NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I l[ >"111 ll (L 1 il O 1856. No. 100. llde Jaargang. ZATURDAG den 13 December. 11 aüa 1 I LI I i 1 T I 1 II L 1 2) tot in- SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. een er na- on- voor ‘F waar a’ 1 k L 1 1 r ■I t -• i» ,e I n zaken der Herv. door Z. M. ad bestuur voor het departement zaken. Een telegrafisch berigt uit ’s Hage meldt het volgende De Maatschappij van Welda digheid waggelt de parmanente commissie is afgetreden aan een’ gouvernements-commissa- ris het bestuur overlatende. Het provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land heeft op 10 dezer, ten 10 uur, uitspraak ge daan in de zaak van A. A. Pfeiffergenees kundige te Bussum beschuldigd van moed- willigen doodslag met voorbedachten radeof moord. Het hof heeftbij een breedvoerig arrest, overwogen, dat de beschuldigde heeft begaan eenen moedwilligen doodslag op de is bijgewoond." Op den 9 had de heer Simons eenen on- rustigen nacht gehad en was volgens uit gegeven berigt, doodelijk zwak. De heer Van Rappard minister voor de en andere eeredienstenis interim belast met het van binnenl. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten 1°. dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 26 Mei 1856 is vastgesteld het navolgende BESLUIT tot de heffing belasting op het draaijen der BRUGGEN. Er zal, ter vervanging van ter en dens mededeeling aan looning van den gaarder bepaalt. Burgemeester en Wethouders zullen de men van den pachter of gaarder, tot de in vordering geregtigd of daarmede belast, middellijk, ter algemeene kennis brengen. Art. 2. De belastingschuldigen zullen het voorschreven draaigeld op de eerste monde linge aanvrage van den pachter of gaarder, dadelijk moeien voldoen. Art. 5. Indien de belastingschuldigen op aanvrage van den pachter of gaarder weiger achtig of nalatig zijn het verschuldigde draai geld te voldoen zal de pachter of gaarder hiervan terstond kennis geven aan de ambte naren der plaatselijke belastingen die daar van, overeenkomstig art. 273 der Gemeente wet proces-verbaal zullen opmaken en het zelve ter hand stellen aan den gemeente ontvanger, die alsdan onmiddellijk zal over gaan tot de maatregelen voorgeschreven bij artt. 258, 259 en 260 der Gemeentewet, terwijl overigens artt. 261 262 269 tot en met 275 en 281 dierzelfde Wethier almede toepasselijk worden verklaard. Eu is hiervan afkondiging geschied het behoort den 15 December 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris HA.GA.. koe ten geschenke gegeven, tot die gift is naar men aardig. Twee ingezetenen dier stad leden der gemeentehadden in het voorjaar het voornemen opgevatom eene koe te koopen en die in den loop van den zomer te doen vetweiden. Zoo gezegd zoo gedaan. Dage lijks gingen de beide vrienden de koe bezig- tigen die, naar mate de slagttijd naderde, allezins in omvang was toegenomen. In No vember jl. zou het vette koebeest de weide verlaten en de beide eigenaars gingen he nen om het voor het laatst te zien. Toen liet een der heeren zich ontvallen Wanneer zullen wij het beest nu laten slagten waarop de andere herneemt: «Dat doe ik niet; wij zijn eiken dag gaan zien en hebben het beest dikwijls een stuk brood gevoerd ik zou geen’ smaak in dat gebraad hebben; gij kunt uwe helft nemen, maar ik geef mijne helft aan onze diaconie ten ge schenke, tegen terugbetaling van het weid- geld.” Neensprak de anderals gij zoo royaal wilt zijn, dan geef ik mijne helft met weidegeld en al present.” Daar stemde zijn vriend mede in, en de strijd van edel moedigheid had ten gevolge, dat het koebeest aan d - Nederd. Hervormde diaconie-kinder- huis werd toegewezen en aldaar met blijd schap ontvangen als eene