J NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEElf. I M n i-l il I 1856. No. 87. WOENSDAG den 29 October. 11de Jaargang. Mg mjnnnnwi BINNEN- EN BUITENLAND. i - BUITENLAND. e en er bovendien 1 zeelie- Nieuw- 'F t I i J l I - I i11 WEENEN 22 October. De Oesterr. Cor- resp. bevat heden een tegen verscheidene Fran- sche bladen gerigt artikel, ter verdediging van den voortduur der bezetting van de Do- nau-vorstendommen door de Oostenrijkers. In dat artikel wordt o. a. gezegd dat de nog aanhangige grensbepalingen van hoog gewigt zijn en dat Engeland de porte en Oosten rijk het omtrent het tijdstip der ontruiming zijn eens geworden. SPANJE. Den 17 dezer zijn te Madrid op bet koninklijk paleis de sedert den dood van koning Ferdinand afgebrokene diplomatieke be trekkingen tusschen Spanje en Rusland her- .H r met zijnen staart te weeg bragtdat met een enkelen slag eene der schuiten vol water ge raakte. Na het ten laatste afgemaakt te heb ben, heeft men het monster naar den Texel- schen wal geboegseerd. Men is thans ijverig in het werk, om er het spek af te snijden, het welk 4 Amsterd. duimen dik is. Men zag acht man boven op den visch zitten die daarmede druk bezig waren. Deze vangst zal onzen vis- schers eene belangrijke wipst aanbrengen. Men meldt uit Zwolle d. d. 16 October Met genoegen kunnen wij vermeldendat door onzen ijverigen en in zijn vak zoo bekwamen stadgenoot, A. Bramson, als gezigtkundige zoo algemeen bekend voor hen die een zwak ge- zigt hebben een hulpmiddel is uitgevonden dat aller aandacht verdient. Wij zijn in de gele genheid gesteld, dat middel, op wetenschap en ervaring gegrond, te kunnen zien en beoor- deelen en ons oordeel werd door deskundi gen ondersteund met de uitspraak, dat het in alle opzigten aan het voorgestelde doel en de vereischten beantwoordde. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 22 Oct.: Eergisteren namiddag is de stoomboot van Doc- kum op Leeuwarden die na geruimen tijd stil te hebben gelegen voor eenige dagen de vaart hervat had, des namiddags te 4 uur van hier vertrokken en even achter de Hooge Brug met zooveel geweld tegen eene tjalk aangeva ren dat dit vaartuig een groot gat in den boeg heeft bekomen en ook de stoomboot schoon niet belangrijk, echter zoodanig is be schadigd, dat de vaart vooreerst weder is ge staakt. De passagiers, die daardoor vrij wat door en over elkander tuimelden, zijn er echter met den schrik afgekomen, doch de machinist het hoofd verwond zijn, wiep der schippers, wan t laag is, daar zulk fr. kost. Een dagblad van Algiers verhaalt een zonderling geval, dat in eene gemeente voor gevallen is. Gedurende den nacht sloop eene slang in een bed, waarin twee jonge kinderen van drie en vijf jaren sliepen waarschijnlijk door de warmte van het bed aangetrokken. Zonder eenig letsel aan te doen, legde zij hare huid af en verdween met den dag. Men oor- deele over den schrik der moeder, bij het on twijfelbaar bewijs van het gevaarlijk bezoek. De grootte der huid die zij afgelegd heeft doet bij nadering de lengte beoordeelen wel ke men op 120 centimeters schat. Sedert de ontdekking van goud in Au stralië is de publieke aandacht van Nieuw- Zeeland afgetrokken dat intusschen aanmer kelijk is vooruitgegaan. Voor ongeveer zestig jaren nog werden deze eilanden door stam men kanibalen bewoond, die men voor men- schenëters hield thans zijn zij op zijn Eu- ropeesch gekleed en vereenigen zich des zon dags in hunne kerken. Deze inlandsche stam men leverden elkander eertijds aanhoudende gevechten en de rijkdom der overwonnenen ging tot de overwinnaars over. Thans is over al eensgezindheid en de inboorlingen geven zich aan de vreedzame bedrijven van handel en industrie over terwijl zij in hunne evereenkomslen de strengste eerlijkheid in acht nemen. Ieder jaar brengen 150 kust vaarders de voortbrengselen van het land in de haven van