NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i 'I LI I 1856. No. 92. tide Jaargang. den 15 November. ih n I VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 17 NOVEMBER 1856, des voormiddags ten 10 uur. ZATURDAG J L II VERGADERING M aan het gebruik der Bella ga i I het biunen- aangesla-1- K- n E n n m u le u - -I •el huwelijken tusschen Den 26 Aug. jl. werd Beijeren derde broeder I in de vorige Besluit en rapport omtrent sommige voor stellen tot herziening der plaatselijke belas tingen. 1 PUNTEN TER BEHANDELING. Adres om eene plek gronds op grondpacht, vergadering aangehouden, rapport omtrent sommige kroeghouders, herbergiers en houders speel- en tilleerd dranken schenken of in geheven worden naar dran ken. Het bedrag dier belasting wordt niet hoo- ger opgevoerd dan tot de helft der som, die de in art. 1 dezer wet aangewezene belasting geacht kan worden in de gemeente op te breng- gen.” Bij koninklijk besluit van 1 Nov. jl. zijn nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent de re gelen waarnaar de stokers van gedistilleerd uit aardappelen met bijvoeging van gersten of havermeel voor den accijns op landsch gedistilleerd zullen worden gen. De synodale commissie der Ned. Herv. kerk heeft 5 Nov. bare najaarsvergaderingen weder geopend onder voorzitting van ds. R. weder geopend onder voorzitting J. Koning, predikant te Limmen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 10 Nov.; Wij vernemen dat wekelijks in de Amstel- kerk alhier openbare voorlezingen zullen ge houden worden over de Kerkgeschiedenisen wel volgens een geregeld plan. Als sprekers zullen optreden de hoogleeraren Mol en Do- mela Nieuwenhuis, de predikanten dr. Spij ker, dr. Meyboom dr. Steenberg, dr. Stric ker, dr. v. Bel en dr. Stemler. Eenige stu denten kandidaten in de Theologie zullen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 10 November jl. zijn vastgesteld 1) Het aanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag over de inwoners van de ge meente Sneek, over het dienstjaar 1856 2) het suppletoir kohier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden voor dezen jare en dat beide kohieren gedurende acht da gen ter Secretarie voor een’ ieder ter lezing zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigdzoo als gebruikelijk is, en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 12 November 1856. Burgemeester en JVethouders voornoemd A. VEEN L. B. De Secretaris HACA. BINNEN» EN BUITENLAND. SNEEK, 14 November. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 10 dezer deelt de voorzitter mede, dat zijn ingekomen de volgende wets-ontwerpen 1) tot wijziging van hoofdstuk VIII der staats- begrooting voor 1855; 2) tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1855; 5) tot afschaffing der griffie-regten en vermin dering van het zegel voor exploilen van pro cureurs en deurwaarders 4) tot uitbreiding der vrijdommen voor den accijns op den turf en de steenkolen 5) negen ontwerpen tot be krachtiging van provinciale belastingen; 6) tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegroo ting voor 1856 7) tot algemeene heffing ee- ner plaalselijke belasting op het gedistilleerd 8) tot wijziging van den accijns op het bin nen- en buitenlandsch gedistilleerd. Van het ontwerp van wet tot heffing ee- ner plaatseliike bèlastinq op het qedistilleerd, luidt art. 1 aldus Met afwijking der bepalingen van art. 246 der gemeentewet van den 29 Junij 1851 {Staatsblad no. 85) en van het 2de lid van art. 250 dier wet, voor zooveel het gedistil leerd betreft worden vóór elke andere be lasting ten behoeve der gemeenten opcen ten op de hoofdsom van den rijksaccijns op het gedistilleerd geheven ten bedrage