NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I ■I ifl 1 1856. No. 95. WOENSDAG den 26 November. 1 BINNEN- EN BUITENLAND. Het Staatsblad no. 114 behelst het konink lijk besluit van den 11 November 1836, hou dende bepaling omtrent de dienst der rijks- geregtsdienaarvan rijks-veld- bezoldigd opziener der jagt en papier zeer r k- 4 i eene uitnoodiging de gelegenheid tot in- Is er uit den aard der den, dat de Rotterdam ter eere J. F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend: dat ten gevolge besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 10 November 1836, no. 24a (Proo. Blad daar stroopapierdat tegen de beste soorten bijzonder melding verdient van van van sou- goede substantie. Eveneens beviel kan dingen onzes inziens andere grondstoffen papier te maken. van Lennep van der Hoeven te dr. R. C. Bakhuizen van den D. H. Levyssohn Norman P. J. S. J. van den Bergh te ’s Gra- veldwachters. De dienst van wachter en van visscherij wordt vereenigd onder benaming vail Rij ks-veldwacht. De jaarwedde der rijks-veld- wachters wordt vastgf s-tel’d als volgt: voor die der eerste klasse op 330voor die der tweede klasse op ƒ430 voor die der derde klasse op ƒ573. De kosten van wapenen en der unifor me bovenkleeding komen ten laste van het rijk. Wij kunnen nu met genoegen vermel- commissie, voor de oprigting te van een nationaal gedenkteeken van Tollens bestaat uit de heeren Hofl’man mr. Aart Veder A. van Rijckevorsel Hz., mr. A. BogaersEdwd. L. Jacobson mr. Schutze van hier garnizoen houdende, die een’ zak met haver bij zich hadden van de garnizoens- fourage afkomstig. Alles doét vermoeden, dat zij zich aan diefstal daaraan hebben schuldig gemaakt. Ieder afzonderlijk gevangen gezet heeft éèn hunner zich door ophanging getracht van het leven te berooven zijne bewakers hebben dit nog in tijds ontdekt, zoodat er kans is, hem in het leven te behouden. Het onderzoek in deze zaak wordt ijverig voortge zet. Altijd is het verblijdend als er omtrent vooruitgang van vaderlandsche industrie gespro ken kan worden. Gaarne houden wij ons daar mede onledig. Zoo vermelden wij ook met ge noegen dat een bezoek aan de stoom-stroo- papier-fabrijk van de heeren Ehrenfeld en Ree rink te Kampen, buiten het belangrijke de/ inrigting van de machine, een aangenaam ge voel doet ontstaan bij het zien van een stre ven naar vooruitgang, dat reeds zoo zeer met goeden uitslag bekroond werd. Wij zagen no. 135), de letter van het Gothische alphabet bestemd is voor den ijk en herijk der maten en gewigten gedurende het jaar 1837. En opdat dit kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 22 November 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOVDA. De Secretaris 1IAGA. maar de goede uitslag, om ook en wel bijzonder zeewier, papier te maken. Het deze grondstof geproduceerdis ple en van ons buitengemeen eene proeve om het stroo papier tot behangselpapier te laten drukken. Eene kamer, daarmede behangen, had een ei genaardig en zeer goed voorkomen. Wij ma ken hierop de behangselfabrijken opmerkzaam. De zaak is nog in zijn begin maar vooruit-' breiding en verbetering vatbaar. Wij wen schee de heeren Ehrenfeld en Reerink geluk; met de vooruitgang en houden ons verzekerd, dat zij steeds winnen zullen op den goed tn- geslagen weg. [Z. bl.) Men meldt uit Seenwijkerwold d. d. 18 November: De aanleg van onderscheidene kunstwegen, in deze en de naburige provin ciën veroorzaakt een levendig vertier in den handel met keisteenen waarvan de prijs van 30 a 60 cents tot ƒ1.70 per wagenvracht is gestegen. Deze booge prijs lokt de arbeiders in deze