NIEUWS- EN ADÏEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSE11ENT SNEER, •1 1856. No. 96. ZATURDAG den 29 November. Mm BINNEN- EN BUITENLAND. j de verwanten der uit Antwerpen, dat de e - P- i r >r 'j l s het zestal waren kanten Harting, te Rotterdam C. Cepp, te Leyd en Zaandijk, en Drietal de beuren Hoekstra Harting In de grofsmederij te Leyden is van geringswege een model in ’t klein van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hun ne vergadering van heden, van de schuld, spruitende uit de negotiatie van f 50,000 te gen 4 percent, ten laste van de Stad, is uit geloot no. 28, en die van f 50,000 tegen 4 percent, no. 68; wordende de houders herin nerd, dat het kapitaal, tegen overgifte der originele obligation en de onverschenen cou pons, kan worden ontvangen ten kantore van den gemeente-ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1857. Sneek den 22 November 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIIJA. De Secretaris zing zijue daad had gadegeslagen, erkent zij nen diefstal terwijl hij het corpus delecti bij zich heeft, en zegt, dat hij verlangt, we gens dezen diefstal gevonnisd en gevangen ge zet te worden. De vrees om weder naar de Ommerschans terug gebragt te worden deed hem deze misdaad begaan. Hij wilde liever als misdadiger gevangen gezet worden dan kolonist zijn. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 21 No vember: De inenting van het rundvee tegen de besmettelijke longziekte heeft gedurende de twee laatste maanden weder op uitgebreide schaal in dit gewest plaats gehad. Tot dus ver zijn van p. m. 250 veehouders ongeveer 4000 stuks (kalveren boven de 6 maanden hokkelingen en enterstieren) ingeënt die op weinige uitzonderingen na, in de termen vallen om zoo zij aan de gevolgen mogten sterven (dat echter tot heden nog slechts met één rund is geschied), door de provincie aan de eigenaars te worden vergoed; terwijl nog ruim 1100 runderen boven 5jarigen ou derdom voor rekening en risico der eigenaars de kunstbewerking hebben ondergaan. Mee- rendeels behooren deze runderen tot gezonde Het grootste getal inentingen is verrigt door den beer Jen nesleeraar aan De Hoop ’s rijks vee-artsenijschool te Utrecht, en ver- der door de rijks vee-artsen P. van Staa te Sneek en J. B. Kielstrate Opeinde. Een meer of minder verontrustend ver schijnsel wordt thans op onderscheidene lan de- rijen in het noorden van ons land waargeno men, namelijk de vele wormen, die de wortels van het reeds boven den grond staande win terkoren afbijten of doorknagen zoodat het in vele streken bijna geheel wegsterft, ten gevolge waarvan op sommige plaatsen geheele akkers met rogge weder zij n omgeploegd. Zulks wordt niet alleen opgemerkt in sommige streken van Drenthe en Overijssel maar ook in het Han- noversche alwaar dit zoo erg moet zijn dat gansche akkers door dit ongedierte zijn ver woest. Men schrijft dit ongerief aan de zachte weergesteldheid toe, en wel te meer, dewijl, nu het weder eenigzins guurder begint te wor den de wormen zich vereenigen zoodat men op enkele plaatsen somtijds eene groote menigte bij elkander vindt. Men meldt uit Capelle (Langstraat), d. d. 20 November; Om een bewijs te leveren van de drukte die sedert eenige maanden in deze streek heerscht, dient, dat te Waalwijk dit jaar aangevoerd en vervoerd zijn 70,000 mud steenko len waarvan 60,000 voor Tielweg en de ove rigen voor deze streken. De verkoop geschiedt a f 1.50 per mud. Men schrijft ons zich aldaar bevindende Nederlandsche élèves bij de koninklijke academie van schoone kun sten eene commissie uit hun midden hebben benoemd belast met de inzameling van gelden ten behoeve van het op te rigten monument voor ouzen volksdichter Tollens en dat zij in deze hunne loffelijke pogingen krachtig wor den ondersteund door den predikant der Her vormde gemeente aldaar. De Courrier du Luxembourg