NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 73. tide Jaargang. WOENSDAG den 10 September. PAARDE»ARKT. de op is niet zeer Julij jl., moest ééne den een BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat, te dezer stede de najaars PAARDE- MARKT dit jaar invalt op Woensdag den 17 September ek. Burgemeester en s'llWilMM Den 51 Augustus jl. is van Rotterdam naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken het barkschip Zalt-Bommelaan boord hebbende ongeveer 150 jongens en meisjes, welke, onder de leiding van eene daartoe benoemde com missie, in de Kaap-kolonie verzorgd en op gevoed zullen worden. Tevens hebben met dit schip vijf heeren de reis naar de Kaap stad aangenomen vergezeld van een zeker aantal arbeiders, met oogmerk om, bij wij ze van proefneming, zich in de Port-Natal als landbouwers te vestigen. Ook de door ha re reizen bekende mevr. Ida Pheiffer, vertrekt met dit schip weder naar Java. Den 10 Julij jl. is te Utrecht eene verorde- Wethouders voornoemd WOIDA. Ee Secretaris 11.1 GA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 9 Sept. Van 50 Aug. tot en met 5 dezer zijn in deze provincie 79 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt; bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert ‘1 Jan. dezes jaars 5887. Naar wij van goederhand vernemen, heeft onze stadgenoot J. S. de Haan good- en zil versmid alhier, dezer dagen voor het munt- collegie te Utrecht een allezins loffelijk exa men afgelegd, en is hij vervolgens als han- dels-essaijeur voor goud en zilver beëedigd. Dit feit wordt des te belangrijkerwanneer men in aanmerking neemt dat de man in dezen geene scboolsche opleiding genoten heeft, maar, zijne aan den dag gelegde bekwaamheid slechts aan eigen onderzoek en studie te dan- ken heeft. De Staats-Courant behelst thans het pro gramma voor de opening van de vergadering der staten-generaal, te ’s Gravenhageop maandag den 15 September 1856. Deze ope ning zal door Z. M. met de gewone plegtig- heden plaats hebben. Men verzekert dat verschillende minis ters onderscheidene wetsontwerpen in gereed heid hebben doen brengen, die, bij de aan staande bijeenkomst van de staten-generaal aan hunne overwegingen zullen w’orden on derworpen. Zoo verzekert men dat er ont werpen zullen worden aangeboden betrekke lijk de geneeskundige staatsregeling, de poli cie op de spoorwegen de militie en de schut terij enz. Even als in vroegere jaren zal de staatsbegrootingvoor 1857 een der eerste on derwerpen zijn die van regeringswege aan de Vrijdag den 5 dezer zal de gemeenteraad des i de maatschappij schetste als namiddags ten 1 uur, eene buitengewone ver- J 1:rJ- gadering houden tot het ontvangen van eene door Z. M. deu koning aan de stad Utrecht geschonkene schilderij, ter herinnering aan 17 Sept. 1855 toen aan Z. M. door de in gezetenen het album is aangeboden. Al weder w'ordt gesproken van verande ringen in de kleeding der militairen. Naar men verzekert, zou nu w’eder het voornemen bestaan om bij de infanterie de lastige pa- iroontasch af te schaffen en dien te doen ver vangen door een kastje, onder aan den ransel bevestigd, waaruit men de patroon doormid del van eene klep zou kunnen te voorschijn halen. In verband daarmede zou de sabel- of bajonetkoppel gelijktijdig vervallen en vervangen worden door eenen breeden riem of ceintuur om het middellij!, waaraan de sa bel of bajonet bevestigd zou worden. Men gelooft, dat het den soldaat veel vrijer in zij ne bewegingen zal maken terwijl tevens de schadelijke drukking van de koppels op de borst zal zijn weggenomen. kamers zullen worden voorgedragen. Het heeft Z. M. den koning behaagd bij besluit van den 4 dezer, Z. K. H. Wil lem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hen drik prins van Oranje thans luit, ter zee der 1ste klasse, te bevorderen tot kaptein- luitenant ter zee a la suite. Zr. Ms. stoomschip Merapionder bevel van den kapt.