NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. L 1856. No. 70. ZATURDAG 11de Jaargang, den 30 Augustus. jl- deputatiën zou worden vereerd. I. TV .1 z. n I 1. 11 1 I n zr r- SNEEKER e BINNEN- EN BUITENLAND. De onthulling van het monument op den '1000 leden der I Duitschland begeven i was niet gen de. i t ver een van nationale vlag- datnaar herinnering in 1850 en zielde1 tuigen, dat Ik Mij op dit oogenblik in Mijne i Straatsburg, welke geheel op hare eigene kosten regie berigtdat Pruissische werklieden door te Rotterdam I de morgen-godsdienstoefening. Dunker uit Eenige Duitsche bladen hebben ten on en Smyrna, ter ver- kranken ter herberging van en ter opleiding van kinderen de Russische regering worden in dienst geno men om tegen een loon van 1 thaler daags aau den wederopbouw van Sebastopol te wer ken. Immers al de personen, die zich te dien einde tot den Russischen gezant te Berlijn wendden kregen tot bescheid dat hem niets van zulk een’ maatregel zijner regering bewust is. Eerst na de krooning zal het bouwen van een nieuw Sebastopol ter sprake komen ter gelegenheid van eene reis, die de czaar voor nemens is door het zuiden zijns rijks en door de Krim te doen. De keizer van Rusland heeft besloten dat in de maand September aanstaande de Is- raëliten in elk gouvernement vijf afgevaardig den naar Petersburg zullen zenden en dat de vraagpunten betreffende de wijzigingen te brengen in den staatkundigen en burgerlijken toestand der Israëliten in Ruslandzullen worden behandeld in eene algemeene verga dering uit bedoelde afgevaardigden zamen- gesteld. De door haar te ontwerpen voorstel- het zeer alleen heeft het Handelsblad zich in de steensoort vergist. Niet alleen de achterbuurten zoo als dat blad zegt maar al de hoofdstraten van Am sterdam zijn getooid in eene onafzienbare rij van vlaggen en guirlandes, en vertoonen toe bereidselen voor de illuminatie op morgen avond. Het scheen als of Neerland* Eendragt j hertogd het bepaalde tijdstip der onthulling niet kon afwachten om zich te doen gelden. Reeds op den eersten dag van het feest heelt zij, ge holpen door eenen bevigen rukwind haren sluijer afgeworpen, houdende alleen de gehei menissen op haar voetstuk tot nader order ver borgen. Later echter is deze omhulling we der hersteld geworden. Men meldt uit Amsterdam d.d. 27 Au gustus: De onthulling van het gedenkteeken aan den volksgeest in 1850 en 1851 is in goe de orde afgeloopen in tegenwoordigheid van Z. M. den koning, prins Hendrik enz. De plegtigheid was om 12 uur geëindigd. Het weder was niet gunstig, daar het onophou delijk regende. Z. M. heeft den ontwerper van het monument den heer Tétar van El ven benoemd tot ridder van de orde van de Eikenkroon. Er worden overal toebereid selen gemaakt voor de illuminatie. Z. M. heeft bij gelegenheid der onthulling de volgende woorden gesproken Mijne Heeren SNEEK29 Augustus. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer stadgenoolen op ommestaan- de advertenlie van mejuffrouw M. van der Meulen-Hollkampbetreffende de vergrooting en verbetering barer Bewaarschool. Wij heb ben ons in persoon overtuigd van het doelma tige der aangebragte verandering waardoor nu, op eene ruime en zeer £erriakkelij ke wij ze, een veel grooter aantal kinderen kan wor den geplaatst en aan dezen de beste gelegen heid tot ontspanning kan worden gegeven waarom wij niet aarzelen, aan die ouders, welke van deze inrigliug tot hiertoe nog geen gebruik gemaakt hebben dezelve met nadruk aan te bevelen, ons overigens overtuigd hou dende van de algemeene welbekendheid aan gaande de bekwaamheid en geschiktheid der schoolbouderes. Men leest in de dmst. Cour, van den den 26 dezerHet llandelsblad vergist zich in de niet zeer talrijke opkomst van van het Metalen Kruis. De reeks van banie ren bewijst het tegendeel terwijl vele af- deelingen niet in het bezit van banieren toch hare deptitaliën