I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. WOENSDAG I I den 8 October. in 1 I l 1 I j J SNEEKER t, ia {Hierbij wordt ie 3F n t s j BINNEN- EN BUITENLAND. n lerij worden vastgesleld. berigt uit r 1 nt de de u- n t, a. de e q de commiezen der 5e en ƒ500 ’sjaars, i I {Hierbij wordt een Bijblad in gr. Svo gra tis aan de geabonneerden oerzondenbehelzen de Algemeene Politie-Verordeniug voor de gemeente Sneek.) KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, voldoende aan het besluit van den Heer Commissaris des Konings van den -16 September 1856, 2de Afd. do. 1589 (Prov. Blad no. 114, maken door deze aan de hierbij belanghebbenden bekend dat de inspectie over de verlofgangers der Nationale Militie dit jaar zal worden gehouden op Maandag den 15 Oc tober ek. ’s morgens 10 uur vóór het Gemeen tehuis alhier. Dat ter inspectie zullen moeten verschijnen: 1) De miliciens der liglingen van 1852 en 1835, met uitzondering van de zoodanigen, die, krachtens Koninklijk besluit van Tl Junij jl. no. 62, aan de wapenoefeningen in de loo- pende maand zullen hebben deelgenomen. 2) Al de miliciens der ligting van 1854 die één jaar onder de wapenen zijn geweest en zich sedert 1 April jl. met verlof bevinden dus niet de zoodanigen dier ligting, welke, in 183a opgetreden zijnde tot aanvulling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt en alzoo langer dan één jaar in werkelijke dienst zijn geweest. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor- den afgekoudigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 26 September 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIT»A. He Secretaris ilAGA. aan de directie stel gedaan binnen eene wordenen zelve de brug sluit mag aankomen, en kan geraken. Ook beveelt die brug zich aan door mindere kostbaarheid waartegen echter de uitvinder eene vergoeding ten zijnen faveure verlangt, wanneer zijn plan de goedkeuring der directie mogt verwerven. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 5 October: Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht het blij ontzet onzer stad op 5 Octo ber 1574 een dag, welks jaarlijksche gedach tenisviering sedert dien tijd als tot een onver gankelijk gedenkteeken dient van den bangen strijd voor het kostelijkste goed de vrijheid van den menschelijken geest. Men meldt uit Alkmaar d. d. 2 Oct. Gisteren nacht heeft zich eene reeds bejaarde schippers-weduwe op eene wreedaardige wijze van het leven beroofd waarvan naar zekere geruchten een overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak schijnt te zijn. De Arnh. Cour, bevat een KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter alge meene kennis, dat de op heden afgekondigde Algemeene Policie-Verordening voor de ge meente Sneek gedurende drie maanden op de Secretarie der gemeente voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling van 50 cents voor een’ elk verkrijgbaar is. Sneek den 8 October 1856. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HAGA. SNEEK 7 Oct. Van 27 Sept, tot en met 5 dezer zijn in deze provincie 94 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4186. Aan de commissie van de tweede kamer der staten-generaal welke aan Z. M. den koning het adres in antwoord op de troon rede heeft aangeboden, is door Z. M. geant woord Mijne Heeren Het adres, Mij door U aangeboden be vat betuigingen van liefde en gehechtheid aan Mij en Mijn Huis. Ik ontvang die met genoegen. Het is door de kamer te regt begrepen dat de grondwet door Mij en Mijne regering met vastheid zal woorden gehandhaafd. Van alle voorstellen, die Ik Haar ter overw’eging