NIEUWS- EN ADYERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r ll 1 H S- 1856. No. 97. tide Jaargang. WOENSDAG den 3 December. 11 'I I I SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. i 4 9 9 r j welken i op e I U en over V (binnenlandtehe Zaken}, op 2 een amendement van den heer aangenomen met 54 tegan 32 digt als lucht. 1 I dienst nuarij van het jaar, waarin het king gevorderde vergelijkend examen zal den afgelegd het vijftiende levensjaar Voor de eersten het zeventiende en voor zou het dezer nist-leerling der 2de klasse bij ’s rijks stoomboot- 21i aangenomen willen worden, op 1 Ja- nuarij van het jaar, waarin het voor die betrek- I wor- - reeds Voor de eersten het zeventiende en voor de laat- sten het achttiende nog niet zullen moeten SNEEK.,2 December. Van den 22 tot en met 28 Nov. zijn in deze provincie 115 runderen aan de besmettel ij ke longziekte gestorven of afge maaktbedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5055. De tweede kamer der stalen generaal heeft hoofdstuk IV der slaats-begrooting (Justitie') met 41 tegen 25 stemmen aangenomen daarop de beraadslaging aangevangen hoofddstuk welks art. van Bosse is stemmen. In verband met het in ons vorig nom- mer gemelde, aangaande eene breking van het ministerie met den heer Groen van Prinsterer, deelen wij thans het volgende mede: Bij de beantwoording eener redevoering van den heer Groen heeft Z. E. de minister van justitie verklaard, dat de oppositie van dien spreker geenen inbreuk zal maken op de vriend schap welke hij voor hem gevoelt, maar dat die spreker zich droombeelden heeft voorge spiegeld; dat daaronder in de eerste plaats kan worden gerekend het denkbeeld, dat het nieuwe bewind anti-revolutionair zou zijn dat een dergelijk kabinet alleen mogelijk zoude zijn geweest, indien men hem spreker aan het hoofd daarvan had geplaatst en dat toen de gelegenheid geopend werd om een anti-revolutionair bewind daar te stellen zulks den heer Groen zelven niet raadzaam is voor gekomen dat indien hij minister anti-re volutionair was in den zin van den heer Groen, zijne intrede in het kabinet toch niet voldoen de zou zijn geweest om eene anti-revolutio- naire kleur aan hetzelve te geven. Verder heeft de minister gemeend, dat de heer Groen zich bedriegt, indien hij zich voor stelt, dat al de petitionarissen ten aanzien van de wet op bet onderwijs geheel in zijnen geest zijn gestemd geweest; dat geenszins al die lieden de afschaffing der gemengde scholen hebben verlangd dat die spreker zich ver der vergist, indien hij hem minister als anti revolutionair in zijnen zin beschouwt dat bij nooit van meerling is geweest, dateenekerke lijke rigting in eene staatkundige mag worden opgevolgd. De minister heeft daarbij verklaard, dat, naar zijne meening de gemengde school nationaal is geworden en dat de wetgever niet geroepen is, om de menigte op dat punt te bekeeren. De minister heeft erkend dat ook hij zich heeft bedrogen met zich voor te stellen dat de heer Groen het thans bestaande kabinet niet zoude hebben tegengewerkt maar hij heeft zich verpligt gerekend om zijnen vriend tegen eene vierde zeer belangrijke illusie te waarschuwen, en hem onder hel oog te brengen, dat eene uitsluitende staatkunde die alleen weet te veroordeelen te berispen, af te bre ken zonder op te bouwen nimmer nationaal kan worden en dat men daarmede groot ge vaar loopt van onder de partijen te geraken en de slaaf te worden eener factie. De minister van binnenlandscbe zaken eene nadere mededeeliug ontvangen hebbende van de Britsche regering, betrekkelijk den door haar ook voor buitenlandsche bouwkundigen geopenden wedstrijd voor het leveren van plan nen ten behoeve van de binnen Londen op te rigten gouvernements-gebouwen, brengt, ter verdere voldoening aan het door die regering kenbaar gemaakt verlangen en met wijziging in zoo ver van de kennisgeving voorkomende in de Staats-Courant van 2 November jl. ter kennis van de bouwkundigen in Neder land, dat de