cadrons dragonders en eene batterij rijdende artillerie in de hoofdstad bevinden. Bij gelegenheid van het in de akademie- steden Leyden Utrecht en Groningen gevier de 25jarige herinneringsfeest aan den tiendaag- schen veldtogt hebben de drie corpsen der in 1851 uitgetrokken studenten, de Utrechtsche jagers, de Leydsche jagers, en de Groninger fiankeurcompagnieelk van Z. M. den koning een’ prachtigen zilveren drinkbeker ten geschen ke gekregen prijkende met een toepasselijk inschrift, en vergezeld van het volgende door Z. M. eigenhandig geteekend schrijven: Academici! Ond soldaten mijns vaders! Nog vijf jaren en het vierde eener eeuw zal vervlogen zijn sedert gij op de roep- stem mijns grootvaders de wapenen hadt aangegord tot verdediging van landen troon. Zoo de Almagtige in Wiens hand bet menschelijke leven berust, met bet uwe ook mijn hoofd zoo lang spare, dan hoop ik u allen nog eeus indachtig te wezen.”” Zoo sprak ik tot u in 1851. Dit oogenblik is daar, en wij beleven het met een dankbaar gemoed onder den ruim- sten zegen van God. Wakkere jongelingen van '1850 en 1851! Mannen, thans allen in den herfst uws levens! Ontvangt bij het zilveren feestdat gij heden viert, uit mijne hand nevensgaanden zilveren beker, als blijk mijner belangstelling in uw za m e n z ij n Ik wensch dat van nu af aan tot het laatste uwer reuniën toe bij den feestdronk op het heil van ons gemeenschappelijk Vader- landdeze beker broederlijk op voorvader lijke wijze in uwe rijen moge rond gaan. Als eenmaal voor den laatsten uwer de laatste ure zal geslagen hebben dan is mijn verlangen dat deze beker geplaatst worde bij de banier waaronder gij gestreden hebt in 1850 en 1851. ’l Loo12 Augustus 185G. (uas get.} WILLEM.” In de op den 15 dezer gehoudene zitting van den gemeenteraad te Haarlem heeft de voorzitter berigt dat jhr. M. Salvador aan- burg, en weth. bij deurwaarders-exploit heeft laten aanzeggen dat hij de benoeming tol het lidmaatschap van den raad aanneemt. Deze mededeeling is voor kennisgeving aangenomen. Men schrijft aan de Prov. Gron. Cour. het volgende: Als iets bijzonders kan men berigten dat de landbouwer Mente Wiegers Beukema, te Ekeburen gemeente Oldekerk thans Russische rogge heeft verbouwd, waar van de meeste halmen ruim 9 Ned. voeten lang zijn waarop men aren aantreft welke 7s Ja enkele de helft langer zijn dan die van gewone inlandsche rogge-aren. Daar de ze rogge ongetwijfeld meer zaad en stroo op levert dan Nederlandsche rogge, zoo recom mandeert men allen roggeboeren dit graan gewas aan en noodigt men hen tevens uit om het te komen zien, opdat ze ooggetuigen kunnen zijn van deze schoone Russisch-Ne- derlandsche rogge. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 15 Augustus In den nacht van 5 op 6 dezer is onder de gemeente Tilburg een allerbru- taalste diefstal gedaan in eene hoeve, be- w-oond door vier ongehuwde jeugdige perso nenzijnde een broeder en eene zuster, neef en nicht. Bij de bewonderenswaardige stout moedigheid der twee meisjes die den diefstal belet hebben stak de lafheid der beide jon gens allerongunstigst af; deze toch verscholen zich in de woning, terwijl de meisjes zich heldhaftig tegen de boosdoeners verzetteden. Nadat zij het grootste gevaar trotserende, het door de booswichten reeds opgeschoven raam met geweld hadden weten te sluiten en de nicht door een geweerschot ernstig was ge kwetst liep het gewonde en bloedende meisje, terwijl de zuster aan het raam bleef post houden en zich manmoedig tegen de indrin gers bleef verweren naar boven trotseerde wederom de vuurwapenen der boosdoeners, stak het hoofd door het venster en hief een hulpgeroep aan, dat de dieven, voor ont dekking bevreesd