NIEUWS- EN ADVERTENT1E-IILAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. r I Illi, 111 HI 1 1856. No. 86. ZATURDAG e i VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK 11de Jaargang. den 25 October. de F 4 I 1 1 I SNEEKER I e I ‘I w tèn. Deze schoone vogel is bijzonder fraai van veren, heeft 5 voet 4 duim vlugt en 1 voet 7 duim lengte van den kop tot aan de klaau- wen. Men leest in den Messager de Gend van den 17 dezer: Heden voormiddag heeft de prof. Laurent zijnen cursus van burgerlijk regt aan de hoogeschool geopend ten Jlanhoore van zeer vele kweekelingen en voormalige kweeke- lingen die zich hadden vereenigd, om hem’ een bewijs hunner sympathie te geven. Bij zijn verschijnen in de zaal werd hij met da verend gejuich begroet voor welke onderschei ding hij bet aanzienlijk auditorium met aan doening dankte. Hij improviseerde daarop eene voortreffelijke redevoering, waarin hij over de jongste herderlijke brieven sprak, wier on juistheden en valsche mededeeiingen ten zijnen opzigte bij deed uilkomen. Verscheidene malen werd des boogeleeraars rede door luide blijken van goedkeuring zijner hoorders afgebroken.’* Te Lublin is den 9 dezer een vreesselijk ongeluk gebeurd. De Israëlitische gemeente aldaar wasten getale van verscheidene dui- zende personen bij eene bijzondere gelegen heid in de synagoge verzameld, zoodat de oude bouwvallige kerk eivol was. Eensklaps valt eene waskaars en de met de zorg voor de verlichting belaste bediende roept: pali siz (het brandt); de gemeente verstaat ongelukki gerwijze: wali siz (het stort in), en stormt naar deuren en trappen, Velen springen uit de vensters der eerste verdieping, en komen met ligte kwetsuren vrij. Bij de deuren daarentegen vindt men na eenige oogenblikken 50 lijken en een aantal gevaarlijk gewonden. De gansche stad geraakte in opschudding, en de overheid spoedde zich naar de plaats des ongeluks om zoo mogelijk spoedig hulp te verleenen. Te Napels wordt bij voortduring den spot gedreven met de demonstratie der Anglo-Fran- sche vloot. Behalve dat in die stad het ge rucht is verspreid, dat de beide eskaders in de M iddellandsche zee verloren zijn geraakt, ea men alle mogelijke moeite doet om ze te vinden, zijn in de straten doosjes met suikergoed op genomen waarop men las: Ieder die van de eskaders der Middellandsche zee eenig na- rigt weet te geven wordt verzocht zich aan te melden aan de paleizen Serra Caprioli en Policarlo (de zetels der legaliën van Frankrijk en Engeland).” Brieven uit Madrid behelzen klagten over de toenemende schaarschheid en duurte der levensmiddelen in Spanjeen geven de vrees te kennen dat de staatsmannen in den strijd' om het hoog gezag, geen’ tijd hebben, om hunne gedachten te vestigen op de volksvoe ding, hoewel deze voor den aanstaanden win ter al de zorg en hulpmiddelen des gouverne- ments vereischt Uit te Marseille aangebragte tijdingen uit Konstantinopel loopende tot den 12 dezer verneemt men dat de moeijelijk heden omtrent Bolgrad en het Slangen-eiland in stede van uit den weg te zijn geruimd, gelijk men reeds heeft beweerd van meer ernstigen aard zijn geworden. Een Turksch hoofd-officier die bij de heldhaftige, maar ongelukkige verdediging van Kars in Russische krijgsgevangenschap geraakt is, Ismail-pachais thans door keizer Alexan der met het ridderkruis van den Witten Ade laar begiftigd. Het is het eerste eereblijk van dien aard dat een Turk van Rusland, sedert het herstel des vredes tusschen de twee rijken, ontvangen heeft. Blijkens de jongste berigten uit St. Peters burg, worden door den keizer thans gedurig ten gunste van individuen die, om politieke re denen veroordeeld of uitgeweken zijn beslui ten genomen welke verder gaan dan de bij zijne troonsbeklimming verleende amnestie. In den avond van den 9 dezer viel te Lon den een vreesselijke ramp voorin een gebouw, dat gehuurd was om de duizenden