substantiële bete in den wintertijd. Men meldt uit het Nieuwediep d. d. G December: Heden morgen zijn hier als pas sagiers aan boord van het schip Wilhelmina, kapt. Klint, van Suriname aangebragt eenige Chinezen in der tijd uit Oost-Indie naar Su riname gezonden om proeven met hen te ne men voor de kotfij-cultuurzij gaan bij de eerste gunstige gelegenheid naar Oost-Indie terug. Van gouvernementswege wordt hier voor hun verblijf en overtogt gezorgd. Naar men verneemt, is thans nanaauw- keurige berekening door prof. Kaiser uitge maakt dat de komeet welke in de dertien de eeuw in China is waargenomen niet de- is als die welke in de zestiende eeuw Europa zigtbaar was zoodat het vermoe den als zou die komeet in eene der eerstvol gende jaren weder verschijnen, geheel onge grond is. Men meldt uit Moergestel d. d. 7 Dec. Heden nacht tusschen 2 en 5 uur is de krij- tenmolen te Udenhout, ten gevolge van den storm door den vang geslagen en in brand geraakt. Twee boerenwoningen op 500 schre den afstand, zijn door brandende stukken van dien molen ook in vlammen gezet. Men heeft gelukkig geene menschenlevens te betreuren. Zoowel te Brussel als te Parijs en Lon den hebben sneeuw dooi en mist zich even als hier in den laatsten tijd afgewisseld. De sneeuwstormen hebben het Engelsche kanaal bijna onbruikbaar gemaakt. Alleen aan de Engelsche Lloyd is berigt ontvangen, dat van den 14 tot den 24 Nov. 104 schepen zijn verongelukt. In die 10 dagen meent the Standard dat er minstens 500 onheilen ter zee zullen hebben plaats gehad. SNEEK 12 December. De tweede kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van den 8 dezer besloten hoofdstuk IX A der staatsbegrooling, betreffende de nationale schuld voorloopig uit te stellen tot voor de wet op de middelen. Hoofdstuk IX B (finan ciën) is aangenomen met 48 tegen 10 stem men. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het tiende hoofdstuk betreffende de kos ten van het departement van oorlog. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 9 dezer de beraadslaging over het tiende hoofdstuk der staatsbegrooling, betref fende het departement van oorlog, voortgezet. Bij de eindstemming over dit hoofdstuk heb ben de stemmen gestaakt, zijnde 51 vóór en 51 tegen, weshalve den 10 zou worden óver gestemd. Afwezig waren de heeren Van der Linden, Wijbenga, Strens, Slicber, Rappard en Kien. In de zitting der tweede kamer van 9 dezer zijn ingekomen twTee koninklijke bood schappen ten geleide van even zoovele wets ontwerpen en memoriën van I 1) tot verhooging van het IV hoofdstuk der j al begrooting voor 1857 (justitie) en koop en amortisatie van schuld. In de zitting van 10 dezer is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wetsontwerpstrekkende tot voorloopige vastelling der uitgaven voor het departement van binnenlandsche zaken dienst 1857. De memorie van toelichting, bij dit ontwerp ge voegd is bij ongesteldheid van den minister van binnenlandsche zaken, onderteekeud door den minister van financiën. Per telegraaf is het berigt ontvangen, dat de twreede kamer op den 10 dezer de be grooting van het departement oorlog op nieuw in omvraag gebragtheeft aangenomen met 54 tegen 55 stemmen, zijnde de heer Slicher afwezig geweest. De stemming was even als den 9deu bij de leden die vóór stemden voeg den zich de hh. van Rappard Kien en Wij bengaen de hh. van der Linden en Sirens hebben tegen gestemd. Men schrijft aan de Amst. Cour, uit ’s Ha ge d. d. 9 December Dat de afstemming der begrooting van het departement van binnenlandsche zaken nog al stof tot gesprek alhier geeft, zal ik u wel niet behoeven te zeggen evenmin als dat deze ge beurtenis tot het verspreiden van allerlei ge ruchten met en zonder nevenbedoelingen, aan