NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. T 1856. No. 71. WOENSDAG PAARDFJIARKT. 11de Jaargang. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. t TPetkouders voornoemd WOÏTDA. De Secretaris IIVGV. u meldt uit Katwijk Gisteren is hier van kust gearriveerd de bom de ring-visscherij stuurman M. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK. maken hiermede bekend, dat, te dezer stede, de najaars PAARDE- MARKT dit jaar invalt op Woensdag den 47 September ek. Burgemeester en prijs (een zilveren koffijkan met t zwarte roer den heer W. A. Hoek te Winsum en de premie (een groote pendule met stolp) door den zwarten ruin de Witvoetvan den heer P. H. Cats, te Leeu warden. Hoewel het weder in den namiddag ongunstig werd, was en bleef er eene ontzet tende menigte volks op de been de feestvie ring zal besloten worden met een schitterend vuurwerk. De commissie heeft allen lof van hare taak even als vroeger. [Wegens den aanhoudenden regen in den avond, is het afsteken van het vuurwerk min der gelukkig geslaagd.] Men meldt uit Coevorden d. d. 27 Aug. Dat dieren, zoo als men zegt, onbedeeld met redesoms den mensch voorbeelden ter na volging geven, leert ons, wat getrouwheid betreft, de hond, maar ook eene les in hulp vaardigheid gaven ons deze week alhier de zwaluwen. Aan den boogen voorgevel der Pro- testanlsche kerk hebben eene menigte dier SNEEK, 2 September. Van 25 tot en met 29 Aug. zijn in deze provincie 81 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5808. In den afgeloopen nacht viel alhier een zoo geweldige en aanhoudende stortregen als men zich weinig kan herinneren vroeger te hebben waargenomen. Zeer velen werden uit den slaap gewekt niet alleen door het ge- druisch van den regen maar vooral ook door deszelfs dringen door de daken en besproei- jen van veler bedden enz. Heden morgen staat het water nog in sommige straten, ge lijk mede op de weiden om de stad, zoodat het vee daarin loopt. Bij besluit van Z. M. zijn eenige bepa lingen vastgesteld over de wijze, waarop de hoofd- en verdere officieren die de werkelij ke dienst met pensioen verlaten, de activiteits- uniform mogen blijven dragen. Naar men verneemt, zullen de beere- mutsen die door de manschappen van het re- gement grenadiers worden gedragen, afgeschaft en door chakots met vangsnoeren vervangen worden. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 27 Augustus: Heden morgen ongeveer ten 11 uur, vermoedelijk op het oogenblik der onthul ling van het monument, gewijd aan den volks geest van 1850 en 1851, te Amsterdam, is er op bet piëdestal van het standbeeld van wijlen Wil lem II, alhier, een keurige bloemenkrans ne- dergelegd geworden. Heden is aan de weezen en ouden van dagen van de Hervormde diakonie eene sma kelijke maaltijd met bier toegediend gewor den. De Amst. Cour, brengt bij herhaling hul de aan den uitmuntenden geestdie allerwe- ge onder alle rangen in de hoofdstad geduren de de feesten heerschte, waaraan de goede orde en de ongestoorde afloop vooral te dan ken zijn, en waardoor de taak der poiicie zoo zeer gemakkelijkt werd. In den morgen van den 29 Aug. is het bataljon grenadiers per spoortrein naar de re sidentie teruggekeerd. Des voormiddags is het escadron dragonders naar Haarlem vertrokken. Men meldt uit Amsterdam d. d. 50 Aug. zijkfeest Naar men van -1-1J -1J~ - kolonel kommandant der schutterij, op last van Z. M. den koning, bij dagorder van aan 1 keuring te kennen gegeven over gelederen en bij het defileren. Ook te Rotterdam als zi’ stad des rijks betoonde men menheid voor de feesten gewijd innering 1850-51 door het laten wapperen lands driekleur van gebouwen in de voornaamste wijken dier ge meente een feit zoo meldt men van daar, dat menig vaderlandsch gemoed goed doet! In het staatkundige overzigt