NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. M I I 1 1856. No. 89. den 5 November. WOENSDAG 11de Jaargang. V. n S iwbibibii L it- en ■rp er- let J. kt e I L I o h n pil. SNEEKER TER SES BINNEN- EN BUITENLAND. is. n een- tl rie naar j6o. I e i a t- ’s de en >gt Is— N- A- en u o— >«- 5 >r ff ff e- i- n- COURANT. I en dezoo- van stuk) f 1 per mud. alle levensbehoeften hoewel langzaam hier toch eenigzins dalende terwijl al- e Ten gevolge dezer beslissing, zijn de heeren T. ten Cate c. s.fabrijkanten te Almelo, welke heeren door het prov. hof in Overijssel voor een dergelijke feit waren veroordeeld van alle regtsvervolging ontslagen. Men meldt uit Gravenhage d. d. 50 Oct. Naar men verneemt, heeft zich een tiental candidate!! aangemeld, tot het afleggen van het examen voor het notaris-ambt. Eene centrale commissie, tot oprigting van een gedenkteeken op het graf van Neèr- lands grooten volksdichter Tollens is benoemd geworden en heeft eene onbepaalde volmagt ge kregen, terwijl zij de oprigting van commis sion binnen- en buitenlands bevorderen en zich daarmede in verbinding zal kunnen stellen. In de vorige week is te Utrecht eene ver gadering gehouden van ruim 80 predikanten en belangstellenden ten einde nader te be handelen de vraag, in hoeverre men zou kun nen komen tot de daarstelling eener Protestant- sche Unie. Men is begonnen met onderzoek te doen naar bet doel dat de vereeniging wenscht te bereiken. Men heeft het meenen te vinden in de voldoening aan de diepge voelde behoefte om onder Protestanten van ver schillende rigting, in hunnen ouderlingen strijd over de Chistelijke waarheid, meer eenheid en broederlijke liefde te bevorderen.” Om een’ algemeenen grondslag te verkrijgen, heeft men bepaald dat de vereeniging zal uit gaan van de volgende gemeenschappelijke overtuiging 1. Dat de waarachtige liefde het hoogste is, en niet dan de vrucht kan zijn van het geloof in Jezus Christus. 2. Dat de belijdenis der waarheid is eene gewetenszaak en alleen op den weg der vrijheid kan worden gehandhaafd. 3. Dat de Heilige Schrift is de kenbron en eenige toetssteen der Christelijke waarheid.” Eindelijk heeft men sprekende over den naam der vereeniging, het volgende artikel ge redigeerd, met voorbehoud, om het op eene volgende vergadering het eerst in duscussie te brengen Er bestaat in Nederland eene vereeniging van Protestanten die om den aard van haar streven uit te drukken zich den naam geeft van Nederlansche Protestantsehe Unie.” Die eerstvolgende vergadering zal vermoede lijk in het begin van het volgende jaar plaats hebben, en de voorloopige commissie zal voors hands nog in werking blijven. Te Utrecht is eene inschrijving voor een kapitaal van ƒ500,000 geopend tot het daar- stellen eener maatschappij welke bestemd is om door water en stoomkrachtgraan en rijst te pellen, en door eene fabrijkmatige be werking van het graan, een’ meelhandel in het leven te roepen waartoe de afschaffing der accijnswet de aanleiding geeft, en waartoe de ligging van Utrecht, met zijnespoor-en water wegen en zijne belangrijke markten deze stad bijzonder schijnt geschikt te maken. Naar men verneemt, is door het provin ciaal geregtshof van Noord-Holland (in raad kamer) de persoon van dr. Pfeiffer, te Bussum, wegens moord op zijne vrouw gepleegd, ver wezen naar de openbare teregtzittirig, en is door deu beschuldigde tot zijn’ verdediger ge- kozen de advocaat mr. van Hees. j zeer Men gaat van wege het gemeentebestuur i van Haarlemmermeer ijverig voort met de re geling van het openbaar onderwijs in die ge meente. Tijdelijk worden er door de beide kerkbesturen die der R. K. en der Hervorm de gemeenten, maatregelen genomen, om in de godsdienstige behoeften der inwoners te voorzien. Voor de R. K. zullen drie kerken gebouwd worden op verschillende punten de noodige fondsen zijn zoo men verneemt reeds voorhanden. Voor de Hervormden heeft men het voornemen, om althans vier kerken