NIEUWS- EN AUVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r 1856. No. 69. WOENSDAG YERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER DONDERDAG DEN 28 AUGUSTUS 1856, des middags ten twaalf uur. PUNTEN TER REHANDELING. 11de Jaargang» BINNEN- EN BUITENLAND. u'* worden lijks hunne bijdrage tering der feesten. De zandhoek en la— Uit de omliggende algemeen dat op de aan bederf begint te Köo| vrijdag jl., kunnen wij dat onze gevierde Tollens niet is, en zich, zijne hooge jaren in aanmerking genomen zeer wel bevindt. On ze verzekering komt van geene zijdelingsche maar van regtstreeksche berigten. Wij kun nen hier nog bijvoegen dat het den grooten nationalen dichter smartte, dat bijna alle cou ranten eene ongesteldheid vermeld hebben, die niet bestaat. (Kamper Courant..') Men meldt uit Arnhem d. d. 20 Aug. Gisteren avond is Lusschen Veenendaal en Maasbergen een’ der wachters van den spoor- Onder de verschillende festiviteiten, die in deze week te Amsterdam zullen plaats vin den moet ook het volgende om zijne edele en eigenaardige strekking genoemd worden. Een oud vrijwillig schutter, bij de mobiele Amsterdamsche schutterij vervoegde zich de zer dagen bij den onderwijzer aan de school voor haveloozen in de Bloemstraat aldaar, met de vriéndelijke aanbieding, om, op den het gedenkteeken op zijne rekening te en koffij. SN EEK., 26 Aug. Van den 16 tot en met den 22 dezer zijn in deze provincie 52 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5725. Jl. vrijdag middag had alhier een treffend ongeval plaats. S. van der Werf, sjouwer man als noodhulp varende op het Balksler veerschip, had bet ongeluk, weinige oogen- blikken nadat dit vaartuig de stad had verla ten door overslagen van het zeil over boord te geraken. Alhoewel zoo spoedig mogelijk uit het water gehaald waren de aangewende ge neeskundige middelen vruchteloos en was de man weldra een lijk. De ongelukkige laat ee ne vrouw en vier kinderen na. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 20 Au gustus Heden overleed alhier de heer Jan Care) Kutsch ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw en oudste notaris alhier, welke betrekking hij ongeveer 50 jaren lang, en tot aan zijnen dood, ondanks zijnen verge- vorderden leeftijd nog met eene uitgebreide praktijk waarnam. In den nacht van vrijdag op zaturdag jl. overleed te Leeuwarden in den ouderdom van 66 jaren, de heer Jan van der Plaats, ridder der orde van de Eikenkroon, doctor in de ge- verloskunde, president van de pro- de plaatselijke geneeskun- weg onder den sneltrein van Arnhem naar Utrecht geraakt en jammerlijk overreden. Men meldt uit Steenwijk d. d. 20 Au gustus De rogge die thans grootendeels ge maaid islevert veel stroo en een goed be schot en bakt goed, maar is minder zwaar dan men verwacht had, daar hoogstens 68 Ned. pd. per mud kan worden gehaald. Door de felle hitte welke in het begin van Au gustus geheerscht heeft is zoowel dit graan gewas als de tarwe zomergarst, haver en erw ten te spoedig rijp geworden. weit heeft mede door dezelfde oorzaak ter door wind geleden, gemeenten verneemt men meeste akkers de vrucht lijden hetgeen ook hier het geval is. wortelen en koolgewassen staan veelbelovend. De hooioogst is in de lage streken dezer pro vincie en van Friesland zeer ongunstig uitge vallen. Het hooi, van die landen gewonnen, hetwelk men thans voor fl a per 1000 halve Ned. ponden kooptkost den gelukkig- slen pachter van ƒ20 tot f 25 per 1000 hal ve Ned. ponden den minder gelukkigen van f 50 tot ƒ60. De naweide op de lage landen is onbeduidend. Met de veenboekweit is het niet ongunstig gesteld, maar het gewas is nog zeer achterlijk. Men meldt uit Delfzijl d. d. 21 Aug.: Heden zijn alhier drie schooners aangekomen, belast met 500 last rogge, komende