NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r I 1 tde Jaargang. 1836. No. <6. den 20 September. ZATURDAG I f VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 22 SEPTEMBER 1856, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Jl L e gemeente-begrooting de van e 1 mamwiiii e i’ om verhooging van I Al Men Wij aan van sie noordelijk dezer dage BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 19 September. Woensdag jl. had alhier de najaars-paardemarkt plaats de han del was levendig en bestond meest in jonge paarden en veulens, die allen tot hooge prij zen zijn verkocht geworden. Vele kooplieden, ook uit de provincie Groningen, waren hier ter markt gekomen zoodat men ook nu W’e- der met genoegen mogt ontwaren dat ook deze markt alhier telkens in bloei en aanzien toeneemt. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 15 September: Z. M. de koni ng heeft heden mor gen in een bijzonder gehoor ontvangen de nieuw gekozene en herkozene leden van de eerste en tweede kamer der staten-generaal tot het afleggen der gevorderde eeden bij de grond wet voorgeschreven. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 Sept. De beide kamers der staten-generaal zullen heden hare werkzaamheden aanvangen. De eerste kamer zal spoedig in hare afdeelin- gen o. a. benoemen eene commissie tot het ontwerp van een adres, in antwoord op de troonrede. De tweede kamer zal overgaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden en het opmaken van eene lijst van drie kandidaten voor het voorzitterschap der vergadering gedurende de geopende zitting, uit welke drietal door den koning eene keuze zal worden gedaan. Men verwacht eerstdaags de aanbieding der ontwerpen van wet, uit makende de staatsbegrooling voor den jare '1857 en van verderen financiélen aard. De toevloed van buiten deze stad, die zich Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 15 Sept, i De vrees voor het droog worden van den turf is door het sedert eenige dagen gunstiger weder zeer verminderd, en is thans een aanmerkelij ke voorraad bruikbare turf voor den handel reeds beschikbaar. De scheepvaart begint ook merkelijk toe te nemen. Men meldt uit Harlingen d. d. 16 Sept.: Heden morgen werd de justitiedienaar H. Ver meulen aangeroepen door eene vrouw, welke met de duidelijkste teekenen van groote ont steltenis vroeg Of men as je blieft dien man wel mogt afsnijden welke zich had ver hangen.” Dadelijk medegaande zag hij eene menigte menschee verzameld om de deur van zekere R. K. binnengekomen bevond V., dat gemelde R. K. zieh werkelijk door ophan ging van het leven had beroofd, en vernam hij, dat deze reeds een half uur dood was. Niet alleen was de zaamgevloeide volkshoop in het dwaze begrip, dat men eenen opgehangene zon der specialen last van de policie niet mag af snijden ook de vrouw des overledenen had met de ergerlijkste koelboedigheid gezegd Hij is nu al goed dood, laat hem maar hangen tot de policie komt.” Huisselijke on- eenigheid wordt opgegeven als vermoedelijke oorzaak van dit geval. Zou er dan eindelijk niet eens een middel kunnen worden bedacht, om voor goed een volksvooroordeel te gene zen dat zeker reeds menigeen het leven ge kost heeft Uit Rome wordt den 7 September ge schreven Het nieuwe Nederlandsche mi nisterie zou naar men hoort, besloten heb ben den post van een koninklijk gezant te Rome af te schaffen en een eenvoudig consu laat in te stellen. Na den dood van den graaf August v. Liedekerke Beaufort een’ in Hol- landschen dienst staanden Belgischen edelman, was de diplomatieke vertegenwoordiging van dit koningrijk te Rome reeds van mindere waardigheid geworden de graaf Van Lieder- kerke was sedert 1852 buitengewoon gezant en gevolmagligd minister, terwijl de tegen woordige koninklijke agent ridder Paul Du- chatel slechts provisionele zaakgelastigde is.” De bekende dr. Xaver Schmid