NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 79. 11 1 WOENSDAG den 1 October. •j 11de Jaargang. I 4 e t u ^e~ l 1 I 1 - De SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. lis l nationale raad van Neufchatel heeft n’ 8 e her u n 1 1 i nd ou ns :al én an toC oi ler es. ill 00 'lts 16. 16 •en tar •ne LH- ’.ar ds A. in ol iën •ne se- ur an ne !ii. en de a- en de •Ik de ti en u- K 3 B COURANT. te •an ei- §e- bij ?5’ ft. in 'een \en OO 'te en zijn ontslag Volgens Weener bladen zal ook deel zijner vloot, tot bescher- onderdanen, met de naar de wateren der Aan het Weener ka gelijk voornemen toegeschre- dien telkens in openbare stokken te herhalen. Hij verklaart, dat er bij dit kabinet geene ge dachte bestaatom een haarbreed van de grondwet af te wijken. Zal dit kabinet nu bij magte zijn, zijne taak te volbrengen, en in staat zijn, den koning en het vaderland te dienen dat zal in vele opzigten afhangen van de kamer en van de medewerking en on dersteuning, die het hier zal ondervinden. Dit meent hij er te moeten bijvoegen het ministerie zal kracht toonen, krachtig werken, niet alleen eene krachtdie uit zichzelve voortspruit, maar eene, die op hoogere kracht steunt." Z. Exc. de minister van financiën heeft in de 2de kamer, bij het overbrengen der staats- begrooting voor 1857, belangrijke mededeelin- gen gedaan over den geldelijken toestand des lands. In het jaar 1855 zijn niet minder dan j 24,400,000 uit de opbrengst der Overzeesche bezittingen in ’s rijks schatkist gevloeid. Het voordeelige slot van dat jaar kan voorloopig op J 15,400,000 worden gesteld. Daarvan zijn reeds 8 mill, tot amortisatie gebruikt. Thans wordt voorgesteld, nog 5 mill, tot hetzelfde einde aan te wijzen. Ook dit jaar belooft een aanzien lijk batig saldo, vermits de bijdragen uit de Overzeesche bezittingen de som van 15*/2 mill, belangrijk zullen overtreffen. De begrootin- gen van uitgaven bedragen slechts ƒ72,740,458 zijnde ƒ686,810 minder dan de oorspronkelij ke begrootingen voor het loopende dienstjaar. Deze zeer gunstige uitkomst is hoofdzakelijk verkregen door schulddelging, waardoor aan renten ƒ655,665 minder is uitgetrokken voor 1857 dan voor 1856. Door voortgezette schuld delging is sedert 1850 nagenoeg ƒ2,500,000 aan renten bespaard. De middelen worden wat belastingen en aantal opcenten betreft, volkomen gelijkgesteld aan die van het loopende jaar. De geheele opbrengst der middelen wordt geraamd op ƒ72,784,421. Bij de regering bestaat het voornemen eene herziening der kiesdistricten in te die nen waarbij het getal leden der tweede ka mer op 71 wordt gebragt. In den Echo Universel leest men Men schrijft ons uit Londen dat onze gevolraag- tigde minister bij het hof van Engeland uit s Gravenhage last heeft ontvangen, om al- i daar openingen te doen ter zake van een hu welijk tussehen den prins van Oranje en ee ne der prinsessen dochter van koningin Vic toria. Men brengt met dit plan in verband den onlangs door den kroonprins gedanen logt. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 25 Sep tember: Door den gemeenteraad alhier is, in zijne vergadering van heden besloten, om aan de poli-cie-bedienden voor dit jaar, de navolgende gratificatiën toe te kennen, te we ten aan die der 1ste klasse te zamen ƒ200, of ieder ƒ50, en aan die der 2de klasse 210, of ieder 70. De onderwijzer S.uit de nabijheid van Oldenzaal, heeft zich opgehangen. Hij had eerst met zijne vrouw het ontbijt gebruikt en zich toen naar het schoolgebouw begeven. De leerlingen, daar komende, vonden hunnen leermeester hangende, en meenden, dat hij met ben spelen wilde; bij was echter slechts een lijk. Men meldt uit Groningen d. d. 24 Sept.: Op de tentoonstelling van landbouw-werktui- net kan niet meer terug wenschen wat ac tueel niet meer bestaat of bestaan kan. Hij heeft alzoo de rigting gekenmerkt die het ministerie wenscht te volgen. In hoeverre het op ondersteuning zal mo gen rekenen zal later moeten blijken. Hij weet het, woorden van meuschen worden