van Ar changel; deze zijn de eersten, die hier ter plaatse na den Oosterschen oorlog arriveren. Uit nadere berigten, betreffende het spoor- weg-ongeluk nabij Antwerpen blijkt, dat het getal omgekomenen niet meer is dan twee. Dit wordt echter door eenige bladen tegenge sproken. Door de Pruissische regering is eene sta tistiek der misdaden in dat koningrijk, over 1855 openbaar gemaakt. Welsprekend is daarin het verschil der cijfers in verhou ding tot de meerdere verstandelijke ontwik keling en maatschappelijke welvaart. In Sile- zië toch telde men 1 misdadiger op 1005 in de Rij n-provinciën 1 op de 2554. Blijkens een berigt uit Weimar, zal de graaf van Parijs, kleinzoon van Lodewijk Phi lips den 24 dezer zijn 18de jaar bereiken en alzoo meerderjarig worden. De prins bevindt zich voortdurend met zijne moeder de her togin van Orleans, te Eisenach. Uit Drontheim (Zweden) wordt gemeld dat de oorlogstoomer Merapi aan welks boord zich de kroonprins der Nederlanden bevindt in den morgen van den 29 Julij lusschen 4 en 5 uur van daar naar Ijsland is vertrokken. De prins laat daar den indruk van zeer groote min zaamheid achter. Met bijzondere welwillend heid heeft hij de hulde ontvangen welke de ingezetenen van Drontheim hem trachten te bewijzen, zoowel wegens zijne hooge waardig heid en als vertegenwoordiger eener geachte natie, als wegens zijne naauwe betrekking lot het koninklijk huis van Zweden. Ten aanzien van de on veiligheid der we gen luiden de berigten uit Rome zeer treu rig. De bandieten zijn meester van bijna al le gemeenschapswegen niet slechts aan gene zijde der Appenijen maar ook van Frascatie tot Valmontone. De pogingen der gendarme rie om de bandieten te verdrijven waren tot dusver vruchteloos. De correspondent van D. News te Peters burg berigt dat men van aldaar niets hoort dan van spoorwegen opvoedingsplannen en binnenlandsche hervormingen eu verbeteringen. De czaar schijnt zelf het voorbeeld te geven. De Durham Gazette meldt eeneu twist tusschen twee vrouwendie hetzelfde kind vorderden doch met een’ uitslag, die het ge brek aan eenen Salomo in de Engelsche regts- pleging ten sterkste doet uitkomen. Eenejon ge ongehuwde vrouw beviel in een der arm huizen. Eene vriendin die door kussens enz. zich een voorkomen had gegeven alsof zij ins gelijks verwachtte moeder te wordensloeg voor, het kind als het hare aan te nemen, ten einde bij de terugkomst van haren man die zich builen de stad bevond als eene ver rassing te dienen. Deze voorslag werd aan- nees- en vinciale en lid van dige commissie. De minister voor de zaken der R. K. eeredienst zal degenen die hem over de za ken, tot zijn departement behoorende, verlan gen te spreken daartoe op den gebruikelij- ken voet gelegenheid geven op eiken woens dag des namiddags ten één uur, in het de partement. Te Amsterdam zullen van 25 tot 28 Aug. feesten gehouden worden bij gelegenheid der onthulling van het monument voor het Meta len Kruis of het gedenkteeken aan den volks geest van 1850 en 1851. Het programma is bekend gemaakt. Z. M. de koning zal er bij tegenwoordig zijn. Ook heeft de commissie aan de regenten der weeshuizen eenen brief gerigt waarin zij wenschtdat ook de wee zee als de natie voorstellende die na ons zijn zal zich om den gedenkzuil scharen en het eerste en vijfde vers van het volkslied van Tollens zingen. De plegtige onthulling zal plaats hebben op den 27slen voorafgegaan op den 25sten door eenen maaltijd in den tuin der Nederlanden en gala-voorsteling in den schouw burg op den 26sten door bet afloopen van het schip het Metalen Kruisen volksfeesten op het Funen het exercitieveld en in het Park ge volgd op den, 28sten door feesthal en vauxhal in het Park en wedstrijd met de buks enz. Men verneemt dat ruim 500 der krijgslieden