NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 84. ZATURDAG anff* den 18 October. f ill 1 '"'lil i’ SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. I het opschrift Commissaris 7Ï1I ffpflrnirpn WihvIaii dnnr Leyden t armen Roe langer tijden zestienjarig beslaan nog altijd eene nuttige inrigting en wordt door I It on redelijk niet de deelneming, welke zij verdiende. Ook j I gen hebben droevig Nolke van een had het ongeluk van 6 dezer is be- hals ee n lint menaan halve duim lint midden zilveren penning, a van het rijks wapen, aan het opschrift Commissaris t I meen te werd aangeboden, gemeen verslag uitgebragt door ds. S. F. Hasselt, die daarop, naar aanleiding van 42: 66,7, Ik zal u geven tot een des volks" enz., de roeping der gemeente, in de Bijbelverspreiding ijverig, getrouw en steeds overvloediger bezig te zijn, en wat daar toe de gemeente en ieder lid ten sterkste drin gen moest, met klem van redenen, overtui gend voorstelde. Jammer, dat slechts een klein gedeelte der gemeente had getoond ba re roeping althans voor deze ure te beseffen maar die in hel huis des gebeds waren opge komen, hebben het gewis opgewekt en aange- moedigd verlaten en zijn versterkt geworden in hunne hoop dat het woord des Heeren niet ledig tot Hem wederkeeren zal en dal Zijne beloften eèns (mogl het spoedig zijn!) vervuld zullen worden en aan alle volken hel Evangelie van het gezegend koningrijk zal ver kondigd worden. Door de prov. commissie van onderwijs in Friesland zijn in hare jongste najaarsver- te weten 1) tot wijziging grooling voor 1885 2) tot regeling der zamenstelli.ng en bevoegd heid van den raad van state’ (in de jongste zitting onafgedaan gebleven) 5) 28 ontwerpen tot vereeniging van ge meen I en 4) en 5) twee ontwerpen tot aanvulling en wijziging der wellen op de militaire pensioe nen enz. bij de zee- en landmagt. Woensdag jl. had te dezer stede een ongeval plaats. De limmermansgezel Molenaar, bezig zijnde met het leggen den zolder op de tweede verdieping van nieuw gebouw, op den Singel alhier, naar beneden le storten uit het buitenland werden stemmen vernomen, die tot ondersteuning dringend noodigden waartoe dan ook gaarne de behulpzame hand bewijzen opleveren Des avonds werd het al- lijkraatige van dan cio Jes. i niet kan worden betaald terwijl anderen verbond uithoofde dat die hen boven stand om SMEEK, 17 October. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van 15 de zer zijn ingekomen verschillende koninklijke boodschappen ten geleide van even zoo vele wetsontwerpen met memorie» van toelichting, van hoofdstuk IV der be en vermo gen drukt, ongezind zullen blijven die te vol doen Dat de kadastrale huurwaarde, die sedert 1806 niet herzien is, eenen zeer gebrekkigen maatstaf oplevert daar alleen getroffen wor den de bewoners, terwijl de eigenaren van meerdere pandenalsmede dezulken die bui ten de gemeente wonen, ontheven zijn; Dat boven dit alles Leyden de gemeente niet is waar eene hoofdelijke omslag kan wor den toegepast Leyden heeft helaas een groot getal armen en geringen de burgerklasse gaal er boe langer zoo meer te niet door den druk van tijden en lasten die deze boven anderen treft terwijl de rijken en aanzienlijken wan neer zij zulke beduidende lasten moeten dra gen hunne uitgaven inkrimpen ten nadeele van den neringdoende en handwerksman, en ligtelijk er toe overgaan, de gemeente te ver laten bovendien zullen velen uit grootere huizen in kleinere, uit de laatslen op kamers en uit kamers van groote huizen naar die van kleinere gaan wonen Waardoor de stads en ook ’s rijks inkomsten aanmerkelijk zullen wol*-* den benadeeld. Het is om boven aangehaalde en vele an dere redenen dat de adressanten de vrijheid nemen (J Edel Achlb. dringend en ernstig te verzoeken die verordening in te trekken en buiten werking te stellen.” Hierna