NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, r 1856. No. 98. llde Jaargang. den 6 December. ZATURDAG I VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER de acte BINNEN- EN BUITENLAND. it H met gisteren alhier gevankelijk IMitmmilffCTlJllIBWHBHnHtfi) r 1 25 M. en 9 uur, in zijne met het destijds en ook tal contribuerende leden verm van ven 4580.58'4 om grond. het maximum van den onderstand denzelven gebragt om i 1 1 ■1, .m. MAANDAG DEN 8 DECEMBER 1856, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Mededeeling van besluiten van Ileeren Ge deputeerde Staten belrekkelijk de suppletoire kohieren van hoofdelijken omslag en belasting op de honden; omtrent het benoemen van eenen praeceptor in de Latijnsche school en het Reglement voor het werkhuis. Concept herzien Reglement voor de Latijn sche school. Adressen Staat van voor 1857. Lijsten van chirurgijn voor de voor een voor de R. K. Adressen om artikel 12 van ning. Rapporten en voorstellen. SNEEK.5 December. Bij besluit van Nov. jl. heeft Z. M. goedgevonden aan Manger Cats, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als burgemeester van Smallinger- land in te gaan met 1 Januarij 1857. Bij Zr. Majs. besluit van den 25 Nov. 1856, no. 65, zijn alle vroeger bestaande ver ordeningen betrekkelijk van het gouvernements- wege afnemen van examen van stuurlieden ter koopvaardij met den 1 dezer ingetrokken, en dientengevolge de bij het konininklijk besluit van den 28 Junij 1852, no. 54, ingestelde commissie tot het examineren der zee-officie- ren enz. ontlast van het afnemen van de exa mens der genoemde stuurlieden onder dank betuiging aan de leden dier commissie voor hunne ten deze bewezen goede diensten. Zul lende, naar aanleiding van voorschreven besluit de daarbij belanghebbenden zich voortaan tot het afleggen van examen voor stuurlieden ter koopvaardij kunnen aanmelden bij de daartoe in de onderscheidene voorname koopsteden des rijks ingestelde commissien. Op den 2,5 en 4 dezer zou in eeneder localen van het ministerie van binnenlandsche zaken onder voorzitting van den heer Wenc kebach ingenieur van den rijkstelegraaf, door eene commissie het examen worden afgenomen van de aspiranten naar de betrekking van leerling-telegrafist. Voor de tien vacatures hebben zich 49 sollicitanten aangemeld. De synodale commissie, die thans hare werkzaamheden heeft geëindigd, behandelde ook in hare laatste zitting vele zaken o. a. werden achtervolgens behandeld een adres van Bakkeveen om tot eene zelfstandige ge meente te worden verheven van het prov. kerkbestuur van Friesland, dat de provinci ale kerkbesturen kennis zullen bekomen van de vernietiging van vonnissen betreffende zaken waarover zij vroeger uitspraak hebben gedaan van de commissie tot de vertaling des O. Testaments om eene bijeenkomst te houden; van den ring Sloten, betreffende de Bijbelvertaling en den tweeden bundel der Evangelische gezangen. Verschillende minis teriële disposition werden ontvangen en voor kennisgeving aangenomen. Onderscheidene za ken welke wegens ongenoegzame inlichting of om andere redenen niet terstond konden worden afgedaan zijn aangehouden lot de voorjaarsvergadering, zoo als die, betreffende de catechétenscholen de vermeerdering onzer Evangelische gezangen de gewijzigde benoe ming van de collegien van toezigt enz. Bij het prov. geregtshof in Noord-Hol- land (voorzitter mr. J. M. van Maanen) werd op den 2 dezer eenen aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van Antonie Augus tus Pfeiffer, oud 56 jaren geboren te Rot terdam genees- en verloskundige te Bussum, beschuldigd, dat bij in den morgen van vrijdag woonte wanneer de stam aan den grond bij kans is doorgehakt, dien neder te trekken. Toen hij nu ook daarmede bezig was, wilde hij den vallenden boom ontwijken, doch strui kelde over daar ter