NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. V I I I 1856. No. 91. WOENSDAG den 12 November. 1 N 4 I 11de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. van I e I Wilt» andere meer waardoor de serjant Haze doodelijk is getrof- j aan de gevolgen i' van voor verpleegden .n 'll fen de kanonnier Eysseling zijner bekomene wonden overleden en de of ficieren Sesseler en Van Aken benevens nog eenige andere manschappen der artillerie min of meer zijn verwond. In verband met het hierboven medege deelde ongeluk in het laboratorium der artil lerie te Nijmegen moeten wij alsnog mede- i&v SNEEK, 11 November. Van den 1 tot en met 7 Nov. zijn in deze provincie 102 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4753. Naar men verneemt, zullen eerlang regeringswege aan de staten-generaal worden aangeboden de wetsontwerpen betrekkelijk de uitoefening der geneeskunde. Het Residentieblad behelst een artikel, waar uit sommigen afleiden, dat de regering, bij de aanzienlijke wijziging in de patentwet, die zij verklaard heeft nog in deze zitting te zullen indienen, voornemens zijn zou, ook den landbouwenden stand aan het patentregt on derworpen te maken. Naar men verneemt zouden dezer dagen door de regering afgewezen zijn onderscheide ne aan Z. M. den kouing ingediende verzoek schriften strekkende ter bekoming van Hds. bewilliging tot oprigting en vestiging hier te lande van credits-mobilier. Onder dagteekening van den 23 October jl. wordt door Zr. Ms. consul te Smirna be- rigt dat, ten gevolge der hooge prijzen, wel ke dit jaar voor de gedroogde vruchten zijn besteed de afzendingen van dit artikel naar Nederland eenigzins zijn belemmerd geworden. Nogtans genoten de Nederlandsche schepen voor bevrachtingen de voorkeur boven andere, en dit kan grootendeels daaraan worden toe geschreven dat er vele nieuw gebouwde Hol- landsche vaartuigen, in plaats van hoekers en kofl'en, in de Levant komen. Sedert den 25 September jl. vertrokken uit Smirna het Ne- derlandsch kofschip De drie Aurelia'skapt. G. Everlz met akerdoppen naar Cork of Falmouth; de schooner Oceaan kapt. G. van Duffelen naar Vlaardingen met vruchten palmhout en wol de schoener Backershagen kapt. J. Hakker, naar Havre, via Tchesme met vruchten de hoeker Fortuna kapt. W. Noordhoek naar Havre met vruchten, en de schoener Bernardus, kapt. H. Puncke naar Amsterdam met vruchten en wol. Uit Leyden wordt gemeld, dat den prins van Oranje op den avond van den 5 dezer door de leden van den academischer) senaat en de presidenten der verschillende faculteiten eene serenade met fakkellicht gebragt en te vens het diploma van het lidmaatschap van het studenten-corps overhandigd werd. Daar bij hadden zich ook commission uit de ver schillende sociëteiten als van de Studenten sociëteitSempre Crescendo en Arena met hetzelfde doel gevoegd. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 6 November Ook in deze stad zal ingevol ge de ingevoerde kerkelijke hiërarchie, de R. K. bevolking in parochiën (zoo als ik verneem in vier) worden ingedeeld. Zondag aanstaan de zalop last van de daartoe bevoegde gees telijke autoriteithiervan in de R. K. kerken aan de leden dier gezindheid worden kennis gegeven.” Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 6 November: Voor eenige dagen begaf zich te dezer stede in een publiek huis, en wel in de Hofpoort, een welgekleed heer, die na zijn vertrek ontwaarde dat hem eene portefeuille was ontvreemd welke eene waarde van on geveer ƒ500 inhield. Na gedane aanklagte bij de policie, werd er een onderzoek ingesteld, waaruit het bleek, dat die waarde was ont vreemd en aan de hoofdbewoonster ter hand gesteld, terwijl de portefeuille in het Spui in het water geworpen en door een’ schoorsteen veger opgehaald was. De man zekere Rees, zijne vrouw en eene daarbij inwonende vrouw zijn gearresteerd en in het huis van burger lijke en militaire verzekering