NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J 1856. No. 77. WOENSDAG den 24 September* I R. tl- o»® SNEEKER uitvoer van visch dat in de vorige zit— BINNEN- EN BUITENLAND. n i e n •n a s i« I- j* k g <1 >r 'P er it :r a >jd au E- k ijk le- A, D, 5, ;nt we k tij- la- is- ;e- en ?r- zal n- 11 r, i- c- pt er ia t- ’s 1 en i ting onafgedaan bleef; 4) Op de zeevisscherij y dat mede onafge- aan zijn verbleekt gelaat dat hij zich wel bevond dadelijk liepen er eenigen toe bragten hem buiten de kerkwaar daartoe in gelukken, de komen. Men meldt uit Raalte d. d. 17 Sept. Dezer dagen is door het Katholiek kerkbestuur alhier in publieke veiling aangekocht een in het dorp gelegen groot en kapitaal huis, met zeer uitgestrekten tuin ten einde hetzelve te doen dienen tot een gesticht voor zusters van liefde. Voor twee maanden legde eene reuzen slang in den zoölogischen tuin te Antwerpen dertig eijeren welke zij zelve uitbroeit en waarvan er den 14 dezer een is uitgekomen. Ter naauwernood uit het ei gekropen bewoog zich de jonge slang reeds met de meeste snel heid. Er bevond zich eene groote menigte menschen in den zoölogischen tuin om dit natuurtooneel te zien dat in Europa nog niet voorgekomen is. De broeitijd duurde 62 4 65 dagen. Volgens bijzondere berigten te Weenen gekomen is eene Oostenrijksche missie van 20 schuld ten laste van i het Oude Schild op het Vde hoofdstuk 1856 (bijdragen kanaal was De dieven hebben 5 zwaar vergulde kelken eenig goud en zilver van de H. Maagd be nevens verscheidene andere voorwerpen van waarde geroofd. Men is de daders tot dusver niet op het spoor. Men meldt uit Zwolle Sedert eenige da gen merkt men op dat de hoornen in het Wee- zenland alhier op eene erge wijze tot kwijning geraken meerendeels de schors laten vallen en daardoor alle kenteekenen van sterfte ver- toonen. Wij gelooven dat de oorzaak hier van niet ver te zoeken is. Immers de onder vinding van vroegere jaren heeft het reeds ge leerd, dat o. a. op de boulevards te Parijs en op de buitensingels te Amsterdam de boomen zijn weggestorven, toen er pijpen voor de gas verlichting werden langs gelegd. Hetzelfde is ook hier het geval. Waarschijnlijk zijn de gaspijpen te digt langs de wortels gelegd en is van deze te veel afgehouwenhetgeen oude boomen mindef dan jonge kunnen verduren. Men meldt uit Steenwijk d. d. Sept.l De zeventienjarige zoon van den alhier wonen den slager S. T. de Leeuw, zich gisteren in den vroegen morgen, met nagenoeg ƒ200 aan geld naar Oldemarkt begevende, werd op half weg bij het dennebosch onverhoeds door een’ lang manspersoon aangegrepen en plat op den grond geworpen, met de bedreiging, hem te zullen ombrengen indien hij zijn geld niet goedwillig ovetgaf. De wel beraden e jongeling antwoordde zijnen aanrander, die hem vijl sneden met zijn mes in den jas gaf: «Ik ben in uwe magtlaat mij maar opstaan en ik zal u mijn geld ter hand stellen.” De aanrander, op zijne groote ligchaamskrachten vertrou wende en zich van zijnen buit zeker Wanende, voldoet aan het verzoek van den jongeling; doch zoodra deze wedef op de been was^ bragt hij den aanrander eenen geweldigen slag met zijnen stok toe, en redde zijn persoon en zijn geld uit de handen van den booswicht. De justitie doet naauwkeurig onderzoek. Men schrijft van de Dedemsvaart d. d. 16 Sept.: Gisteren en eergisteren hebben bier1 demonstration onder turfarbeiders plaats gehad. Ten getale van meer dan honderd trokken zij veldwaarts, om de nog arbeidende makkers te bewegen, insgelijk het Werk te staken, ten ein de verhoogd loon te krijgen. Daar het met bedreiging van doodslaan enz. vergezeld ging, werd dit doel bereikt. Gepasseerde Week heeft een arbeider zijn meester eveneens met eenert zoogenaamden kantertrap derwijze gedreigd dat deze