NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Ww 1856. No. 90. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 10 NOVEMBER 1856, des voormiddag* ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. den 8 November. i11 i tuin op den van gereedschappen BINNEN- EN BUITENLAND. een dat. wijk- in 1856. 55 23 56 41 19 2G 25 139 19 361 van den Mac-Adam weg Bolsward. hun zo ons leger in Oost-Indië. Aan ieder dier of ficieren wordt voor uitrusting eene gratifica tie van 1000 toegekend. Z. M. de koning heeft mr. W. J. Mees van het ambt van officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Appingadam ontzet. De minister van binnenlandsche zaken mededeeling ontvangen hebbende van het voor nemen der Britsche regering, om eene mede dinging te openen tusschen de bouwkundigen van de binnen Londen op te rigten gouverne mentsgebouwen en willende voldoen aan het deswege door de Britsche regering te kennen gegeven verlangen heeft ter kennis van de bouwkundigen in Nederland gebragt, dat ook voor hen die mededinging openslaat; dat zij voor zoo verre zij daaraan zullen wenschen deel te nemen, hunne plannen tusschen den 1 en 20 Maart 1837, vrij van port, behooren in te zenden aan den eersten commissaris te Westminster-Hall en dat, tot het bekomen van de noodige inlichtingen, zoo omtrent de voorwaarden waaraan de in te zenden plan nen zullen moeten voldoen de uitgeloofde prijzen als anderzins de door het Britsche gouvernement overgelegde stukken ter inzage liggen ten huize van den ingenieur van den waterstaat, belast met de dienst der lands- gebouwen te ’s Gravenhage, bij wien zij zich, des verkiezende, in persoon zullen hebben te vervoegen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 5 No vember Gisteren is in de R. K. kerken al hier aan de leeken mededeeling gedaan hier te lande zal worden opgerigt eene plaats voor verwaarloosde Roomsch-Katholieke jonge dochters. Ter voorziening in hare be hoeften en opvoeding, werden de gemeentenaren verzocht tot|hetdoen van wckelijksche bijdragen. Men meldt uit Gorinchem d. d. 5 Nov.: In een stadje, niet ver van deze plaats, heeft dezer dagen eene schandelijke opligterij plaats gehad, mogelijk wel door denzelfden persoon, die voor een paar dagen in de Amxt. Cour. gesignaleerd werd als iemand die den men- schen geld wist af te persen. De bedoelde persoon gaf voor van Deventer te komen en te zijn W. Masséusdie bij den boekhande laar De Lange schrijfvoorbeelden uilgeeft en algemeen bekend is. Deze persoon was op reis van ’s Hage naar Nijmegen, zoo als bij zeide, en was gereisd over Leyden, Utrecht en Vianen naar deze stad met vrouw en twee kinderen. Hij vroeg den onderwijzer van ons naburig stadje ƒ3 a ƒ6 te leen om de reis van hier naar Nijmegen te vervolgen, voorgevende, geheel zonder geld te zijn. Uit medelijden (daar men stellig overtuigd scheen dat hij Masséus de onderwijzer in de cali- graffie was) werd hem J' k geleend en tee- kende hij zelfs eene promesse waarna hij vertrok onder vele dankbetuigingen uit den nood geholpen I hij zelfs uit dankbaarheid vier deelen Hoofts werken te zenden. de 4 zijn gekomen, lijk is opgeligt. gestalte, had van gelaat met twee puisten op de regter- wang had een’ overjas met bonte voering, zwart vest lossen zwart zijden das geribd- zwarte broek en laarzen aan, een dikke six pence in de hand en daarbij stijf van de rbu- maliek waarvan de middelvinger kenteekens draagt. Niet om de groote som der opligte rij maar om de vleijende, schoonschijnende woorden en het comproraiteren van den ge- achten en algemeen beminden \V. Masséus, zien wij ons verpligt het bovenstaande mede te deelen om een’ ieder