NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. n i j 11 I 11de Jaargang» 1856. No. 88. den 1 November. ZATURDAG r I i !'V-: BINNEN- EN BUITENLAND. de Kamper- op Zwol- h e I i vooraf Te ver- 5 naar hoedjes gepakt van eenen zwaren den dood van de ten gevolge gehad heeft, en SNEEK51 October. De minister van hinnenlandsche zaken heeft, onder dagteeke- ning van 27 October, in de Staats-Cou rant van 29 Oct. aangekondigddat op ver schillende wijzen bij zijn departement is ont vangen ten behoeve van de noodlijdenden door den icatersnood van 1853, een bedrag van ƒ675,823.90 dat daarvan ter beschikking zijn gesteld van heeren gedeputeerde staten van Noord-Brabant ƒ118,142.761/,; van Gelder land 451,666.21van Zuid-Holland ƒ46,787.581/, en van Utrecht 79,229.55'/, dat de algemeene openbare rekenschap daarvan zal worden gedaan zoodra de vereischte berig- len van gedep. staten van al de voormelde pro vinciën zullen zijn ontvangen, wegens de ver deel! ng van de aan elke dezer provinciën toe gekende aandeelen. Dezer dagen heeft Z. Exc. de minister van justitie de instructiën vastgesteid voorde dienaren der policie als rij ksveldwachters en tevens instructiën voor de gemeentelijke veld wachters, boschwachters, fortificatieopzigters brievengaarders conducteurs op stoombooten en dergelijke beambten, als welke, buiten de geregtsdienaren jagtopzieners en dienaren van policie, commissiën als veldwachters erlangen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 29 October: Uit het thans openbaar gemaakte verslag van het eerste hoofdstuk der staatsbe groting in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal blijkt, dat de groo- te meerderheid ongerustheid omtrent de rig- ting van het tegenwoordig ministerie heeft aan den dag gelegd en daarover opheldering en geruststelling wenscbt te ontvangen bij de openbare discussie over de begrooting. Ver der klaagde men vrij algemeen over de wer keloosheid van het ministerie op het gebied der wetgeving. Eindelijk is door zeer vele leden de aanhoudende toeneming van het to taal der staatsuitgaven nadrukkelijk bestre den. De algemeene rekenkamer heeft bekend gemaakt, dat door haar door openbare ver branding zijn vernietigd bewijzen van staats schulden bedragende aan nominale waarde eenendertig millioen achthonderd vijfentwintig duizend zeshonderd gulden. Men schrijft aan de Amst. Ct. uit ’s Hage d. d. 27 Oct. Ik verneem, dat weinige da gen geleden naar Engeland vertrokken zijn de hoofd-ingenieur van marine Tromp en de in genieur van den waterstaat Slrootman, ten einde aldaar voor rekening van het Ned. gou vernement de voornaamste dokken in oogen- schouw te nemen en te onderzoeken. Ben ik wel onderrigt dan hebben zij in last om zich van Engeland naar eenige havens in Frankrijk te begeven. Zij moeten daarna een project opmaken voor een nieuw droog dok te Nieuwediep hetwelk men, zoo als ik verder verneem in drie jaren denkt te voltooijen.” Tegen den 50 dezer waren de vereer ders van onzen grooten volksdichter Tollens uitgenoodigd tot eene algemeene zamenkomst te ’s Gravenhage, ten einde alsdan eene com missie te benoemen tot oprigting van een ge- denkteeken op ’s mans graf. