NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, I 1857. No. 2. WOENSDAG 12de Jaargang- I h I n I k Indien de eigenaar schut is, op aanvrage ven van en 50 50 de ’s morgens om 9 ’s middags ’s namiddags 50 cts. 15 voor die van BKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze opalle manspersonen binnen deze gemeente hunne wettige woonplaats hebbende, die op den 1 Januarij 1857 bun 19de jaar zijn ingetreden en gevolgelijk allen die in den jare 1858 ge- geboren zijn ten einde zich te doen inschrij- in het register voor de Nationale Militie deze gemeente zullende daartoe door namens Heeren Burgemeester en Wethou ders op den Raadhuize worden gevaceerd Donderdag den 8 Januarij 1857 wijk 1 2 5 4, 5 6, 7, 8, 9, 10. van SCHUT- vastgesteld bij Raads besluit der Gemeente Sneek van den 17 No vember 1856, weigert te voldoen, zal de po- licie hiervan terstond kennis geven aan de ambtenaren van de plaatselijke belastingen die daarvan, overeenkomstig art. 275 der Ge- meente-wetproces-verbaal zullen opmaken en hetzelve ter hand stellen aan den gemeente ontvanger, die alsdan onmiddellijk zal over gaan tot de maatregelenvoorgeschreven bij artt. 258259 en 260 der Gemeente-wet terwijl overigens artt. 261 262 269 270 en 281 dierzelfde wet hier almede toepasselijk worden verklaard. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 27 December 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOl’DA. De Secretaris 1IAGA. uur 97, 10 loy, H 117,» 12 127, 1 17, Wordende wijders bekend gemaakt KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten Is. dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 17 November 1856, is vastgesteld het navolgend BESLUIT tot hejfing GELDEN. Er zal, te beginnen met ln'° Januarij 1857, in deze Gemeente geheven worden eene be lasting onder de benaming van Schutgeld als Voor het schuiten van Vee zal worden be taald Voor één beest Voor ieder beest daarboven Voor moeite en voerpcnningen in de vierentwintig uren (de aangevangen 24 uren zullen voor vol worden beschouwd): Van ieder paardstier of koe Van al het ander vee per stuk Bovendien zal de eigenaar voor kennisgeving van het geschutte Vee be talen 25 Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 18 December 1856 no. 51. en 2°. dat door den Raad, in diezelfde ver gadering, mede is vastgesteld de navolgende VERORDENING op de invordering van SCHUTGELDEN in de Ge meente Sneek. Eenig artikel. van het Veedat ge- van de policie het ver schuldigde, bedoeld bij de Verordening tot heffing van Schatgelden Dat de inschrijving en loting moet geschie den zoowel door hen die gehuwd zijn of om welke redenen qok regt op vrijstelling ver- meenen te hebben als door de afwezenden in dienst zijnde en alle andere in de termen vallende personen. Dat de ouders, voogden of regenten verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of iemand, daartoe door’nen schriftelijk ge- magtigd, te doen inschrijven, zullende de 11a- latigen verbeuren eene boete van niet meer dan honderd, doch niet minder dan vijfen twintig gulden, of, ingeval van volstrekt on vermogen gestraft worden met een gevange nis van ééne tot twee maanden. Dat zij welke zich vóór den 20 Januarij niet hebben laten inschrijven verwezen zul len worden tot eene boete van niet minder dan vijf gulden en niet te boven gaande de som van honderd gulden of, ingeval van volstrekt onvermogen, tot eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Dat het inschrijvings-register finaal zal wor den gesloten op den 28 Januarij ek. en de zulken welke zich dan nog niet hebben la ten inschrijven dadelijk zullen worden ge arresteerd en naar de hoofdplaats der provin cie worden overgebragten na voor de dienst geschikt bevonden te zijn, aan den provincia len kommandant ter inlijving worden overge geven terwijl zij bovendien in bet dubbele der boeten en straffen, hierboven genoemd, zul len worden verwezen. Voorts wordt ter kennisse der ingezetenen gebragtdat van af den 2den tot den laat- sten der maand Januarij aanstaande ter Se cretarie deze gemeente van ’s morgens 9 tot ’s middags 12 uur zal openliggen een regis terbestemd voor de imschijving van Vrij willigers, en dat mitsdien worden uitgenoo- digd alle zoodanige ingezetenen welke op den 1 Januarij 1857 ongehuwd, hun 19de jaar zijn ingetreden en hun 50ste nog niet hebben volbragtten ware zij reeds in dienst der Ne- derlandsche Armee of Nationale Militie heb ben gestaan in welk geval zij tot den on - derdom van 55 jaren worden toegelaten de lengte hebbende van 1 el 570 strepen en de bij de wet gevorderde vereischten bezittende om zich bij de Nationale Militie vrijwillig te verbinden en zich te dien einde in voormeld register te doen inschrijven zullende aan een’ ieder hunner daarvoor eene belooning of pre mie van 50 gulden worden gegeven, zoodra zij door den Militie-Raad goedgekeurd zullen zijn. En opdat niemand hiervan eeuige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 24 December 1856. Burgemeester en IVethouders voornoemd, WOUD A De Secretaris 1IAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 6 Januarij. Van den 27 Dec. tot en met 2 Jan. zijn in deze provincie 244 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen, gedurende