NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. L LI H lide Jaargang- 1856. No. 94. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 24 NOVEMBER 1836, des middags ten 12 uur. den 22 November. ophanginguit te BINNEN- EN BUITENLAND. i bliek s BUITENLAND. vat lie n PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit, betrekkelijk de onderhandsche ver pachting van de Bank van leening. Betrekkelijk de voorstellen tot herziening der Plaatselijke belastingen. SNEEK, 21 November. Uit de officiële op gaaf van de opbrengst der rijksmiddelen ge durende de tien eerste maanden van dit jaar 1856 blijkt, dat zij heeft bedragen ƒ46,228,910, terwijl de opbrengst van dezelfde middelen ge durende gelijke tein maanden van het vorig jaar 1853 is geweest 43,482,969. Zoowel de di recte belastingen als de in- en uitgaande reg- ten de accijnsen, de waarborg, de indirecte belastingen en de posterijen hebben een grooter bedrag opgeleverd de loterij alleen iets min der. Van de accijnsen is de opbrengst meer geweest van: de suiker, het binnenlandsch ge distilleerd het zoutde zeep de bieren en de azijnen minder van: den wijn, het buitenlandsch gedistilleerdhet geslagt de steenkolen en den turf maar desniettegenstaan de heeft het totaal bedragen 15,128,667, te gen ƒ12,914,346. Het totaal van de opbrengst der indirecte belastigen heeft bedragen ƒ10,485,643, tegen ƒ10,463,478, niettegen staande het regt van successie nog bijnaƒ900,000 beneden de opbrengst van 1833 is gebleven en wel ten gevolge der aanzienlijker opbrengst van het zegel, de registratie en de hypotheek- regten. Bij besluit van Z. M. den koning, is voor den bouw eener nieuwe kerk voor de Herv. gemeente te Gasselternieveen eene subsidie van ƒ2400 verleend. Te Gendringen overleed op den 16den November jl. op het buitenverblijf de Wildt, in den ouderdom van ruim 63 jaren Z. Exc. jhr. J. T. van Spengler, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder der or de van de Wurlembergsche Kroon 5e klasse en van den Rooden Adelaar 2e klasse gepen sioneerd luitenant-generaal buitengewoon adjudant van Z. M. en laatstelijk minister van oorlog: een man, die zich, door zijnebe minnelijke hoedanigheden de grootste achting bij het leger had verworven en weins af sterven ongetwijfeld met leedwezen zal wor den vernomen. De personendie verzocht hebben als leerling-telegraphist in aanmerking te komen zijn aangeschreven om zich tot het ondergaan van het vergelijkend onderzoek aan het minis terie van binnenlandsche zaken te doen vinden op dingsdag den 2 December ek. des voormid- dags ten tien ure. Burgemeester en wethouders van de ge meente Beide Katwijken c. s. hebben belang hebbende doctoren opmerkzaam gemaakt, dat de gemeente Katwijk aan Zee, die ongeveer 5600 zielen telt, thans zonder ter plaatse in- wonenden geneesheer verkeert. Men meldt uit Schiedam d. d. 13 Nov.: Sedert den 15 dezer verkoopt men het zuive re tarwebrood weder drie cents lager daar de prijs tot 19 dezer is bepaald op 54 cents de 15 oneen. In veertien dagen aldus zes cents de 15 oneen minder. Verscheidene bakkers verklaren (niettegenstaande deze belangrijke vermindering der prijzen), op de bepaalde voorwaarden der acht heeren te willen bak ken en verkoopen. Men bemerkt daaruit dat de voordeelen der bakkers te overdreven waren. Men meldt uit Middelburg d. d. 15 Nov.: Het provinciaal gëregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van A. No telaar, wëd. J. de Bock, van Koewacht, be schuldigd van poging tot vergifting barer stief dochter, door stukjes lucifers in hare boter hammen te steken. Het bof heeft haarschul- tig door het hoogst gëzag ondersteund meer en meer in Weenen vasten voet. De gebou wen der universileit worden aan de leden, te gen eene