en de naburige gemeenten uit, om, van lange puntijzers voorzien de steenlagen in de akkers en velden op te sporen welke werkzaamheid hun een ruim bestaan verschaft, daar zij al naar dat de steenlagen magtiger zijn, van 30 cents tot ƒ1.50 en meer per man en per dag kunnen verdienen. De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt,' dat de regering van het groothertogdom Lux emburg op den 21 dezer de buitengewone zitting der kamer plotseling gesloten heeft, vóór dat deze tot de stemming over het bud get was overgegaan. Berigten uit Berlijn en vooral eene me- dedeeling in het Wurterabergsche regerings- orgaan, bevestigen volkomen de vroeger be kend gewordene tijdingen, dat Rusland de be^ concession doet, om een einde ta maken aan de nieuwe verwikkelingen, uit de Oostersche kwestie ontstaan. Rusland ziet af van zijne eischen op Bolgrad en wil den vuur toren van het Slangeneiland onder het gemeen schappelijk toezigt der mogendheden stellen. In de Wurtemburgsche staats-courant wordt wel is waar alleen van de concessie wat Bol grad betreft en niet van die opzigtens het Slangeneiland gesproken doch er wordt ge wag gemaakt van eene nota door het hof vau St. Petersburg gerigt aan al de mogendheden die het Parijsche tractaat hebben geleekend. Naar het schijnt, verklaart Rusland in deze nota, dat de verlenging van het verblijf der Engelsche oorlogschepen in de Zwarte Zee het van al zijne verpligtingen ontheft, maar dat het desniettemin bereid is, ze stipt en vol komen na te levenop voorwaarde, dat, ter- wijl spoedig eene regeling der nog onbesliste zaken tot stand kome aan Engeland de voor wendsels worden ontnomen, waarop deze mo gendheid het bezet houden der Zwarte Zee meent te kunnen verdedigen. Brieven uit Nizza verzekeren dat twee Engejsche familien aldaar woonachtig, bevreesd dat ook zij van de keizerinweduwe van Rus land die al de villa’s in den omtrekbezoekt langrijke Men meldt uit Leeuwarden d. d. 20 Nov.: Door de staten van besloten tot het uit de provinciale fondsen be- sehikbaar stellen eener som van ƒ1000, tot bevordering der inzending van bijdragen tot de landbouw-tentoonstelling te Parijs, in 1837. Naar wij vernemen is het der justitie gelukt, de twee voor eenigen tijd naar Leeu waarden op transport gestelde misdadigers, die, gelijk is vermeld, in de nabijheid van Dieren op eene behendige wijze aan hunne geleiders hadden weten te ontkomen dezer dagen we der te Maastricht in handen te krijgen. Men meldt uit Vlaardingen d. d. 19 No vember Gisteren zijn de laatste schepen aan gekomen zoodat thans de geheele haringvloot behouden binnen is; hoewel enkele schepen daarin niet hebben mogen deelen, is de vangst echter over het algemeen ruim gezegend ge weest zoodat dit bedrijfdaardoor zoowel als door de hooge prijzen van den haring, een zeer gunstig resultaat heeft opgeleverd. Men meldt uit Amersfoort d. d. 19 No vember: Gisteren in den laten avond zijn in de nabijheid dezer stad gearresteerd twee wacht meesters van het regement veld-arlillerie al- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hun ne vergadering van heden, van de schuld, spruitende uit de negotiatie van ƒ39,000 te gen 4 percent, ten laste van de Stad, is uit geloot no. 28, en die van ƒ30,000, tegen 4'/, percent, no. 68; w’ordende de houders herin nerd dat het kapitaal tegen overgifte der originele obligatiën eu de onverschenen cou pons, kan worden ontvangen ten kantore van den gemeente-ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1837. Sneek den 22 November 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOVDA. De Secretaris HA