NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 4. WOENSDAG 12dc Jaargang. donder-» BINNEN- EN BUITENLAND. ne rs n BUITENLAND. den r van r ?n or o 5 m n’ ig or ;n 1- d Ie 0. >8 et :n ud ,n h n e 5 i- en r- f- n- r j een in BERN 8 Januarij. In deze stad heerscht algemeene vreugde over de reeds tot stand gekomene schikking. De groote raad heeft geen bezwaar gevonden in de aanneming van het bemiddelingsvoorstel dat door de heeren Bar man en dr. Kern met de Fransche regering is ontworpen. In de door Barman oorspron kelijk voorgestelde regeling zijn door Frank rijk enkele punten een weinig scherper ge maakt. In de hoofdzaak komt de schikking neder op het volgende: 1) vrijlating der ge vangenen te Neufchatel; 2) tijdelijke verban ning der gevangenen uit Zwitserland totdat de zaak definitief zal zijn geregeld; 5) de on afhankelijkheid van Neufchatel mag in niets hoegenaamd worden gekrenkt; 4) opschor- sing der militaire toerustingen van Pruissen daar het anders den schijn zou kunnen heb ben als of de bondsraad zich door die wape ning laat ontmoedigen. Men verneemt voorts, dat Engelvnd zich met het ontwerp veree- nigd heeft. Den 14 dezer maand komt de bondsraad weder bijeen. BEIDE SICILIEN. In den nacht van 5 op 6 dezer is het Napolitaansch fregat Carlo IIIop zijne reis naar Sicilië, werwaarts het gepasporteerde mililairen moest overbren gen door het vuur vatten der kruidkamer in de lucht gesprongen welke ramp aan zeer vele menschen het leven kostte. De personen, die zich konden redden werden door de nabijheid kruisend Engelsch oorlogschip opgenomen LONDEN, 7 Januarij. Van verschillende gedeelten der kust komen dagelijks berigten in talrijke schipbreuken daar voorgevallen van 1841 tot en met 1836 180 bunders hei degrond zijn aangelegd tot bouwland, 40 lot weidiand en 370 tot houtland zoodat in ge meld tijdsverloop een aantal van 936 bunder land productief is gemaakt. Te Deventer ligt op het raadhuis een adres ter onderteekening aan Z. M. den ko- ning, waarin eerbiediglijk verzocht wordt, den aanleg van spoorwegen in de noordelijke provinciën te willen bevorderen en bespoe digen. Uit bet dezer dagen gegeven verslag van den staat der landhuishoudkundige school te Haren gevestigd, blijkt, dat deze inrigling meer en meer in bloei en uitgebreidheid toe neemt zoo als onder anderen op te maken is uit het getal leerlingen dat tot 41 ge klommen is, alsmede uit de velerlei blijken van belangstelling, haar geworden, met name van Z. M. den koning een geschenk van ƒ1200, terwijl er voor ’s konings rekening drie leer lingen op de school geplaatst zijn. Vier ba rer kweekelingen zijn dit jaar van landswege tot opzieners van den boschbouw op Java aangestelden als zoodanig reeds derwaarts vertrokken. Een soldaat van het 3de regement ging dezer dagen zonder verlof uit Geertruidenberg naar Breda waar hij aan de stadspoort door de wacht werd aangehouden. Hij wil terug- loopen struikelt, en wordt door eene aanko mende diligence overreden. De ongelukkige wilde zijne familie te Breda nieuwjaar gaan wenschen. Wij vernemen dat aan den heer Amand Colson directeur der algemeene maatschappij voor broodfabrijken te Brussel, alhier te lan de vertegenwoordigd door de heeren van Has selt en von Ziegler, door Z. M. den koning der Nederlanden, d. d. 13 December jl. oc trooi van invoer is verleend voor een verbe terd stelsel van broodbereidingdoor middel van persen kneedsloelen en mechanieke ovens, geschikt tot voorafbereiding en bereiding van het deeg en bet bakken van brood. Volgens dit stelsel bakt men in 24 uren 4000 kilo brood met 14 a 13 pond ordinaire steenkolen per 100 kilo brood de kneedstoelen bereiden 83 pond gest per minuut en kneden 500 kilo deeg in 10 minuten. De heeren van Hasselt en von Ziegler, te Amsterdam, zullen belang stellenden zeker gaarne uitvoeriger mededeeling