NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I 1 I r 18.56. No. 73. tide Jaargang. WOENSDAG den 17 September. ƒ0 MI ihiiiW 9 I I -1 1 4 SNEEKER Al r it L BINNEN- EN BUITENLAND. i r den I r zeer 6 C aan n i s llllfflllilillMlWlilllr door alle gemeentebesturen t Wordt géwaakt voor de behoorlijke naleving der bestaande verordeningen omtrent de ver- j van den 13 dezer den heer mr. P. J. j welke verzameling, onlangs door hen aange- alsdan bewaard zou kunnen blijven Friesland want het is die klasse, welke te zamen brengt elkander verwerkt, derland (om van nog 5 van slechts geoorloofd voor de vier eerste en de eerste trekking-week der vijfde wild. Men meldt Eene vrouw door ons van menschen on en heden aan de eigenaresse en te dier zake ver- van zes we- geldboete van ƒ25 en in de kosten N COURANT. baas J. aan het doordien hij de tribunes niet met de noodige voorzorg gemaakt had oordeeld tot eene gevangenisstraf keneene van het regtsgeding. - De Gooigche Courant bevat nog eenige bijzonderheden nopens den verschrikkelijke!! moord te Bussum. De genees-, heel- en ver loskundige heer A. Pfeiffer heeft drie kinde ren, waarvan het oudste 6, het jongste nog geen jaar oud is. Reeds van het eerste jaar van zijn huwelijk af, leefde hij in stuitende oneenigheid met zijne vrouw, met wie bij èe- nig geld had betrouwd, terwijl hij herhaalde- De timmermans- v. d. W. Cz. is schuldig verklaard veroorzaken van die verwondingen hage, dat de heer 1 meester van Roermond en nier, benoemd is tot commissaris des konings I in de provincie Noord Brabant. Z Exc. de minister van binnen!. zaken 1 heeft den heeren commissarissen des konings in schouwers opgerigte tribunes ingestort lijk haar moet mishandeld hebben; hij heeft getracht, haar van echtbreuk te beschuldigen, ten einde eene echtscheiding te bewerken in welke helsche daad hij niet heeft kunnen sla gen. Te Muiden heeft de bevolking, toen hij die stad geboeid passeerde, hem te lijf ge wit Houten d. d. 4 Sept. uit Schalkwijk die gewoonlijk dorp met eenen hondenwagen pas seert, heeft de gewoonte, om dien hond, wan neer zij van hare reis terugkeertin deze streken te laten rondzwerven vermits het ter harer woonplaats verboden is, met hondenkar ren te rijden. Deze hond liep gisteren dus zonder eenig opzigtHouten door, zoekende naar eenig voedsel en gevolgd door eenige jongens, die (als naar gewoonte) genoegen schepten dit dier te sarren. Lang had het deze terging zonder morren aangehoord tot dat het in den namiddag zijn geduld verloor. Eensklaps werd een kindermeisje met een kind op den arm, door het dier aangevallen. Het meisje, van schrik niet wetende wrat zij deed, wierp het kind van zich af, en werd toen door den hond omver geworpen, die haar woedend onder den arm beet toen in het boveneinde van baar been, en eindelijk haar het vleesch van arm en hand scheurde. Door spoedig aangekomene hulp had men het geluk, het aangevallen meisje van het woedende dier te bevrijden dat haar anders gewis zou heb ben gedood. en der den toren van De hond werd met vele moeite onder grooten toevloed het dorp gebragt morgen heeft men het dier teruggegeven. Eene plant, die in vroegere dagen veronachtzaamd werd, althans af te gaan op het mindere gebruik dat men er van maakte, heeft eenen belangrijken werkkring in de land huishouding aangewezen het is de rusch be- hoorende tot de grasplanten. De rusch groeit op lage veengronden in de greppels en rooi- gruppen der hooge veenen en boekwei t-velden op laag gelegene zavelgronden, het liefst op om gewerkte drassige gronden slootwallen en der gelijke. Door het goede vertier der matten, wordt het artikel russchen thans meer en meer opgezocht, en men berekent, dat aan de markt te Kampen en vooral te Genemuiden meer dan ƒ50,000 aan waarde daarin is ver handeld en waar blijft die som zij wordt verdient onder de arbeidende klassen van Gro ningen Friesland Drenthe en Overijssel ze opzoekt, snijdt, en eindelijk tot matten in Zeker is het, dat in Ne- Hanover en Pruissen niet