NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1856. No. 99. WOENSDAG 11de Jaargang. den 10 December. BINNEN- EN BUITENLAND. n aan goeden en sponturf onbekrom- van gemel- eene Deventer-koek bovendien voor de van eene ande- belangrijk geschenk en dank aan dien aan al de anderen om de vermoedens der justitie te ontgaan. Een kruidenier te Parijs had aan zijne beminde, eene jonge weduwe, waarmede hij weldra in den echt zoude treden een voor schot van 12000 fr. gedaan ter uitbreiding van haren modehandel. Op eens ontving hij een’ brief, waarin zij hem kennis gaf, dat zij onherroepelijk besloten had, hem niet te huwen en hem de 12000 fr. in bankbiljetten terug zond. Bijna zinneloos door de tijding liep hij met den briefen de bankbiljetten in de hand de de tuin van het Luxembourg door, verscheurde die in eene vlaag van woede en wierp ze om. zich heen. Geruimen tijd daarna kwam hij tot besef; een zijner vrienden begaf zich naai den commissaris van policie der sectie, bij wien reeds een groot gedeelte van de verscheur de bankbiljetten, door een jong mensch gevon den gebragt waren vele andere personen gin gen aan het zoeken en weldra bevonden zich bijna alle verscheurde stukken bijeen, en werden tot bankbijleten gevormd zoodat de bank SNEEK 9 December. Van 29 Nov. tot en met 5 Dec. zijn in deze provincie 74 runderen aan de besmettelijke longziekte gestorven of afge maakt bedragende daardoor het gezamenlijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 5127. Dat de St. Nicolaas-dag een vreugdedag voor vele kinderen is, hiervan kunnen ook de leerlingen van de Stads-Armenschool alhier bij vernieuwing getuigen. Even als een jaar vroe ger werd ook nu, uit naam van denzelfden edelen kindervriend die toen zoo pen weldeed, aan ieder leerling de school éénvierde van geschonken terwijl er 500 leerlingen der dagschool re geachte zijde, nog een 1 werd bij gevoegd. Éere vriend der armen en die ook zoo bereidwillig medewerkten aan arme kinderen die zooveel moeten ont beren een regt aangenaam St. Nicolaas-feest te bereiden. Het zal toch naauwelijks opge merkt behoeven te worden dat deze kinde ren met de ontvangene geschenken in de hand eene blijdschap gevoelden waarvan zij naauwelijks eenig denkbeeld kunnen vormen die met aardsche goederen ruim zijn bedeeld. Evenmin zal het dooi- de weldenkenden betwij feld worden of zoodanige kinderfeesten moe ten goede indrukken achterlaten bij allen die er in deelden, zoowel als bij hunne ouders, waarom wij den wensch niet mogen onder drukken dat ook andere vrienden der armen de gegevene voorbeelden mogen navolgen. De tweede kamer der staten-generaal op den 5 dezer overgegaan zijnde tot de stemming over hoofdstuk V {binnenl. zaken) der staats begroting voor 1857, is de uitslag geweest, dat 52 stemmen zich vóór en even zooveel zich tegen dat hoofdstuk hebben verklaard en alzoo de stemmen hebben gestaakt. In die zitting is het VI hoofdstuk (Herv. eeredienst) met 54 tegen 9, en het VII (R. K. eeredienst) met 55 legen 10 stemmen aange nomen. In de zitting van den G dezer werd het V hoofdst. (binnenl. zaken) der staatsbegroo- ting op nieuw in omvraag gebragt, en staak ten wederom de stemmen met 52 vóór en 52 tegen, zoodat dit hoofdstuk verworpen is; ter wijl hoofdstuk VIII {marine) met 55 tegen 5 stemmen werd aangenomen. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen 15 December aanstaande. Bij den minister van financiën is ontvan gen een bankbiljet van f 40 door een R. K. pastoor, onder het postmerk Zevenaar als te ruggave ten behoeve van ’s rijks schatkist in gezonden. Volgens een bij de Drentsche Courant ontvangen telegrafisch berigt vraagt de heer Dull van Almeloook concessie voor eene vertakking van den spoorweg waarvoor door hem voorloopige concessie is erlangd welke vertakking zou loopen van Beelsterzwaag naar Assen. De heer Dull is achterlijk met de stor ting van zijn’ borgtogt. Uit Nieuwe Diep