verzoeken adressanten de herstellij van vroegere heffingen in de gemeente en ee ne vrijwillige leening, terwijl zij in overwe ging geven eene heffing op schepen, die in- en uitvaren, en op rijtuigen, welke binnen komen of uitrijden. Op den 14 dezer is te Utrecht in bijna 60jarigen ouderdom overleden de heer P. P. Roorda van Eysinga, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw doctor {honoris causa) in de letteren aan de Leydsche boogeschool en lid van onderscheidene geleerde genoot schappen zoo binnen- als buitenlands. De heeren C. Conradi Van Schaick Nielson en J. Ellis te Paramaribo, hebben in de Surinaamsche Courcwit d. d. 2 Augustus jl. eene circulaire geplaatst, Waarin zij hun ne landgenooten bekend maken met een plan hetwelk reeds aanvankelijk ten uitvoer is ge legd om eene landbouwkundige school of Mettray te slichten ten einde er van deti lande uitbesteedde Protestanlscbe weezen en ar me kinderen van het mannelijk geslacht t0 plaatsen het noodige school- en godsdienst onderwijs te doen ontvangen en onder be kwame leidslieden op te voeden voor den land bouw aldaar en wel bepaald en hoofdzake lijk voor verbouw van inlandsche levensbe hoeften. Tot dat einde hebben zij bereids aangekocht de verlatene plantagie Lustrijk, in de Comme- wijue, waar de noodige vertimmeringen en oprigting van gebouwen plaats vinden om met Gods hulp lot stand te brengen, wat ver- eisebt W’ordt. Het plan heeft de goedkeuring en toejui ching des gouvernements mogen wegdragen dat als medestichter aan de vrije instelling erkend onder den naam van Protestantsch- Surinaanische Mettray, eene bijdrage van dui zend gulden heeft geschonken, terwijl Z. Exc. de gouverneur der kolonie, eene som van drie honderd gulden daarvoor beschikbaar heeft gesteld. De Köln. Zeit. bevat een klein, maar warm gesteld artikel over de aansluiting der Neder- landsche en Duitsche spoorwegen in welke omstandigheid het blad stof tot groote blijd schap vindt die nog verhoogd wordt door dien de nieuwe spoorweg tusschen de twee verwante volksstammen die door verwante koninklijke huizen worden geregeerd eeneu nieuwen band van vereeniging vaslsnoert die de overoude en met de natuur overeenkomsti ge handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland in elk jaargetijde verzekert en de belangen der beide natiën op nieuw ten naauwste aan elkander verbindt.” Het pro gramma der feesten op 1720 dezer maand volgt op deze ontboezeming. Eerlang zullen in Oostenrijk nieuwe post zegels in gebruik komen wier vervaardiging het gebruik van eens gediend hebbende post zegels ten eenemale on mogelijk maakt. Reeds vier jaren achtereen wordt te Saint- Belop vier mijlen afstand van Lyon Pro- testantsche godsdienstoefening gehouden. De zer dagen heeft de maire dier gemeente, han delende in naam van den prefect, aan den heer Charpiot Evangeliedienaar, verbonden aan de Afgescheidene kerk te Lyon bevel ge geven, de vereenïgingen tot godsdienstoefening te staken. Den volgenden zondagtoen de Protestanten op het voor de dienst bepaalde uur ter plaatse van bijeenkomst verschenen, vinden zij de deur gesloten en door gendar mes bewaakt en toen acht dagen later de geloovigen waren bijeengekomen werden zij door de gewapende magt verdreven nadat de ze proces-verbaal tegen hen had opgeroaakt. Men ziet geregielijke vervolgingen tegemoet. de verdienstelijke onderwijzers met onver- flaauwden ijver waargenomen maar vindt met van Rijkspolicie zal gedragen worden door de commissarissen speciaal voor de rijkspolicie aangesteld; 5) dat de commissarissen van poiicie in die gemeenten waar geene regtbank gevestigd is, den hierboven omschreven penning op dezelf de wijze zullen dragen aan een koord van oranje-zijde. Bij koninklijk besluit van 8 dezer wordt bepaald: dat de bepalingen van het konink lijk besluit van 6 