termijn voor de indiening, door vreemde bouwkundigen, van teekeningen voor deze te Londen op te rigten gebouwen in plaats van op 20 Maart ek. zoo als aanvan kelijk was aangekondigd thans is bepaald op 4 April ek. na welken dag geene teekenin gen meer zullen worden aangenomen. De minister van marine brengt ter ken nis van de daarbij belanghebbende ouders of voogden, dal bij Mr. Zs. besluit van den 21 dezer is bepaald, dat jongelingen, die tol scheepsklerk bij ’s rijks zeemagt of als machi- liepwaarom de kapitein genoodzaakt was door te varen, hoewel de brug nog niet ge heel open was. Men meldt uit Meppel d. d. 22 Novem ber: De behoeftige persoon A. Kruij alhier, een grijsaard van omstreeks 70 jaren, die ge woonlijk dagelijks naburige gemeenten bezocht, om in zijn zoo sober onderhoud te voorzien, ging eergisteren avond in de korte nabijheid van het naburige Ezinge op een stuk land zitten, om zich een weinig uit te rusten; doch wat wil het geval hij kon niet weder opkomen zoodat hij aldaar in het gure we der den nacht, 14 uren lang, onder den blooten hemel heeft doorgebragt. De twee op Ezinge wonende boeren vonden hem des mor gen bijna geheel verstijfd en verkleumd. De beide boeren bragten hem gisteren morgen in dien slaat hier het is nog gelukt, hem in het leven te behouden. De natuurkundigen hebben gevonden, dat kruid 1000 maal digter is (onder gelijk volume meer weegt) dan lucht. Wanneer men dus 1000 kub. duim lucht tol 1 duim zamenperste, zou deze lucht dezelfde kracht bezitten als 1 kub. duim kruid. Stoom is ongeveer half zoo Indien men dus 1728 kub. dm. waterdamp die door 1 kub. duim water ge leverd worden, tot 1 duim zamenperst, zoo zou deze bijna de dubbele kracht van even zooveel kruid hebben. Uit deze opgave kan men benaderend, en in aanmerking nemende de grootte, den inhoud en de oppervlakte van eenen stoomketel de kracht beoordeelen, die daarin kan worden voortgebragt, en behoeft men zich niet te verwonderen dat, bij het springen van stoomketels voorwerpen die hon derden centenaars wegen op groote afstan den worden weggeslingerd. Ds. Felix, predikant te Heeg heeft voor de beroeping naar Hellevoetsluis bedankt. De ex-priester P. J. F. de Geest is te Gent bij verstek tot twee jaren gevangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld, terwijl bij het vonnis tevens de verbeurdverklaring van het in beslag genomen schotschrift is uitgesproken. Uit Keulen wordt thans gemeld, dat al daar dezer dagen een aantal Noord-Holiand- sche botboeren niet weinig opzien hebben ge baard. Deze nijvere handelaars hadden zich met hunne volgeladene krui wagentjes langs den Rijnspoorweg naar het grijze Colonia Agrip pina begeven en daar de straten doorkruist even als te Amsterdam hun bot! bot! bot!’ bot door de lucht doende weèrgalmen. De verrassing der Keuleuaren was onbeschrijfelijk, de nieuwsgierigheid der bevolking,om die vreem de bezoekers te zien werd elk oogenblik groo- leren tevens werd de kooplust opgewekt, zoodat de waar, hoe aanzienlijk in hoeveelheid ook zeer spoedig was uitverkocht en naar men veronderstelt tot zulke prijzen dat de boeren hunne reiskosten wel op de Keulsche visch liefhebbers zullen hebben verhaald. Verleden woensdag zijn op de Hannover- sche Westbaan tusschen Lingen en Rheine twee spoortreinen zoo hevig op elkander ge— stooten dat 19 wagens vernield of beschadigd werden. Gelukkig is bij dit groote verlies geen menschenleven te betreuren. Bij de sterke mist, welke er dien dag heerschte, bad men de sei nen niet goed kunnen zien. Het volgende is ontleend aan een schrij ven uit Rome van den 12 dezer, bij de Indé- pendance Beige ontvangen en afkomstig van een* liberaalgezinden correspondent. De buiten landsche dagbladen maken soms den Heiligen Vader bekend met zaken, die hem door zijne ambtenaren verborgen worden; en daar Pius IX inderdaad het goede wil voorziet hij ook in de gebreken en verkeerdheden waarop bij door het lezen van buitenlandsche dagbladen opmerkzaam