NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIG I 1856. No. 93. WOENSDAG f- 1 i den 19 November. BINNEN- EN BUITENLAND. at te hier •e breken De schedel heelkundige hulp, is onder anderen besloten tot het enkele zich daar bevindende ge- o» o Y :n J* e t i; ?s n Is n n Alberdina Pekelder No. 2217. Grietje Melis No. 1117. T. Huisson No. 4698.” [Een in Drenthe wegens het schrijven van brandbrieven aangeklaagdedoch uit hoofde van geen genoegzaam bewijs vrijgesprokene bedelaars-kolonistwil tegen die vrijspraak in cassatie komen De directie der spoorwegen in Oostenrijk neemt proeven met eene nieuwe Amerikaan- sche wijze van verlichting, die op de groote tentoonstelling van Parijs voorkwam. Deze ver lichting wordt aan de locomotieven gebragt en moet de baan op verren afstand verlichten, zoo- dat het licht de vaart en de aankomst van ee- nen trein merkbaar maken en wezenlijk bij dragen moet, om bij nacht ongelukken voor te komen, bijzonder het zamenstooten van treinen. Tóen voor eënige dagen een dikke nevel de vaart op den Rijn onmogelijk maakte, moest een stoomschip beneden Coblentz blijven lig gen. Een reiziger verzocht den kapitein, dat hij aan land mogt gezet worden. Maar in den nevel zagen de matrózen een Rijn-eiland voor den vasten wal aan en de reiziger moest er van ’s namiddags 5 uur tot den anderen morgen 10 uur op doorbrengen. sche kust een met bovengemelde beschrijving overeenkomend dier gezien hebben. Men meldt uit Nijmegen d. d. 11 Nov.: In den afgeloopen nacht is in het garnizoen!» hos pitaal als derde slagtoffer overleden de kanon nier Jan Rosse, die eene zware kwetsuuf aan den schedel bekomen had, zijnde hem een stuk der gesprongene granaten in het hoofd dóórge drongen. De toestand der overige lijders 'is naar omstandigheden wel. Men meldt uit Nijmegen d. d. 15 No vember: Naar men verneemt, zijn door het bestuur onzer stad reeds krachtdadige maat regelen genomen ter voorkoming van ongeluk ken welke door de dezer dagen in de bene- den-stad ontdekte verzakking dreigen te ont staan en afbreken van bouwen. Men meldt uit Harlingen d. d. 14 Nov.: Waren de verwoestende invallen der Noorman nen weleer zeer noodlottig voor de versprei ding der verlichting hier te lande, heden mor gen werden wij daaraan figuurlijk herinnerd, toen de Noordsche brik Arel bij het binnen komen der haven het kleine havenlicht, op het noorderhoofd geplaatst geheel omverre wierp en daarna verwarde in het touwwerk der Engelsche stoomboot Sir Robert Peel. Had de Noorman te bekwamer tijd trossen uitgeworpen gelijk onze Lazzaroni (alias ha- venisten) hem aanriedenvoorzeker zou het beter afgeloopen zijn. Ook in de provincie Groningen worden van tijd tot tijd brandbrieven uit de koloniën, die den naam dragen van Weldadigheid, ont vangen. Zoo is dezer dagen bij den heer dr. Huisinga te Wildervank, de volgende brand brief ontvangen waarvan bereids proces-ver- baal is opgemaakt. Deze brief is letterlijk van den volgenden inhoud «Veenhuize den 11 Nov. 1856. WelEdel agtbare Heer Wij ondergeteekende neeme de vrijheid om UE deze letters te zende en verzoeke U om ons de som van 200 Guide te zende want wij zit- te hier in groote nood want de hongersnood dringd er ons toe om UEd dit verzoek te doen en indien UEd in de tijd van 8 dage niet aan ons verzoek zult voldoen dan zulle wij genood zaakt zijn om hier van daan te desertere en naar Groninge te kome en zulle wij bij U de boel in de brand steke want het kan ons niet scheele hoe het met ons gaat want wij zitte nog liever in de gevangenis als hier dus wij hoope dat UEdel aan ons verzoek zult voldoen, want ander zulle wij niet alleen brand stigte maar dan is bet ons onverschillig al beneme wij ook iemands leven en spaare en ontzien niets want wij zijn verhard dus hoope wij dat U aan ons verzoek zult voldoen en ons spoedig antwoord en UEd hoeft niet te denke dat het een drijgement is néén maar wij zullen het ook doen ons adres is