niet genoegzaam geacht, -om wantrouwen weg te nemen. Dit ministerie, moet hij toch zeg gen is zoo ver verwijderd van de ontwer pen die men veronderstelt dat juist de groote gehechtheid aan onze grondwettige in stellingen, juist de groote eerbied, die het daarvoor heeft, het heeft doen onthouden, om daarvan in openbare stukken te doen blij ken. Als door mannen van eer de eed wordt afgelegd van de grondwet te zullen handha ven, dan mag men in Nederland aan dien eed geloof hechten zonder dat het noodig zij SN EEK50 September. Van 20 tot en met 26 dezer zijn in deze provincie 67 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4092. Bij besluit van 25 Sept, jl., beeft Z. M. de koning goedgevonden tot Zijnen commissaris in de provincie Noord-Brabant te benoemen jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein regter in de arrond. regtbank te Amersfoort. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 26 September: In de heden gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal is de beraadslaging over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede voortgezet en ten einde gebragt. Paragraaf 6 (onderwijs) is ee- nigzins gewijzigd wat den vorm betreft, doch de hoofdgedachte is behouden gebleven. De regering heeft daarin berust, en daarna is de paragraaf aangenomen met 60 tegen 6 stem men. Paragraaf 7 is aangenomen met 61 te gen 5 stemmen en het geheele adres is aan genomen met 57 tegen 9 stemmen. (Tegen: de heeren Groen van Prinsterer Kien Van Rhede van Outshoorn Van ForeestVan Lijnden, Mackay, Elout van Soeterwoude de Brauw en Hoffman. De uitslag van de beraadslaging over het adres van antwoord der tweede kamer heeft algemeen genoegen gegeven. Dit adres is in vele opzigten verbeterd, zoo in den aanhef, op voorstel van den heer Rochussen als door de verzachting van 6 en de toelichting daarvan door den heer Bosscha, met welke de regering genoegen heeft genomen. Hierdoor is de spanning tussehen de regering en de tweede kamer uit den weg'geruimd die velen met onrust vervulde, vermits het aftreden van het kabinet evenmin als eene ontbinding der kamer wenschelijk werd geacht. Aan de rede van den minister van jus titie (den heer Van der Brugghen)gehouden in de 2de kamer der staten-generaal, bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede, ontleenen wij het volgende: «De reden daarvan (nl. de aftreding van het vorig en de optreding van het tegenwoordig ministerie) was geheel gelegen in de kwestie van het onderwijs en in den wensch des Konings om alzoo te beproeven, aan de gemoedsbezwaren van velen tegemoet tc komen. De tegenwoordi ge raadslieden der kroon hebben zich bereid verklaard mede te werken om te onderzoe ken of het mogelijk zijn zal den wensch des konings te verwezenlijken. Die mogelijkheid wordt geacht aanwezig te zijn. »Wat nu aangaat de politieke rigting van het kabinet, er wordt geene geheel splinternieuwe politiek door hetzelve bedoeld. De gedachte des konings was een denkbeeld van verzoening, om zoo mogelijk bestaande bezwaren op te hef fen. De politiek van het kabinet moet dus ge heel in verband beschouwd worden met den wensch des konings. Dit kabinet behoort, krachtens zijn’ oorsprong en wording te vol gen eene lijn van verzoenende staatkunde niet in den zin van transactie en accoraodatie maar in den geest van eene staatkunde die vermag wonden te heelen redenen van tweespalt op te beffen. Het wil dat doel bereiken door zich te stellen op den grond en op het terrein van de erkentenis vau actuele waarheden. Het meent, dat er alleen overeenstemming kan bestaan door de feiten aan te nemen zoo als die aanwezig zijn den werkelijken toestand der feiten te beschouwen. Die politiek kan krachtig zijn door de erkenning van ware be staande toestanden. Het kabinet verlangt dus niet te zijn exclusief, want juist het exclu- sivismus zou in strijd zijn met het stelsel van verzoening. Het beoogt geene aansluiting aan politieke partijen, maar het wil zich zelf bo ven de partijen stellen. Het