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 23 Oct.: Als eene bijzonderheid valt mede te deelen, dat stuurman H. Bijl, voerende het schip Op hoop van zegen, thans van zijne derde haringreis bin nen is met 23 lasten haring. Daar dit schip ook in het voorjaar zeer gelukkig in de kabel- jaauw-visscherij is geweest, berekent men, dat het in dit jaar voor ongeveer drieëntwintig duizend gulden aan zoutevisch en haring heeft aangebragt. Jammer, dat zulke gelukkige resul taten tot de uitzonderingen behooren. Men berigt ons zegt de Prov. Overijss. een bankbiljet, groot ƒ60, ingezeten alhier per post en Zw. Cour., dat dezer dagen door een ingezeten alhier per post naar Groningen verzonden, zijne bestemming niet bereikt heeft, en uit den brief, waarin het gesloten w'as ontvreemd is geworden. Nog slechts weinige weken verleden, is een gelijk geval gebeurd met een ander ingezeten, die eenige coupons en wissels met de post ver zond. Door spoedig genomene maatregelen echter is het bedrag der wissels aan den diefstal ontkomen. Onder het afdrukken zegt genoemd blad verder, berigt men ons uit Kampen het vol gende Hier is berigt uit ’s Gravenhage ont vangen dat een ingekomen plan, voor het traject van den spoorweg van Utrecht tot Sneek enz. op de volgende wijze als het bes te en kortste plan is goedgekeurd en onder zocht zal worden. De spoorweg zal uitgaan van Utrecht en loopen over Amersfoort, Harderwijk en El- burg tot Kampen verder geheel langs het Kamper Eiland en van daar op Blokzijl of de Kuinre, al naar de opnemingen zullen doen zien welke de minst kostbaarste w’eg is, en voorts van Blokzijl of Kuinre naar Sneek enz. Het werk moet in den tijd van 5 jaar kun nen tot stand komen en de begrooting zes mil lioen guldens zijn. Verder berigt men dat van nieuwstad door Kamperveen een arm le zal loopen. Men meldt uit Groningen d. d. 23 Oct.: Uit het slot der conclusie van bet rapport der staatscommissie ter zake der kanalisatie- plannen in deze provincie, thans door de provinciale staten vastgesteld, blijkt, dat die werken voor provinciale rekening uitgevoerd zullen worden, onder genot van eene rijks- subsidie van 1,200,000, van 400,000 uit de Ommelanden kas, alsmede van ƒ300,000 van de gemeente Groningen. Daar wegens het fraaije herfstweder de landerijen zoo droog zijn kunnen de land bouwers bijna niet eindigen met het zaaijen van winterkoren. Sommigen houden slechts een enkel stuk over om in het voorjaar met zomervruchten te bebouw'en. Bijna nimmer is er zoo veel winterkoren uitgezaaid. Ook voor de arbeidslieden is dit van veel belang BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet op de resolution van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer pro vincie van den 14 Sept. 1855 no. 175/9351 en van den 28 December' 1844 no. 158, ma ken door deze aan de belanghebbenden be kend dat, ingevolge art. 27 der wet op het personeel van den 29 Maart 1855 (Staatsblad. no. 4), een ieder gehouden is aangifte te doen van zoodanige perceelen, welke op den 13 Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars in gebruik genomen of van mobilair voorzien worden voor het aanschaffen van meerdere dienst- en werkboden of paarden dan op den 15 Mei worden gehouden; en eindelijk voor het aan wenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aange legd of gebezigd zijn zoo mede van paar den die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat, naar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1845 (Staatsblad no. 15), van alle gebouwen, welke nieuw gesticht vernieuwTd vergroot of uitgebreid worden door de belanghebben den binnen zes maanden na de ingebruik stelling dier perceelen of nadat dezelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrok ken aan de zetters der gemeente aangifte moet worden gedaan daar bij verzuim dier aan gifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen welke bij de wet van den 28 Maart 1828 (Staatsblad no. 8) wegens die ge bouwen zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennisse, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 51 October 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris 1IAOA. daar de landbouwers met het zoeken van kweefe enz. veel werk laten verrigten. (Gron. Ct.) Te Hontenisse is door twee man van de brigade