overgebragt. Bij visitatie bevond men dat de papieren van geldswaarde verborgen waren in een der on- derkleederen van Rees. Men meldt uit Hoorn d. d. 6 Novem ber Gisteren avond hield de afdeeling van het Nederlandsche genootschap tot afschaffing van sterken drank hare eerste openbare ver gadering, ten aanhoore van eene overgroote menigte, zoo leden als niet-leden, en waarbij deelen dat behalve de onder-officier Haze die onmiddellijk na de noodlottige uitbarsting op de plaats zelve bezweek, in den volgenden nacht in het garnizoens-hospitaal mede over leed een der beide het ernstigst verwonde ka nonniers met name Eysseling, nadat aan hem het linkerbeen en de linkerarm waren afgezet; de andere, met name Vermeulen aan wieu mede een been ter hoogte van de dij is moe ten worden geamputeerd bevindt zich tot in gewenschten toestand. De overige vijf, waaronder de beide officieren bevinden, zich naar omstandigheden welalthans buiten gevaar. In den nacht tusschen den 4 en 5 dezer heeft het tweejarig dochtertje van den arbei der W. v. D.te Steenwijk op eene deer niswaardige wijze het leven verloren de va der en de moeder hadden des avonds nadat de kinderen te bed waren gebragt, hunne wo ning verlaten om een gedeelte van den nacht kermis te houden. Te huis komende en bij hun kindje te bed gaande vonden zij het des morgens bij hun ontwaken dood en hoogst Waarschijnlijk door de ouders dood gelegen. Men schrijft dit on geluk aan misbruik van sterken drank toe dewijl volgens nader onderzoekde ouders eerst des nachts ten vier uur zwaar beschon ken zijn te huis gekomen. (Handelsblad.) Men meldt uit Dedemsvaart d. d. 4 Nov.: Gedurende de afgeloopene maand October zijn van dit kanaal door de balkbrug boven sluis no. 5 afgevaren 1183 schepen, die aan af- vaartsgelden hebben opgeleverd de som van ƒ9840.111/,, bedragende met de vorige maan den een aantal van 6050 vaartuigen en aan afvaartsregten desom van 43,237,66'/,waar onder niet zijn begrepen de ontvangsten aan de verdere bovensluizen enz. Het aantal af gevaren schepen en de betaalde afvaartsgelden in genoemde maand overtreffen zelfs de druk ste maanden van vroegere jaren door den al hier aanwezigen ruimen voorraad van goeden turf en de daaraan elders bestaande behoefte, verwacht men in de loopende maand eene bij - na gelijke levendige scheepvaart. De middelen, welke vele bedelaars-kolo- nisten aanwenden, om de bedelaars-koloniëu tegen de gevangenis te verwisselen worden inderdaad onrustbarend. Behalve het schrij ven van brandbrieven dat aan de orde van den dag is, is heden alhier een kolonist, die gedeserteerd was, in arrest genomen, omdat hij een’ gedeelte van een ploeg had gestolen ten einde niet naar de koloniën teruggebragt te worden. Toen men hem opmerkte, dat hij toch misschien weder derwaarts zou moeten vertrekken stond hij op en verbrijzelde da delijk twee groote glasruiten in het vertrek van de geregtsdienaarswaarin hij tijdelijk vertoefde, in de hoop, dat dit hem althans een verblijf in de gevangenis zou bezorgen hetwelk ook gelukte. De aandacht wordt gevestigd op kwade practijken welke in het district van Thuin (Belgie) tijdens de laatste algemeene verkiezin gen zouden hebben plaats gehad. De gezamen lijke herbergiers en houders van eethuizen daar ter plaatse vorderen naar men meldt, een gel delijk bedrag voor 5000 diners, ten behoeve van 1800 kiesbevoegden. Vele kiezers zouden alzoo meer dan éénen maaltijd hebben genoten. Het zeggen is evenweldat men volstrekt niet al die diners wil betalen op grond, dat zij niet zijn gebruikt; dat men wel beeft aangeregt, doch dat de deuren gesloten zijn gebleven, totdat de uitslag der verkiezing be kend waswaarna de stemgeregtigen met hongerige magen naar huis zijn gezonden.. Men zegt, dat de verkozene, de heer de Paul, thans reeds 60,000 fr. heeft moeten betalen voor kosten, tijdens de verkiezing gemaakt. door den wel-edelen heer Korver apotheker alhier, eene