op het 2de gestigt te Veenhuizen in zaal 12 bij Majoor van VPoerde. I Te Hamburg zag men dezer dagen een zeldzaam voorbeeld van verdraagzaamheid in het godsdienstige ter gelegenheid van eene hu- welijksvereeniging in de R. K. kerk. De bruid had namelijk twee Israëlitische dames tot ge tuigen gekozen, welke haar naar het altaar ge leidden en als zoodanig door den pastoor aan genomen zijn. Den 4 dezer bezocht de koningin van Spanje den koninklijken schouwburg te Madrid. Bij haar verschijnen in de zaal, op het einde van het eerste bedrijf, hief het orkest als naaf gewoonte de koninklijke hymne aan maar door sissen, morren, zelfs fluiten werden langer dan vijftien minuten de toonen der ntUz.ijk verdoofd. De koningin was bleek en blijkbaar ontroerd; zij bleef echter staande in den schouwburg tot na den afloop der voorstelling. Te Brooklijn (Breukelen), bij NieUw-Yorli is sedert October eene monstrense machinale bakkerij aan den gang, die naar het plan van den ingenieur Berdam aangelegd is. Het voor naamste daarbij is de costrnctie van den oven. Deze heeft 20 voeten hoogte, 18 lengte en 8 breedte en wordt naar een stelsel gestookt dat de gemakkelijke daarstelling van den graad van hitte en de bestendige onderhouding daar van gedoogt. Door eenen zekeren toestel wor den na elkander 16 met deeg belaste wagens, waarvan ieder 5 a 5 voeten in het vierkant heeft, in den oven gebragt, terwijl hetzelfde getal met gebakken brood in eene tegenover gestelde beweging denzelven verlaten. Twee deuren, ééne voor den ingang, ééne voor den uitgang, openen en sluiten zich door de be wegingen van het mechanisme, van zelfbij het doorgaan van eiken bijzonderen wagen. De tijd, die tusschen het ingaan en uitgaan van ieder wagen verloopt bedraagt 20 minuten. Voor zoo ver de oven op deze wijze in onaf- gebrokene werkzaamheid blijven kan is hij in staat, 100,000 stuks brooden binnen 24 uren te leveren of 500 vaten meel in dezen tijd te gebruiken terwijl sterke bakkerijen het naau- welijks tot 5 vaten brengen. De besparing die er door te weeg gebragt wordt, doet 51/, pond brood voor dezelfde som gelds als anders 2'/4 pond leveren. Volgens een particulier schrijven uit St, Petersburg van 50 October jl., medegedeeld door de voornaamste dagbladen van Parijs-, bevestigt het berigt zich dat het Russische gouvernememt voornemens is, om op de Finsche kust vijf krijgshavens aan te leggen met het doel, om St. Petersburg te dekken en tegen ge varen die in den afgeloopen oorlog gebleken zijn te beveiligen. De uitvoering van dit plan moet reeds aangevangen zijn met het aan loggen van vestingwerken op de kust van den Botnischen zeeboezem niet ver van Tornea, Te Parijs is aangekomen graaf Orloff, de zoon van den diplomaat om er den win ter door te brengen. Hij is 25 jaar oud werd in den Oosterschen oorlog twintigmaal gekwetst en verloor bij het beleg van Si listri» een oog. Men verhaalt, dat eene der schoon- ste juffers in Frankrijk van aanzienlijke ge boorte en zeer rijk, aan ’s graven moeder heeft doen weten dat zij er trotsch op zou zijn, als vrouw zijne wonden te mogen verplegen. Dezer dagen stonden voor het hof van assises der Oostelijke Pyreneën achtereenvolgens teregt drie grijsaardsbeschuldigd van zware misdaden; 1) Etienne Chalulen oud 80 jaar, wegens het moedwillig in brand steken van eene groote hoeveelheid aan zijnen kleinzoon toebe- hoorende korenschoven. Hij werd vrij gespro ken. 2) Sauveur Barrére oud 74 jaren ter zake van eene op eene openbare plaats bewaar de acte van verkoop vernietigd te hebben. Vrijspraak volgde. 5) Barthélemy Jeanne, oud 86 jaar, aangeklaagd te hebben bedreven de misdaden van valschheid in geschriften het uitgeven van valscbe muntstukken wetende dat zij valsch zijn en c} bedriege- lijke bankbreuk. Deze beschuldigde kwam er zoo goed niet af als de twee eerstgenoemden, en werd tot acht jaren gevangenisstraf veroor deeldhebbende het hof verzachtende omstan digheden aangenomen. De clericale bladen zijn zeer verbolgen over het besluit van den gemeenteraad der SNEEK, 18 November. Van den 8 tot en met 14 Nov. zijn in deze provincie 92 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4825. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 15 dezer de aan de orde gestel de ontwerpen van wet aangenomen. Het ontwerp betreffende de verjaring der coupons is, na afstemming van art. 1 met 56 tegen 2 stemmen door den minister van financiën in getrokken. In de zitting van de 2de kamer der sta ten-generaal van 15 dezer zijn ingekomen twee wetsontwerpen een tot regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor de dienst van 1856 en een tot verklaring van het algemeen nut van den aanleg van een’ kunstweg van den grooten weg van de Lemmer naar Sneek. In de zitting van 14 dezer heeft de tweede kamer nog al een gewigtig besluit genomen door nl. op het adres van zekeren Geluk een door den koning in zake der nat. militie ge nomen besluit voor onwettig te verklaren. Uit de antwoorden der regering, op de algemeene bedenkingen ten aanzien der be groot! ngswetten voor 1857 gegeven, blijkt, dat de koloniale bijdragen aan ’s rijks schat kist, over het loopende jaar, worden geraamd te zullen bedragen de aanzienlijke som van ƒ28,555,549. Naar men verneemt, zijn de commissa rissen des konings uitgenoodigd om zoo spoe dig mogelijk opgave te doen van de in hun ne provinciën aanwezige onbebouwde gronden, en de middelen die zouden kunnen worden aangewendom de ontginning daarvan te bevorderen. Het doel des konings is, om daar door aan den arbeidsman werk en daarmede onderhoud te verschaffen. Men rekent, dat van het 5de millioen een derde dient voor wateren en wegen, en twee derden nog on bebouwd zijn. Van deze laatsten vindt men in Noord-Brabant 185,000 bunders, in Drenthe 176,0(10, in Gelderland 165,000, in Overijssel 155,000 en in Noord-Holland 51,000 bunders. Den 25 Sept. jl. is te St. George d’El- mina, in den ouderdom van juist 40 jaren overleden, de heer H. Scbomerus luitenant- kolonel gouverneur der Nederl. bezittingen ter kuste van Guinea. Men meldt uit Amsterdam d. d. 15 Nov. Gisteren namiddag gebeurde een treffend on geluk in de Utrechtsche-dwarsstraat bij den Amstel. De huisvrouw van H. van den Ak ker eenig goed van uit een vlieringluik ter drooging willende ophangen reikt te ver en verliest het evenwigtwaardoor de houten armen breken en zij van boven naar beneden stort. De schedel was haar verbrijzeld en heelkundige hulp, onmiddellijk op de plaats des ongevals aangewendvermogt niets. Zij verkeerde in gevorderden zwangeren toestand en laat een’ diep verslagen huisvader met drie nog jeugdige kinderen na. Men meldt uit Scheveningen d. d. 14 November: Ten gevolge van den storm, die sedert drie dagen uit het noord-noord-weslen heeft gewoed, zijn niet minder dan 23 ha ringschuiten welke eerst kort geleden wa ren afgevaren verpligt geweest de visscherij te verlaten; de meesten zijn met verlies van hare vleten en enkelen ook met schade aan de vaartuigen sinds gisteren alhier terugge keerd. Volgen berigt van Texel was aldaar door eenen strandlooper een groot bruinachtig lang harig dier op het strand ontdekt, ter grootte van eenen wolf. In het denkbeeld, dat het een hoop wier was, had hij er tegen aangeschopt en was het dier, tot zijne groote schrik tegen hem opgevlogen. Hij had zich ijlings uit de voeten gemaakt en was nog een eind door het dier vervolgd. Op eenen afstand had hij het zelve in zee zien gaan en er kort daarna we- l der uit te voorschijn zien komen waarna het in de duinen was getrokken. Men dacht dat het een groote zeeotter zou geweest zijn. Som migen willeu in de lage duinen van de Helder BW SNEEKER Te ia 6 er er il ir 15 iat nd ie rs lit n te de ■ft In e- rd k- ds de de 14- ti de d- en 7' lot en Te 8“ de en n- 8G ?s. >or d; te- I- A11 1 TV 7 7 1VT rv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1