voorma lig wereldlijk priester en boekdrukker te Salz burg die zich veel naarn gemaakt heeft door zijne dichterlijke en geleerde geschriften is buitenslands, naar men verneemt, tot de Lu- thersch-Evangelische belijdenis overgegaan, en zal in het aanstaande semester aan de hooge- school van Erlangen voorlezingen houden. Voor eenigen tijd is hij weder te Salzburg verschenen. Te Turyn is dezer dagen het eerste deel der uagelatene werken van Gioberti in het licht verschenen hetwelk voornamelijk han delt over de noodzakelijkheid om aan de mis bruiken der wereldlijke regering van den paus een einde te maken. De graaf van Benckendorf zal te Madrid, aan de koningin de troonsbestijging van den czaar komen aankondigen. Dit is de eerste stap tot het herstel der betrekkingen tusscheo Rusland en Spanje. Bij de te verleenen gunstbewijzen door Z. M. den keizer van Rusland, ter gelegen heid van Hd. krooning komen o. a. de vol gende voor: Vrijstelling van militaire dienst gedurende vier jaren door het geheele rijk billijker omslag van het hoofdgeld kwijt schelding van alle achterstallige belasting be dragende tachtig millioen genade aan de politieke veroordeelden van 1828 en 185'1 ontheffing van al de Israëliten in het rijk van de op hen drukkende bijzondere lasten teruggave aan de ouders van al de door den staat opgevoedde soldatenkinderen die als zoo danig tot dusverre bij het leger ingelijfd wa ren waar zij als soldaten moesten dienst doen. Even als de adel van Moskou zal die van het gouvernement St. Petersburg den keizer een gouden schotel en een zoutvat aanbieden. In bet midden van den schotel is gegraveerd de beeldtenis van den heiligen Alexander Newski, op het oogenblik dat hij, bij het verla ten van de kerk der H. Sophia, zij n gebed heeft verrigt en de tijding ontvangtdat de Zwe den naar Edinburg bestemden spoortrein. Zoo- dra deze verscheenspoedde Z. K. H. zich naar een’ wagen der eerste klasse en wilde daarin plaats nemen toen hij door een’ be reids daar gezeten heer beleefdelijk werd ver wittigd, dat hij het rijtuig geheel voor zich had gehuurd. De prins van Oranje nam daar op plaats in eenen anderen wagen. De heer, die in het afgehuurde rijtuig was gezeten, bleek later te zijn Z. K. H. de hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het Engel- sche leger. De Tweede Brief van den heer dr. J. C. Zaalberg Pz. lang verwacht doch na de le zing daarvan volgens de getuigenis, zelfs van den ongeduldigste, niet te lang, geniet een voor ons land verbazend debiet. En geen wonder! de belangstelling, bij het godsdienstig publiek zoo hoogelijk opgewekt door den Eer sten Brief en door de tekenschriftendaardoor uitgelokt, is nog meer op den Tweeden geves tigd dewijl het vermoeden dat de geleerde schrijver daarin ook die tegenschriften zou be handelen juist bleek te zijn. Zoo werd die Tweede Brief een geschrift van tien vellen druks, waarvan elke bladzijde de degelijkste bewijzen geeft van onvermoeide nasporing, scherp oordeel en groote kennis een geschrift, zóó belangrijk, als er in onzen tijd, op het kerkelijk gebied, welligt geen ander in het licht is verschenen. De boekhandelaar M. J. Visser heeft ge zorgd voor eene nette uitgave der Beide Brie ven, terwijl de prijs van den Tweeden Brief (10 vel druks a ƒ1.25) hoogst billijk is. leest in de Leeuwarder Courant: vernemen dat door den heer Dull c. s., wien den 2 Julij jl. door den minister binnenlandsche zaken voorloopige conces- tot den aanleg eener spoorweglinie in de e provinciën des rijks is verleend, n het voorloopig waarborg-kapitaal, ten bedrage van tweemaal honderdvijftigdui- zend gulden is gestort. Zoo als men weet moest de concessionaris van den ernst zijner onderneming doen blijken door van het ge- eischte waarborg-kapitaal groot één millioen guldens deze som ééne maand na dien datum te storten doch is die termijn later, ten gevol