bevat het volgende schrijven uit Echternach Voor eenige dagen werd Echternach vereerd met een bezoek van prins Hendrik, stadhou der van den koning-groothertog. Na de ge bruikelijke receptie der burgerlijke an toriteiten, onderhield de prins zich geruimen tijd met de officieren van het contingent, en vroeg hun, of hij rekenen kon op de officieren onder officieren en soldaten voor het geval dat de rust verstoord mogt worden. Het antwoord hierop was natuurlijk allezins voldoende. De receptie ten raadhuize afgeloopen zijnde, be gaf de prins zich naar de kazeruen van het contingent en bezocht vervolgens de fabrijk van landbouwkundige instrumenten van Weil- lerbach. Bij zijne terugkomst, nam het banket in de zaal van het militair casion een aan vang. Na de gebruikelijke toasten bragt de prins een’ laatsten dronk toe aan de stad, wel - ke dronk van staatkundige beteekenis was. Z. K. H. sprak namelijk over de gewigtige kwes tie die aan de orde van den dag wasover de kamer, die zich op een dwaalspoor had verbodop eene beslotene plaats is gehouden, Die van Moordrecht betrof eene begrafenis- plegtigheid op een niet afgesloten kerkhof, welke, op de aanmaning van den kantonreg- terniet weder is gehouden. Naar men verneemt, zal aan het postwe zen met het nieuwe jaar meer uitbreiding wor den gegeven en ook eene groote bevordering in dat vak plaats hebben. H. M. de koningin vergezeld van Hd. jongsten zoon, L. K. H. prins Alexander der Nederlanden is eergisteren middag ten 41/, uur, in goeden welstand van hare buitenland- sche reis in de residentie teruggekeerd. Z. K. H. de prins van Oranje verwelkomde H. M. in de vestibule van het paleis. De synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft besloten, dat in het begin van het volgende jaar eene telling van het getal ge meenteleden in ons land zal plaats hebben. Men meldt uit Amsterdam d. d. 26 No vember Heden werd tot hoogleeraar aan het Doopsgezind seminarium in eene dubbele ver gadering van het bestuur der Algemeene Doops gezinde Sociëteit verkozen de weleerw. zeergel. heer S. Hoekstra pred. te Rotterdam. Op .cuuw» geplaatst de heeren predi- beslagen, te Enkhuizen Hoekstra o len Scheffer te Amsterdam C. Muller te Koog P. Muller te Mensingaweer. en Sepp. re- die inrigting gemaakt, bestemd voor den keizer van Japan. Het is met de uiterste naauwkeu- righeid zamengesteld en bevat al de werktui gen der grofsmederij het geheel wordt door een paar raderen in beweging gebragtzoodat men eene volledige voorstelling van de gan sche werking der inrigtiug in al hare bij zonderheden bekomt. Men meldt uit Gorinchem d. d. 20 Nov. Wij vernemen dat de visscherij in het nabu rige Woudrichem sedert eenige dagen zeer gunstig is. De vangst van winterzalm betee- kent weinig maar houtingen worden bij duizenden gevangen zelfs meer dan 900 in één’ trek met den zegen hetgeen aan sommi gen het driedubbele werkloon verschaft. Mevrouwr van der Kun, van Rotterdam heeft te Rijzenburg, onder Driebergen, op ver langen van hare overledene dochter wijlen mevrouw Th. Rijckevorsel een gesticht ge fundeerd, waarin behoeftige ouderen van da gen zullen worden verpleegd en kinderen ver zorgd. Het daartoe doelmatig ingerigt gebouw is dezer dagen door den aartsbisschop vanütrecht, in tegenwoordigheid van de verwanten der stichteres, ingezegend. Uit Winkel (Noord-Holland) wordt ge meld, dat de gewoonte, om bij de dusgenaam de slagt sterken drank te schenken, weder een zeer treurig gevolg heeft gehad. Een oppas sende jongeling, uitgenoodigd om mede te drin- i ken is spoedig beschonken geraakt. Gedron- gen om vol te houden, is de jongeling be wusteloos gew’orden en onder vrolijk gejuich naar zijns meesters huis gedragen, alwaar echter de dragers met schrik ontwaarden dat zij een lijk hadden overgebragt. Dadelijk aangewen de geneeskundige hulp heeft niets mogen baten. Het