NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. S/W 1856. No. 14. ZATURDAG PAARDEM4RKT. 11de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat, te dezer stede de najaars PAARDE- MARKT dit jaar invalt op Woensdag den 17 September ek. Burgemeester en bankbiljet een en en eene is op aanduiding der nomen. De typhus-commissie te Groningen meent thans hare werkzaamheden als geëindigd en het voorgestelde doel dus als bereikt te kun nen beschouwen. De typhus-epidemie die reeds meer dan twee jaren, wel niet met groo- le hevigheid, maar toch aanhoudend die stad en voornamelijk hare meer behoeftige inwo ners teisterde, kan derhalve gelukkiglijk als afgeloopen gerekend worden. Verledene week werd melding gemaakt van een berigt uit Oosterhout van het over lijden van drie honden en een rund, ten ge volge van het gebruik van vleesch en bloed van eene gestorvene koe. Thans verneemt men daaromtrent, dat de slagter die de koe afmaakte, zich bij die gelegenheid in den vin ger sneed, welke verwonding zoo zeer verer gerde, dat men thans voor zijn leven vreest. Men zegtdat de zieke koe door het milt vuur aangetast was. Tegen het dagblad de Nieuw-Noordbra- bander is een regterlijk onderzoek ingesteld, wegens bevordering van het opvoeren der prijzen van levensmiddelen, door het opnemen van een daartoe betrekkelijk artikel en dat terwijl juist het tegendeel had kunnen gemeld worden. Als een staaltje van onverdraagzaamheid in het godsdienstige in Belgie nemen wij het sultan heeft van koningin Victoria van den Kouseband ontvangen, die voor de eerstemaal aan een niet-Christen vorst SNEEK, 12 September. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden te bepalen dat de drie onder-kiesdistricten in de gemeen te Hemelumer Oldephaert en Noordwolde voor de verkiezing van leden van de tw’eede kamer der staten-generaaltot één onder-kiesdislrict, hoofdplaats Koudum van het hoofd-kiesdis- trict Sneek worden vereenigd. Door den minister van binnenl. zaken is dezer dagen aan heeren gedep. staten der pro- cien te kennen gegeven: «dat de toenmalige minister van dat departement, bij missive van 17 Sept, en 1 Nov. 1845, no. 87 en 111 aan gedep. staten in de onderscheidene provinciën mededeeling heeft gedaan van ’s konings be geerte dat nergens waar poorten of wallen aanwezig zijn, de wegneming daarvan plaats hebben mogt dat echter zich thans de vraag heeft voorgedaan, of die aanschrijving nog wel van kracht kan worden beschouwd en of zij niet geacht moet worden door de gemeentewet vervallen te zijn, en dat het Z. M. naar aan leiding daarvan behaagd heeft, bij kabinets- schrijven van 17 Aug. jl., no. 57, te beslis sen, dat de bedoelde aanschrijving als niet meer verbindend aan te merken is.” Z. M. de koning beeft bij besluit van den 7 dezer aan jhr. E. van Meeuwen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als com missaris des konings in het hertogdom Lim burg, onder dankbetuiging der trouwe diens ten in die betrekking den lande bewezen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in den loop dezer maand, op nader te bepalen datum, het kustlicht op Schokland lijdelijk zal worden ge- bluschtwegens de vernieuwing vau den licht- opstand, en dat gedurende den tijd, daartoe benoodigd op dat eiland zal ontstoken wor den een hulplichtdat den geheelen horizon zal verlichten en op gelijke hoogte staan zal als het thans aldaar brandende kustlicht. Men meldt uit Amsterdam d. d. 8 Sept.: De gas-illuminatiedie gisteren avond prijkte voor de woning van den ridder de Brunet, consul-generaal van Rusland, hier ter stede, ter viering van het feest der krooning van keizer Alexander II, te Moskou, lokte eene tallooze menschenmassa, die als uit éénen mond de sierlijke en smaakvolle verlichting in alle