moord!” roepende, zich door de vlugt heeft moeten redden. Men ziet met be langstelling den uitslag dezer gisting tegemoet. Men meldt uit Den Ham d. d. 14 Sept.l Niettegenstaande men van elders schrijft, dat er in onderscheidene veenen gebrek aan turf is, zoodat zelfs vaartuigen van de Dedemsvaart die stapelplaas van goede turf, naar andere veenen varen, om daar turf te koopen, is hier* echter in deze veenen een overvloed van goe de en drooge turf. Dagelijks ziet men dan ook onderscheidene schepen af- en aankomen, om turf te laden en weg te voeren, hetgeen in deze streken eene ongekende bedrijvigheid geeft. Men berigt ons uit Wildervank, d. d. 21 dezer: Zekere W. Orselrustend schip per alhier bezocht heden morgen de kerk der Christelijke Afgescheidene gemeente alhier. In het begin der godsdienstoefening ontdekte men niet op toe bragten hem buiten de kerk men bemerkte, tot ieders ontsteltenis, dat hij reeds dood was. Alen had intusschen spoe dig een’ geneesheer geroepen doch toen deze kwam, verklaarde hij, dat Orsel aan eene zenuw-beroerte was bezweken. In den laten avond van den 7 Augus tus jl. is eene in de gemeente Stedum wo nende dienstmeid op den in die gemeente ge- legenen Krangeweerster weg door twee mans personen aangerand en op eene gruwelijke en barbaarsche wijze onteerd. Het heeft de justitie, die al het mogelijke daartoe in het werk stelt nog niet mogen ware schuldigen op het spoor te AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretarie dezer Stad, van af heden toten met den 6 der volgende maand, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegden in afschrift te gen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aangebodene Gemeente-begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den jare 1857. Sneek den 22 September 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HACtA. hoe verschillend ook de middelen, die Wij wenschen het en haar in het tochtvenstertje genot te stellen der vrijheden en reglendie - gemaakt haar bij de jongste grondwetsherziening wer den toegekend en op welker bezit zij regtma- tige aanspraak kan maken. Van mijpen kant zal ik niets onbeproefd laten, om u, in het aanwenden uwer pogin gen tot het bereiken van dat doel ter zijde te staan en tot dat einde de vereischte orde in uwe beraadslagingen te doen heerschen. Ik verklaar het voorzitterschap van de tweede kamer der staten-generaal te aanvaar den.” Onder de vele ingekomene stukken be- hooren de navolgende wetsontwerpen 1) houdende verkoop van tricht aan SNEEK, 25 September. Van 15 tot en met 19 dezer zijn in deze provincie 76 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4023. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 18 September Heden middag ten vijf uur is de commissie van de tweede kamer der staten-ge neraal, belast met het aanbeiden aan den ko- ning van de lijst der drie kandidaten voor het voorzitterschap dier vergadering gedurende de tegenwoordige zitting bij Z. AI. toegelaten en heeft zij de haar opgedragene taak volbragt. Men verneemtdat Z. M. tot voorzitter der kamer benoemd heeft den eersten kandidaat den heer mr. J. K. baron van Golstein die vroeger bij herhaling met die betrekking werd vereerd. De voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal mr. J. A. Philipse heeft de hem opgedragene betrekking met eene rede aan vaard waarin hij o. a. zeide Wij gaan een belangrijk tijdperk tege moet, Mijne Heeren Van de laatste zitting is door bijzondere omstandigheden veel onaf gedaan gelaten. Vele en daaronder zeer be langrijke ontwerpen van wet zullen nu, met onafgedaan geblevene aan de overweging der staten-generaal worden onderworpen. Ook voor ons, Alijne Heeren! kunnen daaruit ge- wigtige werkzaamheden voortvloeijen. Grij pen wij dan