schadevergoeding aan de leeraars, die dezelve thans bewonen ingeruimd. De trein op den spoorweg tnsschen Rome en Frascati is door roovers geplunderd. De omstandigheden, die dit feit verzelden, zijn al- lerkoddigst. De bandieten hebben de naclil- seinen nagebootstdaardoor den trein doen stilstaan en toen op hun gemak de reizigers beroofd van alles wat zij bij zich hadden. Dit merkwaardig bedrijf is den klassieken bodem waardwaarop bet gepleegd werd. Met de beschaving moet ook het bandietendom” voor uitgaan. Driehonderd schepen, geladen met granen (maïs, rogge, garst)voornamelijk van dert Donau komende, zijn door den Bosphorus g< «le vend. Hunne bestemming is in de eerste plaats Marseille, vervolgens de havens der Adriati- sche zee en Engeland. Uit Adrianopel wordt het stijgen der graanprijzeh berigt. Volgens berigt uit St. Petersburg, is on-1' langs door een daar gevestigd handelaar voor1 het eerst eene vrij aanzienlijke hoeveelheid ta bak die in het gouvernement Samara geteeld wasnaar Hamburg uitgevoerd en aldaar gre tig gekocht, hoofdzakelijk voor de Oostenrijk-1 sche regie. Daar de tabaksteelt in sommige streken van Rusland voor groote Uitbreiding vatbaar is, en bij behoorlijke zorg een uit nemend product oplevert, zoo vleide men zich, hierin met der tijd een nieuw en belangrijk artikel voor den Russischen uitvoerhandel lef zullen vinden. Eene telegrafische dépêche, den 12 dezer II1/, ure van Petersburg naar Londen verzon den, berigt, dat 120 schepen door het ijs in de golf van Kronstadt worden teruggehouden. Gis teren stond de therm, op 11 a 12 graden on der nul. In het kerspel Marylebonete Londen zijn eene moeder en vier kinderen op eene achterkamer ontdekt, stervende van gebrek efl zonder eenig kleedingstuk hoegenaamd dan een jurkje van een der meisjes. De moeder is se dert gestorven. De aanleiding tot deze ijselij ke ellende schijnt grootendeels door haar zelve bevorderd te zijn geworden. Sedert vijf dagen had geene hunner eenig voedsel genoten. De ontwerpers van het plan tot telegra- phische verbinding van Noord-Amerika met Ier land hebben thans te Londen de inschrijving tot deelneming in de daarvoor op te rigtene maatschappij opengesteld. Deze onderneming, wordt door den Times met warmte aan het pu bliek aanbevolen, als zeer uilvoerlijk, geldelijk voordeel belovend en bevordelijk voor de ze delijke belangen der menschheid. In de Londensche dagbladen die zich over Frankrijks aangelegenheden met meer vrijheid uitlaten dan de gemuilbande Pa rij- sche pers, leest men, dat hel besluit des kei zers om in zijne hoofdstad te blijven en der voorgenomene hoffeesten op het lustslot vant Fontainebleau te doen afzeggen, door het pu- te Parijs met groot genoegen is verno men, en dat de misnoegde en bezorgde stem ming, welke volgens die dagbladen onder het zelve sedert eenigen tijd heerschtedaardoor verminderd is. Naar men wil, zal het Parijsch congres binnen kort vergaderen daar het Engelsch kabinet heeft te kennen gegeven, bereid te zijn om er deel aan te nemen w’ijl het de zeker heid bekomen had, dat Frankrijk bij de kwes tie over Bolgrad en het Slangen-eiland Rusland niet ter zijde zal staan. De geheele liberale partij in Belgie is fel verbolgen over een’ uitval van la Patrie, het orgaan van den bisschop Malou, te Brug ge dat zonder omwegen verkondigtNiet al de liberalen zijn slecht, maar het is eene ontegenzeggelijke waarheid, dat alle slechten liberaal zijn.” dig verklaard aan de haar ten laste gelegde misdaad en mitsdien veroordeeld tot de straffe des doods door middel van voeren binnen deze stad. Men meldt uit Fredriksoord d. d. 17 Nov. De aardappelenoogst in de vrije ko loniën der Maatschappij van Weldadigheid is dit jaar zoo gunstig uitgevallen, dal er, na aftrek van het noodige voor eigen behoete achttienduizend mudden beschikbaar blijven, met wier vervoer naar de gestichten te Om- merschans en te Veenhuizen reeds een begin gemaakt is. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 17 No vember Zaturdag jl. zouden de arbeiders van den landbouwer Jan Krol te Bergum 15 koeijen uit bet land naar den stal bren gen waartoe zij de Langemeer moesten pas seren. In plaats evenwel van de koeijen in twee partijen over te brengen gelijk hun was gelast, deden zij allen tegelijk in eene praam. Bij het overvaren werden de beesten door eene opgekomene hagelbui eenigzin sonrus- tigwaardoor het reeds te zwaar geladen vaartuig kantelde en zonk, en 11 stuks koei jen verdronken. De geleiders konden zich gelukkig nog in tijds redden. Uit eene goede bron deelt de Prov. Gr. Ct. mede dat bij eene Engelsche maatschap pij te Londen weder plan bestaat, om eene stoomboot tusschen Groningen en Londen in de vaart te brengen en wel tegen het aan staande voorjaar zijnde de daarvoor bestemde stoomboot reeds in aan bouw. Wij hopen, dat deze onderneming, zoo dikwijls reeds mislukt, eindelijk zal tot stand komen, en met genoegen vernemen wij dat bij de bouworde der voor de bedoelde vaart bestemde boot zooveel mo gelijk het vaarwater naar Groningen in acht wordt genomen. Te Assen zijn dezer dagen op het natuur- en scheikundig genootschap proeven genomen met het zoogenaamde waterglas. Katoen, lin nen en papier, met deze zelfstandigheid bestre ken in de vlam van eene kaars gehouden, wa ren onbrandbaar en verkoolden slechts eenig- zins. Poreuse potten hiermede bestreken, ver toonden een goed glazuur en lieten de voch tigheid niet meer door gepolijst staal, er me de vernist wordt voor roest beveiligd. Be vestigt zich de goede dunk dien men thans reeds van deze zelfstandigheid heeft, dan is het te voorzien dat het waterglas in ’t vervolg van onberekenbaar nut zal wezen voor de bouw kunde. In allen gevalle is het waardig dat men door meerdere proefnemingen zich van de verschillende eigenschappen van deze stof overtuige. Men meldt uit Eelde d. d. 18 November: In de vorige week kwam hier een persoon zich noemende F. K., zeggende uit Friesland te komen en als onderbaas te werken aan de zeeweringen nabij de Lemmer hij gaf voor dat hij alhier heipalen moest koopen werke lijk kocht hij een aanzienlijk getal van den heer A. Hesselink, liet dezelve naar Gronin gen transporteren bleef een paar dagen in een logementmaakte aldaar en bij anderen eene goede verteringleende zelfs geld van den logementhouder, onder voorgeven niets dan papiergeld bij zich te hebben en vertrok don derdagzonder tot dusverre iets naders van zich te hebben laten hooren en zonder het houthet transporlloon van hetzelve en zijne verteringen te hebben betaald. De onlangs uit de ontdekte kolenmijn te Bentheim gegraven kool is door den heer G. J. Mulder, hoogleeraar te Utrechtscheikun dig onderzocht, en bevonden gewone steenkool, maar zoogenoemde pechkool te zijn van uit muntende hoedanigheid en brandbaarheid, maar van welke men alleen vreest, dat, zoo alsge- woon-lijk met die soort het geval is, slechts weinig zal worden gevonden. Uit Brunswijk tvordt geschreven dat al daar proeven genomen zijn met eene door den spoorweg-ingenieur Windhausen uitgevondene locomotief, door middel van welken men wa gens op de gewone straat-en kunstwegen kan voortlrekken. De proeven moeten een zeer vol doend resultaat hebben opgeleverd. De orde der Jesuïten bekomtals krach- WEENEN 12 November. De sedert ge- ruimen tijd vacante post van Oostenrijksch gezant bij het Pruissische hof is nog niet be h re SNEEKER t 1 1 I. ÏS i 5 l ■MM—mMMCTKmMgri i i 8i e k 1 r .11 COURANT TOE;]?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1