van honderd wat het binnenlandsch gedistilleerd, van Zestig wat het buitenlandsch gedistilleerd, behalve de likeuren en van veertig wat de likeuren betreft.” Eu art. 5 Met afwijking der bepaling van art. 245, 1ste alinea, der gemeentewet, kan in gemeenten waar het gedistilleerd be last is, eene plaatselijke directe belasting op de slijters, tappers, sociëteit-, koffijhuis- en i van dans-, andere openbare huizen, die gedis- likeuren of daarvan vervaardigde i het klein verkoopen, hun debeit van sterke Adressen van de voormalige commiezen der plaatselijke belastingen, om eene gratificatie voor 1857. Missive van de voogden van het O. B. Wees huis, betrekkelijk de begrooting voor de dienst van 1855. bijdragen geven. Men meldt uit Utrecht d. d. 9 Nov. Met genoegen mogten wij vrijdag eene der veelvuldige gunstige gevolgen welke wij ons van de internationale spoorwegverbinding met Duitschland voorstellenreeds volkomen be vestigd zien toen een aantal spoorwagens op het station alhier aankwam geladen met steenkolen voor de erven H. Trip bestemd welke, versch uit de mijnen aan de Ruhr ge trokken weinige uren daarna hier ter ver warming van den vaderlandschen haard kon den worden afgeleverd. Wij brengen hulde de wakkere ondernemers die onder de eersten in onze stad het durfden wagen de voordeelen te beproeven, welke de aaneenslui ting van den Rijnspoorweg aan de Köln- Mindener baan van Utrecht aanbiedt wij hopen dat hunne eerste proeve moge zijn gelukt en wenschen dat hun voorbeeld hier moge worden nagevolgd. Dezer dagen had eene poging tot moord plaats in het huis van correctie te Hoorn, door een’ gevangene op een’ der bewaarders. Een der slechtste sujetten in dit gesticht had zich meester gemaaktop welke wijze weet men niet van een mesen poogde daarmede een van de beste bewaarders eene wonde toe te brengen. Gelukkig wist de man dit opzet af te weren en spoedig was meu den deugniet meester. Een landbouwer te Hendrik-Ido-Ambacht wilde den 7 dezer ’s morgen met zijne dienst maagd naar Dordrecht rijden. Het reeds in gespannen paard nog willende laten drinken ontdeed men het van het hoofdstel waarna het paard, ergens voor schrikkende, met het rijtuig, waarin de meid reeds gezeten was, op hol geraakte en in de voor die stad zijnde Wetering stortte, met het jammerlijk gevolg, dat niet alleen de landbouwer gewond is ge raakt maar de meid het leven verloren heeft. Spoedig aangebragte geneeskundige hulp heeft niets kunnen baten. De officier van justitie te Almelo berigt in dato 1 Nov. jl., dat in het begin der maand October jl. bij den betaalmeester aldaar van den rijks-ontvanger te Tubbergen is ontvangen, een vijfentwintigcent-stuk voerende het jaar tal 1848, hetwelk, als van valschheid verdacht, is gezonden naar ’s rijks munt en aldaar be vonden te bestaan uit tin lood en ruime spo ren koper, wegende 2.790 wigtjes en dat in het laatst dier maand bij denzelïden ambtenaar van den rijks-ontvanger te Delden een gelijk muntstuk is ontvangen, het jaartal 1849 voe rende en dezelfde kenteekenen van valschheid aanbiedende. Beiden zijn bijzonder kenbaar aan weekheid van metaal ligtheid van gewigt en aan zeer onzuivere karleling van den rand. Te Middelburg werd den 5 dezer gevan kelijk binnengebragt zekere J. Fortrie, oud 12 jarenbeschuldigd van brandstichting bij den landbouwer P. du Bois, te Nieuwvliet. De knaap, die zijne misdaad bekend heeft, ver klaartdat hij over de behandeling van zij nen meester ontevreden zijnde, om zich daar over te wreken eene doos brandende lucifers in den stal heeft geworpen waardoor de ge- heele schuur met al het daarin aanwezige eene prooi der vlammen is geworden. Men meldt uit Vlissingen d. d. 5 Nov. Heden wordt het