hieromtrent verstrekken. SNEEK, 15 Januarij. Van den 5 tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 251 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 282. In de vergadering van den gemeente raad alhier van den 10 dezer is besloten, om deze stad met gas te verlichten. Zaturdag jl. werd alhier de persoon van R. B.in dienst bij de heeren v. D. en B. door de policie gearresteerd wegens diefstal van zilver en gesmolten lood, welk laatste bij onderzoek bleek te zijn specie van drukletters. De aanleidende oorzaak tot deze misdaad schrijft men toe, niet, zoo als gewis maar al te dik wijls ook werkelijk het geval is, aan gebruik of misbruik van sterken drank, maar enkel en alleen aan lust tot buitengewoon veel en lek ker eten. In het Resident ie blad leest men het volgende Men verneemt dat het wets ontwerp op de regterlijke organisatie, in het begin der vorige week bij de tweede kamer is ingekomen. Ook die voordragt strekt, om den hoogen raad tevens het appèl van burger lijke zaken op te dragen. De elf provinciale hoven worden daarbij afgeschaft, zullende de regterlijke magt voortaan zijn zamengesteld uit kanton-geregten arrondissements-regtban- ken en den hoogen raad. Aan de arrondis- sements-regtbanken wordt de kennisneming ook van de criminele zaken en het hoogerbe roep in strafzaken in het algemeen opgedragen. De voorgestelde bepalingen maken, naar het oordeel van het gouvernement den hoogen raad tot cour réyulatrice in den vollen ziu des woords zoo als door de grondwet is be doeld. Het wets-onlwerp beveelt zich ook aan door eenige bezuinigingen. Het wets-ontwerp op het lager onderwijs is gereed en wordt spoedig bij de tweede ka mer ingewacht. Het is met de memorie van toelichting een zeer uitvoerig stuk.” Men leest in het Residentie-bladIn ons vorig nommer zijn de hoofdlrekken me degedeeld der nieuwe regeling van het regts- wezen die door den heer van der Brugghen ontworpen en (na langen tijd bij den raad van state in overweging geweest te zijn) thans aan de tweede kamer voorgedragen is. Wij vernemen nader, dat de minister daarbij voor al ook bedacht geweest is op verbetering van den ondersten trap der regtspleging waarop door eenen enkelen regterover duizenderlei aangelegenheden van belang voor het dagelijksch leven der burgersregt gesproken wordt. De minister stelt een eigenaardig middel voor, om dat gedeelte der regtspleging op te beuren en te verbeteren volgens zijne voordragt zul len de functien van den kantonregter uitge oefend worden door een lid der arrondisse- ments-regtbankdaartoe door de regtbank in raadkamer bij beurten en telkens voor twee jaren aan te wijzen het openbaar ministerie bij het kanton-geregt zou dan worden waar genomen door een substituut-officier van de arrondissements-regtbankdaartoe door het hoofd van het parket aan te wijzen.” Z. M. de koning heeft bepaald, dat voor de provinciën Friesland, Groningen, Dren the, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Zuid en Noord-Holland detachementen kavallerie kunnen worden verstrekt, om als hulp-mare- chaussée te dienen, gezamenlijk ten bedrage van 5 officieren, 15 wachtmeesters, 24 kor poraals en 118 dragonders, en wel tot den eersten April van dit jaar. Men meldt uit Leyden d. d. 10 Janua rij Heden promoveerden in de verloskunde de heeren S. Endtz, med. docter te Sneek,en H. W. de Monchy, geb. te Rotterdam, bei den na verdediging van theses argument! ob- stetricii. Als een bewijs hoe aanzienlijk de ont ginning van woeste gronden in de gemeente Hilversum in de laatste dertig jaren geweest is kan dienen dat van 1850 tot 1840 al daar circa 50 bunders heidegrond tot bouw land 6 bunders tot weidiand en 150 bun ders voor de houtteelt zijn aangelegd, terwijl ten gevolge van de stormen, die van dag tot zondag woedden. Alleen tusscheü Flamhorough-Head en