te stich ten van welke een in het dorp aan het kruis, waarmede men spoedig eenen aan vang zal ma ken. Men is druk bezig met het bijeenbren gen der noodige fondsen door collecten in de gemeenten des landsdie zeer naar wensch slagen. Men meldt uit Leyden d. d. 51 October Het voorstel van den heer Van der Boon Mesch om de nieuw ingevoerde directe belasting voor deze stad, voor 1857, af te schaffen is in de gisteren gehoudene avondzitting van den ge meenteraad, na langdurige beraadslagingen, aangenomen. Men meldt uit Arnhem d. d. 29 Oct. Zaturdag aanstaande, 1 November, zal alhier voor de regtbank behandeld worden de zaak, van den heer Johannes Baars, emeritus R. K. pastoor, thans wonende te Wijk bij Duur stede, beschuldigd van opligtiug, door voor te wenden de magt te bezitten om inenschen en beesten die men betooverd waande te kunnen onttooveren en vervolgens na met zekere vertooning en onder het verrigten van zekere plegiigheden tot die zoogenaamde ont- toovering te zijn overgegaan, zich gelden te hebben doen ter band stellen. De beschul digde zal door den advocaat mr. B. C. A. C. Reigersman als verdediger worden bijgestaan. Men schrijf uit Almelo d. d. 27 Octo ber Heden zijn ten kanrore der heeren G. en H. Salomonson alhier, de eerste proeven aangebragt van steenkolen geboord in de de zer dagen van Benlheitn ontdekte steenkolen laag. Naar de ontvangene proeven te oordee- len mag men van de gevondene kolen de beste verwachting koesteren en belooft de nijverheid dezer streken eene nieuwe vlugt te nemenvooral zoodra ook de hoop op eene spoorweg-aansluiting met Hanover zal verwe zenlijkt zijn en de steenkolen aldus als voor de hand zullen liggen en aan alles een nieuw aanzien geven. In ons vorig no. komt een berigt voor uit Zwolle betreffende het verloren gaan van een per post naar Groningen verzonden bankbiljet van ƒ60. Nader verneemt men, dat dit teregt is gekomen, en dat de ontvan ger van den brief het bankbiljet er uit had laten vallen. De heer C. M. Storm van ’s Gravesande is te Steenwijk met 584 van de 712 uitge- bragte stemmen tot lid der tweede kamer ver kozen. De heer van Diggelen bekwam 178, en de heer Melman 117 stemmen, terwijl 9 stemmen op verschillende personen werden uit- gebragt. Er waren 24 biljetten van onwaarde. Men meldt uit Noordbroek d. d. 50 Oc tober Heden waren wij getuigen van een aandoénlijk schouwspel. Een’ armen dagloo- ner welke een der minste kamers dezer ge meente in huur bewopntwerd zijn armza lige inboedel publiek verkocht voor ach terstallige schoolgelden van zijne kinderen. Het moest ieder regtgeaard menschenvriend zeer doen om stoelen zonder matten den eenigen zondagschen manchesteren broek van den man en den eenigen bon ten boezelaar der vrouw zoo openlijk te zien verkoopen. Uit Onderdendam wordt aap'delV. Rolt. Cour, bet volgende geschreven De aardap pelen welke in den nazomer tot in het be gin der maand September, naar gelang der I kwaliteit, van f 2 tot hoogstens ƒ2.40 alhier kostten, rezen toen plotseling van ƒ2.60 tot ƒ5 en zelfs de eerste kwaliteit op ƒ5.50, terwijl de houders tevens daarbij nog zeer ferm waren en niet het minste van eenen lageren prijs wilden weten. Thans echter, en wel eerst sedert eenige dagen is het daarmede veranderd daar de houders dezelve be- i ginnen aan te bieden, en wel primo kwali teit voor hoogstens 2.50 en lager, 2de soort ƒ2, terwijl heden in het naburig Uithuizen die soort voor ƒ1.50 is aangeboden genaamde middelsoort (wat kleiner publiek is uitgeroepen voor Bijna zijn gemeen het gevoelen heerschtdal dit van meerder belang zal worden vooral door de beste vrucht van dit jaar, zoodra de landbou wers voor goed beginnen te dorschen en af te voerenwaartoe zij tot dusverre uitgelokt door het schoone weder tot het verrigten van buitenwerk worden teruggehouden. Boter blijft echter in prijs stijgen. Bij de algemeene schaarste van appels en peren die er dit jaar schier overal