EN ADTERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEEWS- 1856. No. 68. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEBENTMAAD VAN SXEEK 11de Jaargang. den 23 Augustus. SNEEKER r I het gebruik van van de stad. overschrijving. van koophandel het muzijk-corps bij de dd. Schut- eene toelage voor 1837. van het Israëlitisch armbestuur MAANDAG DEN 23 AUGUSTUS 1SS6, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Beraadslaging over de gemeen te-rekening van 1833. Exploit van opzegging van den Singel aan de zuidkant Besluiten tot af- en Begrooting voor de kamer voor 1837. Missive van de kamer van koophandel, be trekkelijk de reglementen van de beurtveeren van Dragten, Gorredijk, OldeboornAkkrnm en Terhorne. Adres van ter ijom Rekening over 1833. Besluit omtrent eene toelage voor bureau kosten van den Gemeente-Ontvanger als Ont vanger der Plaatselijke belastingen. Beëediging van den Heer C. J. Jorritsma als lid van den Raad. een nieuw Rusland en regeling van dat het gebeurde met bet Slangen-eiland in den grond weinig beteekent, maar een ge- wiglig beginsel in zich bevat omdat daaruit blijkt hoe Engeland het vredes-tractaat van den 50 Maart wil opvatten. In dat tractaat zegt le Nord, is geen gewag gemaakt van dat eiland, dat ten onregte door Turkije is bezet. Rusland alleen kan als primus occu- pans aanspraak op den eigendom van dat eiland maken en was dus verpligt zich te doen gelden ten welken einde het een offi cier en zeven matrozen derwaarts heeft ge zonden. Die acht Russen zijn te Odessa te- ruggebragt door een Engelsch oorlogschip aan wTelks bevelhebber door de Russische overheden is verklaard dat Rusland zich voorbehield om op dat eiland een post, in vrede, te heb ben, totdat de zaak regelmatig langs den di- plomatieken weg zou zijn uitgemaakt. Bij de beslissing van het beginsel, zegt le Nord, heeft geheel Europa, en niet uit sluitend En geland belang. De geheime genootschappen in Frank- B1NNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 22 Augustus. Jl. woensdag hield de alhier bestaande 'zeilvereèniging harejaar- lijksche hardzeilpartij om prijzen en prerniën aan welken wedstrijd 55 schepen hebben deel genomen. Zij waren verdeeld in 5 klassen als: 1ste kl. A, vracht- en beurtschepen zon der uitsluiting; 1ste klasse B, vracht- en beurt schepen uitgezonderd die sedert 1830 prijzen te Sneek hebben gewonnen; 2de kl. jasten en booten beneden 8 el 5de kl. booten beneden 6 el 4de ki. booten van 3 el en I palm en daar beneden 3de kl. booten van 4 el en 4 palm en daar beneden. In de eerste kl. A, werd de prijs behaald door Greult Zijlstra te Dragten en W. O. v. d. Meer te Ureterp was de tweede aangekomene doch heeft gee- ne premie ontvangen daar de 1ste kl. A de zelve niet heeft de eerste kl. B prijs W. S. Wagenaar, te Sneek; premie Jogchem Reit- sma le Bakkeveen in de 2de kl. prijs G. ter Horst Jz.te Sneek premie S. J. van Niel in de 5de kl. prijs W. .1. Zult, te IJlstpre mie S. A. Blijstra te Grouw in de 4de kl. prijs Keimpe Hoekstra, te Warga premie W. Heslinga, te Sneek en in de 5de kl. prijs G. J. Zuidema, te Grouw; premie Pekema te Grouw. De jaarlijksche hardzeilpartij is een beroemd volksfeest, dat, in deze provincie, door geen ander, hoe ook genaamd en waar ook gehou- den wordt overtroffen. Ook nu heeft het weder zijnen roem gehandhaafd; ook nu kon men zich weder, gelijk altijd, verlustigen met honderden schepen, versierd met vlag .en wim - pel te zien af- en aanvaren in tegenwoor digheid van duizenden vrolijk en feestelijk gestemde toeschouwers, hier van heinde en werken, verre bijeengekomen terwijl Lot opluistering I van dien feestdag bijzonder veel hebben bijge- j dragen: gunstig Weder en wind, en voortref felijke muzijk van het corps muzijkanfen der stedelijke schutterij te Leeuwarden dat zijne stukken, èn op het directie-schipén vervol gens elders 'meesterlijk uitvoerde. Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen van den minister van ma rine eene som van ƒ114.79, zijnde bet be drag der afgestane gelden door de equipage van Zr. Ms. schoonerbrik Rembang in Oost- Jndie ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in 1853 bier te lande. In de zeven eerste maanden van ditjaar hebben ’s rijks middelen opgebragt ƒ50,749,417. In dezelfde maanden van 1833 was de op brengst ƒ50,175,945. Men meldt uit Amsterdam d.d. 17Atig.: Zoo men weet, zijn de mogen dh., die hét Parijsche vredesverdrag van den 50 Maart jl. hebben onderteekend overeengekomen om als’ beginsel aan te nemen, dat, bij bet ontstaan van een geschil tpsschen twee staten deze gehouden zullen zijn de bemiddeling van een Men meldt uit Vlaardingen d. d. 19 Au gustus Heden nacht arriveerden alhier 10 schepen aanbrengende van 50 tot 140 ton nen haring, zoo vollen als maatjes-haring. De berigten van de visscherij luiden tot he den niet zeer gunstig, ofschoon men verwacht, dat de weérsverandering voordeelig daarop zal De prijzen houden zich over het al- I gemeen vrij goed staande, en zijn bij de ver- I eeniging tot dingsdag aanstaande vastgesteld. Nog twee schepen zijn in het gezigtmaar men weet nog niet wat zij zullen aanbren gen. Men meldt uit Meppel d. d. 16 Augus tus: Terwijl men in de provinciën Gronin gen en Friesland druk aan het schrijven en wrijven is over de al of niet geconcedeerde spoorweglijnen gaat de heer Dull met zijne mede,-committenten rustig voort de uitbakening te doen om daardoor te toonen dat de zaak ernstig gemeend is, terwijl men vrij algemeen verzekert dat voor deze onderneming veel kans van welslagen bestaat, zoodat welligt ge beuren zal, hetgeen men aanvankelijk weder voor een luchlkasteel hield: het aanleggen van spoorwegen door de noordelijke en aansluiten met die der andere provinciën. Eergisteren morgen is een gezelschap land verhuizers van hier naar N. Amerika vertrok ken bestaande uit eenige personen uit de ge meente Hoogeveen en uit'deze plaats; een van de uit Hoogeveen komenden was reeds onderscheidene jaren in N. Amerika geweest hij is onlangs van daar teruggekomen, om fa milie en kennissen over te halen, de reis met hem derwaarts te doen, en zich aldaar voort durend te vestigen. Een gezelschap uit de gemeente Staphorst waarbij zich ook nog eenige personen uit Drenthe zullen voegen, zal in deze week der-1 waarts vertrekken een particuliere schipper van Wanneperveen zal hen van hier naar Rotterdam overbrengen. Volgens de Ostd. Zeil, heeft de Russische Regering een aantal Duitsche werklieden in dienst genomen tot den wederopbouw van Sebastopol. Deze lieden verdienden ƒ1.80 daags en zullen voor zoover zij gehuwd zijn eenmaal ’sjaars hunne familie mogen bezoe ken. De berigten uit New-York loopen tot den 29 Julij. Men was daar zeer verontwaardigd over de vrijspraak van den moordenaar He bert, lid van het congres, die een koffijhuis- jongen heelt doodgeschoten. Daar hier alles te koop is”, zegt de be- rigtgever uit Washington, moest men zich over den uitslag van dit proces niet verwon deren. Het eenige wat uit het vonnis blijkt, is, dat men Schijnbaar beter koop een’koffij- huisjongen kan doodschieten dan een’ sena tor slaan daar de heer Brooks voor het uit!