-luit, ter zee J. D. Wolterbeek, aan boord hebbende Z. K. H. den prins van Oranjeis jl. zaturdag te Cromatry gearri veerd. De prins zou van daar over land naar Leith vertrekkenwerwaarts de Merapi zich binnen weinige dagen mede begeven zou. Naar men uit particuliere berigten ver neemtwordt Zr. Ms. stoomschip Merapi, aan boord waarvan zich Z. K. H. de prins van Oranje bevindt, omstreeks den 10 dezer maand te Ilellevoetsluis verwacht. Men schrijft uit Utrecht d. d. 5 Sept.: nen gegeven te hebbendat zij dit haren huislieden zou doen gevoelen. Gelukkig werd, men spoedig den brand gewaar en was men in staat dien weldra te stuiten nadat het vuur evenwel nog al schade aangerigt had. De justitie van Hoorn heeft heden proces verbaal opgemaaktom de daderes te doen straffen. Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 2 Sept, s De aanhoudende regen verwekt hier zulk ee ne schaarsheid aan drooge turf, dat men naauwelijks raad meer weet hoe men de schipperij aan het varen zal houden. De in gezetenen zelfs, te midden eener zoo nitgebrei- de veenkolonie kunnen haast geene brand stof meer bekomen. Men wril daaraan ook voornamelijk hebben toegeschreven dat de prijs van den turf zulk eene bijna ongekende hoogte heeft bereikt, vermits het niet aan overvloed ontbreekt, zoo ze slechts droog was. Men meldt uit Groningen d. d. 5 Sept. Door de provinciale staten van Groningen is met 21 van de 54 uitgebragte stemmen be noemd tot lid van de eerste kamer der staten- generaal de heer mr. A. J. van Royen no taris te Onderdendam. Uit eene goede bron kunnen wij mel den zegt de Ensch. Cour.dat de voorloo- pige concessietot den aanleg van eenen spoorweg van Zevenaar over Enschedé naar de Hannoversche grenzen in de rigting van Rheineaan den heer de Brouwer de Hooge- dorp is verleend, en dat vóór het einde der volgende maand eene definitive regeling kan worden verwacht. Men meldt uit ’sHertogenbosch d. d. 3 September: Het provinciaal geregtshof in Noordbrabant heeft gisteren 9 personen ver oordeeld, elk tot drie maanden gevangenzet ting en ƒ50 boete behalve de proceskosten wegens het doorsteken van het Hamelpoel in den Groenen Dijk, nabij Oss en Ravestein ge legen. Men wil wetendat de heer F. W. Conrad president der commissie tot doorgra ving der landengte van Suez zich eerstdaags andermaal naar Egypte begeven zal en op die reis worden vergezeld door den kol. Klerck, en den ingenieur Schneither. Eene particuliere correspondentie van de Amst. Cour, uit Brussel van den 2 Septem ber bevat o. a. het volgende Van een testament gesproken wil ik u een’ trek mededeelen, waarschijnlijk ongehoord in de geschiedboeken der weldadigheid. Ten vorigen jare werd in ons land van bijna niets anders gesproken dan van de groote mildda digheid de bijna vorstelijke giften van den heer Nicolaite Stavelot waarin de gods huizen (meer bepaald de gasthuizen) in de ge meenten van geheel Belgie deelden behalve hoogst aanzienlijke schenkingen onder leven den was er sprake van niet minder dan ver scheidene millioenen bij testamentaire beschik king gelegateerd aan diezelfde instellingen en gemeenten. Inderdaad werd dan ook de heer Nicolai als een halve god aangemerktdoch natuurlijk niet door zijne familie die hem verw'enschte voor zijne deugden en zijne edel moedigheid was geene lofspraak groot genoeg. De koning benoemde Nicolai tot kommandeur der Leopoldsorde de verschillende provinciale raden, tot wier ressort de begiftigde gemeen ten behoorden beijverden zich, om dien wel doener der lijdende menschheid dank en hulde te brengen een dier provinciale raden liet zijn portret vervaardigen, een ander besloot het borstbeeld des edelen mans in de verga derzaal te