opzigten prees en aan de fabrijk der heeren C. de Bruijn en Zonen die ze leverde, alle hulde hragt. In de veelvuldige gasvlammen zag men het keizerlijk Russische wapen de naamcijfers van den keizer en de keizerin, de dagteekening volgens den ouden en den nieu wen stijl en het jaartal; voorts verscheidene zinnebeelden en bloemwerk. Het effect, dat de illuminatie teweegbragtwas allerschoonst. Burgemeester en wethouders der stad Am sterdam hebben van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt mededeeling ont vangen van voor de gezondheid zeer nadeelige verschijnselen, die als gevolg zijn te beschou wen van het gebruik van garnalen, den vorigen dag gekookt en het noodig geacht de inge zetenen daarmede bekend te maken en hen aan te manen zich van zoodanig gebruik te ont houden, ter voorkoming van voor hen ernstige gevolgen. Den 6 dezer heeft te Utrecht eene zeld zame- gebeurtenis plaats gehad. Twee bur gerlieden beide aldaar geboren, vierden toen hunne gouden bruiloft, ofschoon geen van beiden nog den leeftijd van G6 jaren bereikt had alzoo beneden hun 16de jaar gehuwd. De man sedert meer dan 55 jaar bij den huis- en rijtuigschilder van dienzelfden uaam daar ter stede werkzaam, bezit, niettegen staande hij in militaire dienst en vooral bij de bataille van Waterloo veel heeft geleden nog geen enkel grijs haar. Men meldt uit Utrecht d. d. 8 Sept. Den 5 dezer is door den gemeenteraad alhier in eene plegtige zitting ontvangen eene schil derij door Z. M. den koning aan de stad ten geschenke gegeven. Zij is van grooten om vang en het voortbrengsel van den schilder N. Pieneman die haar op last van Z. M. heeft geschilderd, en stelt het oogenblik voor, waar op, in 1855, een aantal inwoners der stad Utrecht, met professor G. J. Mulder en an deren aan het hoofd, aan den koning, op de plaats van het hotel van ’s konings commissa ris in de provincie Utrechthet herinnerings- album komt aanbieden. De koning dié zoo even uit de vertrekken is getreden, is door een groot gevolg omringdwaaronder men niet alleen kamerheeren en adjudanten maar ook den commissaris des konings in de provincie Utrecht opmerkt. Het geheel door een schit terend vergulde lijs omgeven is een der beste gewrochten van den kunstenaar die op zeer gelukkige wijze in de gelijkenis der portret ten is geslaagd, terwijl de penseelbehandeling zoowel als de opvatting uitnemend mag ge noemd worden. Zoodra het voetstuk gereed is zal het kunstgewrocht ter algemeene be- zigtiging worden gesteld. Men schrijft uit Bergum d. d. 5 Sept. In den nacht van woensdag op donderdag jl. is er, tusschen 12 en I uur, in deze ge meente een brutale diefstal gepleegd, ten hui ze eener bejaarde weduwe, wonende, met een jong dienstmeisje, in het dorp Oenkerk. Door het uitligten van een vensterkozijn hebben drie personen zich den toegang tot het huisje weten te verschaffen welks bewoonsters reeds te bed lagenen onder vreesselijke bedrei gingen van moord en brandstichting heb bende de weduwe werkelijk twee wonden ahn het hoofd ontvangen en de brandende kaars, die een der dieven in de hand had hier en daar sporen achtergelaten de aanwijzing en overgave gelast van alles, wat van waar de aldaar te vinden was. Daar tegenstand niet baatte ofschoon de bestolene eene sabel greep, die op de beddeplank lag, doch wel ke haar spoedig door een’ der booswichten werd ontwrongen, zijnde de ander met eene bijl gewapend die hij in de woning had zien liggen, hebben de dieven zich meester gemaakt van een knipbeursje met eenig geld een’ zilveren beugel met onderscheidene munt speciën eene rood lederen portefeuille, waar in een bankbiljet van ƒ60, een smal gouden oorijzer, een zilveren suikerslrooijer een dito horologie en een dito reukdoosje, benevens eene sabel en eene