leiding geeft. Ik laat aan anderen over, al deze geruchten te vermelden of te beoordeelen dit alleen meen ik met eenige zekerheid te kun nen zeggen, dat er op dit oogenblik, wat be treft het al dan niet aanblijven van den te- genwoordigen minister, en dus nog veel min der omtrent zijnen vermoedelijken opvolger casu quo niets bekend is of kan zijn want sedert verscheidene dagen is de heer Simons vrij ernstig ongesteld, zoo zelfs, dat j er, op uitdrukkelijken last van den geneesheer niemand bij hem wordt toegelaten. Het be- hoeft dus ook niet vermeld te wordendat de ministerraad op zalurdag niet door hem l zelfde i is bijgewoond.” in F”_ de thans bestaan - de tarieven met den 1 Januarij 1857 in de ze gemeente eene belasting geheven worden op het draaijen der Bruggen overeenkomstig de navolgende bepalingen Voor het draaijen der Bruggen liggende over het Hoogënd bij de voormalige Koemarkt; over de Stads gracht ten noorden van de Hoog- endster pijp; over het Hoogënd bij de kolk ot ten zuiden der Hoogëndster pijp over de Woudvaart en over de Stads gracht bij de voormalige Oosterpoortzal de belasting be dragen voor ieder schip des daags 10 ets. en van de Bruggen liggende over de Kleine Palen in het midden van het Achterom in het midden van het Kleiuzand in het mid den van bet Grootzand en over het Groot- zand bij het Hoogënd5 ets. Na zon-sondergang en tot zons-opgang zal de belasting dubbel zijn. Op tijden, dat voornoemde Bruggen worden hersteld zal bij doorvaart der schepen voor het draaijen of ligten der hulpbruggen het zelfde draaigeld moeten worden betaald. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 18 Augustus 1856, no. 45. en 2°. dat door den Raad, in dezelfde ver gadering, mede is vastgesteld de navolgende VERORDENING op de invor dering der belasting voor het draaijen der BRUGGEN in de Gemeente Sneek. Art. 1. De invordering der belasting voor het draaijen van Bruggen geschiedt in den regel bij openbare verpachting of anders bij gaardering, wanneer de Raad daartoe uitdruk kelijk besluit. In het eerste geval geschiedt de verpachting op zoodanige voorwaarden als de Raad op voorstel van Burgemeester en Wethouders, zal vaststellen. Bij ongenoegzaamheid van bod zullen Bur gemeester en Wethouders zich gemagtigd kun nen beschouwen de invordering bij gaarde- riug te kunnen doen plaats hebben in welk geval de instructie voor den gaarder als ook de wijze van verantwoording door Burgemees- Wethouders wordt geregeld, behou den Raad die de be- persoon zijner huisvrouw, doch dat hier niet gehandeld is met voorbedachten rade. Dien ten gevolge is de beschuldigde veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren en in de kosten. Men meldt uit Amsterdam d. d. 9 No vember: Eene nieuwe industrie, om zich op eene gemakkelijke wijze van parapluies te voor zien is aan het licht gekomen. Nu onlangs heeft zich des avonds aan de huizen van twee predikanten eene jufvrouw vervoegd, de tus- schenkomst dier heeren verzoekende ter zake van een voorgenomen huwelijk tusschen per sonen van verschillende geloofsbelijdenis doch na haar vertrek is telkens eene parapluie uit den gang vermist, zoodat het behendiglijk ontvreemden daarvan het eigenlijke doel van hare komst is geweest. Welligt zal zij met het afleggen barer bezoeken voortgaan wes halve het wenschelijk is, dat men alsdan de policie daarvan verwittige ten einde zij met die hebzuchtige dame kunnen kennis maken. Dezer dagen is aan het diaconiegeslicht der Nederd. Hervormde gemeente te ’s Hage eene koe ten geschenke gegeven. De aaulei- toelichtingals: ding tot die gift is, naar men meldt, nog L T 1-x r. 4 z4 n I BB 1 r z~l I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1856 | | pagina 1