van l'Indé- pendance Beige leest men het volgende De Hollandsche bladen zijn opgevuld met bijzon derheden betreffende de feesten die te Am sterdam gevierd worden ter gelegenheid van de onthulling van het gedeukteeken bestemd tot vereeuwiging der herinnering aan den geest, die in 1850 en 1851 de bevolking der Noord- Nederlandsche gewesten bezielde, toen de zui delijke provinciën opstonden om hare regten te eischen. Deze onthulling geschiedde den 27 Aug.en hier achter deelen wij in een vogelen hunne nesten vastgehecht eene zwa luw had het ongeluk met eene hater pootjes in de buitenzijde van het nest verward te raken, en wat het diertje fladderde of trok, het kon zich niet losrukken zoo hing het drie dagen en gedurende dien tijd werd het door de overige zwaluwen van voedsel voor zien duidelijk zag men het hoe de vrijen den gevangene met hunne bekjes voederden. Het diertje is echter gisteren vermoedelijk ten gevolge van afmatting, gestorven. De koning van Prnissen zendt aan den keizer van Rusland ter gelegenheid zijner krooning een kostbaar gouden medaillon waarop de Russische en Pruissische adelaars zijn voorgesteld en dat met diamanten en edelgesteenten is omgeven. Het heeft eene waar de van 50,000 thlr. De koningin zendt aan de keizerin van Rusland de versierselen der orde van de Zwaan, welke zij tot dusver zel ve droeg, en die eene waarde hebben van 50,000 thlr. De Saksische maatschappij van staat- en landhuishoudkunde beeft eene prijsvraag uit geschreven luidende: Welke zijn de oor zaken van de duurte der levensmiddelen en kan zij door maatregelen van voorzorg en be teugeling voorkomen worden De jury te Fulda heeft voor eenige da gen eenen ouderloozen verwaarloosden knaap van 10 jaren tot 12 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld, omdat hij zijn 4jarig ziekelijk zus je, dat door hem verpleegd en gedragen moest worden verdronken had alleen om zich bij het bedelen van dien last te ontslaan. De kleine misdadiger bekende zijne misdaad eerst na zijne veroordeel!ng, terwijl hij eerst eenen anderen onschuldigen jongen hardnekkig als den dader opgegeven had. De Revue de Gerieve deelt een vreesselijk voorval mede, dat naauwelijks geloofbaar is. Een bewoner van het Zwilsersche gebergte leed aan rheumatiek en vernomen hebbende, dat hij daarvan kon worden genezen door de aanwending van menschenvet, was hij er ter stond op bedachtzich dat aan te schaffen. Hij ging met zijne vrouw deswege te rade en zij kwamen tot het besluit, hun 6jarig doch tertje daartoe op te offeren. Bij de eerste po ging daartoe schijnt het kind den onmenschen ontsnapt te zijn want op zekeren avond wil de het niet huiswaarts keerenzeggende, dat haar vader haar wilde vermoorden. Door de buren gerustgesteld ging het meisje huis waarts. Toen de buren den volgenden dag het kind niet wederzagen kregen zij achter docht en vervoegden zich bij de ouders, waar zij de ledematen van het arme meisje boven het vuur vonden hangen. De beide misdadi gers werden terstond in verzekerde bewaring genomen en zullen hunne straf niet ontgaan. Bij eene ter doodbrenging te Assens op het eiland Funen van twee roovers had den 18 Aug. het treurige ongeval plaats dat de een slechts met geweld zijne straf wilde on dergaan. Door de zes beulsknechten niet kun nende geregeerd worden, moesten militairen te hulp komen. Toen de onthoofding had plaats gehad, drongen twee meisjes van 15 en 17 jaar tot het schavot door en dronken er het warm-vlietend bloed dat als middel haar was aanbevolen tegen verlamming en beroerte Uit Napels verneemt men dat de nunti us van den paus en de gezant van Toskanen pogingen hebben aangewend, om koning Fer dinand over te halen den raad van Oosten rijk te volgen in het verbeteren van zijn be stuur. De vrees voor eene vredebreuk tusschen