voor schade te vrijwaren. Men meldt uit Schiedam d. d. 4 Novem berAcht leden van den gemeenteraad al hier hebben geannonceerd, dat bij eenen ze keren bakker het brood steeds volgens keur gebakken zal worden daarbij een vast gewigt zal hebben en onderworpen zal worden aan eene zetting. De gisteren voor bet eerst door ben bekend gemaakte zetting is bereids 5 cents minder op de 1Nederlandsche pon den brood dan de bakkers hier bereken den. Men belooft zich van dezen maatregel den prelaat verworpen. een Waalsch stadje speelden dezeë en een der schepenen hun om een kop koffij. De verloor; hij wilde revanche en ver-* van partij tot partij, tot- verloop van den avond hij 267,12(1' tweehonderd zecenenzestigduizend een en twintig} kopjes koffij had verloren. Gelukkig was de burgemeester grootmoedig genoeg om alleen de betaling te eischen van het kop koffij dat bij gedronken bad. In de omstreken van Praag vond men dezer dagen in een bosch nabij den spoor weg het lijk hangen eens zelfsmoordenaars wiens gelaat bijna onkenbaar scheen. Eene in schijnbaren angst toegeloopene vrouw her kende in den verhangene haren eheman die sedert vijf dagen in kroegen rondzwervende, zich sedert in hunne woning niet weder had laten zien. De plaatselijke autoriteit was willens, het lijk in een algemeen graf ter aarde te doen bestellen dit echter wilde de vrouw niet toelaten welke dan ook een af zonderlijk graf kocht, in hetwelk zij den overledeneop deftigevoor haren stand ruim kostbare wijze, deed begraven. Des an deren daags werd de vrouw naar het ambt geroepen ten einde in het belang der sta tistiekde vermoedelijke drijfveren van de zen zelfmoord op te geven. Doch hoe ver wonderde zich de burgemeester toen de ver meende weduwe op de eerste haar gedane vraag al dadelijk aanvoerde: Ach edel Tarwe Rogge Garst Haver Boekweit Boonen Erwten Aardappelen Koolzaad Vlas (Ned. p.) 497 Men meldt uit Harlingen d. d. 5 Nov. i Een bewijs van weldadigheid heeft dezer dagen weder geleverd W. S. Jorritsmain leven landbouwer te Ungabnurt, onder Herbaijum die na overlijden bij testamentaire beschik-* king, zijn geheel vermogen, na aftrek der le gaten aan de R. K. kerk en armen alhier heeft vermaakt. Bij eene losse raming der na- gelatene bezittingen meent men algemeen als zeker te mogen aannemen dat deze erfenis minstens de som van f 60,000 te boven gaat. Jl. vrijdag heeft de gemeenteraad van Brussel met algemeene stemmen op éé’ne na, besloten, aan de vrije universiteit dezer stad op nieuw een jaarlijksch subsidie van 3000 fr. toe te kennen. Dit besluit is, met het oog op de jongste bisschoppelijke mandementen, vooral ook gerigt tegen die universiteit niet zonder groote beteekenis. De gemeenteraad van Yperen had den bisschop van Brugge uitgenoodigd, een’ geeste lijke aan te wijzen, om onderrigt te geven aan het collegie dier stad. Maar de bisschop heeft vooraf zulke waarborgen geëischt dat, werd er in bewilligd, genoemde inrigting aan zijn’ uitsluitenden en volslrekten invloed ware on- derworpen geworden. De gemeenteraad heeft dau ook met algemeene stemmen de voorstel len van In dagen de burgemeester ibeiuigingen van hem i gewoon partijlje kaart, te hebbenbelovende schepen 1 11 i van dubbelde den inzet Noch dezenoch j dat na en meer dan waarschijn- (zegge onze naburige onderwijzer voor ƒ4 honderd De bedoelde persoon was lang van 1 eene pet op was blond rond veel goedste meer daar die voorkomt niet uit partijzucht, maar integendeel de opgenoera- de heeren die voor hunne maatregel allen lof verdienen, gerekend kunnen worden alle par tijen te vertegenwoordigen. Men meldt uit Arnhem d. d. 5 Nov.: De arrondissements-regtbank