ter reede liggende fregat prins Alexander door den schout-bij- nacht Ferguson gemonsterd, en zal vermoedelijk morgen met den eersten gunsligen wind vertrekken. Die bodem zal Lissabon aandoen en zich naar Madera begeven, aldaar de tweeëntwintig Ma- leijers aan boord nemen die te Madera zijn aangehouden, als beschuldigd van poging tot moord en brandstichting aan boord van het Ne- derlandsch handelsvaartuig Twenthe, en navol- bragte reis te Vlissingen binnenvallen. Als een bewijs van den toenemenden bloei der landhuishoudkundige school le Gro ningen moge dienen, dat zij op dit oogenblik telt 40 leerlingen meer dan zij ooit te gelijk gehad heeft, waarvan 12 zoons van eigenlijke landbouwers, van welke laatsten het meerendeel aldaar alleen des winters de lessen bijwoont om in den zomer weder op het platte land te rug te keeren, ten einde daar bij hunne betrek kingen de practijk te beoefenen en later ’s win ters te Groningen weder te komen. In een tijdsverloop van twee maanden zijn voltrokken of is de aanstaande voltrek king bepaald van zeven vorstelijke personen, prins Adalbert van van koning Maximiliaan II, in den echt ver bonden met de infante Amelia van Spanje een weinig later huwde de groothertog Frede- rik van Baden met prinses Louisa van Pruis- sen in de eerste dagen dezer maand werd het huwelijk van den aartshertog Karei Lo- dewijk van Oostenrijk met prinses Margaretha van Saksen ingezegend. Kort geleden heeft koning Oscar van Zweden officiële kennis ge geven van de aanstaande echtverbindtenis van den hertog van Osthothland met eene prinses van Nassau en op handen zijn de echtver- eenigingen van prins Frederik van Pruissen met prinses Victoria van Groot-Brittanje prins Frederik van Toskane met prinses An na van Saksen en grootvorst Michael van Rusland met prinses Cecilia van Baden. Van die veertien personen behooren tien tot Duit- sche vorstenhuizen een tot de Engelsche dy nastie een tot het Russisch keizerlijke ge slacht en een tot het koninklijk gezin van Zweden. De Spaansche regering heeft een crediet van 600,000,000 realen geopendwelke som tot aankoop van levensmiddelen zal worden aangewend. De United Service Gazette meldt dat de regering voornemens is, eene nieuwe expeditie uit te zenden tot opsporing van sir John Franklin en zijne lotgenooten in de Noordpool- zeeën. Het opperbevel over de expeditie die haren weg door de straat Behring zal nemen, wordt aan kapt. Georg Richards toevertrouwd. Een nieuw verfoeijelijk schoonheidsmid del, zegt het geneeskundig weekblad the Lancet, dreigt in zwang te komen tenzij het publiek in tijds opmerkzaam worde gemaakt op het ge bruik daarvan. Het is de als zwaar vergifbe- kende Bella Donno, die sedert kort in de dag bladen bij advertentien wordt aangeprezen als middel, om aan de oogen schittering, levendig heid en aanlokkelijkheid te verleenen. De be trekkelijke advertentien willen het schoone ge slacht aanlokken door de verzekering dat de Oostersche vrouwen hare vurige oogen eeniglijk te danken hebben aan het gebruik der Bella Donna. De werking dezer giftplant op den oogappel en de niet uitblijvende verderfelijke gevolgen bij langdurig gebruik vermelden de kwakzalverachtige advertentien natuurlijk niet. Een der rijkste spoorweg-ondernemers van Frankrijk heeft wegens oogenblikkelijken geld nood de werkzaamheden aan den grooten cen traal- en aan den Muhlhauser-spoorweg groo- tendeels gestaakt en dieu ten gevolge 500 ge ëmployeerden en 15000 werklieden vooreerst ontslagen. Aan een particulier schrijven uit Curacao van den 29 Julij jl. ontleenen wij het volgen- SNEEKER I r a e Il s a =3 6 l. y e e 11 II l) r_ k t e 3 it i, I— COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1