Oct. 1840, no. 222, in verband met bet kon. besluit van 18 Maart jl. no. 79 {Staatsblad no. 12) omtrent het stoken van gedistilleerd uit aardappelen na den 15 dezer voorloopig van kracht blijven totdat zij door nieuwe bepalingen zülleu zijn vervangen. Bij besluit van 8 October jl. heeft Z. M. tot burgemeester der gemeente Franeker benoemdde heer mr. C. S. S. baron van Heemstra. Aan een adres, op den 10 dezer in eene vergadering van aangeslagenen in de nieuwe directe belasting te Leyden onder luide toe juichingen goedgekeurd en al aanstonds van eene menigte handteekeningen voorzien, ont- leenen wij het volgende Zan den gemeenteraad van Leyden Geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekendeningezetenen en burgers vallende onder het bereik der veror dening van 11/24 December 1833 regelende den hoofdelijken omslag: Dat zij nadat voormelde raadsbesluiten waren genomen en bekrachtigd steeds in ver wachting zijn gebleven, dat, bij nadere be schouwing, uit den boezem uwer vergadering stemmen zouden opgaan die de intrekking van eene zoo ongelijkmatige verderfelijke en e belasting zouden ten gevolge ge had hebben Dat zij, tot hun leedwezen, nu ontvan- aanslagbiljetten die doorslaande i van het drukkende onge en onredelijke van den omslag, die ook door een groot aantal ingezetenen gadering de volgende personen geëxamineerd als: 10 voor den 2den rang; 6 voor den 5den rang; 1 in het Engelsch 1 in hel En - gelsch en Hoogduitsch 2 in het Engelsch Hoogduitsch en Fransch (beide élèves van het instituut van Mej. Cox te Leeuwarden) 5 als schoolhouderes en 2 als bewaarschoolhou- deres. Behalve 1 voor den 2den rang en o voor den 5den en 4den rang, zijn allen toe gelaten. Bij koninklijk besluit paald 1) dat de commissarissen van poiicie, in de arrondissements-hoofdplaatsen in functie zijn de, bij eene gewone zwarle kleedingom den en over hel vest zullen dragen en sautoir van oranje-zijde breed 6 Ned. dui- weerszijden ter breedte van ander- met zilver geboord aan welk voor de borst hangende is een aan de eene zijde voorzien aan de andere zijde met t van Poiicie der ge- met dat gevolg dat beide zijne handen bij -) dat gelijk onderscheidingsteeken den pols gebroken werden. Gisteren werd hier de vergadering van de leden des Bij belgenootschaps van bet VI district’ in Friesland gehouden. Moest men wenschen dat de opkomst uit de stad en van buiten talrijker ware geweest, de zestien le den die des voormiddags zamen waren geko men vernamen met belangstelling, wat de afgevaardigde naar het centraal bestuur, die tevens naar de algemeene vergadering te Am sterdam was gecommitteerd van deze beide bijeenkomsten mededeelde overtuigden zich door inzage van het boek der ontvangsten en uitgaven van den thesaurier, dat dit district nog altijd in ons gewest zijnen rang hand haaft en onder alle districten van Friesland eene eerste plaats in de bevordering van de zaak des Bijbelgenootschaps inneemt, en wer den hierin ook versterkt door hetgeen van den bibliothecaris in dit district omtrent de Bij belverspreiding werd medegedeeld daar uil dit depót wederom een getal van 162 zoo Bij bels als Nieuwe Testamenten werd uitgege ven deels om niet, deels voor verminderden maar ook deels voor den vollen prijs, zoodal eene som van ƒ40 daarvoor in de kas des genoolschaps werd gestort terwijl aan on derscheidene hulpbehoevende gemeenten scho len en personen zelfs buiten dit district, lief dediensten in dezen konden bewezen worden. De Bijbel- en Zendeling-vereenigingen hier ter stede toonden doordien zij wel de mees te exemplaren uitdeelden door die Bijbelver spreiding, dat zij leven en werken, en zijn gewis ook voor de waardering en het gebruik des Bijbels als anderzins belangrijk en nuttig. De Zondagschool is na een e COURANT. ■V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1