de Westersche mogendheden en Napels ver ontrust de midden-staten van Italië, en het is daaromdat de paus zich aan die zaak laat gelegen liggen. Te Ólmutz (Moravie) heeft den 17 Aug. eene begrafenis van een’ boekhandelaarsbe diende van de Protestantsche godsdienst plaats gehad die ergernis heeft gegeven. Op bevel van den aartsbisschopmoest de begrafenis plaats hebben op den grond voor zelfmoor denaars bestemd ofschoon de overledene geen, zelfmoordenaar was. De begrafenis had aldaar plaats; maar toen de uit Brunn geroepene Pro- testantsche leeraar eene lijkrede wilde doen, brief uit ’s Gravenhage de bij deze gelegen heid door koning Willem gesprokene woorden mede. Wij vestigen de aandacht op de zin snede waarin deze vorst heeft doen uitko men dat hij niet eerder heeft verklaard het beschermheerschap der vereeniging, welke het gedenkteeken oprigtte, aan te nemen, dan toen hem gebleken was, dat zij geen an der doel had dan de herlevendiging der va derlandsliefde. In dezen geest en met het besef, dat oude, thans verdwenene vijandschap ten eenenmale moet worden vergeten zal ook Belgie over deze manifestatie oordeelen.” Men meldt uit Katwijk aan Zee d. d. 27 Aug. Gisteren is hier van de Engelsche vrije Pekelha- van den Oever, aanbrengende den eersten steurharingte za- men 6000 stuks. De kwaliteit was uitmun tend de haring groot van stuk en gekocht a f 55 per 10Ó0 door de firma J. Schaddé van Doorn en comp. nadat vooraf Z. M. den koning, de leden van het koninklijk buis en andere hooge autoriteiten de gewone geschen ken waren aangeboden. De aanbrengst van pekelharing en zoutevisch door voormelden bomswas gering. Men meldt uit Amerongen d. d. 27 Aug. In eene eergisteren gehoudene zitting van den rajd dezer gemeente is met algemeene stem men besloten om aan Z. M. den koning het verzoek te rigten dat het Z. M. moge be hagen de jongste armenwet in te trekken, zon der er eene andere voor in de plaats te stellen. Van dit verzoekschrift zal een afschrift wor den gezonden aan de tweede kamer der sta- ten-generaal. De gemeenteraad heeft aan leiding tot dezen maatregel gevonden vooral in dat artikel der armenwet, waar het regt van verbaal wordt vastgesteld, en ten gevol ge waarvan (dank zij der onwilligheid van de vrijwillige liefdadigheid) het budget dezer gemeente reeds met eenen zoo grooten last be zwaard is dat de belastingen tot het maxi mum verhoogd en de uitgaven tot beneden het maximum moesten teruggebragt worden. Het is te hopen dat de poging van dit ge meentebestuur door meer andere gemeenten zal gevolgd worden om zoodoende de alge meene klagt ter kennis te brengen. Dr. J. van der Plaats onlangs te Leeu warden overleden heeft bij testament ter be schikking der stad Harlingen gesteld de som van f 4000 ter oprigting binnen vier jaar van een gedenkteeken voor de nagedachtenis van den dichter en geschiedschrijver dr. Simon Stijl. Men meldt uit Groningen d. d. 28 Aug. Even als in vroegere jaren, werd ook heden weder het ontzet dezer stad in 1672 feestelijk herdacht. Vlaggen en wimpels gaven reeds vroeg aan huizen en schepen een vrolijk aan zien. De feestelijkheden van den dag werden geopend met een godsdienstig zang- en mu- hetwelk afgewisseld werd door ge- goederhand verneemt heeft de i paste toespraken van ds. Rutgers. Na de uit- ,i„.. i...^ van voering van millitaire mtizijk op de groote 28 dezer, i markt, had er eene harddraverij buiten de het corps der schutterij Hd. hooge goed- i Ebbingepoort plaats waaraan 20 paarden deel de orde in de namen. De j i komfoor) werd behaald door het ijnde de tweede riepaard de Nette, van den heer n hooge iugeno- i sema voor de leesten gewijd aan de her- van de gewigtige Augustusdagen van van Neér- verschillende particuliere COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1