schrijft men van den 50 November In den loop dezer week werd hier een vogel gekniptdie, ware hij ontvlugt, zijne betrekkingen zeker in de grootste ongele genheid had gestort. Bij de uitklaring van een der op Londen varende stoombooten, meld de zich een jong mensch met eene dame als passagiers aan naar Londen. Naar zijne pa pieren gevraagd, antwoordde hij, die niet te bezitten. Daar men eenigen argwaan omtrent dat jonge mensch koesterde bleef men aan het vragen en kwam hij ten laatste tot de bekentenis, dat hij smoorlijk verliefd op zijne medegezellin was en met deze wilde vlugten naar Londen. Men vond bij hem eene zeer belangrijke som aan bankpapier, die hij uit zijns ouders huis had medegenomen. Onmiddellijk telegrafeerde men naar zijnen vader, een aan zienlijk koopman te A. en na ontvangen be rigt werd hij in een rijtuig naar zijne betrek kingen teruggebragt. De bedoelde jongeling was slechts 18 jaren oud en zijne favorite eene dame, die zich gewillig voor deze schaak- van Sinte Anna daar ter stede, door den sul tan aan den keizer der Franschen voor de eere dienst der Latijen afgestaan. Door geloovige Roomsch-Katholieken wordt hieraan veel waar de gehecht daar de overlevering wil dat de geheimenis der onbevlekte ontvangenis is voor gevallen op de plaats waar men later de ge noemde kerk heeft gebouwd. Bij het feest ter viering van de geboorte van Mahomed heeft men eene nieuwigheid op gemerkt. De sultan droeg namelijk epaulet tes en de ridderorden, waarmede hij vereerd is. Die epaulettes overtreffen naar men zegtdie van den hertog van Brunswijk nog verre. Ze vormen als het ware eene massa diamanten. Uit Smirna is eene tijding ontvangen die mogt zij bewaarheid worden van het hoogste gewigt is. Volgens deze tijding heeft het huis Steiglitz en comp., te Petersburg den kommandant der te Cherbourg geankerde Russische flotille admiraal Behrends, en on derscheidene vice-adiniralen en schout-bij- nachts, voorzien van de aanmerkelijke som van 45,000 p. st. in wissels op het Smirna- sche bankiershuis Salzoni Lochner en comp., betaalbaar te Londen bij gebroeders Baring. 2l...j men zich deze zaak niet ver klaren doch wordt algemeen geloofddat spoedig de Russische vloot van de Oostzee daar zal komen stationeren, om in de nabij heid der Engelsche vloot te zijn die aan zienlijk in den Bosphorus is versterkt. De stad Algiers is zoo vol vreemdelin gen dat naauwelijks onderkomen te vinden is. Er zijn GO Engelsche familiën aangekomen welke er den winter willen doorbrengen. Het verblijf aldaar schijnt mode te worden, en de geneesheeren te Parijs beginnen er hunne kran- ken te zenden. Op 60 plaatsen heeft men bo vendien minerale bronnen van verschillende gehalte en warmtegraad gevonden, en men heeft plan tot het leggen van geneesbaden. Volgens een Bostonsch dagblad, zullen de Russische schepen te Sebastopol gezonken door een’ Amerikaan John E. Cowen genaamd, boven water gebragt worden. Die heer bevindt zich thans in Rusland, en heeft eene overeen komst aangegaan, om de tweeënvijftig schepen naar boven te brengen waarmede in de aan staande lente een begin zal worden gemaakt. Dezelfde ingeneur deed de Amerikaansche stoom boot Missouri, die in de baai van Gibraltar gezonken was, uit het water rijzen. De bewoners van de kolonie Canterbury, in Nieuw-Zeeland hebben een zondeling be sluit genomen, om nl. aan alle ontslagene sol daten die den jongsten oorlog tegen Rusland hebben medegemaakt, of aan hunne nagelatene betrekkingen, 50 akkers onontgonnen grond te schenken onder dit eenige beding, dat zij bin nen drie jaren tijds er in persoon bezit vau komen nemen. De Morning-Post wordt over een zijner jongste artikelen op de allerhevigste wijze aangevallen door le Nord, welk blad zijnen Londenschen collega vergelijkt bij een pick pocket diena zelf zakkerolderij te hebben bedreven zich onder het schreeuwen van houdt den dief! uit de voeten maakt om partij