plaatsen. Voor eenige maanden nu verwisselde de heer Nicolai het tijdelijke met het eeuwige, en de besturen der liefdadige instellingen wachtten slechts op de vervulling van eenige formaliteiten om in het genot te worden gesteld der groote sommen bij uiter sten wil voor haar aangewezentoen men dezer dagen vernamdat het gansche land het offer is geweest van eene mystificatie. Inderdaad heeft de gouverneur van Henegou wen den 25 Aug. jl. aan de gelegateerde be sturen berigtdat de heer Nicolai reeds bij schenking onder levenden beschikt had over het gansche bedrag van het kapitaalop zij— ning afgekondigdwaarbij verboden is, zich in kennelijk beschonken toestand op den open baren weg te vertonnen op straffe van eene geldboete van 5 tot 10 gulden of gevangenis van één’ dag. En op den 11 Julij eene andere waarbij verboden is, aan lieden, die kennelijk be schonken zijn om een rijtuig met één of meer paarden bespannente besturenop straffe van eene geldboete van 5 tot 9 gulden of gevangenis van één’ tot twee dagen. De Amersf. Cour, meldt dat er geene afdeelingen van het Metalen Kruis uit Noord- Brabant bij het feest der Eendragtte Am sterdam, zijn gezien. Wij gelooven thans met zekerheid te kunnen berigten, dat de voorloopige concessie tot aanleg van den Frieschen spoorweg (con cessionarissen Dull c. s.) verleend, en dat het daartoe vereischte waarborg-kapitaal dezer da gen, ten genoege der regering, bereids gestort is. (Amst. Cour.) (Dit berigt zegt de 'drov. Gron. Cour. duidelijk. Volgens de vroeger, in medegedeelde voorloopige concessie, maand later ƒ250,000 en zes maan- na het verleenen der definitive concessie waarborgs-kapitaal van ƒ1,000,000 wor den gestort. Wat is er dus nu eigenlijk ge schied De heel- en vroedmeester P. te Bussum een dorp nabij Naarden in voortdurenden twist met zijne echtgenoot levende, heeft haar op den 5 dezer, door middel van een laat vlijm om het leven gebragt de vrouw ver keerde in zwangeren toestand en laat drie jeugdige kinderen na. De moordenaar, die kort na den moord in tranen losborst en ge poogd heeft zich zelven met een stuk glas den pols af te snijden, is reeds geboeid naar de hoofdstad vervoerd. Uit Arnhem w’ordt gemeld d. d. 5 Sept. Heden w’erd alhier gehouden de vierde alge- meene vergadering <\er Evangelische Maatschap pij. Deze vergadering werd voorbereid door eene openlijke godsdienstoefening in de Dom kerk waarbij ds. II. L. Oortpredikant te ’s Gravenhagenaar aanleiding van 2 Tim. 4 vs. 5Z< (doet het werk van een Evangelist')als bezielde voorganger optrad. Heden morgen werd de algemeene vergadering geopend door den algemeenen voorzitter, ds. J. P. Keyser, van Arnhem, met eene toespraak, waarin bij eene maatschappij der liefde. 11 oogstverblijdend was het verslag, uitgebragt door den algemeenen secretarisden j heer .1. Hooykaas Herderschee; aanmerkelijke den aanwas van de krachten der maatschappij aan merkelijke uitbreiding ook van den arbeid bleek daaruit. Belangrijke discussiën werden gehou den belangrijke mededeelingen gedaan o. a. omtrent eene te ondernemene Evangelische bi bliotheek. Tot hoofdbestuurders werden geko zen voor de aftredende heeren W. H. Warn- sinek Bz. en W. P. J. Bouman de heeren dr. S. K. Thoden van Velzen te Leeuwarden en dr. J. C. Zaalberg Pz. te ’s Gravenhage de aftredende secretaris en penningmeester w’erden herkozen en de heer W. H. Warnsinck Bz. werd bij acclamatie verkozen tot eerelid van het hoofdbestuur. Met eene toespraak wTerd de vergadering door den voorzitter gesloten. Men meldt uit Abbekerk d. d. 5 Sept. Gisteren Dacht stak eene dienstmeidop weigering van haren meester om haar de kermis te laten gaanden brand in diens woning, na vooraf op die weigering te ken- I SNEEKER COURANT. X s 5 i i •■oniT^nS I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1