NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEIC. 1856. No. 83. den 15 October. WOENSDAG r, it title Jaargang» BMliiitOiiliw SNEEKER its van BINNEN- EN BUITENLAND. ’2 dito be- dito groote vail on- id log n tar in la mel gel uit ant a/i- ra* nut dar het or* on* is se* Ing no* >“6 >2 sal d- □- iO 15 J ?n r- fi at er 1- en er on id en n. le ïq e- id rt ia t- ’s 0, art. 14 begrooling zonder v ƒ446,800, werktuig oord aan mede aan zich in xUftG'uiiu WETHOUDERS van te weten dat van met Zaturdag den 18 van 9 tot des ter Stads Secretarie voor verkrijgbaar zullen zijn voor het dienst- van het door den bovendien, voor betreft tegen betaalde belasting; ^55 de orde konden herstellen, vlugt tot brandspuiten om massa te ontwarren. it 16. Daar noch de policie noch de gendarme» nam men zijne toe-> deze menschen-* Toen de keizer ver scheen had het geheel het voorkomen een slagveld. De keizer moet een gestreng derzoek in deze zaak bevolen hebben. 10 Aug. In den nacht op den 12den Junij jongstleden groot gedeelte der bevolking BATAVIA, den II den i werd door een van Loemar (fVester-Afdueling van Borneo) ons daar gelegen detachement, bestaande wit 50 onderofficieren en manschappen, onder be vel van den Isten luit, der iuf. W. Mekern, verraderlijk aangevallen waardoor men bet verlies van dezen verdienstelijken officier te betreuren heeft. Op het alarm der schildwacht, die de Chinezen het eerst ontdekt had was in een oogenblik alles binnen het kampement op de been. Naauwelijks had luit. Mekern zijn huis verlaten ten einde zijne manschappen te regelen, of hij stortte, door een klewang- houw aan den hals getroffen dood ter aarde; terwijl de bereids binnen gedrongen Chinezen brandend hout in de kazerne en de woning van den luit. Mekern wierpen zoodat deze gebouwen in een oogenblik iu volle vlam ston den. Een Europeesch korporaal, die den brand wilde stuiten werd doodelijk verwond. De Europesche serjant Bos die op het hooren van alarm dadelijk de schildwacht ter hulp was gekomen en daar een Chinees neèrhieuw, ver zamelde daarop de manschappen om zich en schaarde zich met hen in het midden van het kampement. Het gelukte hun den vijand na eene hevige worsteling terug te drijven waar bij zij nog een paar dooden en gekwetsten kre gen. De vijand had intusschen ook de bazaar in brand gestoken en onderhield uit de verte tot het aanbreken van den dag een hevig vuur op de onzen waarna hij terugtrok. Iu den morgen van den 12 Junij vond men gelegen- KENNISGEKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat t vootloopig is vastgesteld het aanvullings-ko- hier van de belasting op de, binnen de ge meente Sneekgehouden wordende Honden, over den jare 1856, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4 Julij 1855, no. 26, en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen, ter Secretarie dezer ge meente voor een’ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 15 October 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris IIAISA. KEN NIS GE KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat door hen voorloopig is vastgesteld het aan - vullings-kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over den jare 1856; dat dit kohier betreft de ingezetenen, die in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaarsch kohier in de gemeente zijn komen wonen; en dat het van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 15 October 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAGA. KENNISGEK ING. BURGEMEESTER en de Stad SNEEK doen Maandag den 15 tot en dezer maand, des voormiddags namiddags 1 uur, de belanghebbenden de ingevulde Patentbladen jaar 1856/7, tegen overgave ontvanger afgegeven recu en zoo veel de drankverkoopers vertoon der kwitantie van zullende na dien tijd de onafgehaalde paten ten door den deurwaarder der rijksbelastin- gen tegen betaling van 10 cents, aan de hui zen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek den 11 October 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris JIAGA. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 15 dezer, is het wets-ont- werp tot onteigening van perceelen ten behoeve van het Dokkumer Grootdiep met algemeene stemmen, zonder beraadslaging, aangenomen. Z. Exc. de minister van marine heeft aan de tweede kamer eene wijziging voorgesteld van art. 14 van het achtste hoofdstuk der staats- en heeft daarbij voorgedragen, om erhooging van hel cijfer, bedragende een gemetseld droog dokmet slopm- en verdere aanhoorigheden, te Willems- het Nieuwe Diep te stichten, en daar- eene dringende behoefte te voldoen, die het volgende jaar nog meer zal doen gevoelen wanneer er meer schroef-fregatteb te water zullen zijn gebragt. Voor de voltooijing van het vaste drooge dok wordt eene tijdruimte van drie jaren ge steld. De kosten worden op y‘958,000 ge raamd, waarvan y905,000 op de begrooting van 1857 worden gebragt. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 October: Namens Z. M. den koning zijn he den door de heeren Falck thesaurier des ko- inings; Delprat rijks-advocaat en Camp, architect des konings, in de Willemskerk ter beschikking van heeren kerkvoogden der Neder- duitsche Herv. gemeente gesteld de geschenken des konings ten gebruike in genoemde kerk. Zij bestaan in een’ fraai bewerkten predikstoel en voorlezersbank in een zilveren doopbekken, in twee zilveren schenkkannen vier dito be kers twee dito offerbussen een schotel twee dito kleinere schotels en tafel goed alles ten gebruike bij het H. Avond maal. Op ’skonings last zijn de volgende Bij belplaatsen op bet zilver gegraveerd. Op het doopbekken Hen doopende in den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes Matth. XXXVIII: 19. Op den grooten scho- Het brood Gods is Hijdie uit den He~ die der wereld het leven Op de kleineren Chris- zonden, 1 Cor. XV: Doet dit tot Mijne op hen te wreken ontstak een bos stroo en slak daarmede het rieten dak in brand. Het viel buiten het bereik zijner krachten, omt een daarbij slapend kind van 6 jaren uit de vt’ieg te halen en waren de buren niet toe gesneld dit wicht zou eene prooi der vlam men geworden zijn, even als de woning zelve en door welke nog een twintigtal ahdere did op kleine afstanden van elkander stonden groot gevaar liepen. De jonge brandstichter, die in verstand boven zijne jafen is ontwik keld is veroordeeld tol 10 jaren gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam. Men meldt uit Oislerwijk d. d. 7 Oct. Een werkman op de fabrijk van de heereil Hollemans, bezig zijnde met bet smeeren der machinerie geraakte met zijne beide armetl tusschen de trommels, met dat ongelukkig ge volg dat een arm is afgezet moeten wordert en de andere geheel verminkt is. Men vreest voor zijn leven, De ongelukkige is de kost winner zijner moeder. Ten aanzien van den rensachtigen maal-1 tijd, in de vorige maand door keizer Alexan der aan zijn volk gegeven, verneemt men thans, dat dezelve niet zonder ongelukken is afge- loopen. Het volk had reeds van ’s morgens 5 ure voor de barrières gewacht en de voor hetzelve aangerigte tafels met spijzen met open mond aangestaard. Toen de genetaal-policie- meesler om 11 ure het teeken gaf, om de barrières te openen, was het gedrang verschrik kelijk. De menigte wierp zich op de tafels, als of er eene vesting moest bestormd worden. Geene menschelijke magt kon het volk terug houden; gebradene geregten en gebakken, flesschen met brandewijn en andere dranken, stoelen en banken vlogen door elkander elk greep wat hij kon magtig worden. Honder den stormden tegen de fonteinen die met wijn gevuld waren, om een’ dronk magtig te worden. De stellen, op welke de wijn-te- servoirs gesteld waren, konden den aandrang niet weerstaan, stortten ineen, en begroe ven de bestormers onder hunne balken en planken. Bij dit instorten werden vele men schen verpletterd of gewond. Velen waren door het gedrang vertrapt. Meer dan 10 wa gens hebben dooden en gewonden naar de hospitalen gebragt. SNEEK., 14 October. 