het jaar 1856, 5727, en sedert 1 Jan. dezes jaars 51. In het jaar 1856 was het getal der gebo renen te Sneek, van het mannelijk geslacht 158, van het vrouwelijk geslacht 127, zamen 265, waaronder 2 paar tweelinggeboorten en 4 on echte; overleden zijn, van het mannelijk geslacht 105, van het vrouwelijk geslacht 120, zamen 225, waaronder 11 kinderen die dood ter wereld gekomen of als levenloos geboren aangegeven zijn het getal der gehuwden bedroeg 76 paren; echtscheiding 1. De mazelen die ook hier ter stede se dert eenigen tijd in eene vrij erge mate ge- heerscht hebben en vele slagtoflers ten grave bragten zijn thans gelukkiglijk afnemende. In het officieel gedeelte van het nommer der Nieuwe bijdragen ter bevordering van bet onderwijs en de opvoeding enz., van December jl.blz. 1108, wordt gevonden de hieronder volgende oproeping van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer in |Nederl.-Indié Voor de dienst in Oost-Indië worden, ter* uitzending in het jaar 1857, gevraagd zes jon gelieden van den vierden onderwijzersrang en tusschen de 16 en 18 jaren oud, om onder wijs te geven in de laagste klassen der gou- vernementsscholen. Sollicitanten naar die betrekking worden uitgenoodigd zich, ten spoedigste, bij rekest op zegel, tot het departement van biunenland- sche zaken te wenden, met opgave der school in welke zij w’erkzaara zijn en met overleg ging hunner geboorte- en rangaklen alsmede van een bewijs van goed gedragafgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. De kennis met de strekking en inrigtiög van bewaarscholen en met het onderwijs daar in te geven, zal eene aanbeveling zijn. De voordeelen zijn eene bezoldiging van ƒ75 ’s maands, zonder meer, ingaande met den dag van ontscheping te Batavia, vrij transport derwaarts en eene gratificatie van 400 voor uitrusting. De benoemden zullen zich moeten verbin den om de gratificatie en de transportkosten terug te betalen indien zij binnen vijf jaren, nakomst in Indie, uit eigene beweging, het geval van wel bewezene ziekte uitgezonderd ’s gouvernements dienst verlaten. Alvorens eene aanstelling te kunnen ver krijgen zullen de kandidaten bovendien moe ten overleggen eene verklaring van den com missaris ees konings in de provincie waar hun ne woonplaats gevestigd is houdende dat ten zijnen genoegen, voldoende borg is gesteld, dat eventueel ten behoeve van den kandidaat behoorlijk zal worden voldaan aan alle ver- pligtingen welke uit kracht van de wet op de nationale militie op hem mogten komen te rusten.” In den loop van 1855 zijn de volgende aantallen personenmannen vrouwen en kinderen, uit ons land naar andere wereld- deelen verhuisd namelijkuit Noord-Bra- bant 100 Gelderland 575 Zuid-Holland 285, Noord-Holland 169, Zeeland 574, Utrecht 48, Friesland 58, Overijssel 42, Groningen 160, Drenthe 10, en uit Limburg geenete zamen 2079 personen. Men schrijft uit Goes: Ofschoon het in den winter meermalen gebeurtdat in de zoogenaamde Poel arenden worden gezien is het evenwel zeldzaamdat zich een ko- ningsarend vertoont. In de laatste dagen wordt men er een gewaar, die zich door eene bij zondere groote vlugt onderscheidt. Te Hohenzollernin Pruissen had kor telings het volgende voorval plaats. Een gees telijke ten plattenlande rigtte zich van den preekstoel tot een’ zijner toehoorders in het bijzonder, en las hem zoodanig de les, dat de man er zich door beleedigd achte en den geestelijke aanklaagde bij het geregt. De gees telijke beweerde nu echterdat deze zaak behoorde tot de competentie van den bisschop; doch de minister van eeredienst daarover gehoord verwierp deze meening en de mi nister van justitie magtigde den betrokken regter om van de zaak kennis te nemen. Nu dreigde echter de bisschop dienzelfden regter met den ban als hij aan de bevelen van den minister gehoorzaamde. Terwijl dn zaak op dit oogenblik zoo zit, heeft de aanklager zijn kerkelijk vonnis al vast weg, als zijnde hij in den ban gedaan, omdat hij zijne klagt niet heeft willen intrekken. Marie Mwoonachtig in dfj straat Montgallet, in de voorstad St. An.toine te Parijs kwam den 25 dezer des avonds op hare woning terug en begon zich te ontklee- dentoen zij eensklaps in hare. legerstede een luid gesnork hoorde; door schrik bevan gen, luisterde zij nogmaals waarop het ge luid zich herhaalde daar zij de gordijnen niet durfde openenverliet zij stil het vertrek en ging een’ buurman roepen die met haar teruggekeerdhet gordijn opende en een ge heel gekleed man op het bed slapende vond met al de kostbaarheden der bewoonsterbij zich. Deze persoon werd gewekt, gearresteerd, en naar den commissaris van policie gebragt, waar hij verklaarde, met een’ valschen sleutel het vertrek binnengekomen te zijn ten einde Dat zij die hun verblijf binnen het Rijk hebben komen vestigen en als ingezetenen moeten worden beschouwd voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie vallen verpligt zijn zich insgelijks vóór het gemelde tijdstip aan te geven in dat register, waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren. II 11 e e I I r r f t s 1 I i i t, ;ei 1 COURANT SNEEKER l. .11 ■-» 45 ’•K r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1