NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I h r v IJ lldc Jaaïgang. 1856. No. 85. den 22 October. WOENSDAG ■lig k VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 25 OCTOBER 1856, des voormiddag» ten tien uur. Jr de BINNEN— EN BUITENLAND. i mede in n van i en van a 1 I 1 i I I M i de wer- lijke kroon prijkt aan borstbeeld des konings en aan de andere zij- s een ontrold blad, omgeven door een’ lan en eikenkranswaarboven de konink- en waarop de naam van hem aan wien de medaille vereerd is met den datum der onthulling gestempeld staat. Naar men verneemt, hebben burg, en weth. der stad Amsterdam aan den gemeente raad het voorstel gedaan dat de raad aan Z. M. den koning bij adres verzoeke, dat, ter vervanging van de drukkende plaatselijke direc te belasting, het rijk, ten behoeve der gemeen- en voorstellen. geniet van een’ vorst uit het geliefde van Oranje onder hare leerlingen te tel- Moge ook hij der hoogeschool tot eere van zijne welvolbragte voor- -j wachten is. Daartoe zegen des Heerenwiens KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis dat door hen voorloopig is vastgesteld het aan- vullings-kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over den jare 1856; dat dit kohier betreft de ingezetenen, die in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaarsch kohier in de gemeente zijn komen wonen en dat het van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie der gemeente, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 15 October 1856. Burgemeester en RVethouders voornoemd WOUD A De Secretarie t HAGA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig is vastgesteld het aanvullings-ko- hier van de belasting op de binnen de ge meente Sneek, gehouden wordende Honden, over den jare 1856, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4 Julij 1855, no. 26 en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer ge meente voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 15 October 1856. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk de verpachting van Bank van Leening. Missive van de Voogden van bet O. B. Weeshuis, betrekkelijk het doen der rekening over 1855. Het adres van den heer L. P. Ouwersloot vroeger aangehouden. Idem van K. Geertsma. Verschillende rapporten genheid der onthulling van het monument gewijd aan den volksgeest van 1850 en 1851, hiernevens te doen toekomen eene zilveren me daille als herinnering aan den dag van den 27 Augustus 1856 en als een blijk van Zij ner Majesteils bijzondere tevredenheid we gens de zorg, door die commissie aangewend voor den goeden afloop der echt nationale feesten, die destijds te Amsterdam hebben plaats gehad. De directeur van het kabinet des konings, (was get.) De Koek.” De medaille vertoont aan de eene zijde het te afstand doe van de belasting op het per soneel. De arrondiss.-regtbank te Arnhem heeft den 16 dezer bij een zeer uitvoerig vonnis den wel-eerw. heer H. ter Vaarwerk, R. K. priester en kapelaan aldaar (thans te Amers foort) ter zake van het uitoefenen van gods- dienstplegtigheden op het R. K. kerkhof al daar, schuldig verklaard aan de handelingen, hem bij de dagvaarding ten laste gelegd en met toepassing van art. 6 en 9 der wet van 10 Sept. 1855 en art. 167 der grondwet, ver oordeeld in de kosten van het regtsgeding. De reglbank heeft alzoo geoordeeld dat het gemelde kerkhof, eerst sedert kort geheel nieuw aangelegd en alleen met een ijzeren traliehek afgesloten niet behoorde tot de beslotene plaat sen bij het aangehaalde grondwetsartikel be doeld. Men meldt uit Smilde d. d. 16 October: Dat het vergraven der hooge veenen en het ontginnen der daardoor ontbloote ondergron den eene nijverheid is, rijk in gevolgen, daar van kan ook de Smilde ten bewijze strekken. Voor ongeveer tachtig jaren eene woeste onafzienbare veenmassa, is ze thans een der schoonste dorpen van Drenthe door vaart en straatweg doorsneden telt ze ruim 5000 in woners met aanzienlijke openbare en bijzon dere gebouwen vruchtbare wei-bouw- en hooilanden en uitmuntenden veestapel. Eu dat de boerderij er op groote schaal wordt gedreven, daarvan kan ten bewijze dienen, dat de heer E. Tonckens een zestigtal bunders bouw-, wei- en hooilanden heeft, 5 paarden, en 54 stuks rundvee houdt en gewonnen heeft 100,000 ponden hooi, 172 viemen rogge, 86 viemen haver 29 viemen paardeboonen 6 viemen garst6 viemen tarwe en 1400 hok boekweitalles op eigen land dat hij bezig is nog aanmerkelijk door ontginning te ver meerderen. Uit ’s Bosch wordt van den 15 October geschreven Sedert eenige dagen circuleert alhier onder de ingezetenen zoowel als onder militairen, eene lijst, ten einde, in plaats van den hoofdelijken omslag, welke tot zeer on evenredige betalingen zou leidenweder de belasting op het gemaal in te voeren; het aan tal teekenaren doet zien, dat men allesbehal ve genegen is zich met eerstgenoemde belas ting te vereenigen. Naar men verhaalt, is in het graafschap Bentheim, onmiddellijk bij het stadje Bent- heim eene steenkolenmijn ontdekt. Nadere bijzonderheden daaromtrent ontbreken nog men verzekert evenwel, dat de onderzoekingen eenen gunstigen uitslag opgeleverd hebben. Uit Hamburg wordt het volgende zon derlinge voorval gemeld. Aldaar trok den 6 Oct. eene ontzettende kudde ossen