bijl. Een boeren-arbeider vrouw in hechtenis ge- volgende over uit eene particuliere correspon dentie voorkomende in de Amsterd. Cour. Men verzekert mij dat de bestuurders van onze opvoedingsgestichten en voornamelijk van de meisjes-kostsCholen officieuse aanzeg ging hebben gekregen de kinderen van de Protestantsche familiën van hunne instellin gen voor onderwijs uit te sluiten en zelfs is mij de naam genoemd der bestuurderes van eene onzer vermaardste meisjes-kosfscholen die zich door den pastoor van het kerspel be dreigd zag met het verlies van al hare Ka tholieke kweekelingenindien de vier Protes tantsche juffers, die op de school onderrigt genoten ze niet onmiddellijk verlieten. Aan dit bevel werd stipt voldaan en na afloop der vacantie zullen de schurfte schapenzoo als men in den stijl van den Katholieken kan sel zegt de gewijde kudde” niet meer be smetten.” Bij deze gelegenheid moet ik u ook ver halen dat een onzer pastoorsop den kan sel verschrikkelijk uitvarende tegen de Pro testanten die hij alle ter helle doemde uit riep Het zijn allen rampzaligen, verdoem den en na eenigen tijd gezwregen te heb ben aldus voortging: «Maar de koning zult gij mij vragen, geliefde broeders en zusters! O, wat hem betreft, maakt het een groot onderscheid hij is koning en doet wat hij wil Over het algemeen zijn de berigten uit Spanje ongunstig en allen komen daarop ne derdat de regering zich in eenen hagchelij- ken toestand bevindt. In Madridsche brie ven wordt verzekerd dat die toestand niet langer houdbaar is, en dat stellig nog vóór het einde dezes jaars eene nieuwe omwente ling komen zal. Ook wordt O’Donnell door de kwestie der levensmiddelen niet weinig in ongelegenheid gebragt die te grooter is, daar hij zich noch op het hof verlaten kan noch in de openbare meening een’ genoegzamen steun vindt. De progressisten wachten voorloopig totdat de cortes bijeenkomen. De carlisteu echter, die, hoe ongeloofelijk het ook schij- nezelfs ten hove vriendschapsbetrekkingen onderhouden, woelen tegen O’Donnell even ijverig als zij vroeger tegen Espartero han delden. Het Journal des Débats schetst met eene pennestreek, op geestige wijs, aldus den toe stand van Spanje »Op zes dagbladen isjl. don derdag te Madrid beslag gelegd hetgeen doet veronderstellen dat de rust hersteld is.” Te Napels is bij de menigte eene pro clamatie verspreid van de Sicilianen aan hun ne Napelsche broeders, over w'elker strekking en inhoud men uit het slot, dat hier volgt, genoegzaam kan oordeelenMaar gij broeders, en dit is eene dwaling, vertrouwt den man die u eene bespottelijke grondwet aanbood. Gij vertrouwde! hem meer dan uwe broeders, die het eerst de driekleurige vlag, bet zinnebeeld der Italiaansche nationaliteit,, in de hoogte staken. Zoo gij hem op 2!) Jan., in plaats van hem als eenen weldoener toe te juichen, vervolgd hadt als eenen Judas, zou den wij niet te zamen geweend hebben over 15 Mei, noch over de assche van Palermo en Messina noch over het door hem verkochte Italië. De huurlingen onzer onderdrukkers zijn onze gemeenschappelijke vijanden. Voor waarts dus ten gemeenschappelijken strijd te gen de verfoeide vreemdelingen. Als ons land bevrijd zal zijn dan maar alleen dan broe derszullen wij onder de vaan van vrijheid en met liefde de eischen der gemeenschap pelijke aangelegenheden behandelen.” Een ooggetuige was onlangs in Italië tegen woordig bij de excommunicatie van iemand, op bevel van den paus. Het geheele tooneel hetwelk hij bijwoonde, deed aan de middel eeuwen denken. Door het Ottomanische kabinet is aan de Westersche mogendheden eene nieuwe no ta gerigtwaarin de voorgenomene vereeniging van Moldavië en Wallachije hevig wordt be streden. - De de orde SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1