10 dezer zijn in deze provincie 109 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt 1 1 1 1 1 getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4295. In de openbare godsdiensl-oefening der Hervormde gemeente te dezer stede, op jl. zondag avondgedacht haar oudste leeraar de weleerw. zeer gel. heer ds. D. A. de Groot, op eene plegtige en treffende wijze, zijn 25jarig dienstwerk in haar midden, naar aanleiding van 2 Cor. 4:5 7. Hartelijk wen- schen wij gewis met velen dat zijn wel eerw. nog eenen geruimen lijd voor de ge meente en tevens voorde zijnen moge gespaard worden, en ook in zijne klimmende jaren bij voortduring die boogere hulpe en onder steuning tot zijn gewiglig en heilvol werk moge ondervinden die bij met dankbaarheid erkende tot hiertoe genoten te hebbenter wijl hij in den gedurigen en verderen op houw en bloei der kerk van Christus, voor zich zelven steeds de beste voldoening smake Onder meer andere blijken van hoogachting en toegenegenheid, ontving zijn weleerw. van den kerkeraad alsmede van heeren kerkvoog den en notabelen, ter dezer gelegenheid eenen kostbaren prachtbijbel op eenen keurigen les senaar ten geschenke. COURANT. tel mei nederdaalten geeft Joh. VI: 55. tus is gestorven voor onze 5. Op de schenkkannen gedachtenis, Luc. XXII: 19. Op twee bekers: Dit is Mijn bloed, hetwelk voor velen vergoten wordt tot vergeving der zonden, Matth. XXVI; 28. Op de twee overigen Kerkondigt den dood des Heeren totdat hij komt, 1 Cor, XI: 26. Op de offerbussen Koor zoo veel gij dit één van deze Mijne minste broeders gedaan hebt, zoo hebt gij dat Mij gedaan, Matth. XXV; 40. Men schrijft uil ’s Hage aan de Amsl. Cour. d. d. 10 October: Tot teregtwijzing voor zoo verre noodig van hetgeen in deze door de dagbladen is medegedeeld heb ik ge meend u het volgende te moeten berigten Ik verneem dat het rapport van de interna tionale commissie voor de doorgraving van de landengte van Suez thans zoover is afgewerkt, dat ik alle redenen heb om te gelooven dat Van den 4 tot en met j het weldra zal publiek gemaakt worden. De i heer Conrad is, als president der commissie, j belast dat rapport naar Egypte over tebren- bedragende daardoor het gezamenlijk i gen en tot dat einde bereids derwaarts ver trokken. De heer Conrad wordt vergezeld door den ingenieur Schneitter, terwijl ook een Zr. j Ms. ordonuans-officiereu de baron Taets van Amerongen deze reis zal mede maken in dien ik het wel heb wat den laatstgenoem den betreft, zonder officieel karakter.” Onlangs is gemeld, dat op het eiland Ma dera eenige Maleijers met eene boot zijn aan gekomen, die men verdacht hield, het schip, waarop zij behoorden te hebben verlaten na de bemanning te hebben vermoord. Thans verneemt men met zekerheid dat zij behoord hebbende tot het schip Twenthekapitein Coop- mans, van Leeuwarden, dat schip hebben ver laten na hetzelve te hebben in brand gesto ken doch dat de bemanning nog gelukkig tij dig op een ander schip is gered geworden. In de afgeloopene week stond voor de arrondissemenls-regtbank te Middelburg te regt A. Baas, beschuldigd van brandstichting te Oost burg. Dit nog slechts 9jarige kind was door het armbestuur besteed bij een paar oppassen de lieden die hem naar hij ten onregte ver klaarde slecht zouden behandelen. Terwijl deze paar hun werk waren besloot hij zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1