zonden zoodat in het park niet minder dan ruim £222 L2__ vereeniging present waren. Wij zijn hel echter volkomen met Handelsblad eensdat de Eendragt een welgelukt beeldhouwwerk is, ICLVvJLJi tl V o Ld IV 11 <t IJ LI l Cl Vóór dat het gedenkteeken wordt onthuld, tot lid dier kamer hebben gekozen jhr. "nen wensch is v i i> 1 i den voortreffelijken ropa ten behoeve van 1 te Jeruzalem van vreemdelingen van alle natiën. Men schrijft uit Rotterdam d. d. 26 Aug. Gisteren avond ten 8 uur is in het plantsoen in de Nieuwe Plantagie een meisje van omstreeks drie jaar aan een’ boom gebon den ontdekt, dat van oorsieraden en gedeelte lijk van kleederen beroofd en bovendien met bloedvlekken in het aangezigt bemorst was.” Daar veeltijds met Het uitdeelen of ver- koopen van ongezond vleesch wordt te werk gegaan kan het volgende tot waarschuwing strekken dewijl het een bewijs oplevert, welke schromelijke gevolgen zulks voor de menschen na zich kan slepen. De landman K.te Oosterhout vond een zijner runderen dood in de weide. Hij sneed het aldaar den kop af en vervoerde het huiswaarts, tenein- Dam te Amsterdam werd ook te dezer slede gevierd door het uitsteken gen uit de huizen der leden van het Metalen Kruis. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw den hoofd-ingenieur van den waterstaat F. W. Conrad, voorzitter der commissie wegens de doorgraving van de landengte van Suez. Aan de commissarissen des konings in de provinciën is de volgende missive van den heer minister van binnenlandsche zaken on der dagteekening van 7 dezer, gezonden: De koning heeft mij gelast ter kennis van Hd. commissarissen in de provinciën en het lom te brengen, dat Z. M. verlangt, dat voortaan, op de wegen die met geldelij ke ondersteuning van het rijk worden aan gelegd of waarvoor consessie tot tolheffing wordt verleend bij voorkeur tot tolgaarders worden dangesteld uit de dienst ontslagene militairen, die zich zoodanige benoemi ng door hun gedrag waardig hebben gemaakt enz. Het Residentieblad berigt, dat de mi nister van binnenlandsche zaken aan de maat schappij tot aanmoediging van den tuinbouw opgedragen heeft de middelen te willen aan wijzen door welke de Nederlandsche tuin bouw tot eene waardige hoogte kan worden opgevoerd. H. M. de koningin heeft zich dingsdag jl. naar Duitschland begeven na gedurende twee maanden de zeebaden op het groot sle delijk badhuis te Scheveningen te hebben ge bruikt. Door de prov. staten van Zuid-Holland zijn gekozen lot leden van de eerste kamer I der staten-generaal de heeren mr. P. Loopuyt I van Schiedam, en mr. W. C. M. Begram van I Jaarsveld; terwijl de staten van N. Brabant mr. commissaris des ko nings in de provincie Limburg. Naar men verneemtis mevr, de wedw. de het aan behoeftige lieden uit te deelen» De policie, hiervan ondetrigt, verbood dit ten strengste, zoodat hij het aan een’koopman al hier voor hondenvoeder verkocht. Naauwelijks hadden deze het vleesch gebruikt, of zij wer den ziek en drie dezer dieren stierven nog denzelfden dag, Eenige runderen welke in de weide liepen waar de kop van het doo- de dier was afgesneden en aan het bloed ge likt hadden werden ook doodeliik ziek en is één detzelve gestorven, Men meldt uit Groningen d. d. 25 Aug.l Op een’ der laatste marktdagen Waren ruim 1500 last koolzaad ter markt, die legenf 493 het last zijn verkocht een kapitaal vertegen woordigende van ƒ742,500 rekent men daar bij de verdere ter verkoop aangebodene granen enz., dan kan men aannemen, dat er voor 2 millioen guld. op dien dag verhandeld is. De berigten aangaande de rogge- en tar weoogst zijn van alle oorden des vaderslands zeer gunstig van ziekte in de aardappelen verneemt men niet veel zijnde bet over het algemeen een buitengewoon goed gewas. Uit Zalt-Bommel .schrijft men, dat door deschip pers reeds duizenden mudden geladen zijn wordende voor de puiksoorten 1.80 a ƒ1.63 per mud betaald. Het