Auckland, het Christendom voerd en de zeden pesche industrie, gewoonten meenzaam. lieden en Zuid-Walis scheming taat voor twintig jaren gesloten waarbij zij i aan de Britsche kroon afstonden, onder voorwaarde, van de inwoners in hunne personen en be zittingen te beschermen. Sedert is de voor spoed der eilandeu met de bevolking steeds toegenomen. De bevolking is van 50,000 tot 180,000 personen geklommen, waaronder 50,000 Europeanen. Sir Robert Peel zeide Nieuw- Zeeland is bestemd, om het Groot-Brittanje der Zuidzee te worden. met den schrik afgek moet nog al erg aan Men meldt niet, aan het was niet duister, de botsing is te wijten, doch men voegt er en teregt, bij, dat het on geluk niet moede schijnt te worden, de Doc- kumer stoomboot-onderneming van alle zijden te vervolgen. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 25 Oct. De provinciale commissie van onderwijs in Fries land heeft als prijsvraag uitgeschreven de ver vaardiging van een schoolboek ovei' den land bouw zoodanig ingerigtdat het den leer lingen der hoogste klasse van de gewone lagere scholen, op eene duidelijke en onderhoudende wijze bekend make met hetgeen het land bouwbedrijf, bepaaldelijk in Friesland, op zijne onderscheidene gronden betreft. Aan den schrij ver van het bestegekeurde antwoord zal eene belooning van ƒ50 worden toegekend. De mogelijke voordeelen der uitgave zullen aan de weduwen, en wezenbeurs voor ouderwijzers in Friesland worden afgestaan. Men meldt uit Coevorden d. d. 22 Oct. Hoe noodlottig het is, vuurwapenen te ber gen op plaatsen, die onder het bereik van kin deren zijn zag men jl. maandag weder in een huisgezin te Nieuw-Schoonebeek. De meid van dat gezin ziet een kind met eene pistool hetgeen beteekenen zal: Künstliches Mineral Wasser en met verandering van het woord Sel ters in Selders. Op het observatorium te Parijs is reeds de berekening gemaakt, dat er van nu tot bet einde der 19de eeuw nog slechts zes totale zonsverduisteringen zullen zijn waarvan geene in Frankrijk zigtbaar. Deze verduisteringen zullen voorvallen in de jaren 1860, 1861 1887 1896 en 1900. Van het jaar 1000 tot en met het jaar 1900 zullen er dus 295 zons verduisteringen zijn geweest, waarvan ééne voor Parijs totaal was, nl. die van 12 Aug. 1854. Een Sardinisch instrumentmaken te Parijs, de heer Porroheeft eene reusachtige teles coop vervaardigdwelke naar men zegt 1500 a 1800 maal vergroot, eene vergrooting, welke noch die van Herschelnoch die van lord Rosse bereikt. Dit instrument moei ook door naauwkeurigheid der metingen alle ande ren overtreffen terwijl de prijs buitengewoon eene telescoop slechts 160,000 SNEEK 28 October. Van den 18 tot en met 24 dezer zijn in deze provincie 115 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4526. Naar men verneemt, is de tweede ka mer der staten-generaal tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen den 10 November aanstaande. Het heeft Z. M. behaagd, aan G. Vre- denburg gratie te verleenen van de doodstraf, waartoe hij door het prov. geregtshofin Zuid- Holland was veroordeeld ter zake van brand stichting waarbij het te voorzien was dat raenschenlevens konden worden in gevaar ge- bragt en die straf te veranderen in eene tucht huisstraf voor den tijd van tien jaren. Het gevraagde gevoelen van den minister van binnenlandsche zaken, betreffende de vraag: of en in hoever minderjarigen in den hoofdelij- ken omslag kunnen aangeslagen worden, is, dat, hoewel ingevolge art. 78 van het burg, wet boek minderjarige kinderen beschouwd moe ten worden hun wettig domicilie te hebben in de gemeente, alwaar hun voogd woont, zij, voor zoo ver zij niet ook bun werkelijk ver blijf aldaar hebben niet in den hoofdelijken omslag kunnen worden aangeslagen daar in art. 245 der gemeentewet het aanslaan in den hoofdelijken omslag niet van het wettige do micilie, maar van het werkelijk verblijf in de