de vlugt deed nemen. De dieven hadden echter reeds gelegenheid ge vonden, het andere meisje een’ brief te over reiken waarin onder de zwaarste bedrei gingen, op staanden voet, eene som van1200 werd geëischt. In de nabijheid der aange vallene woning bevonden zich eenige personen, doch ook geen van dezen had den moed de aangevallenen te hulp te schieten. Eene in loco ingestelde instructie heeft de daders reeds aan het licht gebragt, doch deze zijn nog niet in verzekerde bewaring kunnen genomen wor den. Dezer dagen had men in de gemeente Grandien in Henegouwen bij de ontginning eener mijn een’ put gegraven. Een der ar beiders, Jean Lixon ging daarin, maar op den bodem gekomen liep hij gevaar van te stikken. Zijn meester, de heer Bricourt, het gevaar ziende waarin zijn knecht verkeerde, ging alleen met zijnen moed te radebevestig de een touw aan den rand van de put en liet zich daaraan afzakken. Na ongeloofelijke inspanning, bragt hij hem boven, maar uitge put zijnde moest hij hem toen aan zijneeigene krachten overlaten. Lixon greep het trouw en redde zich. Zijn meester was zoo geluk kig niet. Het touw ontsnapte aan zijne han den en hij viel in den put, hoewel hij nog krampachtige pogingen aanwendde om dit te verhoeden. Zijne menschlievende daad heeft hem het leven gekost. Men meldt uit Rotterdam d. d. 18 Au gustus Bij geruchte wil men alhier weten, dat in den afgeloopen nacht, op den spoor weg tusschen Gent en Antwerpen een on geluk heeft plaats gehad, waarbij naar men zegt, veertig A vijftig personen zouden zijn gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. Naar men verzekert, is tot de onverwijlde mobilisatie van geheel het Oostenrijksche le ger besloten. Uit Madera zijn hoogst treurige tijdingen ontvangen. Nadat eenige Portugesche troepen naar Funchal bestemd, Lissabon den 20 Junij verlaten hadden, brak op zee. de cholera'on der hen uit, en naardien zij, te Funchal aan gekomen waar kermis gehouden werd zich onder de inwoners mengden, verspreidde, de ziekte zich ook onder deze en woedde weldra op eene verschrikkelijke wijze voort. Toen de Avon Madera den 5 dezer verlietwaren reeds 5000 gevallen van cholera voorgekomen en 1500 inwoners van Funchal, op eene be volking van slechts 28,000 zielen daaraan be zweken. Geneeskundige hulp en geneesmidde len ontbreken daar nagenoeg geheel en het gemis daarvan deed de sterfte zoo sterk toene men. De dooden bleven onbegraven op het kerkhof liggen en men ontstak vuren om den nadeeligen invloed van het bederf eenig- zins te verminderen. Ten laatste slaagde het bestuur er in 12 mannen voor het delven van graven te vinden 6 van welke in letter lijken zin hun eigen graf delfden naardien zij nagenoeg plotseling stierven en in de graven gelegd werden welke zij voor anderen had den gemaakt. Het sluiten van een concordaat tusschen Rusland en Rome ontmoet vele bezwaren en zal zoo spoedig niet volgen daar Rome te hooge eischen stelt. Het Petersburgsche ka binet bewilligt in de aanstelling van een’Ka tholieken aartsbischop primaat van Polen, en van drie bisschoppen w’elk getal genoegzaam wordt beschouwd voor de vijf gouvernemen ten waaruit tegenwoordig het koningrijk Po len bestaat. Het hof van Rome echter ver langt voor ieder gouvernement een’ bisschop. Schitterend zullen de feesten zijn welke bij gelegenheid der krooning te Moskou zullen plaats hebben. De illuminatie der stad en voor al die van het Kremlin zal allerprachtigst zijn deze alleen zal 150,000 zilveren roebels kosten. Het vuurwerk op de vlakte van Khodynski alwaar de garde gekampeerd is, zal ook uit muntend w’ezen. Daarbij zal eene nationale hymne uitgevoerd worden door al de leden SNEEK, 19 Aug. Van den 