wordt. Daarvan zien wij nu we der een voorbeeld. Het geldt de afzetting van pater Airaldite Ancona, die zich door zijne buitensporige voorschriften voor de geloofsin- quisilie bekend gemaakt heeft. Ditmaal zijn de kardinalen en bisschoppen het met den paus eens want de meesten van hen hebben zich te beklagen over inbreuken op hunnen werk kring, waaraan de genoemde inquisleur zich schuldig gemaakt heeft. Hij oefent zijne ambts- vador tot lid dezer vergadering op 5 Augustus jl. geen gevolg kan hebben jhr. M. Salvador geenszins als lid raad kan optreden en dat, om aan het genoemde art. eene nieuwe zing zal behooren plaats te hebben. Dit voor stel is gegrond op de overweging dat vol gens art. 51 der gemeentewet aan den raad de beslissing is opgedragen der geschillen welkebetreffende de geloofsbrieven of de verkiezing, oprijzen; op de bedenking, dat de wet den tijd niet voorschrijft, op de beslissing moet plaats hebben en op de kennis, welke de raad heeft van hel ten las te van jhr. Salvador gewezen arrest. De heer Imans heeft voorgesleld, den dag te be palen, op welken dit voorstel zal worden over wogen en jhr. M. Salvador daarvau te on- derriglenten einde aan hem gelegenheid te geven, om, ipdien hij daartegen bedenkingen mogt hebben die kenbaar te maken. De heer Van der Bregghen heeft zich daarmede ver een igd, maar heeft verlangd, bij de kennisge ving eene sommatie te voegen lot het over leggen der geloofsbrieven, met bijvoeging, dat de raad hetzij dezelve al of niet wor den overgelegd ten aanzien van het al of niet toelaten zal beslissen. Naar aanleiding van een en ander wordt op voorstel van den voorzitter, besloten, om ten aanzien der onderwerpelijke zaak in de gewoue vergade ring van Dec. te beslissen en jhr. M. Salva dor te sommeren tot het inzenden zijner ge loofsbrieven met verdere kennisgeving als hiervoren is vermeld. Men meldt uit Amersfoort d. d. 26 No vember In den nacht van zondag op maan dag jl. is uit het huis van arrest alhier ont snapt een 50jarig persoon die gearresteerd was ter zake van onder Rijsenburg gepleegden diefstal met braak. Hij had zijne ontvlugting bewerkstelligd door uit de kamer waarin hij was opgesloten door middel van zijne in stukken gescheurde en vervolgens aaneenge knoopte beddelakens zich neder te laten in den tuin van waar hij over de aangrenzen de tuinen op de straat is gekomen. Daar de booswicht reeds vijftien jaren in den kerker heeft moeten doorbrengen is het van groot belang, dat hij spoedig weder in handen van de justitie gerake. Men meldt uit Kampen d. d. 26 Nov. Ten gevolge van den hevigen storm, die giste ren woedde, klom het water tot eene verba zende hoogte zoodat te IJsselmuiden het nood sein aan den toren was gehangen. Gelukkig hebben wij van geene doorbraken of overloo- pen vernomen. Bij het afvaren van de stoom boot de Drusus in den vroegen morgen om zes uur, is zij met zulk een geweld in het doorvaren van de brug daartegen aangeloo- pen, dat en brug en boot beiden zwaar be schadigd zijn geworden. Men zegt dat de brug niet tijdig genoeg was opgehaald, waar door de boot weder achteruit moestdoch door den hevigen storm dwars voor de brug zijn ingetreden. Volgens de Haarl. Cour. dagen verspreid gerucht, dat met 1 Januari] aanstaande eene belangrijke uitbreiding aan het bestuur der posterijen zou worden gege ven met eene daarmede in verband staande bevordering van ambtenaren gebleken is ten eenenmale van grond ontbloot te zijn. Donderdag jl. zijn de najaars-vergaderin- gen der synodale commissie te ’s Gravenhage gesloten. Men meldt uit Haarlem d. d. 26 Nov. In de bijéénkomst van den raad dezer stad van heden is, na eenige beraadslaging met geslotene deuren, een brief gelezen van burge meester en wethoudershoudende het voor stel dat de raad ten einde art. 4 der ge meentewet niet onuitgevoerd te laten, zal beslissen dat de verkiezing van jhr. M. Sal- 1 en 6 en van den te voldoen verk:e- ill I J J al

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1