de Tyne-monding strand den 50 a 40 vaartuigen en in de meeste ge vallen verloren alle de zich aan boord beviü- dende personen het leven. Op de hoogte van Sunderland heeft de storm negen schepen op het strand geworpen. Wat noordelijker van die haven verongelukte de Aurora, met ver lies naar men vreest van de geheele beman ning. Bij Yarmouth strandden meer dan twaalf met kolen geladen schepen de bemanning werd echter gered. LONDEN 8 Januarij. Het huis Begbie Wiseman en comp.te Glasgow, heeft zijne betalingen gestaakt. Het passief beloopt 130,000 p. st. Grootendeels wordt de handelstand te Manchester daardoor getroffen. LONDEN 9 Januarij. De mailboot van Ostende op hier is op het Goodwinsand ver ongelukt. Het brieven - paket is teruggevon den. Uit de nadere bijzonderheden blijkt dat de geheele bemanning bestaande uit 17 man en een’ postbeambte benevens vier pas sagiers zijn verongelukt, terwijl de reddings boot die de schipbreukelingen ter hulpe snel de hetzelfde lot beeft ondergaan. De politieke en volkshuishoudelijke toe stand van Ierland is sedert eenige jaren groo tendeels verbeterd. Vroeger hoorde men in Engeland telkens de uitdrukking: het arme oude Ierland.” Thans zegt de Times, bij den aanvang van een nieuw jaar te durven voor-» spellen dat het rijke jonge Ierland” weldra de passende benaming zal zijn. PARIJS 7 Januarij. Dr. Kern is heden naar Bern teruggekeerd. Heden voormiddag had hij weder een langdurig onderhoud met den keizer. Aan eene schikking der Pruissisch- Zwitsersche kwestie is, volgens het algemeen gevoelen, volstrekt niet meer te twijfelen Zwitserland hergeeft aan de royalistische ge vangenen onvoorwaardelijk de vrijheid; Frank rijk en Engeland waarborgen aan Zwitserland de onafhankelijkheid van Neufchatel, doch wel te verstaan, met goedvinden van Pruissen. Een der Parijsche correspondenten van le Nord verhaalt het volgende Een di plomaat verweet aan lord Cowley diens hou ding op de conferentie. Wat wilt gij antwoordde de Britsche gezant de vrede is in Engeland zoo impopulair en de positie van lord Palmerston zoo netelig, dat ik niets; moet teekenen dat in het parlement tot wa pen tegen den eersten minister zou kunnen dienen.”” Hetgeen wil zeggen dat lord Pal merston niet anders minister kan blijven, dan op voorwaarde, de tractaten te schenden Is dit niet Engeland en zijn parlement belas teren Bij de personen die reeds als opvolgers van den heer Sibour zijn genoemd wordt thans gevoegd de heer Gousset, aartsbisschop van Rheims, de meest ultramonlaansche der kardinalen. Verger legt bij de verhooren, die hij on dergaat, de grootste koelbloedigheid aan den dag; met de meeste kalmte geeft hij de naauw- keurigste antwoorden. Hij verklaarde, dat hij den 26 Dec. jl. voor het eerst het denk beeld opvatte den aartsbisschop te vermoor den en beweert, den dolk, die hem tot het volbrengen der misdaad diende, reeds voor twee maanden tot eigen gebruik gekocht te hebben het is evenwel bewezen geworden dat het mes eerst jl. vrijdag in zijn bezit kwam. Het mes is 15 centimeters lang, het hecht heeft eene lengte van 19 centimeters. De stoot werd met zulk eene kracht toege- bragtdat het wapen 9 tot 10 centimeters diep in de borst van den ongelukkigen pre laat drong. De vrouw die zich tusschen den moordenaar en de aartsbisschop wierp, is uit Ecouen heet Mesnard en handelt in hout. Duizenden bezoekers worden achtereenvol gens in de dooden-kapel van het aartsbisschop pelijk paleis toegelaten, om het stoffelijk over schot van den heer Sibour te zien. Het lijk ligt op een praalbed van atlas. Het gelaat des aartsbisschops is weinig veranderd; slechts het benedengedeelte is wat gezwollen. Hij is in zijn groot ornaat gekleed. De over de borst SNEEKER 6 ■I. i- al ia t- >s 1)8 ?n i— et in et ve r- ?Q r- COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1