heeft heden den emeritus-pastoor P. Baars die jl. zaturdag ter zake van opligting heeft teregt gestaan van die aanklagte vrijgesproken op grond van ge brek aan bewijs. Volgens eene raming van den oogst over 1836 in Nederland in vergelijking met den gemiddelden oogst in gewone jaren, opgemaakt door een aantal der zake kondigen uit alle oor den van ons land, was de opbrengst per bun der over het geheele rijk als volgt Nederlandsche mudden. gemiddeld 23 53 57 21 25 22 129 22 Adres Adres trommen enz. Adres van stads werklieden om merloon te behouden. Missive betrekkelijk het gebruik van het locaal en gereedschappen voor de spijscom- missie. Staat van tolheffing tusschen Sneek en Rapporten. Suppletoire kohieren van hoofdelijken om slag en belasting op de honden over 1836. Besluit tot onderhandsche verhuring van het Nieuwe Tolhuis. Idem, houdende goedkeuring der reglementen en vrachtlijsten voor de beurtveeren van Kou- dum Oudega en Nijega op Sneek. Besluit houdende magtiging tot betaling uit de onvoorziene uitgaven. Adres betrekkelijk een huis en Stads Singel aan den zuidkant, om eene plek gronds op grondpacht. om belooning van Stadswege voor SNEEK, 7 November. De regering heeft aan de tweede kamer der staten-generaal toe gezonden 1) Een wetsontwerp strekkendeom de vrijstelling van 19 twintigslen van den ac cijns op turf en steenkolen uit te strekken tot smederijen stoomwerktuigen en een groot aantal andere fabrijken talrijken en inrigtin- gen in de voordragt opgenoemd voor wier instandhouding of ontwikkeling het deelge nootschap in die bevoorregling noodig geacht wordt, waarbij tevens eenige algemeene bepa lingen omtrent dien vrijdom worden voorge steld 2) een wetsontwerp strekkende om de be lasting van het griffieregt in hoofdsom en op centen af te schaffen, ook met bedoeling, om het verkrijgen van regt voor de ingeze tenen minder kostbaar te maken 5) een ontwerp van wetwaarbij Drenthe gemagtigd wordt, om voor zijne kas, ook over 1837, zeven provinciale opcenten op de grondbelasting en twee opcenten op de belas ting van het personeel te heffen. De bij kon. besluit van den 15 Julij jl. benoemde commissie, ter overweging der rege ling van het landbouwonderwijs in Nederland heeft haar verslag uitgebragt. Hare beraad slagingen hebben haar geleid tot het besluit, om aan den koning voor te stellen: De op- rigting van ééne landbouwschool in Neder land gevestigd bij voorkeur in het midden des lands, op voldoenden afstand van eene stad; eene school, waaraan, nevens al de hulpmiddelen van het wetenschappelijk onder wijs, eene boerderij verbonden is, welke, op eene uitgestrektheid van ten minste honderd bunders grond van verschillenden aard den verbeterden landbouw toegepast vertoont; ee ne school waarop hoewel in levenswijze gescheiden jongelieden van hoogeren maat- schappelijken stand en jeugdige landbouwers onderrigt ontvangen, door lessen en door eigene aanschouwing of oefening.” De commissie is tot dit besluit gekomen door, uit de kennis van den toestand en de behoeften des lands de vereischten van goed onderwijs voor Nederland op te maken en acht geven de op de van elders verkregene ervaring, zich ernstig af te vragen op welke wijze zulk onderrigt het best kan worden gesticht. Zij heeft daarin hare innige overtuiging uit gesproken enals met éénen geest bezield hebben hare leden getracht zich boven alle ge westelijke of persoonlijke belangen te verheffen, en alleen bet oog te rigten op het belang en het welzijn des vaderlands. Bij de regemeuten infanterie worden 25 2de luitenants gevraagd, om over te gaan bij -I SNEEKER ra 23

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1