HA. SNEEK, 23 November. Van den 13 tot en met 21 Nov. zijn in deze provincie 115 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4958. In de zitting van de 2de kamer der sta- ten-generaal van den 21 dezer zijn met alge meene stemmen aangenomen 1) de wet op het pensioenfonds 2) de wet op de wijziging van hoofdstuk VIII, 1833 5) de begrooting der landsdrukkerij en met 46 tegen 19 stem men 4) de wet betreffende de splitsing van Opsterland. Later is het ontwerp, betreffende de wijzi ging van het vierde hoofdstuk der staatsbe- grooting over 1833 eenstemmig goedgekeurd. Dat betreffende de verhooging van het vier de hoofdstuk voor 1856, met 35 tegen 5 stemmen. In plaats van de op den 1 Januarij 1837 aftredende leden van de kamer van koophan del en fabrijken te Sneekde heeren Roel Gor ter en Johannes Halbertsma, zijn benoemd de heeren Roelof van Driessen en Sijbrand K. van der Meulen, PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter algemeene ken nis in voldoening aan eene daartoe bekome- ne uitnoodiging van den Heer Commissaris des Konings in Friesland van den 11 No vember jl. 1ste afdeeling no. 2150, dat zich hier en daar onder het graan en vooral onder de rogge eene aanmerkelijke hoeveelheid zoo genaamd moederkoorn heeft doen ontdekken en dat het gebruik van zoodanig vermengd graan zeer nadeelig is voor de gezondheid weshalven door deze tegen het gebruik van zoodanig vermengd, gelijk mede van beschim meld graan, wordt gewaarschuwd en tevens de bakkers en anderen, door welken graan omge zet of verbakken wordttot eene zorgvuldige zuivering daarvan dringend worden aange spoord. Sneek den 22 November 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOVDA. De Secretaris IIA KA. W. S. van Reesema en C. G. Houten, te Rotterdam; mr. C. H. B. Boot, prof. J. Bosscha, mr. J. en prof. M. des Amorie Amsterdam Brink, mr. Landry en venhage. Eerlang zal die commissie tot de natie rigten en schrijving openstellen. zaak reeds niet te tw'ijfelen aan eene algemee ne deelneming, een gemeenschappelijk zamen- werken tot zulk een schoon doelvan de hoofdstad en de residentie met de geboorte stad van den ontslapen dichter, is eene der verblijdendste en gunstigste voorteekenen van eenen goeden uitslag. (N. R. C.} Naar men verneemt is de heer Dull te Almelo concessionaris der spoorwegen in deze noordelijke provinciën, door een’ zijner deel- genoolen geregtelijk gedagvaard tot het geven der noodige inlichtingen omtrent den stand van zaken dezer spoorwegen. Het is voorze ker te betreuren dat zich nu reeds oneenig- heden onder de deelhebbers der concessie open baren daar zulks niet anders dan nadeelig op deze voor Nederland zoo belangrijke onderne ming kan werken. Men meldt uit Amsterdam d. d. 19 No vember Gisteren is een commissionair in ef fecten alhier, die gepoogd heeft door tusschen- komst van een’ der beambten van de Neder- landsche bank een valsch kassiersbriefje ten bedrage van f 12,000 te disconteren bij ge noemde bank in handen der justitie overgele verd. Bij .onderzoek is, naar wij vernemen, gebleken dat bedoelde commissionair voor handen had onderscheidene valsche kassiers briefjes, voorzien van de naamteekeningen van aanzienlijke kassiers te dezer stede, en wel ten bedrage van ruim ƒ30,000. De zaak van dr. Pfeifferte Bussum die onlangs zijne vrouw op eene wreedaardi ge wijze vermoord heeft, zal voor het prov. geregtsbof van Noord-Holland wrorden behan deld op den 2 December aanstaande. dit gewest is op gisteren SNEEKER n I» r B r r» r I I l O 5 0— nd I<1 t- D, L l I I Jl fI u

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1