verdient vermelding, dat' de heer Moorrees te Hohenheim, bij Apeldoorn, eene ge lukkig uitgevallene proeve genomen heeft met de cultuur van tabak op den voor weinige jaren ontgonnen heidegrond. De qualiteit van den ta bak wordt gelijk gesteld met dien van kleigrond. Men schrijft uit Kampen aan het Han- delsbl. d. d. 25 dezer Een veldwachter uit eene der naburige gemeenten gisteren naar de stad gaande, ontmoette een persoon, die hem verdacht voorkwam. Hij spreekt den man aan en verneemt al spoedig, dat het een weglooper uit de Ommerschans was. Op ver langen des veldwachters, gaat de man gewil lig en bedaard mede naar de stad doch in dezelve gekomen ontloopt hij voor een oo- genblik den veldwachter, snelt eenen schoe nenwinkel binnen ontvreemt een paar kin derschoenen die voor de hand liggen komt daarop bij den veldwachter, die met verba- SNEEK 28 November. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van 25 de zer zijn ingekomen de volgende wetsontw'er- pen als: 1) tot wijziging van hoofdstuk V der staats-begrooting voor 1855 2) tot aan moediging van den invoer van granen en an dere levensbehoeften en 5) tot onteigening van perceelen voor den aanleg van een ka naal door Zuid-Holland. Ook is ingekomen eene missive van den minister van justitie, ten geleide van eene nadere nota van wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1857. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal op den 25 dezer zijn de al gemeene beraadslagingen over de begrootings- wetten ten einde gebragt. Hoofdstuk I en II, Huis des Konings en hooge collegien van staat, zijn met algemee ne stemmen aangenomen. Den volgenden dag is hoofdst. III, buitenl. zaken, met 55 tegen 11 stemmen aangenomen. Het ministerie heeft bij monde des mi nisters van justitie, openlijk met den heer Groen gebroken. Ten gevolge van de interpellatie van den heer Meeussen zijn in de 2de kamer over gelegd drie gedrukte staten. De eerste bevat de lijst der openbare godsdienstoefeningen (pro- cessiën bedevaarten en begrafenisplegtighe- den voor zoo verre als deze als openbare godsdienstoefeningen worden beschouwd), wel ke door den betrokken procureur-generaal voor 'Wettig worden gehouden. De meeste daarop voorkomende plaatsen zijn gelegen in de ar rondissementen van ’s Hertogenbosch en Eind hoven sommigen in GelderlandLimburg en Zeeland. Voor Noord-Holland komt daar in voor de gemeente Laren, alwaar op den 24 Junij eene processie wordt gehouden van de kerk naar het St. Jans-kerkhof en terug. Aan het slot van deze lijst vindt men de na volgende aanteekeningUit vele gemeenten in Noord-BrabantGelderland en andere pro vinciën trekt jaarlijks een gedeelte der bevol king, in meer of minder plegtstaligen optogt, naar Kevelaar en terug. Voor zoover die op- togten het kenmerk van openbare godsdienst oefening niet dragen, zijn ze bij de wet niet verboden.” De tweede lijst bevat de opgave der open bare godsdienstoefeningen als de hier voren vermelde welke door den daarbij betrokken procureur-generaal voor onwettig worden ge houden. Daarop komen voor eenige weinige gemeenten in Noord-Brabant, Gelderland (Groesbeek) en Limburg, alsmede Spierdijk, gemeente Berkhout, in Noord-Holland, al waar sedert 1850 begrafenisplegtigheden ver- zeld van geestelijken en koorknapen hebben plaats gehad en die als op den openbaren weg gehouden ongeoorloofd zijn verklaard. De derde lijst bevat de opgave der openba re godsdienstoefeningen, die in 1856 doorliet openbaar gezag zijn verboden. De daarop voor komende gemeenten zijn Berlicum St. Oeden- rode Grave, Baarle-Nassau Ossendrecht Aarle-Rixtel Helmond, Budel Groesbeek, Soesterberg (Utrecht) en Moordrecht (Zuid- Holland). Die te Groesbeek bestond in eene processie op Sacramentsdagwelkena het SNEEKER I I l t I 1 =r 1 6 r l i t i 1 i i l 2 e I L I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1