wenscht allen te doen zamenwerken in het goede en ware, om alzoo hét ware heil van het vaderland te bevorderen. Die politiek kan dus niet zijn reactionnairzij zou dan strijden met eigene beginselen, met eigen oorsprong, diegegroud- vest is op de erkenning van de waarheid en van de actualiteit der toestanden. Het kabi- gen en van veedezer dagen te Zuidbroek met goed gevolg gehouden waren voorwer pen van dien aard in groote verscheidenheid aanwezig, die in geene geringe mate de be langstelling van een talrijk publiek tot zich trokken. Op den laatsten dag zijn er nog drie geschenken van Z. M. den koning aan gekomen namelijk een Colemans verzet-egge; eene karn volgens het stelsel van Stiernwaid en een handpoter van le Docte; hetgeen we der onder velen getuigt van Zr. Ms. wensch om den vaderlandschen landbouw te bevorde ren. Te St. Jans-Geest (Belgie) heeft de bur gemeester bet ongeluk gehad, op de jagt een’ grijsaard doodelijk te treffen. De wanhopige dader heeft, nadat hij afscheid van zijne vrouw had genomen zich ter beschikking van den procureur des konings gesteld. De omstandig heden zijn echter van dien aard, dat men de hoop koestert den geachten man eerlang in zijnen werkkring terug te zien keeren. Men heeft onlangs gemeld, dat een Isra ëlitische vleeschhouwer van 109 jaren de oud ste mensch in geheel Hongarije is. Nu wordt berigt, dat te Groot-Waradin eene vrouw leeft, die nog meer jaren telt. Zij is eene Walachijsche van oorsprong, telt volle 122 jaren en gevoelt zich nog zeer gezondheeft nog haar gezigt en alle tanden en is goed van gangofschoon haar ligchaam zoo droog als eene mumie is. Naar men verneemt, heeft de Napoli- taansche gezant bij het Oostenrijksche hof, vorst Petrulla om zijn ontslag naar Napels geschreven. Sardinië een ming der Sardinische Anglo-Fransche vloot Beide Siciliën zenden, binet wordt een ven. met eenparige stemmen besloten te verklaren dat de republikeinen van Neufchatel zich je gens het vaderland verdienstelijk hebben ge maakt. De bondsregering zal voortgaan, hare aangenomene gedragslijn van onzijdigheid te volgen. In vele oorden van Italië wordt eene wet telijke tegenkanting tegen het Oostenrijksche gouvernement merkbaar. De bevolking van Ancona bedient zich daartoe van een daartoe zeer eigenaardig middel wat wel de mede- deeling verdient. Een aanmerkelijk gedeelte daarvan namelijk onthoudt zich thans van het gebuik van wijn ten einde de opbrengst der stedelijke middelen te verminderen en zoo doende het sledelijk bestuur buiten staat te stellen om de kosten van de inlegering der Oostenrijksche troepen nog langer te dragen, De Neue Preuss. Zeitung berigtdat 7 volgens een brief uit Petersburg aan het dag blad Czaseerlang de Gregoriaanscbe tijdre kening (N. S.) in Rusland zal worden inge voerd, daar zij in het gewone verkeer toch reeds bestendig in gebruik is.” De keizer en de keizerin zullen blijkens berigt uit Moskou van den 15, den 29 naar Kiew vertrekken om na in deze Russische kweekplaats des Christendoms eene godsdienst oefening te hebben bijgewoond, over War schau naar Petersburg terug te keeren. Een dag na den intogt des keizers van Rusland te Moskou, werd er op het uitgestrekte veld voor het lustkasteel Prelowski eene groote parade gehouden en wel door 75 bataljons infanterie, 84 eskadrons kavalerie en 15 6 stuk ken geschut, bediend door veld-en rijdende artil leristen. Over deze ontzettende raagt, waarvan geen man in den jongsten oorlog dienst deed hield keizer Alexander, vergezeld van Euro pa’s vertegenwoordigers eene revue ook de keizerin de grootvorstinnen en andere aan zienlijke personen hadden zich, om dat schouw spel te genietenop eene tribune geplaatst. De troepen marcheerden snelmaar toch zeer gelijkmatig, en de kavalerie-attaquena de parade uitgevoerd is door meest alle buiten- landsche bladen besproken. Men verbeelde zich 84 escadrons, dat is 95,000 paarden, ne vens elkander geplaatst, eene charge maken-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1