van 1850 en 1851 zich hebben doen inschrijven tot bij woning van het feestmaal. Het getal kin deren dat het volkslied zingen zal om het gedenkteeken geschaard bedraagt 400 waar van 250 weezen terwijl de leden van het Metalen Kruis er 150 bijvoegen. Er is reeds geene plaats meer in logementen te verkrijgen. Er zal den 27sten Aug. illuminatie zijn. On derscheidene genootschappen en sociëteiten heb ben te zamen; voorzien in al de prijzen die bij de volksvermakelijkheden zullèn uitgereikt worden en vele particulieren hebben insge lijks hunne bijdragen aangeboden tot opluis- Rapport omtrent het al of niet noodzakelij ke van het blijven beslaan van de verpachte Banken van Leening. Adres van H. J. Bakker, betrekkelijk den afkoop van grondpacht. Rapport op de gemaakte bedenkingen legen de algèmeene policie-verordening. dag der onthulling van den Dam, de kinderen voor onthalen op brood met ham Dat genoemde onderwijzer deze aanbieding gretig en dankbaar aannam behoeft wel niet gezegd te worden, en evenmin dat hij, zoo veel in hem is, ook deze gelegenheid zal ge bruiken tot aankweeking van echt nationalen zin. Naar men verneemt, is door den heer H. Verdonk, mr. molenmaker te Zaandam, aan den minister van binnenlandsche zaken een plan aangeboden, om het Oude IJ en het Wijkermeer droog te maken en tot bouw land in te rigten door middel van het leg gen van een’ dijk van Zaandam tot Amster dam met de noodige doorvaart van eene ka pitale sluis met ijzeren brug en deuren en twee duikers tot uitwatering van het water, dat door de machines en molens wordt aan- gebragt. Deze dijk zou dienstbaar zijn voor den spoorweg van Amsteream langs Zaandam tot het Nieuwe Diep, en de kapitale sluis zou gelegd worden in de rigting om een kanaal te vervaardigen door Holland op zijn smalst, waardoor dan een groot aantal land zou droog gemaakt worden zoo als het Oude IJ en het Wijkermeer. Ook zou dit de zeewering van Rijnland veel verbeteren, omdat zij door geen’ vloed of stormwinden meer gekweld zou wor den. Prins Frederik die naar Petersburg is vertrokken, heeft geene rijtuigen medegevoerd, gelijk de vertegenwoordigers van andere na tiën bij de krooningsplegligheid. Keizer Alex ander heeft bevel gegeven dat de keizerlijke equipaadjes ter beschikking zullen worden gesteld van zijnen koninklijken bloedverwant. Uit Naarden schrijft men De 12jarige knaap, die zijne pleegouders had verlaten, zonder van zijn verblijf eenige kennis te ge ven is jl. donderdag tot zijne, om zijn lot zeer bekommerde pleegouders teruggekeerd. Zijne moeder, die met haren man dien knaap nu eerst opeischlenadat zij van zijne ge boorte af de zorg over haar kind aan hare zuster en dier echtgenoot had overgelaten had maandag te voren de stad verlaten. Van den Helder ontvangt men het vol gende berigtonder dagteekening 20 Augus tus Belangrijk is dezer dagen de aankomst in deze haven van zoovele schepen met graan uit de Oostzee gisteren o. a. kwamen acht tien barken binnen en zeer velen worden nog verwacht. Men mag met reden verwachten, dat deze groote aan voeren de graanprijzen en gevolgelijk die van het brood aanzienlijk zul len doen dalen. De gezagvoerders spreken al len van dalende prijzen. De 68jarige predikant G. J. Raidt, leer- aar bij de Chr. Afg. gemeente te Hellevoet- sluis heeft het op hem uitgebragte beroep naai de Hollandsche gemeente te Cincinnati, in Noord-Amerikaaangenomen. Na den 10 Augustus zijne afscheidsrede gehouden te heb ben, is hij met zijne familie den volgenden dag naar Amerika vertrokken. Dit is reeds de vierde predikant, welke dit jaar uit Ne derland naar Amerika is vertrokken. In tegenstelling met het berigt in de N. Rotterd. Cour, van verzekeren dat onze ongesteld SNEEKER I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1