kool- en knolgewas staat meestal uitmuntend. De berigten uit Engeland en Ierland zijn aangaande den aard appeloogst insgelijks zeer gunstig; zoodat het zich laat aanzien, dat dit algemeene voedings middel zeer bij vroegere jaren in prijs zal da len te meer daar groole uitvoeren niet te verwachten zijn. Bij het ongeluk op den Antwerper-Gent- schen spoorweg bevond mevrouw Rosseau uit Gent zich met een 12jarig dochtertje en een vijfjarig zoontje, dat op haren schoot zat in den voorsten waggon. Plotseling voelt zij ee nen bevigen schok en wordt met de kap van den waggon in de sloot langs den spoorweg geworpen. Onmiddellijk springt zij weer over eind en snelt naar den verbrijzelden waggon terug die reeds vuur gevat had. Gelukkig vond zij haar zoontje, dat tusschen twee bal ken geklemd zat met het hoofd naar bene den. Met eene buitengewone krachtsinspan ning, die de angst nog vermeerderde, slaagde zij er in het kind te redden, doch te ge lijker lijd viel een stuk ijzer op haar neder en wondde haar aan de knie. Maar wat was er van haar dochtertje geworden Op nieuw doorzoekt zij de brandende puinhoopen en ont dekt eindelijk een grijs laarsje. Ach mijne dochter gilt zij en tracht haar uit haren be- narden toestand te verlossen. Ook dit gelukt haar. Haar zoontje was er met eenige ligte kneuzingen afgekomen, doch haar dochtertje vrij erg aan het been gewond. De heldhaftige moeder, die vijf maanden zwanger was, had verschei dene wonden bekomen. In Mecklen burg-Schwerin is o. a. door de regering verordend, dat daglooners hun ne kostgangers en kleine handwerklieden des zondags in hunne eigene tuinen zullen mogen arbeiden tot één uur voor den aanvang van volk destijds aan Mijn Stamhuis heeft betoond, op den regten prijs weet te schallen. Moge dit feestdat de oud-krijgskamera- den van den voortreffelijken Prins Veldmaar schalk te zamen vieren rijk voor hen zijn in aangename herinneringen maar bovenal mo ge dit feest er toe leiden, dat de band van trouw, van eensgezindheid en van liefde, die het edele Nederlandsche volk aan zijnen ge boortegrond en aan zijne Vorsten verbindt, worde versterkt en bevestigd. Daartoe drage ook het Gedenkteeken bij dat aan den Volksgeest van 1850 en 1851 door ons wordt toegewijd, en dat ook door Mij zal worden begroet met Leve het Vaderland Z. M. is ’s namiddags 5 uur weder trokken na deelgenomen te hebben aan dejeuner van 100 couverts, door Hd, op het paleis aangeboden; terwijl het groot diner, door de leden van het Metalen Kruis te hou- iti het park in de Plantagie, met de te genwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik Mijnen wensch is opgerigt ter E. J. P. van Meeuwen, aan den voortreffelijkeu geest, die 1851 het Nederlandsche volk be- verlang Ik Mijne tevredenheid te be- aangekomen trouwe hoofdstad door zoo velen zie omringd, die in verschillende betrekkingen en langs ver schillende wegen hebben getoond in die moei jelijke dagen den en dat waren aan bunnen koning. Het Metalen Kruis is het eenige uitwen dige leeken dat uit dien tijd van warme vaderland'sche geestdrift is overgebleven. Nadat Ik Mij had overtuigd, dat de ver eeniging van hen die met dat gedachtenis- met dat eere-leeken zijn versierd, alleen va derlandsliefde en kameraadschappelijke herin neringen ten doel had heb Ik NI ij tol Be schermheer van die vereeniging verklaard en Ik heb Mijnen beminden Broeder, Prins Hen drik der Nederlanden, benoemd tot Voorzitter van het door Mij ingestelde Hoofdbestuur, omdat Ik als Vertegenwoordiger van het Ko ninklijk geslacht en van bel Huis van Nas- sau-Oranje, het bewijs vvilde leveren, dat Ik die liefde en die trouw, die het Nederlandsche uit I eene collecte-reis doet door een deel van Eu- ,- ropa ten behoeve van beslaande Proteslantsche gestichten dat zij hun Vaderland liefhad- pleging zij met vaste trouw verbonden COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1