plaatse reeds gevelde hoo rnen met dat gevolg dat de boom op hem viel en hem het hoofd verbrijzelde. De onge lukkige bleef onmiddellijk op de plaats dood. Wij hebben, zegt het Tieluche Week blad, in langen tijd geen berigt vernomen, dat ons aangenamer in de ooren klonk dan de lijding, dat waarschijnlijk gevolg zal wor den gegeven aan het plan om de Middelland- sche met de Oostzee in onmiddellijk verband te brengen door eenen spoorwegwelke ons land zou doorsnijden een spoorweg tus- schen Marseille en Hamburg of Lubeck, eene verlenging alzoo van Breda uitgaande, noord- oostwaarts door Nederland heen waaraan alsdan de voor onze noordelijke provinciën ge projecteerde spoorwegen zich zouden aanslui ten. Men meldt uit Meppel d. d. 29 Nov. De raad dezer gemeente heeft eergisteren avond in zijne openbare vergadering, volgens het dezer dagen ontvangen voorstel van Z. Exc. den minister van binnenl. zaken, besloten, om het telegraafkantoor alhier te behouden waarvoor jaarlijks y’lSOO zal worden gewaar borgd. Men schrijft uit Dedemsvaart d. d. 50 November De turfvaart is gelukkig nog open eu de schepen, die in andere jaren om dezen tijd reeds opgelegd hadden om te over winteren zijn nog druk aan het laden van. turf, terwijl zij verzekeren, den geheelen win ter te moeten doorvaren, om hunne kalanten van turf te voorzien; daarom zijn zij zeer be zorgd voor een’ vroeg invallenden winter, die hunne plannen in duigen zou doen vallen en hunne kalanten uitermate ontrijven. Veel turf is dit jaar hier gemaakt, bij sommigen de helft meer dan in het voorgaande jaar, zoodat de voorraad hoe groot de aftrek ook zij, steeds aanzienlijk blijft. Men meldt uit Breda d. d. 50 November: Gistereu morgen tegen negen ure is in het na bijgelegen dorp Ginneken, door A. Appels, ar beider, wonende te Meerlo (Belgie), onder deze gemeente, tusschen Notzel en Strijbeek, het lijk gevonden van Martinus Jaspers, oud 52 jaren geboren te Hoogstraten wonende te Meerlo landbouwer van beroep. Deze ver- slagene was in den vroegen morgen naar Bre da gegaan om een varken te koopen en in den namiddag huiswaarts gekeerd. Het schijnt, dat hij door drie personen aangerand en om het leven is gebragt daar hij gevonden is door zijn halsdas verworgd door het ronddraaijen van een hout, dat in de heide is gestoken, en ontdaan van het weinige geld dat hij welligt bij zich had, daar hij des morgens slechts drie gulden van huis had medegenomen. Aan de in den omtrek ontdekte kenteekenen vermoedt men drie daders die echter bij de ijverigste pogingen door de justitie het bestuur van Ginneken en de marechaussees uit Breda in het werk gesteld nog niet zijn ontdekt. De koning van Pruissen heeft op den 29 Nov. jl. den landdag in persoon geopend, met eene rede, waarin ten aanzien der bui- tenlaudsche politiek gezegd wordt, dat men hoopt dat de vrede in ons werelddeel en in zonderheid in het vaderland verder bewraard zal blijven als mede-onderteekenaar van de Europesche verdragen zal de koning zich houden aan de vervulling der plegtig aange- nomene verpligtingen en volksregtelijke grond stellingen. Smartelijkzegt de koningben in aangedaan door de jongste gebeurtenissen in mijn Vorstendom Neufchatel waar de se dert 1848 onopgeloste tegenspraak tusschen mijne ontwijfelbare regten en de daadzakelij ke ontwikkeling van den openbaren toestand, trouwe mannen in de magt hunner tegen standers bragt. De gematigdheid, waarmede ik den toestand van het Vorstendom in het belang van den algemeenen vrede heb behan deld heeft de erkenning verw’orven der Eu ropesche mogendheden. Ook na de nieuw’ste treurige verwikkelingen en nadat mijn onbe twistbaar regt onlangs door het eenstemmig 5 Sept. 1856, tusschen 8 w’oning te Bussum i reeds vroeger gebleken voornemen, om zich van zijne wettige huisvrouw Sara Thijsen te ont doen en haar het