9 tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 76 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5671. De minister van binnenlandsche zaken in aanmerking nemende, dat het getal leer lingen voor de telegrafie, na liet laatste ver gelijkend onderzoek benoemd, bij het toene mend telegrafisch verkeer niet toereikend is voor de behoefte, en, ter voorziening daarin, willende overgaan tot een nader onderzoek brengt ter kennis van de belanghebbenden 1) Tot opleiding en oefening van telegafis- ten voor de dienst van den rij kstelegraaf wordt, na vergelijkend onderzoek, een aantal hoogstens tien leerlingen ioegelaten later aan I vangen. 2) De leerlingen ontvangen eene bezoldiging van één’ gulden daags, en kunnen, na vol doende blijken van geschiktheid gegeven te hebben dingen naar de betrekking van tele grafist der derde klasse op eene jaarwedde van acht honderd gulden. 5) Voor het vergelijkend onderzoekom als leerling te worden toegelaten moet men zich vóór of uiterlijk op den 15 November 1856 bij het departement van binnnenland- sche zaken hebben aangemeld, met een op zegel geschreven adres bevattende naauwkeu- ri.ge opgaaf van naam voornamen en woon plaats en de daarbij vereischte stukken. 4) Het vergelijkend onderzoek, waartoe de belanghebbenden nader worden opgeroepen heeft plaats te ’s Gravenhage op den 2 De cember 1856 en volgende dagen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 16 Augustus: Z. K. H. prins Ftredeilk is heden met zij n gevolg uit de residentie naar Moskou ver trokken. Z. K. H. zal zich te Swinemünde aan boord van de stoom-schroefkorvet Amelia begeven. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap hield op den 14 dezer zijn 42ste algemeene verga dering, onder voorzitting van den hoog-edel gestr. heer mr. S. baron van Heemstra com missaris des konings in de provincie Utrecht. Er zijn in het afgeloopen dienstjaar drie nieuwe afdeelingen en drie nieuwe bijbelde— pots bijgekomen; terwijl niet minder dan 55,255 exemplaren werden uitgereikt. Aangaande het losbreken van een’ beer in den tuin Natura Arlis Magistra te Am sterdam, wordt in de Arnh. Ct. nog het vol gende gemeld Den avond van den 10 dezer, omstreeks 8 uur, toen zich, door het schoone we der uitgelokt, honderden bezoekers in de tui nen Natura ophielden verspreidde zich eens klaps het gerucht dat een der wilde dieren uit zijn hok losgebroken was. Men begrijpt, wat hiervan het gevolg was al de bezoekers namen in allerijl de vlugt in een oogwenk waren de zalen en tuinen ontruimd, daar ie der vreesde dat een woedende leeuw of tij - ger hem op de hielen zat. Weldra bleek het. dat het gerucht waarheid bevatte. Een groo- j te zwarte beer was uit zijn hok ontsnapt, doch scheen het overigens met de leden van Artis en hunne dames zoo kwaad niet te mee nen ten minste het eerste gebruik, dat hij van zijne vrijheid maakte, was, zich te water te begeven de gracht af te zwemmen en daar eene wandeling langs de muren van het en- irepót-dok te maken de beer ontmoette daar een’ knaap die het op een loopen zette, zoo- dra hij den ruigen woudbewoner, dien hij zeker niet verwacht had met logge schreden hem zag naderen. De beer verhaastte daarop van zijnen kant zijn’ gang en zette den knaap na, dien het echter gelukte, de wipbrug bij het dok te bereiken waar hij langs den ket ting naar boven klauterde. De beer scheen geen’ lust te gevoelen om den klimmer daar te vervolgen ten minste hij begaf zich weder te water en zwom naar de overzijde der gracht. Doch dit walertoglje bekwam hem slecht. De knechts van Natura wachten hef. dier met bijlen en stokken, en doodden het terstond. w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1