gemeente afhankelijk gemaakt is. Men verneemt, dat in het begin der volgende maand een oorlogsvaartuig (waar schijnlijk Zr. Majs. fregat Alexander) naar Madera zal worden gezonden ten einde daar aan boord te nemen en naar Nederland over te brengen de 22 Javanen die onlangszoo als uit het berigt in de dagbladen gebleken is zulk eenen snooden aanslag gepleegd heb ben op de Europeanen kapitein en schepe lingen van het koopvaardijschip Twenthe en die dat schip in brand hebben gestoken waarbij de Europeanen zoo wonderdadig ge red zijn. Men wil weten dat die Javanen hier te lande, vermoedelijk voor het provin ciaal geregtshof in Zuid-Hollandzullen teregt staan als zijnde zij te Rotterdam aangemon sterd. Naar men verneemt, zullen er indenHaar- lemmermeer-polder achtereenvolgens 4 scholen gesticht worden van welke de eerste spoedig zal worden geopend. Er is reeds vergunning van een’ onderwijzer, die voorloopig in de hulp kerk school zal houden. Aangaande den dood van den dichter Tollens, verneemt men nog, dat hij plotse ling den geest gaf, terwijl hij bezig was met het lezen van eene drukproef; alsmede, dat hij nog den vorigen dag een vierregelig gedicht bad geschreven in het album eener dame, lid eener aanzienlijke Haagsche familie, en tij delijk te Rijswijk een buitenverblijf bewo nende. Op den 25 dezer is het stoffelijk over schot van den zoo hooggeachten volksdichter Tollens te Rijswijk ter aarde besteld in het bijzijn eener talrijke schare zijner verwanten en vrienden en van een aantal personen, die, belangstellende in de vaderlandsche letterkun de ook van elders waren gekomen, om den ontslapene de laatste eere te wijzen. De hee- ren S. J. van den Bergh, Moltzer, Benninck Jansönius, Withuis en Klein hebben bij deze treurige plegtigbeid, der menigte op eene zoo gepaste als indrukwekkende wijze toegespro ken. Men meldt uit Texel d. d. 25 October; Heden is hier door eenige oestervisschers op den Texelschen wal gesleept een monster achtig zeegedrogt door hen gevangen op de bank, genaamd de Scheer, dwars van het Nieuwe Schild op dit eiland. Het bedoelde zeemonster is 70 voet lang zijn staart heeft eene breedte van 12 voet en de oogen hebben den omvang van een groot hoederei. Het mon ster was op 8 voet water aan den grond ge raakt. Door gebrek aan harpoenen, hebben de visschers getracht het met koevoeten af te ma ken en zoo geweldig was de kracht, die het Eerst in 1815 werd er door zendelingen inge- onder den invloed van deze werden zachterzij werden met de Euro- en handel ge- Toen zij grooten last van ontsnapte bannelingen van hadden verzochten zij de be- van Engeland.. Er werd een trac- spelen en trachtniet wetende dat hetzelve de gansche souvereiniteit der eilanden geladen was, hem dat gevaarlijk speeltuig te ontnemen met dat ongelukkig gevolgdat de pistool afgaat en de meid in de linkerborst werd getroffen. Men weet niet, in hoeverre de toegebragte wond gevaarlijk is. Men meldt uit Emden dat zich dezer dagen een landbouwer uit Damhusen in de Kromme Hom ’s avonds laat in een’put heeft verdronken. De man had eerst onlangs zijne vrouw verloren, en laat twee jonge, onge huwde dochters na, die thans een vermdgen zullen gaan deelen van circa ƒ500,000. De cqrrespondent meent, dat het haar, daar zij jong zijn en er bovendien zeer goed uitzien in deze omstandigheden niet lang aan troosters zal ontbreken. Uit het Nassausche wordt men opmerk zaam gemaakt, dat thans met het bekende Selterswater veel bedrog wordt gepleegd door personen die de reeds gebruikte kruiken of andere, welke zij hiervoor laten vervaardigen, met een gelijksportig mineraalwater van slech te kwaliteit vullen en het alsdan buitenlands verzenden en voor echt verkoopen. Om zich legen, geregtelijke vervolging te vrijwaren, zijn hunne kruiken voorzien met de letters KMW. SNEEKER COURANT i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1