geef, is het geluk van Mijn dierbaar volk het doel. Dat doel zal vooral met diepen ernst wror- den beoogd in de regeling der zoo teedere aan gelegenheid van het onderw’ijs.” Bij koninklijk besluit van 50 Sept. 1836, no. 52, houdende magtiging tot het uilschrij- ven der 251ste staatsloterij is tevens art. 5 van bet koninklijk besluit van 6 Januarij 1851 {Staatsblad no. 2) gewijzigd, in dien zin dat reeds dadelijk bij het uitschrijven der loterij ook de prijzen der loten en ge deelten daarvan voor de tw’eede en volgende weken der vijfde klasse bij het plan der lo- ’s Hertogenbosch volgens hetwelk aldaar door de maréchaussees is gearresteerd een der groot ste boosdoeners van den omtrek, die op ver schillende wijzen diefstallen gepleegd heeft, brandbrieven heeft gelegd enz., en die dan ook bij de gevangenneming in het bezit was van eene aanzienlijke geldsom en van velerlei moordtuigen. In eene particuliere correspondentie uit Brussel aan de Amst. Cour, leest men o. a. het volgende Tot dus verre schijnt de veldtogt der bis schoppen tegen het wereldlijk onderwijs niet gelukkig te zijn hij heeft geen ander resul taat, dan dat die heeren hoe langer hoe meer impopulair worden zelfs onder een zeer groot aantal lieden, die in gemoede aan de godsdienst gehecht zijn. Ten dien opzigte zeide mij dezer dagen eene zeer godvruchtige dame, wier zonen op de Brusselsche hoogeschool studeren, lagchen- det Zie nu is dus onze geheele familie voor altijd verdoemd; op mijn woord, ik heb nooit gedacht, dat de kerkelijke banbliksem zoo ge makkelijk te verdragen is, Want wij bevinden ons allen bij voortduring zoo wel als te voren.” Jammer dat niet al onze huismoeders dezelfde filosofie aan den den dag leggen; velen toch on der haar ken ik die van haren door den biechtvader behendig tot bereiking van hun oogmerk aangewenden invloed gebruik ma ken om hare kinderen de door de bisschop pen veroordeelde universileiten te doen verla ten. Zoo weten dus deze dienaren van den God des vredes niet anders dan tweedragt te zaaijen in de huisgezinnen. Met genoegen geef ik u kennis van de uit gave van een boekwerk, dat op nieuw een bewijs levert van de weder ontwaakte strek king tot verbroedering tusschen de Nederland- sche en de Belgische jeugd. Te Gent name lijk ziet een boekje het licht, getiteldNoord en Zuid-academische mengelingen door het taal minnend studenten-genootschap 't Zal wel gaeri'waarin bijdragen voorkomen van stu denten te Utrecht en Leyden en van jeugdige letterkundigen te Amsterdam Rotterdam enz. In al de stukken, die deze verzameling bevat, is de Hollandsche spelling aangenomen en het schijnt zeker, dat dit voorbeeld ten laat ste door al onze letterkundigen zal worden gevolgd. Sedert jl. dingsdag wordt hier bijna van niets anders gesproken dan van een’ diefstal van 50 a 60,000 fr. aan edelgesteenten ge pleegd bij een’ zilversmid in de rue de la Ma deleine de volkrijkste straat onzer stad. Het kostbaarste der gestolene voorwerpen is eene diamanten rivière ter waarde van 20,000 fr. De met inkilmmipg en verbreking van glasrui ten volbragle inbraak verraadt eene meer dan gewone stoutmoedigheiden geeft aanleiding tot klagten tegen de policie, die zich nooit bevindt waar men haar noodig heeft.” lu Wurtemburg bestaat eene partij on der de Lutherschen, de nieuw-orthodoxe ge naamd, die zich onderscheidt door onver draagzaamheid. Een barer leeraren heeft de zer dagen eene brochure uitgegeven waarin hij de Luthersche kerk de alleen ware kerk en allen die niet Luthersch zijn ketters en scheurmakers noemt; zoodat volgens hem de Gustaaf-Adolf-vereenigingdie ook niet-Lu- therschenen