«i deelen der stokslagen aan den heer Summer, tot 500 dollars boete is veroordeeld en den heer Hebert er zonder eenige sraf is afgekomen Waarschijnlijk zal hem echter die zaak vrij wat geld gekost hebben daar eene vrijspraak voor moord duur is.” Uit Culenborg schrijft men, dat, indien de lievige orkaan van jl. maandag slechts wei nige minuten langer had aangehouden de ongelukkige stad met een volslagen ondergang zou gedreigd zijn geworden. Enkele huizen liggen ineen gestort, en alle andere zij n zwaar beschadigd de zwaarste steenen van het stad huis en de kerk zijn tegen de verafgelegene huizen geslingerd geworden van de twee ko renmolens hebben beide de roeden verloren en is van één derzelver de kap weggerukt het weeshuis is genoegzaam in puinhoop ver keerd de zwaarste boomen liggen ontworteld of middendoorgebroken al het andere hout, benevens de boomgaarden zijn geheel ver woest. De telegraaf-palen zijn op onderschei dene plaatsen omgerukt. Ih één woord, de stad draagt de noodlottige sporen eener vree- seiijke verwoesting. De onlruimming van Kars en den vor- melijken afstand van het Slangen-eiland, thans door Daily News als feiten gemeld schrijft genoemd blad toe aan het spoedige be sluit van lord Palmerston om een Engelsche escader in de Zwarte Zee te zenden met de verklaring, dat bet die niet verlaten aou dan nadat elke mijl van het Turksche grondge- beid door de Russen ontruimd was. Volgens de Morning Chronicle zou er congres ophanden zijn tusschen de Westersche mogendheden ter de onbeslechte vredes-punten. Plet dagblad le Nord behelst eene corres pondentie uit Petersburg, waarin voorkomt, derden staat in te roepen, vóór dat zij tot bet opvatten der wappenen overgaan. Om dit beginsel algemeen voor het volkenregt in Eu ropa te doen vaststellen zijn alle regeringen uitgenoodigd tot hetzelve toe te treden. Alen verneemt thans dat de Nederlandsche rege ring niet geneigd schijnt, dat beginsel aan te nemen. Zij zou haar weigerend antwoord daarop gronden dat o. a. Zweden en België evenzeer hebben geweigerd zich daarover te verklaren. Het belang, dat men in onzen dichter Tollens stelt, heeft in vele onzer dagbladen zijne ongesteldheid met deelneming doen ver melden gelijk men thgns met blijdschap in sommige derzelve zijn herstel heeft aangekon- digd. De verschillende berigten hebben ons doen besluiten, om met bescheidenheid bij een zijner naaste betrekkingen een juister berigt omtrent zijnen toestand in te winnen, en wij kunnen alzoo naar waarheid mededeélen dat hij sedert acht maanden aan eene kennelijke verzwakking lijdende is. Bijkomende kleine gebreken mogen verminderd of verdwenen zij n, maar het verlies zijner krachten gaat voort. Gaan en spreken vallen hem uiterst moeijelijk. Hartelijk hopen wij dat hij óp aanstaanden 24 September, zijn 76ste verjaardag in gezon der toestand vieren moge. N. R. C. Uit Winterswijk wordt aan de Zutphen- sche Cour, gemeld Ofschoon van hier aan het Handelsblad werd berigt, dat reeds eene kleine laag steenkolen van circa 6 Rijnl. dui men dikte bij de ondernomen boring was ge vonden, zoo zijn wij aan de waarheid ver pligt te melden dat tot heden toe geen steen kool is ontdekt en de door ieder gewenschle uitkomst nog niet is verkregen dat wel op 4 Augustus jl. de opzigters meenden het gewenscht resultaat benikt te hebben, doch, dat zoowel de ondernemers van de boring als de burgemeester der gemeente daarna te za- men op de plaats verschenen zonder beden king hebben verklaard, dat noch het gevon dene, noch de slof, welke vervolgens in hun bijzijn werd geboord, voor kool of steenkool kon gehouden worden. Dezer dagen zal van Rotterdam naar de Kaap de Goede Hoop vertrekken het Nederl. barkschip Zalt-Bommelkapt. C. J. Juta, als passagiers overvoerende, behalve eenige handwerkslieden een lOOtal meisjes en jon gens van 12 tot 17 jaren welke zich verbon den hebben daar gedurende 5 jaren in aldaar geëtabliseerde gezinnen dienst te doen als dienstboden of tot landelijken arbeid. Naar men verzekert, zal binnen kort eene tweede expeditie volgen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1