te spreken) nog meer dan de dubbele waarde jaarlijks verwaarloosd, niet opgezocht wordt, en de matten worden telken jare hooger in prijs; daarom wordt ieder aanbevolen om mede te werken dat geen zoo belangrijk product der natuur verloren ga. In de Goessche Courant leest men het vol gende Er bestaat sedert eenige jaren in Frankrijk en België een zonderlinge handelstak namelijk in menschelijk hoofdhaar. Een aan tal lieden doorloopt het geheele land, zelfs tegenwoordig tot in Zeeuwsch-Vlaanderen toe, waar zij meestal het hoofdhaar van burger meisjes en vrouwen inkoopen, en besteden daar voor, naar men meent, nog al eenen redelijken prijs. Dit haar verzenden zij naar de steden om te verwerken, of om naar buitenslands ge voerd te worden. Men rekent dat alleen in Frank rijk jaarlijks 100,000 ponden baar op deze wijze worden ingekocht welks bruto waarde men op 500,000 fr. schat. Na hetzelve uitgezócht en bereid te hebben kost het alsdan van 50 tot 80 fr. per pond tegen welken prijs het dë pruikmakers afgeleverd wordt. Deze tak van industrie is van meer belang dan men verwachten zouwant voor eene pruik van 23 fr. is slechts één ons haar noodig.” Een bij het Parijsche Journal deg Delatt ontvangen schrijven uit Konstantinopel van den 28 Augustus jl. zegt De porte gaat voort, door daden te bewij zen dat het haar ernstig voornemen isde vrijgevige bepalingen van den firman tot eman- zijn terwijl daardoor soms vertraging ont slaan is in de opgave van sterfgevallen onder de verlofgangers aan de betrokkene corpsen. Dit een en ander heeft den minister aanlei- I ding gegeven de commissarissen des konings I uit te noodigen de gemeentebesturen aan te bevelen aan deze aangelegenheid behoorlijk de band te houden, en.de verlofgangers, bij hunne aankomst in de gemeente steeds met de voorschriften vervat in de arlt. 42—46 der wel van 27 April 1820, nadrukkelijk be kend te maken hun voorts hunne verpligtin- gen ten aanzien der inspectiën onder bet oog te brengen en hen te waarschuwen, dat, bijaldien zij zich aan eenig verzuim daarom trent schuldig maken en zich niet aan de op gelegde straf onderwerpen, of aan eene oproe ping tot opkomst onder de wapenen niet voldoen, zij de gevolgen daarvan, namelijk hunne afvoering en vervolging als deserteurs, aan zich zelven te wijten zullen hebben. Naar wij uit eene goede bron hebben vernomen, is er bij het ministerie van justi tie eene nieuwe ontwerp-wet op de regter- lijke organisatie gereed gemaakt en zal zij spoedig na de tegenwoordige opening der verga dering van de staten-generaal worden inge diend. Volgens dit ontwerp zouden althans zoo zegt men de provinciale geregtshoven al len worden afgeschaft. (Arnh. Cour.') Men wil weten dat de wijziging, in de staats-loterij te brengen voorloopig slechts betrekking zal hebben op het verhuren loten het zou voortaan wezen loten |re verhuren klassen klasse. De Utr. Cour, deelt mede dat er bij de verschillende ondernemers van diligencedien- sten eene belangrijke verandering op lil is. Men is voornemens om zich door geheel ons rijk in dezen te vereenigen en zich tot ééne maatschappij te vormen. Daardoor zou het een en ander meer geregeld in verband kun nen gebragt worden ten dienste van het rei zend publiek. Reeds met November aanstaan de zou deze wijziging eenen aanvang nemen. Wij vernemen, dat de rederijkerskamer, opgerigt te Amsterdam in het jaar 1844 de gedachtenisviering van mr. Willem Bilderdijk zal doen plaats hebben op zaterdag den 11 Oc tober ek. Bij die gelegenheid zal de heer mr. I. da Costa eene feestrede houden. Men meldt uit Haarlem d. d. 10 Sept. In de heden gehoudene zitting van den gemeen teraad is o. a. ontvangen een brief van direc teuren van Teylerg-Stinhtingwaarbij der stad ten geschenke worden aangeboden 12 boekdee- len betreffende de uitvinding van de boek drukkunst, bijeengebragt en met aanleekening verrijkt door wijlen de heer J. Koningals der Does de Willebois, procu- i kocht, het Noord-Brabant tot commissaris in het hertogdom Limburg. SN