bijgevolg ketters en scheur makers ondersteunt, zich aan zonde schul dig maakt; zoodat, al verder, het lidmaat schap der genoemde vereeniging zonde is voor de Lutherschen. De koning van Pruissen is den 28 Sept, te Trier aangekomen en er met plegtigheid ontvangen. Hij kwam de op zijn bevel geheel herbouwde Konstantijnsche basilica alsProtes- tantsche kerk inwijden de prins van Pruis sen en prins Hendrik der Nederlanden waren uit Luxemburg gekomen om Z. M. den ko ning te verwelkomen. De nieuwe kerk heet de kerk des Verlossers. Buiten de poort van Keulen werd in de vorige week een man aan eene boom opgehan gen gevonden. Het ligchaam was reeds koud. Men sneed hem af, legde hem op den grond, en gaf er de policie kennis van. Deze gebood, het lijk te vervoeren, en toen, na vrij gerui- j In de zitting der tw’eede kamer van den i 5 dezer zijn al de aan de orde gestelde wets- ontw’erpen aangenomen daaronder ook dat tot aankoop en amortisatie van schuld en dat, waarbij de begrooting voor 1853 verhoogd wordt met eene bijdrage voor den aanleg van een kanaal tusschen Assen en Groningen van ƒ200,000, dit laatste met 52 tegen 21 stem men. Daar de afdeelingen van de tw’eede kamer der staten-generaal eerstdaags met het onder zoek van de ontwerpen van wet, uilmakende de staatsbegrooting voor den jare 1857 aan vangen, zoo verwacht men, dat de kamer voor eerst niet dikwerf openbare zittingen zal hou den. De heer Duymaer van Twistond-goti- verneur-generaa! van Neérlandsch-Indië is na vier maanden onderweg te zijn geweest, op den 2 dezer in de residentie aangekomen en bij Z. M. den koning in een bijzonder ge hoor ontvangen. Z. Exc. is door Z. M. be noemd tot ridder grootkruis der orde van de Eikenkroon. Dienzelfden avond heeft de heer Van Twist zich naar Deventer begeven van waar hij echter spoedig wordt terug verwacht. Z. M. de koning is op den 5 dezer met eenen bijzonderen trein uit de residentie naar het Loo vertrokken. Z. M. werd vergezeld door Hd. adjudant, den heer Mansfeld den ordonnans-officier Van Tuyll en den professor Everard. Naar men verneemt, is door Z. M. den koning benoemd tot precureur-generaal in de West-Indië de heer mr. J. W. Gefken, thans advocaat-generaal bij het provinciaal geregts- hof in Zuid Holland. De minister van justitie is voornemens, om het gebruik der hulpmaréchaussée voor de algemeene of rijkspolicie te staken en deze door uitbreiding der gewone hulpmiddelen, de rijks- veldw’achlersdienstwaar daartoe de behoefte zich zal voordoen te doen vervangen. Men verwacht eerlang eene w’ets voord ragt tot herziening der wet betrekkelijk de jagt en visscherij die voornamelijk vereenvoudiging en besparing van geregtskosten zal op het oog hebben. Men verneemt, dat Z. K. H. de prins van Oranje, gedurende zijn verblijf te Stuttgart, door den koning van Wurtemberg tot groot kruis van de orde der Wurtembergsche kroou is benoemd. In de afgeloopene maand September zijn langs den Hollandschen spoorweg vervoerd 115,164 reizigers; opbrengst van reizigers ƒ92,521 en van goederen ƒ15,452.66 te za- men ƒ107,755.66. Langs den Rijnspoorweg zijn in de maand September vervoerd 78,127 reizigers; opbrengst van reizigers110,884.42'/,, en van goederen ƒ23,025.25, te zamen 153.954 67'/,. De bezoldiging van en 4e klasse is van ƒ560 tol ƒ420 en ƒ560 verhoogd. Een Amsterdamsch horologiemaker heeft Je van den Rijnspoorw’eg een voor- om het model van eene brug die minuut kan geopend en gesloten op eene wijze, dat de locomotief van welken kant die ook dat die niet uit de rails Ook beveelt die brug zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1