NIEUWS- EN ADVERTENT1MLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 72. ZATURDAG O VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK VERGADERING r- den 51 - SHEERER voorstellen. BINNEN- EN BUITENLAND. Nederlands ingezetenen: den 1 den gearresteerde be- ti BUITENLAND. I t l den heer P. J. Costerus hoti- zijn genomen besluit, Rector te bedao- vreesselijk i Zeist plaats gehad. cr onderhoud verloren ben 7 I de kazerne zijn’ broek waren t van den over plaats van zijn’ eigenen op hei zoodat tegen dien persoon zware t en hij in verzekerde BERLIJN 1 September. Ten gevolge van de hooge prijzen der levensmiddelen had de Pruissische regering voor eenigen tijd de pre mie van uitvoer voor geestrijke vochten afge schaft ten einde het stoken van drank uit SNEEK, 5 September. Naar wij van goe- derhand vernemen heeft de weled. heer dr. P. J. Costerns, rector der Latijnsche scholen alhier, voor genoemde betrekking bedankten als zoodanig zijn ontslag verzocht. Eergisteren is men alhier begonnen met het leggen der buizen door de stad voor de telegraaflijn. Z. K. H. de prins van Oranje, wiens 16de verjaardag op gisteren ook hier werd gedacht door het uitsteken der nationale vlag, is door Z. M. den koning benoemd tot groot kruis der orde van den Nederlandscben Leeuw. Tevens is Z. K. H. kapitein bij het 1ste ba taljon van het regement grenadiers en jagers a la suite van het corps, benoemd tot majoor, en bij een nader besluit van majoor bevorderd tot luitenan t-kolonel. Door Z. M. is aan mr. D. Donker Cur tins als voormalig minister van justitie, een pensioen toegekend van ƒ5758 ’sjaars. Bij koninklijk besluit vau 24 Aug. jl. worden de perceelen aangewezen die ten al- gemeenen nutte in de gemeente Weststelling- werfwegens den aanleg van de werken, noodig voor- de bedijking van den grooten veenpolder in voornoemde gemeente, worden onteigend. Men wil weten dat met de 251ste staats loterij van regeringswege onderscheidene ver anderingen zouden worden gemaakt in het plan dat sedert geruimen tijd gevolgd is. De minister van koloniën brengt het vol gende ter kennis van »F’ Courant van den 1 dezer Couranten overgenomen v< welke het eiland Groot-Sangirin Neder- landsch Indie, door eene herhaalde uitbars ting van den vulkaan Awoe en daarmede ge paard gaande zeebeving enz. zoo i hebben geteisterd heeft de talrijke bevolking schier alle middelen van i terwijl ongeveer 5000 menschen daarbij zijn glasruit toegang i omgekomen. der sacrislij i Werd reeds dadelijk door den gouverneur- generaal bepaald, dat, tot leniging van den deerniswaardigeu toestand, waarin de overge blevene bevolking van dat eiland verkeerde, door geheel Nederlandsch Indie inschrijvingen zouden worden geopend, het vertrouwen in den zoo vaak betoonden weldadigen zin der bevolking van Nederland deed hem ook her waarts het oog rigten ter bekoming van hulp, en hem minister in overweging geven, om ten behoeve der slagloffers van dezen ramp de al- gemeene liefdadigheid alhier in te roepen. De ondergeteekende gaarne daartoe wil lende medewerken heeft de eer bij deze ter kennis te brengen van de ingezetenen van Nederland dat bij het departement van ko loniën en het agentschap van dat departemen t, te Amsterdam, gelegenheid is tot inzending of storting hunner giften terwijl ook de com- naar hunne schuilplaats nageoogd en verdwe nen in de mestvaalt, die, omgewerkt zijnde, een aantal van niet minder dan veertig slan gen van verschillende grootte in haren boezem herbergde.” Het Prov. Blad van Friesland, no. 100, behelst een besluit van hh. gedep. staten, be trekkelijk de inenting van het rundvee tegen de besmettelijke longziekte, de kosten van wel ken maatregel, in bet vervolg, op last door de burgemeesters te geven voor rekening der provincie zullen worden genomen. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Rome ge schreven, dat de in ons land geslagene gedenk penning, op het herstel der kerkelijke hiërar chie, in genoemde stad in de aanzienlijkste kringen met veel welgevallen is ontvangen. De eene zijde der medaille vertoont den Hei land, die de dochter van Jairus in het leven terugroeptmet de woorden Talitha Cumi quod est interpretatumpuellatibi dico surge. {Marc. Z41). Op de keerzijde ziet men de wapens der vijf steden Breda Haar lem Utrecht ’s Hertogenbosch en Roermonde, dus de herstelde bisdommen, waaronder gele zen worden deze woorden Anno R. S. MDCCCLIII Pio IX. Pont. Max. Ser. Reg. Wilhclmi III. An. Vcpiscopali hierar- chia singulari Dei benefiCio Neerlandiae res- tiluta does catholici gratulantur. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 1 September: De ambtenaren der belastingen zijn veelal met niet weinig dienstijver bezield en voortvarend in hunne handelingen. Wij heb ben er niets tegen dat de schatkist zoo veel mogelijk begunstigd wordt doch dienstijver te ver te drijven en met Argusoogen alles op te zoeken, leidt tot vexatiënwelke allezins afkeurenswaardig zijn. Zoo bemoeijelijken de commiezen de besturen van den algemeenen ar me en de weeshuizen dezer stad, omdat die besturen aankomende meisjes in den kost be steden bij dezen of genen landbouwerdie op zich neemt die kinderen tot den dienstbaren stand op te leiden. Natuurlijk is het be taald wordende kostgeld niet hoogen moeten de bestelden eenig huiswerk als anderzins tot oefening verrigten. Dewijl zij nu diensten voor haren kostbaas doen wil de administratie der belastingen haar als dienstboden beschouwd hebben en den boer verpligten deze als zoo danig in het personeel aan te geven. Weige ring ondervindende, werd er van dusdanige be vindingen proces-verbaal opgemaakt en de over tredingen voor den regter gebragtwiens uit spraak men met ongeduld tegemoet ziet. Te Zurich is dezer dagen een aanzien lijk man door den tafeldans gek geworden. Zijn orakel, de tafel, welke hij eiken voor middag raadpleegde, voorspelde hem op zeke ren dag, dal hij des namiddags ten 4 uur zou sterven. Hij werd hierop neerslagligmijme rend en al meer en meer beangst hoe meer uur naderde, totdat hij ten laatste volslagen gek werd. Als een staaltje van de vermetelheid der roovers wordt het volgende me- Drie gewapende roovers hielden op den naar Baja voerenden weg, op klaar lichten dag, 40 geladene wagens aan, waarbij natuurlijk evenveel voerlieden behoorden en ontnamen dezen, zonder dat zij zich tegen de drie roovers in het minst durfden te ver dedigen meer dan 1000 II. aan contant geld. Volgens berigten uit Konslantinopel van 26 Augustus, is het plan van eenen veldtogt tegen de Circassiërs door Rusland voor on- bepaalden tijd verschoven. Te New-Orleans heeft een geweldige storm geheerscht. Te Crot-Island waaide al les om even als op Caillon-Island men schatte het verlies van menschen levens op 200 a 500. De stoomboot Nautilis is met man en muis vergaan. MAANDAG DEN 8 SEPTEMBER 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit, houdende magtiging tot de heffing van eenige voorgestelde plaatselijke belastingen. Brief van den benoemden binnenvader en binnenmoeder in het O. B. Weeshuis. Besluit betrekkelijk de bruggen in de Fra- neker-Sneeker zeilvaart. Adressen van de heeren L. P. Ouwersloot T. Camming, J. R. van der Plaats en K. Geertsma. Missive van dende kennisgeving van om voor de betrekking van ken. Concept-instructie voor den te benoemen derden docent, met betrekking tot de indus- trie-school. Verschillende rapporten en missarissen des konings in de provinciën (met uitzondering van Zuid-Holland) zijn verzocht, de gaven te willen in ontvang nemen welke bun ten voorschreven einde mogten worden aangeboden.” Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 50 Augustus Binnen eenige dagen zal alhier in de Veenestraat een nieuwe winkel geopend worden van den heer De Kat, uit Belgie. Die winkel, waarvan nog geen dergelijke in de residentie gevonden wordt zal bestaan uit echte Brabandsche kanten en Roomsche ker kelijke kleedingslukken voor geestelijken en kerkgebouwen. Men meldt uit Scheveningen d. d. 2 Sept Aan boord van de pink de jonge Do rothea stuurman A. K. Roeleveld reeder A. Bakhuizen die gisteren avond ter haring- visscherij was afgevaren heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Dezen nacht ten één uur sloeg de bliksem langs den mast in het vaartuig, en trof den matroos Cornell’s Spaans, die onmiddellijk op het dek dood ter neder zeeg. De bliksem doorliep het geheeie vaar tuig doch bragt Gode zij dank geene ver dere onheilen teweeg geen der overige diep ontstelde visschers bekwam eenig letsel, be halve een enkele, die, naast Spaans staande, omviel en door den val zijn been kneusde. De overledene laat eene vrouw en twee kin deren na. Beroofd van hunnen verzorger, zijn zij tot volslagene armoede gebragt. Mogt de liefdadigheid van edele menschenvriendeu dit gezin ter hulpe komen Op den Isten dezer, ’s avonds omstreeks 10'/2 uur, werd in den Hout nabij het Pa viljoen te Haarlem gevonden het lijk van een’ aldaar in garnizoen liggenden dragonder, ter wijl geene verwonding aan het lijk zigtbaar was. Naar men verneemt is de overledene een plaatsvervanger, genaamd De Pé, geboor tig nabij Tilburg, die, eenig geld ontvangen hebbende, met een’ kameraad naar eene in de nabijheid plaats gehad hebbende dorpskermis des middags was heengegaan. Men gist, dat zijn kameraad bij hei naar de stad keeren hem ter berooving zal hebben aangerand en verworgd. Zijn kameraad mede een dragon der van het te Haarlem in garnizoen liggend 1ste regement, is ten 11 uur in J~ 1 teruggekeerd, terwijl de knieën van als ook zijne handen, geheel met bloed bevlekt, terwijl hij den chacot ledenein plaats van hoofd had 5 vermoedens zijn opgevat bewaring is gesteld. Hij geeft op, niet te welen, wat er gebeurd is als in beschonken toestand verkeerd heb bende, en niet te welen hoe hij aan den chacot is gekomen; men veronderstelt, dat de moordenaar met zijne knieën op de borst van Blijkens het in de Nederlandsche Staats- i den verslagene heeft gelegen en dat uit den -- j_„ t J---- uit de Javasohe neus en mond bloed is gevloeid, waardoor de het noodlottige erslag der rampen banden en de broek van vlekt zijn geworden. Een brutale diefstal heeft in den nacht Hongaarsche van den 50 Aug. jl. in de R. K. kerk te degedeeld De dieven waarvan men reeds twee moet gearresteerd hebben, heb- zich door middel van eene uitgesnedene in de kerk verschaft, de deur uit derzelver hengsels geligt en alle kerkgewaden medegenomen. Aan sporen van bloed, aan den tabernakel zigtbaar, be speurde men dat zij vergeefsche pogingen hadden gedaan om dien open te breken. Het Allerheiligste, dat achter eene ijzeren kast verborgen is, hebben zij mede niet kunnen bereiken. Men schrijft uit Vollenhove van Augustus jl. aan de Steenwijker Courant: Nadat een veehouder te Ambt-Vollenhove den voederbak zijner varkens bij herhaling le dig had gevondenin weerwil hem bewust was, dat de groote voorraad niet telkens door de zwijnen kon georberd worden ontdekte hij eindelijk de ongenoodigde gasten, bestaan de in eenige slangen, welke zich met allen ijver te goed dedeu aan de aanwezige melk. Deze dieren ijlings de vlugt nemende op de aanuaderiug des landmans, werden door hem

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1