heerscht, mag het wel als iets bijzonders worden be schouwd dat H. P. landbouwer te Stedum, SNEEK., 4 November. Van den 25 tot en met 51 Oct. zijn in deze provincie 405 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maaktbedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4651. De veehandel was op heden alhier zeer belangrijk er waren ruim 700 stuks hoornvee ter markt, die allen hooge prijzen opbragten vette beesten werden verkocht zelfs lot ƒ250 a ƒ280 vijf melkkoeijen bragten de som op van ƒ1110. Naar wij vernemen, zal het thans vol tooide Oud Burger-Weeshuis waardoor, bij deszelfs doelmatige inrigting, aan deze stad een wezenlijk nieuw sieraad is aangebragt, op donderdag aanstaande worden ingewijd. Z. M. de koning heeft benoemd tolrid der der 4e kl. van de Militaire Willemsorde den kapt. luit, ter zee A. A. de Vries, we gens den moed en het beleid, door hem als kommandant van het stoomschip Amsterdam, betoond bij eene ontmoeting met zeeroovers op de Noord-Oostkust van Celebes, op den 10 April 1856 tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den luit, ter zeelekl. J. E. de Man kommandant van het stoom schip Celebes, thans dienst doende in Oost-In- diëter zake van het door hem op den 50 April jl. betoonde beleid waaraan de redding te danken is van 62 Alfoeren, behoorende tot de expeditie naar Tomorie. Z. M. heeft bij besluit van 26 Oct. jl. de vroeger ingestelde staatscommissie tot bet doen van voorstellen met betrekking tot de slaven in de Overzeesche Bezittingen op de meest eervolle wijze ontbonden, met dankbe tuiging aan den voorzitter de leden en den secretaris, voor de gewigtige dienst, door hen in die betrekking respectivelijk bewezen. Men meldt uit’s Gravenhage d. d. 51 Oc tober: In de zitting van de eerste kamer der sta- ten-generaal van heden zijn aangenomen de aan de orde gestelde ontwerpen van wetwaar onder op de amortisatie, op onteigeningen, op den aanleg van kanalen afstand van grond in Maastricht, ruiling tusschen den staat en Roermond, en eenige verstrekkingen. De kamer is daarna voor onbepaalden tijd gescheiden. Naar men verneemt, is men bij het departement van justitie voornemens, om bij de staten-generaal eene wet in te dienen krachtens welke alle eigendoms-overgangen van vast goed bij notariële acte zullen moeten ge schieden. Op enkele uitzonderingen na kun nen die overgangen thans plaats hebben het zij bij onderhandsche hetzij bij notariële acte. Uit het verslag van den minister van koloniën blijkt dat de bevolking van Java en Madura in 1854 bedroeg 10,581,890 als: 18,471 Europeanen, 129,262 Chinezen, 29,209 andere vreemde Oosterlingen 10,595,510 In landers, en 9,458 lijfeigenen. Deze bevolking was 291,845 zielen hooger dan het vorige jaar. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene uitgave van alle de werken van Jacob Cats, bezorgd door dr. J. van Vloten, die door de Erven Tijl te Zwolle aangekondigd wordt. Zoowel bet papier, de typographische uitvoe ring, en bovenal de schoone staalgravures van onzen verdienstelijken landgenoot J. W. Kai- zer, maken dit werk, waarvan wij drie afle veringen gezien hebben tot eene wezenlijke prachtuitgave, terwijl de prijs van hetzelve (12 gravures melden daarbij behoorenden tekst a 4.50) uiterst gering is. Zaturdag jl. zijn van Harlingen met de stoomboot Lion naar Engeland vervoerd p. m. 450 runderen, 100 kalveren, 600 schapen 200 varkens en 60 lasten graan benevens de gewone verzending van boter, kaas, fruiten vogels. Bij arrest van den hoogen raad der Neder landen van 29 Oct. is beslist, dat belwerken op een’ zondag in eene fabrijk niet in strijd is met de zondagswet, daar die wet, blijkens haren geheelen zamenhang alleen verbiedt al len openbaren arbied en niet dien welke bin nenshuis of in eene fabrijk verrigt wordt, al zijn er ook uiterlijke teekenen waaruit men zou kunnen opmaken, dat er gewerkt wordt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1