ge eener concessie namelijk door de opname der lijn van Zwolle op Kampen, tot den eer sten dezer maand verlengd.” Men meldt uit den Helder d. d. 16 Sept. Ook hier, even als elders, vindt men zieke aardappelen. Dit baart echter geene onge rustheid want ook hier, even als elders, heeft men zoo vele akkers, zelfs nieuwe stuk ken land vroeger weiland met aardappelen bepoot dat de betrekkelijk geringe ziekte op de prijzen geenen merkbaren invloed zal uit oefenen. deze I ren gisteren ter gelegenheid van de opening I leest. Adres*van J. R. van der Plaats. Besluit, betrekkelijk het geven van den last tot intrede in de woningen bij plaat selijke verordeningen. Besluiten tot verdaging van besluiten tot heffing van plaatselijke belastingen. Staat van ontvang en uitgaaf van het mu- zijk-corps bij de dd. schutterij. Missive, betrekkelijk het reglement voorde beurtveeren van Koudum Oudega en Nijega. Missive van de plaatselijke schoolcommissie, omtrent de aanwending van zekere som voor schoolgelden. Besluit, betrekkelijk de jaarwedden der ge meen te-ontvangers. Adres van M. Molenaar, jaarwedde. Aanbieding voor 1857. Het doet ons leed dat men van en gene plaatsen de gewone klaagliede- over aardappelen-ziekte in de dagbladen Waartoevraagt ieder weldenkende der kamers in de residentie bevond, overtrof; met ons, die dikwijls zeer overdrevene Jobs- dien van sedert eenige jaren. Alle logementen i tijdingen waren De tweede kamer der staten-generaal heeft hoort heden tot kandidaten voor 1 gekozen de heeren van Goltstein le kandi- j ligste vooruitzigten omtrent den aardappeloogst Men hebbe toch medelijden Bosse, 5e kandidaat, met 54 van de j met de armen, op welke de last der duurte hoofdzakelijk drukt, en berigte veel liever iets anders, iets goeds, iets nuttigs aan stof ontbreekt het zelden. Te Lekkerkerk heeft dezer dagen zekere G. v. W.bejaard doch ongehuwd landman in die gemeente eenen aanslag gepleegd op de eerbaarheid van zijne jeugdige dienstmaagd. Hierover aangeklaagd zijnde, deed de burge meester den man in hechtenis stellen op den toren der kerk. De man over deze schande radeloos, maakte reeds in de eerste uren zijner gevangenschap een einde aan zijn leven. Hij schijnt eerst zijn hoofd tegen den muur van zijnen kerker of op dé hoeken van zijne krib te hebben willen verbrijzelen ten minste wa rren er vele builen en wonden aan het hoofd en schijnt het hem eerst later gelukt te zijn zich het leven te benemen door zich aan de kram van zijne krib op te hangen. van sedert eenige jaren. Alle logementen i tijdingen Aan onzedelijke beweegredenen vervuld met bezoekers. j willen wij niet denken. Moet het de specu- Men meldt uit ’s Gravenhagé d. d. 17 Sept.latiezucht niet nog meer aanwakkeren Reeds o men hier de aardappelenschippers, met het voorzitterschap verwijzing op die courantenberigten de ake- daatmet 55, Strens2e kandidaat, met 58, I rondbazuinen, en va nj 65 uitgebragte stemmen. Mét zekerheid verneemt men, dat de mi liciens der ligting 1855 welke gedurende zes maanden in den wapenhandel zijn geoefend, den 1 October aanstaande met groot verlof naar hunne haardsteden zullen terugkeeren Naar men verneemt zal aan de Israëli tische militairen tot de verschillende corp sen van het leger behóore'nde een verlof van eene maand worden verleendtot het vieren van de gqdsdienstige feesten welke den 26 September aanstaande aanvangen en den 26 October daaraanvolgende zullen eindigen. Het bezoek van den (incognito reiken den) prins van Oranje, in Schotland, is door een incident gekenmerkt geworden hetwelk te Stirling een’ geruimen lijd het onderwerp der gesprekken heeft uitgemaakt. De prins en zijn gevolg wachtten op de aankomst van medel ijd 5 COURANT. SNEEKER t r f 1 1 (Ze /Z- j lis rt ze de iet er fle /£- te Ml l- •S 7» f- 'tl te Je de de en 'el dk In ne f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1