toehoor ders te kunnen plaatsen, die sedert eenigen tijd eenen jongen prediker van omstreeks 25 jaren welke de Calvinistische, leer toegedaan is volgen. De zaal met de drie gaanderijen was eivol, terwijl 1300 a 2000 personen zich meer gewone tafel is de vrucht ren arbeids en telt 18a raderen die te zamen 5513 tanden hebben stel wordt gedreven door een i het bovenvlak der kast is afgebeeld bet nestelsel met 11 planeten, waarboven op groo- tere schaal aan bogen, de loop der aarde om de zon en die van de maan om de aarde is aangebragt. In bet front, dus in verticalen stand worden op wijzerplaten aangeduid de op- en ondergang der zon en maan de leng te der maan op de ecliptica de schijngestal ten der maan het verste punt en de noord- knoop W’aaruit de zons- en maansverduiste ringen zijn af te leiden, en de schijnbare be weging der zon en vaste sterren met de da- gelijkscbe en jaarlijksche beweging. Zaturdag jl. zag de heer baron H. F. de Senerclens de Grancy, te St. Michiels-Gestel een’ zoogenaamden vischarend volgens Buffon Balbuzard of Corbeau pècheur in het Duitsch ook Fisch-adler genaamd welke zich verschei den malen hoog boven uit de lucht wierp, op 5 a 4 voeten onder het water om visch te vangen welke zijn natuurlijk voedsel is. Na bijna één uur dezen vogel gadegeslagen te heb ben heeft hij hel geluk gehad, dien te schie- MAANDAG DEN 27 OCTOBER 1836, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit, betrekkelijk het reglement van werkplaats van Liefdadigheid. Missive met een reglement voor die inrigting. Derde locaal voor de Latijnsche school. Rapport over de gemeente-begrooting voor 1857 en behandeling dier begroeiing. Missive van de plaatselijke schoolcommissie, betrekkelijk de Industrieschool. BINNEN- EN BUITEALAM). SNEEK 24 October. De eerste kamer der staten-generaal is tegen dingsdag 28 dezer bijeengeroepen tot bet hervatten harer werk zaamheden. Zij zal alsdan de volgende wets ontwerpen behandelen, die laatstelijk door de tweede kamer zijn aangenomen als 1) negen tot het verleenen van naturalisatie 2) ter magliging tot onderhandschen verkoop van een perceel rijksgrond te Maastricht 5) tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 1836 (bijdrage voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van de Drentsche hoofdvaart te Assen met de haven te Gronin gen) 4) tot onteigening van perceelen ten behoeve van de verbetering van het kanaal genaamd het Dockumer Grooldiepleidende van Dockum naar de zeesluis de Nieuwe Zij len in de gemeente Oostdongeradeel 3) tol onteigening van perceelen voor de verlenging van het kanaal van ’s Gravenhage naar Sche- veningen 6) tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld 7) tot vaststel ling der raming wegens verstrekkingen voor het departement van oorlog, dienst 1856 8) tot vaststelling van de begrooling wegens den arbeid der gevangenen over 1857 9) tot goed keuring eener ruiling tusschen den staat en de gemeente Roermond. Men meldt uit 's Gravenhage d. d. 20 October Heden namiddag is bekend gewor den het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer der staten- generaal over het wetsontwerp, betreffende de begrooting van hetdepartement van oorlog. Dit wetsontwerp is, blijkens het verslag, over het algemeen niet zeer gunstig in de afdeeling ont vangen. In de eerste en voornaamste plaats wordt in het verslag medegedeeld het gevoe len der leden, die het cijfer der begrooting tot 10'/, millioen wenschen verminderd te zien. {De raming beloopt f 11,610,000.) Slechts enkele leden hebben zich vóór het wetsontwerp ver klaard. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd vóór of uiterlijk op den 25 October ek. aan de commissarissen des konings in de provin ciën mede te deelen hoeveel de openbare on derwijzers en onderwijzeressen aan schoolgeld in den jare 1835 hebben ontvangen. De minister van binnenlandsche zaken heeft in aanmerking nemende, dat men zich ook hier te lande meer en meer begint toe te leggen op het doorleggen van gronden door middel van bedekte afwateringen (drai neren), en daarbij veelal te vergeefs wmrdt omgezien naar een geschikt persoon, aan wien men de leiding van zulk werk kan toever trouwen de aandacht der grondbezitters ge vestigd op den heer J. D. Evers, burgerlijk ingenieur te Delft. Deze heeft zich in den afgeloopen zoirter bezig gehouden met het droogleggen van landerijen in de Wilhelmina- polderop Zuid-Beveland. Volgens het ge tuigenis van den heer J. G. J. van den Bosch directeur van dien polder, heeft de heer Evers zich met ijveren bekwaamheid van zijne taak gekweten, en heeft bij in alles, wat tot het droogleggen behoort, zoodanige ervaring ver kregen, dat hij voor dergelijke werkzaamhe den geruslelijk kan worden aanbevolen. Het geheele plan onzer staats-commissie voor de slaven-emancipatie is gepubliceerd de uitvoering van dit plan zou 17,557,478 gulden vereischen. Met genoegen verneemt men dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden bij de kroonings-feesten te Moskou, met onbeschrij felijke eerbewijzingen en de meest uitsteken de oplettendheden van wege Z. M. den kei zer aller Russen is ontvangen, zoo zelfs, dat Z. K. H. door den czaar uit die menigte van vorsten daar aanwezig, werd gedesigneerd als den generalissimus aan wien men de rapporten bij de groote parade van 80,000 man moest overhandigen. Z. K. H. is wijders door den keizer met het grootkruis der orde vau St. Wladimir beschonken. Uit Rotterdam wordt gemeld d.d. 22 Oc tober: Wij vernemen met leedwezen dat Neêr- lands gevierde en beminde volksdichter, de heer H. Tollens Czn. gisteren middag te Rijs wijk is overleden. Men meldt uit Hellevoetsluis d. d. 19 October: In de naburige gemeente Nieuw- Hellevoet is gisteren eene vrouw gearresteerd en gevankelijk naar het huis van arrest te Brielle getransporteerd naar men verneemt zou deze vrouw haar stiefkind zoodanig met een drietand op het hoofd hebben geslagen (omdat hij zoo men zegt, te weinig aardap pelen had gerooid) dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Men meldt uit Enschedé d. d. 20 Oct. In het naburig Pruissisch stadje Gronau is in den avond van den 15 dezer een gruwelijke moord gepleegd. Eene ongehuwde, eenigzins bejaarde en in haren stand nog al bemiddelde vrouw is gewurgd geworden. De vermoorde W’as voornemens, een huwelijk aan te gaan, te gen den zin van hare vermoedelijke erfgena men, en om dit te beletten, heeft een hunner iemand omgekocht, om haar van kant te ma ken tegen eene belooning van 50 th. waar van dadelijk is betaald 1 th. en de resterende 49 th. betaald zouden worden na het ontvan gen der erfenis. Nadat beide personen den geheelen dag van 15 dezer (het was juist marktdag) met elkander al drinkende hadden rondgeloopen hebben zij zich des avonds ten elf uur naar het huis van de vermoorde bege ven en de staldeur opengebroken. De dader is hierop alleen naar binnen gegaan en heeft de vrouw die gerust lag te slapen in koelen bloede gewurgd. Beide personen bevinden zich reeds in handen der justitie. De dader heeft zijne schuld bekend. Men meldt uit Harlingen d. d. 20 Oct. Heden werd ons gelegenheid geschonken tot het beschouwen van een kunstwerk waarvan wij gaarne bij deze melding maken. Dit werk is niets meer of minder dan een volledig pla netarium in den trant van dat te Franeker, door Eysinga vervaardigd; het is geheel alleen zemengesteld door A. D. Lubes, koekbakkers- bediende alhier. Te meer verdient dit kunstig zamenstel ieders attentie ais men weet dat de vervaardiger alle kennis, tot het werk noo- dig aan zich zelven te danken heeft. Het geheele w’erk beslaat niet meer ruimte dan eene gewone tafel is de vrucht van vier ja- en rondsels dit rader- uurwerk. Op zon- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1