prèteerdewas 25 jaren oud. Deze laat ste heeft men met de nachtschuit naar hare woonplaats doen vertrekken waartoe deze of gene medelijdende haar eerst reisgeld moest verstrekken. Men schrijft uit den Ham (Overijssel) aan Mmst. Ct.: Een opmerkelijk verschijnsel levert deze gemeente op. Sedert de Overijssel- sche kanalen gegraven en sedert de marken alhier verdeeld, en de woeste gronden doorsne den zijn hebben de veenen kunnen opge stoken en kan turf tot goud gemaakt worden. Immers waar vroeger te naauwernood span nen paarden met de wagens in de drassige gronden konden doorkomen varen nu de schepen geregeld af en aan en hoe kort de ze gelegenheid ook nog maar bestaaat, wij zijn reeds magtige concurrenten in de nijver heid immers, wij woekeren niet, noch ma ken misbruik van het oogenblik neen wij helpen ons zelven aan een matig bestaan, den daglooner aan een goed loon en den burger aan goeden en wat dit jaar veel zegt, droogen sponturf, en dit franco Zwolle te gen ƒ5,75 a ƒ4 de 1000. Brieven van Pinetown, in Natal, van half i LC Augustus, hangen een zeer gunstig tafereel op j Te'Smirna kan van de groeikracht van den bodem en van het gunstige klimaat. De Nederlanders, die van Java daarheen gekomen zijn gevoelen zich zeer gezond en hunne kinderen worden er we der blozend van kleur als of ze in Holland waren. Niet alleen slaagt er de cultuur van indigo, suiker en katoen hoogst voordeelig, maar de proeven, genomen met kotfij rijst, tabakhennep en maïs geven ook de meest gunstige vooruitzigten. Men heeft er vooral behoefte aan bekwa me Nederlanders om zich op de land-econo- mie op eene uitgebreide schaal toe te leggen. Ook kunnen er landbouwers timmerlieden en andere handwerkslieden groole dagloouen ver dienen doch zij moeten brave vlijtige en nuchtere menschen zijn, die niet aan den drank zijn verslaafd. Nederlanders zullen er inzonderheid fortuin maken daar zij onein dig betere kolonisten zijn dan de Engelschen. Huisgezinnen die eenig vermogen medebren gen kunnen er nog overvloed van goed land koopen voor één’ dollar de acre (een half mor gen) en kunnen er, binnen korten lijd, fraaije aanplantingen aanleggen van suikerriet, van koflijboompjes van tabak of hennep, ter wijl zij rondom hunne huizen zich fraaije tuinen van vruchtboomen kunnen aanleggen. Perzik- en appelboomen enz. worden er in overvloed gevonden sedert de Hollaudsche boeren vijftien jaren geleden zich in het land Natal hebben gevestigd. In het kort, men kan zich volgens den briefschrijver, geen beter landwenschen. De Frankf. Postz. behelst een zonder ling middel voor de verkiezingen van leden van den landdag, waarvan de burgemeester te A., bij Bingen gebruik maakte. Hij liet name lijk, de stormklok luiden, en toen de verschrikte burgers op het stadhuis kwamen verzocht hij hen heel gemoedelijk hunne stembriefjes iu te vullen. Men maakt de opmerking, dat soortgelijk middel welligt ook elders wel eens probatum ware waar de vrije verkiezingen bij gebrek aan deelneming, op het punt staan van uit te sterven. De Spaansche schatkist is in geen’ besten staat. Op het budget van het loopende jaar bestaat reeds een tekort van driehonderd mil- lioen realen. De uitgaven waarin de schat kist voorzien moetbedragen thans ruim dui zend millioen realen de vlottende schuld en andere dergelijke verbindtenissen daaronder begrepen. Het vorige kabinet had honderd- tachtig millioen realen in ’s lands kassen ach tergelaten. Deze som is reeds verkwist. Vóór Konstantinopel is een Amerikaansch fregat verschenen dat met de meeste hoffelijk heid een firman heeft verzoch, om den Bos phorus in te stevenen, hoezeer zulk een firman niet vereischt wordt. Eene les voor de En gelschen. Den 1 November jl. heeft de Fransche consul te Jeruzalem formeel bezit genomen van de puinhóopen en het terrein der oude kerk e lï - •e e i SHEERER e e s 3 l n l I 1 1 l e 7 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1