rede gehouden werd over den bloei des genootschapszoo in het binnen- als buitenland, welke rede algemeen toege juicht werd en voor de afdeeling niet vruch teloos bleef. Uit Enkhuizen wordt gemeld, dat ook de tweede vaart der haringbuizen zeer bevre digende uitkomsten oplevertaangezien vier vaartuigen dezer dagen binnengekomen de belangrijke hoeveelheid aan voeren van plus minus 94 last haring, terwijl de berigten van eene andere buis insgelijks zeer gunstig zijn. Het berigt van onzen correspondent te Gorinchem (zegt de Amst. Cour.) wegens ee ne opligterij, in den omtrek gepleegd door een’ persoon die zichvolgens onzen correspon dent, uitgaf voor den schoonschrijver W. Masséus heeft zoo zeer de algemeene aan dacht getrokken dat wij reeds een vijftal dusver brieven uit verschillende plaatsen ontvingen, waarin wordt beweerd dat de gesignaleerde persoon zich niet voor W. Masséus uitgeeft, maar W. Masséus inderdaad is. Onze cor respondent heeft hem dus ter goedertrouw maar ten onregte wegens vermeend misbruik van zijnen naam beklaagd. In het Algemeen Policie-hlad van 50 Mei jl. bladz. 560 is ten einde hem in zijne kwade practijken, opligting,” te kunnen tegengaan, de aan dacht der hoofden van policie op hem geves tigd. Te Haarlem, ’s Gravenhage, Purmeren- deEnschedé en Delft heeft hij reeds naar ons berigt wordt, dupes gemaakt. Dezer dagen viel in het provinciaal krank zinnigengesticht voor Noord-HollandMee- renbergeene aandoenlijke plegtigheid voor. Buiten het gesticht is een allezius doeltref fend en zoowel uitwendig als inwendig fraai kerkgebouw opgerigt en op dien dag werd aldaar de eerste godsdienstoefening ge houden ten behoeve der ongelukkige verpleeg den. Ruim 130 woonden de godsdienstoefe ning in stilleen met aandacht bij. Wie die ongelukkigen in rust en vrede naar het Gods gebouw zagen opgaan of hun godsdienstig gezang aanhoorde, kon zich naauwelijks voor stellen dat de hoorders krankzinnigen wa ren die men zich over het algemeen als voor elke edele aandoening onvatbaar voorstelt. De prediker sprak eene toepasselijke rede uit naar aanleiding der woorden Deze is de poon e des Hemels, voorkomende in Gen. XXVIII: 17. De oprigting van dit kerkgebouw, en de wijze waarop voor het godsdienstig wel zijn der verpleegden in Meerenberg gezorgd wordt verdient allen lof. Men meldt uit Arnhem d. d. 7 Nov. Gisteren stond voor het provinciaal geregts- hof in Gelderland teregt Johannes Putting, zich ook wel genaamd hebbende Willem Ho rnar, oud 55 jaren, instrumentmaker, gebo ren te Amsterdam laatst gewoond hebbende te dezer stede, beschuldigd van vervalsching van een zevental coupons welke achtereen volgens door hem zijn uitgegeven. Er werden vijftien getuigen gehoord, waaronder eenige uit Amsterdam herwaarts overgekomene hou ders van administratie-kantoren van publieke fondsen. De beschuldigde bleef bij zijne in de instructie gedane bekentenis, en verklaar de dat elke der coupons welke volgens de gehoorde deskundigen zeer kunstig waren ver- valschten waaraan niet dan na naauwkeu- rige beschouwing eenige veranderingen kon den worden bespeurd, door hem in het kor te tijdsbestek van slechts twee uren waren vervalscht. Het openbaar ministerie eischte de toepassing der hoogste door de wet op de ze misdaad bedreigde straf, zijnde eene tucht huisstraf van twintig jaren, benevens veertien geldboeten, elk van vijftig gulden. Daarna werd de verdediging voorgedragen door mr. Moerkerk van Steel. Het hof heeftnog ten zelfden dage uitspraak doende, den beschul digde veroordeeld tot eene twintigjarige tucht huisstraf, benevens veertien geldboeten elk van vijftig gulden. Den 6 dezer is in de werkplaats der ar tillerie te Nijmegen een grenaalkogel bij het ontledigen gesprongen en is dit door het springen van nog vijf andere dergelijke gevolgd, iiiinnmni I SNEEKER I 3 i i in er s I I COURANT. I-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1