allen te zamen met moed onze taak weder op verligten wij ons die door onderlinge welwillendheid en toegevendheid en moge God ook ons werk met Zijnen dier baren zegen bekroonen en daarvan heil voor Koning en Vaderland het gevolg zijn.” De voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal mr. J. K. baron van Gol stein heeft zijne betrekking aanvaard met eene rede, waarvan het slot aldus luidt: Laten wij slechts onvermoeid voortgaan in onze pogingen tot verzekering der getrou we uitvoering van de voorschriften der grond- wet en tot bevordering van het algemeen be lang, en wij mogen ons verzekerd houden, dat het welslagen derzelve niet achterwege zal blijven. Eén toch is het doel, naar welks verwe zenlijking wij streven de inzigten mogen zijn over daartoe geleiden kunnen. geluk der natie te bevorderen magtiging tot onderbandschen perceelen rijks-gronden te Maas- P. Regout, fabrijkant aldaar; 2) tot regeling der bestemming van het fonds van den hoogen raad van adel 5) tot wijziging van de regten op den in- daan bleef 3) tot aflossing van de directie der haven van Texel 6) tot verhooging van l der staatsbegrooting van 1856 (bijdragen voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van de Drentsche hoofdvaart te Assen met de haven te Groningen); 7) negen ontwerpen van wet tot naturali satie van J. van Hees en acht anderen 8) tot opheffing der w’aarborg- en afkoop- kosten van den gewezen Zuidplas in Schie- land 9) betrekkelijk de vijfjarige verjaring der coupons van certificaten der werkelijke schuld. In de zitting van de 2de kamer der sta ten-generaal van 22 dezer is door den minis ter van financiën de begrooting voor 1857 in gediend, bedragende 72'/, millioen gulden. Het overschot van de dienst van 1835 bedraagt 15 millioen gulden. Wets-ontwerpen zullen worden aangeboden tot opvoering van de op centen op het gedistilleerd, en tot vrijdom van belasting voor de brandstoffen en de bieren en azij oen. Naar wij vernemen zegt de Arnh. Cou rant is het budget van het departement van marine op een aanzienlijk lager eindcijfer ge- bragt dan dat van het vorige jaar. Zijn wij goed onderrigtdan zou het verschil eenige tonnen gouds bedragen. Men verzekert, dat de minister van ma rine het voornemen heeft, om aan’s rijks werf te Hellevoetsluis eene industrieschool op te rig- ten voor jonge werklieden. De N.-Brabander wil met zekerheid we ten dat de heer L. Beerenbroek bepaaldelijk bedankt heeft voor de betrekking van com missaris des konings in Noord-Braband. Bij gelegenheid van het kroonings feest te Aloskou heeft het Z. AI. den keizer aller Russen behaagd aan de heeren van bet ge volg van Z. K. H. prins Frederik der Neder landen de volgende onderscheidingen toe te kennen: het grootkruis der orde van St. Sta nislas aan den schout-bij-nacht ’t Hoofd de St. Wladimir-orde5de kl., aan den ko lonel graaf van der Duyn van Maasdam de St. Stanislas-orde 2de kl. aan den heer le luitenant jhr. von Goedecke de kroon van St. Anna-orde, 2de kl. aan den hofraad van Otterloo en de St. Stanislas-orde, 2de kl., aan den heer Visser. Aangebragt te Scheveningen op 15 dezer: door de pink de Jongste Wees stuurman A. Ba) reeders A. Vrolijk en Co., 40,000 stuks steurharing verkocht voor ƒ51 de duizend; door de pink Kisschersiooning stuurman W. Verhey reeder A. de Mos, 15,000 stuks steur haring en 15 ton pekelharing door de pink het Avontuur, stuurman A. Dijkhuizen, reeder P. de Jager 15,000 stuks steurharing en 25 ton pekelharing; de steurharing van beide ver kocht voor ƒ48 de duizend, de pekelharing voor ƒ22 de ton. Tusschen vrijdag en zaturdag nacht jl. is er te Mook bij Nijmegen door een klein hetwelk in de groote ramen in de R. K. kerk ingebroken. yr Vu COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1