leven te benemenzich heeft begeven uit zijne kamer naar zijne apo theek mede in die woning gelegendat hij uit die apotheek een puntig tweesnijdend en scherp amputatie-mes heel’t genomen en met dit mes hetwelk hij achter zijn been ver borgen hield, in de keuken zijner woning, zijne huisvrouw, die ongeveer vijfmaanden zwanger was moedwillig een aan lal gesloke - ne en gesnedene W’onden heeft toegebragt, door welke verwondingen het slagtoffer onmiddel lijk gestorven is, en alzoo van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade, of moord. Het O. M. in deze zaak wordt waargenomen door den advocaat-generaal mr. F. F. Karse- boomterwijl als verdediger, dooi- den be schuldigde gekozen optreedt mr. H. van Hees. Er zijn 21 getuigen a charge en 11 a décharge gedagvaard die op één na, allen tegenwoordig zijn. De beschuldigde was zigt- baar aangedaan bij de voorlezing van van beschuldiging. Ten 11 '/2 uur ving het getuigenverhoor aan en wel door de dispositie van den heer bur gemeester van Bussum en de deskundigen. Daarna is de meid, die bij den beschuldigde woonde in het breede verhoord. Na afloop van het getuigenverhoor, requi- reerde de advocaat-generaal de straffe des doods, waarna de verdediger van den beschul digde het woord voerde en eindelijk de uit spraak bepaald werd op den 10 dezer. Reeds meermalen vestigden wij de aan dacht onzer lezers op het instituut voor doof stommen te Groningen. Uit het dezer dagen verspreid verslag blijkt, dat, niettegenstaan de de ijverige pogingen van hel algemeen be stuur en de zorgen der onderwijzershet ge- e.ene aanmerkelijke indering heeft ondergaan. De rekening 1855 toont dan ook aan dat de uitga- over dat jaar de gewone inkomsten met 2 overtroffen. Wel is waar zijn deze aanzienlijker uitgaven mede toe te schrij ven aan de duurte der levensmiddelenen mogen wij niet ontkennen dat velerlei lief dadige instellingen bijdragen vorderen doch wij gelooven niettemin deze sedert zoo vele jaren met zoo grooten zegen werkzame instel ling in de algemeene deelneming bij vernieu wing te mogen aanbevelen en bevorderen daardoor volgaarne de bedoelingen der hoofd directie welke de directeuren der onderschei dene departementen vau het instituut bij cir culaire d. d. 18 October jl. uitnoodigde hunne sladgenooten tot deelneming aan het lidmaatschap op te wekken. (Am»t. Ct.) Men meldt uit Vlaardingen d. d. 28 No vember Gistereu avond is een vreemd mans persoon waarschijnlijk door de gladheid der pas gevallene sneeuw, van zijn schuitje in het water geraakt en heden morgen dood met de handen aan zijn vaartuig geklemd uit het water opgehaald men vermoedtdat er ook nog een jongen wordt vermist, maar heeft tot heden nog geen spoor daarvan gevonden Men meldt uit Amersfoort d. d. 50 No vember De booswicht die in den nacht van zondag op maandag jl. uit het huis van arrest te dezer stede is ontvlugt, is te Rens- woude gevat en gisteren alhier gevankelijk binnengebragt. Eergisteren heeft een horologiemakers- knecht alhier zich den geheelen dag aan het verregaand gebruik van sterken drank over gegeven. Met zijne vrienden in eene herberg buiten de Slijkpoort gekomen en smoor dronken zijnde, is hij door deze op stroo ge legd, om zoogenaamd wat uit te slapen. Toen men weinige oogenblikken daarna naar hem kwam zienvond men hem de eeuwigheid i n gegaa n Men meldt uit Rijssen d. d. 29 Novem ber In het naburig Enter had gisteren een treffend ongeluk plaats. Een klompmaker, be zig zijnde met het vellen van een’ peppel- boom had vooraf een touw in den top van daarmede volgens ge- aanbeveling van apothekers en de Stads algem. armen alsme- doctor-chirurgijn en apotheker armen. dispensatie van het verbod in de Algemeene Politie-verorde- COURANT. SNEEKER i 5' J l e f I I qll 4 in e i 4 i I i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1