uit Hol stein door naar Mecklenburg, maar kwam w'einige dagen daarna langs denzelfden weg terugomdat in Mecklenburg sedert eene w'eek de invoer van Holsteinsch rundvee ver boden was wegens het vermoeden van long ziekte. De kooplieden werden dus met hun ne kudde aan de grenzen teruggewezen. Maar sedert zij Holstein verlaten hadden was ook aldaar de invoer van vee uit Mecklenburg ver boden omdat dit laatste onder verdenking van rundvee-pest staat. Zoo trekken deze ongelukkige ossen als vagebonden zonder va derland neerslagtig heen en weer, zonder voor- of achterwaarts te mogen gaan. Men schrijft uit Madrid d. d. 15 Octo ber: Het door het kabinet Espartero-O’Don nell opgeheven concordaat met den pauselijken stoel wordt hersteld en worden alle daarme de strijdige maatregelen en bepalingen ver nietigd. De wet op de demortisatie reeds vroeger geschorst, wat de kerkelijke goederen betreft is thans ook geschorst in zake den verkoop der wereldlijke goederen. De nog hangende veilingen zijn nietig verklaard. De heer Argueles, benoemd minister van justitie, is tevens belast met de portefeuille van koloniën. Een der rijkste kooplieden van Posen de heer M. Krayn is door de regtbank al daar tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een’ slagersjongen had omgekocht tot het afleggen van valsche getuigenis in eene SNEEK, 21 October. Van den 11 toten met 17 dezer zijn in deze provincie 118 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4415. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 15 October: Men meent met zekerheid te we len dat bij de regering wel degelijk het plan bestaat, om zoodra mogelijk eene wet in te dienen, welke te gelijk de drie vakken van het onderwijs zal omvatten. Vermoedeijk zullen de leden van de twee de kamer der staten-generaal tegen het be gin van de volgende maand hunne werkzaam heden hervatten. De eerste kamer is tegen den 28 October bijeengeroepen. Men meldt uit ’s Hage. dat dezer dagen aan den minister van binnenlandsche zaken door C. Verloop en Zoon te Utrechtvoor principalen, aangevraagd is concessie tot den aanleg en exploitatie van één groot zeekanaal, dat onze beide groote koopsteden Amsterdam en Rotterdam zoude vereenigen voorzien van eene winterhaven benoorden Noordw'ijk aan zee. Het kanaal zoude gaan langs Leyden ’s Hage, Delft en Schiedam naar Rotterdam,en langs Haarlem door het IJ, welks gedeeltelij ke droogmaking er mede in verband staat, naar Amsterdam. De Staats-Courant deelt thans het kon. besluit van 17 Junij jl. mede, waarbij be williging wordt verleend tot oprigting eener \oord-Willems-kanaalmaatschappij en alzoo tot daarslelling van een Noord-Wil leins-ka naai tusschen Groningen en Assen op den voet als bij het overgelegd ontwerp der statuten is be paald. Z. Exc. de minister van binnenl. zaken heeft aangekondigddat er weder tien leerlingen tot opleiding in de telegrafie kunnen worden toegelaten. Belanghebbenden zullen zich vóór den 15 Nov. 1856 bij het departement moe ten aanmelden met inachtneming der bepa lingen deswege bij de bedoelde kennisgeving en in de Staats-Courant vermeld. De Prov. Dr. Cour, berigt dat de mi nister Simons de definitive concessie voor den Noordelijken spoorweg aan den heer Dull op gemaakt en ter goedkeuring aan de departe menten van oorlog en financiën gezonden heeft. Naar men verneemtis dezer dagen van wege de Nederlandsche regering, in gereed heid gebragt eene geheele steendrukkerij met toebehooren bestemd om naar Japan te wor den verzonden. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 18 October: Z. K. H. prins Frederik, benevens Hd. gevolg, zijn gisteren in den laten avond, na eene afwezigheid van twee maanden, van Petersburg in de residentie aangekomen. De bedienden behoorende tot het gevolg van Z. K. H.zijn door den keizer met aanzienlijke geschenken begiftigd. Men meldt uit Leyden d. d. 16 October: Z. K. H. de prins van Oranje is heden door den rector-magnificus onzer hoogeschool den hooggel. heer dr. J. II. Scholten ingeschre ven als civis academicus waarvan het bewijs aan Z. K. H. is overhandigd. Merkwaardige dag voor de hoogeschool, die de sedert hare stichting menigwerf herhaalde eere Huis len. zijn, gelijk dit bereidende studiën te ruste op hem de vreeze het beginsel aller wijsheid is. Volgens de Echo Universel zoude de mi nister van oorlogde heer Fornstner Dambenoy eerlang uit het kabinet treden vervangen worden door den heer Storm 's Gravesande. Men meldt uit Amsterdam d. d. 16 Oc tober Na den afloop der Augustus-feesten deelden wij reeds mede dat door den koning eene groote gouden medaille op naam aan de leden van het hoofdbestuur der vereeniging het Me talen Kruis was toegezegd. Dit blijk van ’s konings tevredenheid heeft zich inmid dels nog verder uitgestrekt. Ook de leden der algemeene feestcommissie, bestaande uit de heeren F. C. Zillessen P. H. Bicker, F. C. van Hall, J. W. Kerkhoven, M. Brandon Moudolpho, L. H. Kuhn, en M. S. Boon Hart- sinek hebben ieder eene soortgelijke zilveren medaille ontvangen begeleid door het volgen de vleijende schrijven ’s Gravenhage9 October 1856. Op ’s konings last heb ik de eer aan als lid der algemeene feestcommissie, ter gele- i SNEEKER COURANT. - - i P f I e 1 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1