maréchaussee uit Hulst gevankelijk aangebragt om naar de gevangenis te Goes te worden getransporteerd, eene 82jarige vrouw, te St. Jansteen woonachtig, beschuldigd van het opkoopen van goederendie zij wist ge stolen te zijn. De wetgevende kamer van Luxemburg heeftbij een zeer ernstig adres met alge meene stemmen in antwoord op de aanspraak van den prins stedehouder als het ware ge protesteerd tegen eene wijziging der constitu tionele vrijheden, en daarbij verklaard, dat de Duitsche Bondsvergadering ook in Luxem burg kan dulden hetwelk in Limburg vau hare zijde niet wordt bemoeijelijkt. Een later berigt uit Luxemburg, d. d. 23 October luidt als volgtTen vervolge op het vorig berigt, houdende, dat de kamer der afgevaardigden gisteren met 51 tegen 15 stem men het adres van antwoord op de troonrede onveranderd heeft aangenomen, dient, dat drie leden zich aan de stemming onthielden en zes leden afwezig waren. Een amendement, dat ten doel had, de eenigzins scherpe uitdrukkin gen van het adres door zachtere te vervangen en andere geheel weg te laten Was met 27 tegen 22 stemmen verworpen. geefs had de regering al hare pogingen aange wend, in eene discussie, die donderdag en vrijdag van 9 tot 1 en van 5 tot 7 ure ’s avonds duurde. Te vergeefs had zij verklaard, dat de door baar voorgestelde wijzigingen geen on verbreekbaar geheel zijn en niet alle te zamen behoeven te worden aangenomen de kamer zou ze slechts onderzoeken, om later te oor- deelen, wat aangenomen en wat verworpen moet worden. De meerderheid, die eene grond wetsherziening als eene onregtvaardigheid be schouwt, gaf aan het verlangen der regering geen gehoor. Heden zal de commissie die in last, heeft het adres van antwoord aan den prins stadhouder te overhandigen door hem ontvangen worden. Men is zeer gespannen om te weten, hoe het adres zal worden opge nomen, en welken weg de regering zal inslaan. Te Cannstatt nabij Stutgardtheeft den 13 dezer een treurig ongeluk plaats gehad. Eene kist met geweren en pistolen bestemd Chili, doch waarbij tevens 15,000 slag- 1 t waren is door het indrijven spijker, ontploft, hetwelk twee werklieden daaraan De glazen der kerk nabijstaande huizen zijn door deze ont ploffing tevens geheel verbrijzeld. Het kanton Waadtin Zwitserland heeft thans zulk een groot gebrek aan onder wijzers, dat vele scholen in de dorpen moes ten gesloten worden. De oorzaak ligt hierin dat de meeste onderwijzers voordeeliger be trekkingen bij de spoorweg-administratien aan nemen. De inquisiteur-generaal van den pause- lijken stoel heeft, bij algemeen edict van het heilig officie en overeenkomstig de aan dat officie opgelegde taak om het Katholieke ge loof zuiver en vrij van allen ketterschen smet” te bewaren, bevel gegeven aan allen, van welken stand rang betrekking of waardig heid ook, geestelijken of leekenom binnen eene maand aan hem aan zijne vicarissen en andere onderhoorigen enz. mede te dee len de namen van dezulken waarvan het hun bekend is dat zij handelingen verrigten, of meeningen en leerstellingen toegedaan zijn, die in strijd zijn met de leer van het Ka- tholicismus en der ketterij gunstig. De op gave der feiten, van welke kennisgeving wordt begeerd, is zeer lang, en wordt door eene bedreiging van excommunicatie gevolgd. Onder anderen moeten worden aangegeven personen, die een heimelijk verbond met den duivel hebben geslotenhetzij door een po sitief, hetzij door een heimelijk verdrag, waardoor zij thans tooverij en waarzeggerij uitoefenen die den duivel offeren en aan bidden voor het vinden van schatten en wat dies meer zij die zich afgeven met de zwarte-kunst en daarbij de heilige sacramen- n SHEERER l i i 4 COURANT. ‘■'■i i-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1