EEK 16 September. Van 6 tot en met 12 dezer zijn in deze provincie 62 runderen aan de besmeitelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5949. - Bij de opening van de vergadering der staten-generaal, vereenigde zitting, op 15 dezer, heeft Z. M. ten slotte gezegd: De drie takken van onderwijs zullen U gelijktijdig worden aangeboden om hel ge heel beter te bewaren. De zorg voor de on schendbaarheid van al wat tot het gebied des gewetens behoort, is eene der voorvaderlijke overleveringen van Mijn stamhuis. Zij heeft ook Mij bewogen, alsnog naar middelen om te zien ten einde de bezwaren van zeer velen tegen de ontworpene regeling van het volks onderwijs zooveel mogelijk op te heffen. Ik wenschte met Uwe hulp aan Nederland school- inrigtingen te verzekeren, waarin het gods dienstig karakter der natie, sinds eeuwen door het Christendom gevormd en ontwikkeld, wordt geëerbiedigd en tevens de eisch der we tenschap en het beginsel der volksëenheid wor den gehuldigd. Het is Mijn ernstig voornemen, In de ont wikkeling van de zedelijke krachten de stof felijke welvaart van het volk, welks geluk Mij zoo na ter harte gaat, te bevestigen. De blijken van liefde, aan Mij en Mijn huis zoo dikwerf gegeven nu weder onlangs bij het belangwekkend herinneringsfeest aan de Eendragt, en de verbroederingdie er bij heersch- tezijn Mij ten waarborg, dat Ik, in Mij ne pogingen tot vooruitgang, in al wat goed en regt is, door het volk en door U, Mijne Heeren Vertegenwoordigers zal worden on dersteund, en dat geen tweespalt en verdeeld heid op onzen bodem wortel zullen schieten.” Z. M. de koning heeft benoemd tot voor zitter van de eerste kamer der staten -generaal, gedurende de zitting van 1856 1837, den heer mr. J. A. Philipse lid dier kamer. Bij koninklijk besluit van 31 Augustus jl. is bij het wapen van infanterie benoemd tot generaal-majoor, kommandant der 5de bri gade infanterie, tevens belast met de func tion van provincialen kommandant van Fries land, Groningen en Drenthe, de kolonel J. J. van Mulken kommandant van bet 6de re- gement infanterie, terwijl tot kommandant van de 4e brigade infanterie, tevens belast met de function van provincialen kommandant van Gelderland Utrecht en Overijssel, is be noemd de generaal-majoor M. van Geen die bij dat besluit eervol is ontheven van het kommandement van Friesland, Groningen en Drenthe. De Staatg-Courant bevat de benoeming van A. M. van reur-generaal bij het provinciaal geregtshof I met de overige, betrekkelijk deze uitvinding, van Noord-Brabant tot commissaris des ko- j bij de stad berustende bescheiden. De raad nings in hel hertogdom Limburg. i heeft besloten, dit geschenk te aanvaarden, en Men meldt met zekerheid uit ’s Graven- burg, en weth. te magtigen om aan gezegde hage, dat de heer L. Beerenbroek burge- heeren directeuren zijne erkentelijkheid daar- -- t> -j (|er eers(e ka_ voor te betuigen. Ter gelegenheid van het vuurwrerk bij i het onlangs te Haarlem gevierde Costersfeest zijn, zoo als bekend is, twee der voor de toe- i en daar- de provinciën medegedeeld, dat het in den laat- I door verscheidene personen gekwetst geraakt, sten tijd herhaaldelijk is gebleken, dat niet i Deze zaak heeft eergisteren voor de arr.- regt- j -|net dezelfde zorg bank te Haarlem gediend. De timmermans- voor verordeningen omtrent de lofgangers der nationale militie bepaaldelijk waf betreft hunne verpligtingen bij het ver laten der gemeente of verandering van woon plaats hëtgeen onder anderen ten gevolge heeft gehad dat onderscheidene verlofgangers, door niet behoorlijke inlichting of wel ver keerde raadgeving of zorgeloosheid van de zij de van het bestuur huriner gemeente nalatig zijn gebleven de inspectiën over de verlof gangers bij te w’onen althans ter plaatse, waar dit behoorde of aan oproepingen tot de wer kelijke dienst te voldoen hetgeen voor hen het gevolg heeft gehad dat zij als deserteurs afgevoerd en voor krijgsraden teregt gesteld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1